Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Moim zdaniem – Miłość do działki - 20.10.2020

O tym, że działka zajmuje wysokie miejsce w hierarchii moich wartości nie muszę nikogo przekonywać. Jest tak z powodu jej bezbronność, uległości, ale też oczywiści z powodu jej piękna. Ten urok działki nie jest jednaki przez cały roku, stąd miłość moja jest gwałtowna wiosną, słabsza późną jesienią. 

czytaj więcej

Moim zdaniem- Duma działkowca - 13.10.2020

U nas nazwanie kogoś dumnym nie jest wyróżnieniem, a raczej pewną przyganą. U nas ceni się skromność. To dziwne, bo skromność to niewiara w siebie, przekonanie, że niewiele potrafimy, więc niewiele jesteśmy warci. Albo jeszcze gorzej, bo ta nasza skromność często jest udawaniem. To, że skromność funkcjonuje jako cnota nie ulega wątpliwości. Dlaczego ona jest cnotą, to już inna sprawa. I nic mi do tego.

czytaj więcej

Działkowa jesień - 13.10.2020

Jak zwykle nadejście jesieni nas zaskoczyło. Jeszcze poprzedniego dnia spokojnie pieliliśmy grządki na działce wystawiając plecy do słońca. Jeszcze chwilę temu piliśmy kawę na ławeczce mając na sobie krótkie spodenki, aż tu nagle w ciepłych kurtkach grabimy opadające liście i pośpiesznie uprzątamy ostatnie plony w strachu przed przymrozkiem.

czytaj więcej

Moim zdaniem- Grzybobranie - 07.10.2020

Większość ludzi lubi zbierać grzyby, bo to jest dwa w jednym. Satysfakcja z siebie i grzybów. Najpierw o tym pierwszym. Dla wielu dorosłych szczęście to nadal świat dziecięcych bajek, gdzie kwiat paproci lub pocałunek żabki otwierał nowe wspaniałe perspektywy. Inaczej mówiąc wierzą w magiczną koncepcję szczęścia. Magiczna dlatego, że nie ma ono przyczyny, jest zbiegiem okoliczności, trafem. 

czytaj więcej

Rola i znaczenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych - 06.10.2020

Historia ogrodów działkowych sięga XIX w., wówczas dostrzeżono bowiem potrzebę stworzenia ludziom w miastach miejsc, gdzie mogliby obcować z przyrodą, hodować warzywa i owoce nie wyjeżdżając z miasta. Pierwszy ogród utworzony został w 1821 r. w Danii przez Koleje Duńskie,  na ziemiach polskich pierwszy ogród utworzono w 1824r. w miejscowości Koźmin Wielkopolski, noszący obecnie imię „Powstańców Wielkopolskich” i jest najstarszym ogrodem  który funkcjonującym nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

czytaj więcej

Wiersz Antoniego Gieczewskiego "Dożynki w ROD" - 02.10.2020

Antoni Gieczewski "Dożynki w ROD" Dożynki w ROD To nagroda za wylany pot To niesione wieńce Prezesowi w podzięce Na działce dożynki To owoców pełne skrzynki.

czytaj więcej

Rozważania filozofa - 29.09.2020

Niekiedy nawet młodzi ludzie zastanawiają się nad tym, czy ich życie ma sens? Czy warto żyć? Tymczasem życie nie ma alternatywy. Śmierć nie jest innym życiem, ale brakiem życia. A brak dobra jest złem. Zatem pierwszy wniosek: życie jest dobrem. Jednak pod pewnym warunkiem, mianowicie musi być sensowne.

czytaj więcej

PAKIET INFORMACJI DOTYCZĄCY ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII - 22.09.2020

Czy w Polsce wieje i gdzie? Oczywiście. Przecież niemal każdego dnia przebywając na zewnątrz czujemy na twarzy powiew wiatru. Uczciwie należałoby jednak powiedzieć: nie zawsze i nie wszędzie. Ponadto, czy siła wiatru wiejącego w interesującym nas rejonie jest wystarczająca do tego, byśmy mogli wygenerować energię? Odpowiedzi na to pytanie w teorii dostarczają dane statystyczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Spójrzmy na załączoną mapkę kraju.

 

czytaj więcej

Dziennikarski bubel, czyli o artykule pt.: „Dziewiętnasta dzielnica, czyli ogrody działkowe w wielkim mieście” - 27.08.2020

W dniu 17 sierpnia 2020 r. w Internecie ukazał się artykuł pt.: „Dziewiętnasta dzielnica, czyli ogrody działkowe w wielkim mieście”, zawierający szereg nieprawdziwych informacji na temat Rodzinnych Ogrodów Działkowych funkcjonujących na terenie Miasta Stołecznego Warszawy oraz poddający w wątpliwość celowość i sens ich istnienia.

czytaj więcej

Działkowcy ze Świnoujścia w sprawie retencji - 27.08.2020

Do działkowców trafił ostatni numer „Zielonej Rzeczpospolitej”, wydanie za które chcemy podziękować całej redakcji. Każdy artykuł przyciąga uwagę czytelnika i dostarcza nowych informacji. „Kącik nowego działkowca”- trafiony  dziesiątkę! Niełatwo jest przekazać potrzebną działkowcom wiedzę w tak przystępny sposób tak jak udało się to „Zielonej Rzeczpospolitej”. Dobrze też, że drogą publikacji docierają do naszej społeczności przeprosiny i sprostowania od tych, którzy bezzasadnie szkalują dobre imię działkowców oraz ich Związku. Dobrze stało się, że Prezes Eugeniusz Kondracki temat poruszył bo wielu nie wiedziało nawet, że istnieje program „Moja woda”. Zupełnie niezrozumiałym i krzywdzącym dla działkowców jest promocja tego działania przez Ministerstwo Klimatu. 

czytaj więcej

Czy są potrzebne ? - 21.08.2020

Nie przekonuje mnie teza, że Ogrody trzeba przekształcić w parki - bo duże miasta mają ogromne niewykorzystane tereny zielone, często zarośnięte bo brak pieniędzy na koszenie, niektóre wynajmują własne grunty na ogrody działkowe co można spotkać np. w Krakowie w ogłoszeniach Urzędu Miasta. Poza tym ogrody społeczne równie dobrze mogą być przeznaczane na parki ale tego argumentu nikt nie podejmuje. 

czytaj więcej

Rodzinne ogrody działkowe w miastach – czy są potrzebne ? - 20.08.2020

W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców funkcjonuje ponad 1700 rodzinnych ogrodów działkowych. Często można znaleźć artykuły czy usłyszeć wypowiedzi, w których poddawana jest w wątpliwość zasadność istnienia ogrodów w centrach miast, a w szczególności w tych większych jak Warszawa, Kraków, czy Poznań. 

czytaj więcej

Reportaż - Wzorowa Działka Pani Anny Gwardiak. Okręg Podlaski - 14.07.2020

W roku ubiegłym Okręgowa Komisja Konkursowa wyłoniła laureatkę w konkursie Wzorowa Działka roku 2019, którą została Pani Anna użytkująca działkę w ROD “Pszczółka” w Wysokiem Mazowieckiem. Mamy nadzieję że ten reportaż stanie się inspiracją, szczególnie dla nowych działkowców.

czytaj więcej

Kim jesteśmy? - 03.07.2020

Tym, co służy do pomiaru dobrostanu człowieka jest jego szczęście. Moja teza brzmi tak: dawniej człowiek był znacznie szczęśliwszy niż dzisiaj. Wiem, że teza ta brzmi dziwnie, bo mamy takie przekonanie, że czas w którym my żyjemy jest niezwykły: najciekawszy, najlepszy. Spróbuję jednak swoją tezę udowodnić. Szczęście to jedność zadowolenia i satysfakcji. Zadowolenie jest subiektywne, z różnych rzeczy ludzie są zadowoleni, różne są jego powody. Satysfakcja jest bardziej obiektywna – rozgrywa się jakby na tle innych ludzi, bowiem dotyczy sensu naszego życia, tego co udało nam się osiągnąć. Zadowolenie ma charakter chwilowy, satysfakcja trwalszy, bo jest retrospektywna i wymaga spojrzenia na siebie z zewnątrz.

czytaj więcej

Ciekawi działkowcy, ciekawe historie - 01.07.2020

W Zarządzie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Wierzyca” w Starogardzie Gdańskim Jan Filipiak jest już od około 15 lat. Od 2005 roku pełni funkcję prezesa Zarządu ROD „Wierzyca”, który liczy prawie 5 ha, gdzie użytkowanych jest 121 działek ogrodowych.

czytaj więcej

Działka pierwszej potrzeby – sposób na normalność w czasie epidemii - 22.06.2020

W ciągu trzech miesięcy od wprowadzenia w naszym kraju stanu epidemii, w przyspieszonym tempie przekonaliśmy się, jak ważna jest możliwość znalezienia własnego azylu poza czterema ścianami mieszkań. Ponadto, wszyscy nagle zrozumieli, że działka w ROD najlepiej nadaje się do bezpiecznego spędzania czasu wśród zieleni z rodziną, pomimo obostrzeń i szalejącej zarazy. Jakby tego było mało, dzięki uprawie działki ludzie mogą także przekonać się, jak ważna jest dziś troska o klimat, zasoby wody, środowisko, produkcja zdrowych owoców i warzyw.

 

czytaj więcej

Reportaż z wizyty w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Na Wójtowej Roli" w Klebarku Małym - 16.06.2020

Zapraszamy do zapoznania się z reportażem,w którym odwiedziliśmy ciekawe i ekologiczne działki w Rodzinnym Ogrzodzie Działkowym "Na Wójtowej Roli" w Klebarku Małym. Z niego dowiedzą sie Państwo o ciekawych i niecodziennych sposobach wykorzystania działki oraz upraw.

czytaj więcej

Z cyklu „Gosia w ogrodach” cz.2. - 16.06.2020

Kontynuując cykl „Gosia w ogrodach”, tym razem jesteśmy z wizytą w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Budowlaniec” w Grudziądzu. Wspólnie z wiceprzewodniczącym Kolegium Prezesów Grudziądz Południe – Panem Sebastianem Wiączek oraz ogrodowym Instruktorem SSI – Panią Dominiką Wiączek, szukaliśmy działek w wiejskim stylu. Tym mianem i to wcale nie złośliwym określiliśmy działki w ROD będącymi swoistą mieszanką wielu stylów, zawierającymi jednak elementy o wspólnym mianowniku, które czynią je charakterystycznymi.

czytaj więcej

Od radiostacji do ogródka sensorycznego-instruktor krajowy SSI o tym, jak powstał ogród sensoryczny w ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego w Poznaniu - 16.06.2020

W 2019 roku dzięki Społecznej Służbie Instruktorskiej ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego działka H-56 przeszła gruntowną modernizację altanki, jak również terenu. Już 20 sierpnia 2019 r., przy pełnej aprobacie Zarządu ROD, na terenie działki odbyły się warsztaty pn. „Hortiterapia jako element wspomagający leczenie tradycyjne”, prowadzone  przez naukowców Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

 

 

 

 

czytaj więcej

Motywy nabycia działki ? - 10.06.2020

Pierwszym motywem jest posiadanie działki w pobliżu miejsca zamieszkania. Nasz ogród zlokalizowany jest pięćset metrów w linii prostej od osiedla "Widzew-Wschód". Drogą jest dalej z uwagi na zamknięcia przejścia przez tory kolejowe i zamknięcie przejazdu przez tory na ul. Widzewskiej. Na działkę można pieszo dojść z najdalszego zakątka osiedla w dwadzieścia minut. Wielu z posiadających działkę z tego osiedla traktuje to jak spacer poobiedni.Często jest to trasa spaceru z pieskiem. Drugim motywem jest chęć posiadania miejsca do spędzania czasu wraz dziećmi.Okazuje się że osiedlowe place zabaw nie spełniają oczekiwań mieszkańców. Brakuje na nich baseników.

czytaj więcej

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio