Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek
W PZD rok wyborczy! Kończy się kadencja organów wybranych w 2019 roku. W organach wyższych Związku można wyczuć niepokój o wybór nowych władz w ogrodach. Wiele osób dotychczas pełniący funkcje w zarządach, komisjach rewizyjnych ogłasza że jest to ich ostania kadencja, że nie będą kandydować do objęcia funkcji w nadchodzącej kadencji.
Pragnę wyrazić ogromne zaniepokojenie wynikające ze zmiany przepisów dotyczących planów zagospodarowania przestrzennego co wiąże się bezpośrednio z pogorszeniem sytuacji planistycznej i realnym zagrożeniem dla istnienia ROD w całym kraju. Od 2021 roku jestem dzierżawcą gruntu na terenie ROD „Kapuściska” w Bydgoszczy jednakże działka ta jest użytkowana przez moją rodzinę od ponad 50 lat. Właśnie pół wieku temu otrzymał ten fragment, wtedy niezagospodarowanej ziemi na uboczu mój dziadek, ówczesny pracownik pobliskiego dużego zakładu pracy Zachem w Bydgoszczy.
Przyrodniczy aspekt ROD zdecydowanie wyróżnia je spośród ogrodów przydomowych w dzielnicach mieszkaniowych i terenów parków miejskich, na które niejednokrotnie próbuje się ogrody działkowe zamieniać. Propagowanie upraw roślin typowych dla dawnych ekosystemów ogrodów powinno zasługiwać na wsparcie ze strony nie tylko zarządów ROD, ale także – albo przede wszystkim – gmin.
Kończy się wydłużona kadencja władz Związku. Czas na podsumowania, sprawozdania, refleksje, opinie. Ja chciałbym zwrócić uwagę związkowców na rolę Krajowego Zarząd PZD jako sygnalisty, monitorującego to co się dzieje w Sejmie na Wiejskiej. Moim zadaniem jest to bardzo ważna rola.
Od kilku lat obserwuję duży popyt na działki. Wartość odstępnego za naniesienia i nasadzenia z każdym rokiem zwiększa się. W jednym z ogrodów kwota odstępnego działki była określana na trzysta tysięcy złotych. Zastanawiam się skąd taki run na działki? Skąd takie ceny odstępnego? Czy to jeden ze sposobów inwestycji kapitałowej? Byłaby to trafna odpowiedz gdyby przedmiotem transakcji była działka.
Earthwatch Institute, międzynarodowa organizacja charytatywna zajmująca się ochroną środowiska, oficjalnie uznała PSZCZOŁY za najważniejsze stworzenia na naszej planecie. Jak w pomoc pszczołom mogą włączyć się działkowcy i Polski Związek Działkowców?
Pojęcie „kapitał” kojarzy się z bogactwem, co jest skojarzeniem trafnym, ale oprócz tradycyjnego kapitału finansowego na bogactwo ma również wpływ kapitał kulturowy i społeczny. Chcę na te pojęcia spojrzeć z punktu widzenia działkowca i Związku. To że działka wiąże się z finansowym zyskiem nie ma co przekonywać. Ale ten zysk jest większy niż się wydaje.
Głównymi tematami dzisiejszego posiedzenia jest aktualna sytuacja Związku, podejmowanie niezbędnych działań służących umocnieniu rodzinnych ogrodów działkowych oraz struktur i organów Polskiego Związku Działkowców.
Głównymi tematami dzisiejszego posiedzenia jest aktualna sytuacja Związku, podejmowanie niezbędnych działań służących umocnieniu rodzinnych ogrodów działkowych oraz struktur i organów Polskiego Związku Działkowców.
Przyjęta przez Sejm RP 7 lipca br. nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym miast i gmin zobowiązuje te jednostki do uchwalenia do końca 2025 roku tzw. planów ogólnych gmin. Z kolei Minister Rozwoju i Technologii zobowiązany został do wydania rozporządzenia, które określi w jakich strefach planistycznych będą mogły funkcjonować ogrody działkowe.
Polski Związek Działkowców (PZD) to organizacja, która od lat pełni kluczową rolę w kształtowaniu polskiego krajobrazu ogrodniczego. Założony w 1981 roku, przez ponad trzy dekady był największym stowarzyszeniem społecznym w kraju, skupiającym działkowców.Ale kim dokładnie są członkowie PZD? Jakie cele przyświecają tej organizacji i jakie korzyści przynosi jej działalność? W tym artykule przybliżymy Ci historię, misję i działalność Polskiego Związku Działkowców, który stał się symbolem polskiego ogrodnictwa działkowego.
Wykorzystanie drzew do oczyszczania powietrza jest najwyższe w Bielsku-Białej, a najniższe w Rzeszowie. Z kolei niezaspokojone zapotrzebowanie na rekreację na łonie przyrody jest siedmiokrotnie wyższe w Częstochowie niż w Olsztynie – wynika z badań naukowców z IGiPZ PAN.
Dla wielu mieszkańców ogrody działkowe to miejsce relaksu, a także możliwość wyhodowania własnych, "niepryskanych" warzyw i owoców. Działkę uprawiamy już od 14 lat mówią Henryka i Władysław Leszczyńscy z Giżycka. Ich ogród zachwyca różnorodnością kwiatów i pięknie rosnącymi warzywami.
Zielone wysepki w miastach szybko znajdują swoich amatorów. Jedni szukają tam wytchnienia od zgiełku metropolii, inni próbują zamienić je w budżetową wersję domku z ogrodem. Ogródki w mieście były ulubiona rozrywką starszego pokolenia. Dziś coraz chętniej przejmują je młodzi.
ROD „Sigma-Bartycka” zlokalizowany na Mokotowie, nieopodal brzegu Wisły, to ogród z burzliwą historią. Ogród powstał w 1981 r. Obecnie na jego terenie znajduje się 82 działki, jednak liczba ta niegdyś była większa. Prawo do części terenów należących niegdyś do ROD rości sobie jeden z większych Polskich deweloperów.
Rozwiązanie problemu zamkniętych bram w rodzinnych ogrodach działkowych (ROD) budzi kontrowersje i dzieli olsztynian. Sprawa została zgłoszona przez jednego z Czytelników portalu Olsztyn.com.pl, który zauważył, że zamknięte bramy wjazdowe mogą stanowić poważne zagrożenie w przypadku interwencji służb ratunkowych.
Zapotrzebowanie na działki w miastach i miasteczkach w całej Polsce, jest ogromne, młodzi ludzie poszukują działek, a ich ceny wywindowały bardzo wysoko. Okres pandemii Covid 19, który zdominował wszystko, wiele nauczył każdego z nas. Odświeżył naszą świadomość znaczenia ogrodów dla naszego fizycznego i psychicznego samopoczucia. Wiele osób po raz pierwszy od lat spędzało na swoich działkach dzień za dniem, dla wielu były to najcudowniejsze chwile, odkąd sięgali pamięcią.
W dniach 25 – 29 czerwca 2023 roku działkowcy z Delegatury Rejonowej PZD z Rudy Śląskiej oraz przedstawiciele Okręgu Śląskiego PZD, uczestniczyli w wycieczce studyjnej do Europarlamentu w Brukseli. Pierwszego dnia wyjazdu dotarliśmy do „stolicy” Unii Europejskiej. Zwiedzanie Brukseli rozpoczęliśmy od Parku Heysel, aby obejrzeć Atomium.
Codziennie na moim biurku ląduje wiele skarg działkowców. Skarżą się oni na różne dolegliwości ogrodowe, ale w gruncie rzeczy ich skargi są podobne. Mianownik, który je łączy to zaimek „ja” we wszystkich odmianach deklinacyjnych.”Sąsiad mi dokucza”, „nie dochodzi do mnie woda”, „moim autem nie mogę dojechać na działkę” itd. Nie ma skarg, które dotyczyłby dobra ogólnego ogrodu, wszystkie dotyczą mojej działki.
Pandemia sprawiła, że w ostatnich latach w ROD przybyło dużo nowych, początkujących działkowców. Zamknięcie lasów, parków czy placów zabaw uzmysłowiło wielu osobom, jak istotny jest kontakt z naturą. W obliczu tych wydarzeń istotniejsze i doceniane stało się posiadanie własnego miejsca odpoczynku, miejsca zabawy dla dziecka czy prowadzenia różnych form aktywności fizycznej. Do wejścia w posiadanie działki motywuje też chęć ucieczki od miejskiego zgiełku i hałasu.
Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.