Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

Relacja z Warmińsko-Mazurskich Dożynek Wojewódzkich w Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku - 21.09.2022

18 września 2022 roku na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku odbyły się Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie. Polski Związek Działkowców Okręg Warmińsko-Mazurskiw Olsztynie aktywnie uczestniczył w dożynkach wystawiając swoje stoisko.

czytaj więcej

ROD im. M. Konopnickiej w Łodzi - 15.09.2022

Wiersz Antoniego Gieczewskiego "ROD im. M. Konopnickiej w Łodzi"  ROD przy ul. Pryncypalnej w Łodzi Jak popada, często w wodzie  brodzi; To z braku kanalizacji  na sąsiedniej ulicy; Częste podtopienia w okolicy; Ogród powstał przed laty Upłynęło 75 lat od tej daty.

czytaj więcej

Rubinowe gody działkowców - 25.08.2022

We wrześniu działkowcy z Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Jaćwingów obchodzić będą 40-lecie powstania. Trwają już przygotowania do uroczystości jubileuszowych, który odbędą się w Dniu Działkowca. O swojej pasji oraz historii jednego z najstarszych ogrodów działkowych w mieście rozmawiamy z Pawłem Podleśnym, prezesem ROD im. Jaćwingów:

 

czytaj więcej

Wyjątkowo otwarta działka - 19.08.2022

Działka Państwa Grażyny i Henryka Dworakowskich jest “otwarta” pod każdym względem. Zamiast ogrodzenia wita nas szpaler cukinii i kołyszące się na wietrze baldachy kopru. Ten sposób zagospodarowania działki jest odzwierciedleniem osobowości jej użytkowników, którzy chętnie zapraszają na nią gości i opowiadają z pasją o uprawianych roślinach.

czytaj więcej

Lato na RODOS - 12.08.2022

TVP 3 Regionalna kończy nagrywanie cyklicznego programu „Lato na Rodos” przy udziale działkowców z ROD  Kolejarz Malbork Państwo Danuta i Ryszard Gurtiaków. Jest to jeden z nielicznych programów poświęconych rodzinnym ogrodom działkowym emitowanych w środkach masowego przekazu, który życzliwe pokazuje „życie na ogrodach”. 

czytaj więcej

Bydgoscy jubilaci - 27.06.2022

W okręgu w Bydgoszczy działa obecnie 200 Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Pięć z nich w tym roku świętuje okrągły jubileusz. Najstarsze w  tym gronie są ROD „Solinka” w Inowrocławiu, ROD „Czapla” w Żninie oraz ROD „Jarzębinka” w Koronowie. Każda opowieść jest inna, ale wszystkie pokazują historię polskiego ruchu działkowego.

czytaj więcej

Odwiedzamy ROD im. Obrońców Poczty Polskiej przy ulicy Hallera w Gdańsku - 23.06.2022

Odwiedzamy ROD im. Obrońców Poczty Polskiej przy ulicy Hallera w Gdańsku. W towarzystwie Prezesa Zarządu ROD Pani Grażyny Chinalskiej szeroką  wykoszoną aleją zaczynamy przechadzkę po działkach.

czytaj więcej

DZIAŁKA PREZESA ŚWIECI PRZYKŁADEM - 09.03.2022

Przyroda budzi się do życia iw nasłonecznionych miejscach kwitną przebiśniegi i krokusy. Na prawdziwą wiosnę niecierpliwie czeka Henryk Orzechowski z Nowego Miasta Lubawskiego, dla którego działka jest wielkim hobby i dopełnieniem emeryckiej codzienności.

czytaj więcej

Warsztaty „Obraz z mchu” - 25.02.2022

W miniony poniedziałek Okręg Śląski PZD zorganizował warsztaty dla działkowców oraz Instruktorów SSI pn. obraz z mchu. Uczestnicy szkolenia mogli bliżej poznać sztukę stabilizowania roślin oraz własnoręcznie wykonać obraz z chrobotka reniferowego oraz mchu płatowego. Naszymi przewodnikami w tej kreatywnej sztuce były Pani Mariola i Paulina z Zielonego słoika, które na wstępie przybliżyły proces uzyskiwania roślin stabilizowanych oraz techniki układania roślin w ramach.

czytaj więcej

Zimowe "stołówki" dla ptaków w ROD Jelonek w Jelonku - 25.02.2022

Dzialkowcy ROD Jelonek w Jelonku we wrześniu ubiegłego roku wspólnie budowali karmniki i budki lęgowe pod hasłem „pomagajmy ptakom”. W okresie zimowym z tych ptasich stołówek korzystają przeróżne ptaki, np. modra, raniuszek.

czytaj więcej

Życie ptaków w ROD na RELAXie w Polskiej Nowej Wsi (4): Sikora bogatka, modraszka i czarnogłówka - 01.02.2022

Sikorka bogatka, modraszka i czarnogłówka – trzy gatunki sikor odwiedzających regularnie w czasie jesiennych przelotów i zimy nasz ogród. Sikoreczki darzę ogromną sympatią. Ptaki te utożsamiane są ze szczęściem oraz bogactwem. W naszym ROD koczują na tej działce, na której znajdą więcej pokarmu. W ciągu roku zjadają tłuste owady a gdy te zapadną w sen zimowy, a warstwa opadłych na ziemię liści będzie na tyle gruba, by nie móc ich odkopać, wówczas zaglądają do ogrodowych karmników. Ja serwuję im każdego roku słoninę i słonecznik.

czytaj więcej

Wielkopolscy jubilaci w roku 40-lecia powstania PZD - 25.01.2022

Choć zaczął się już rok 2022 przypomnijmy jeszcze ogrody z Okręgu w Poznaniu, które obchodziły swoje jubileusze w roku 40-lecia powstania Związku. W 2021 najstarsi jubilaci ROD „Tramwajarz” i ROD im. Budowlanych świętowały 65 rocznicę istnienia.  

 

czytaj więcej

Konkursowe retrospekcje – warszawskie ROD wyróżnione w konkursie „ROD 40-lecia PZD” - 11.01.2022

W dniu 23 września 2021r., Krajowy Zarząd PZD uchwałą nr 291/2021 rozstrzygnął jubileuszowy konkurs krajowy pn. „ROD 40-lecia PZD”, wskazując laureatów oraz ogrody wyróżnione, wśród których znalazły się  warszawskie ogrody – ROD „Sady Żoliborskie” oraz ROD „Wirnik”.

czytaj więcej

Piękny grudzień na działce - 29.12.2021

W grudniu może utrzymywać się pokrywa śnieżna, zamarza również grunt. Krótki dzień i niskie temperatury nie mobilizują nas do wizyt w ogrodzie. Ale warto zaglądać na nasze działki w grudniu, gdyż ozdabiają go ośnieżone lub oszronione krzewy i korony drzew, pozostawione owocostany jarzębiny i dzikich róż. Piękna działka zimą w ROD „Janowo” w Rumi.

czytaj więcej

TROPEM OGRODÓW OPOLSZCZYZNY- czyli jak tu u nas pięknie ! - 30.11.2021

Relaks to po łacinie laxus, czyli rozciągać i rozluźniać się więc termin oznacza odprężenie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, oraz wewnętrzny spokój, euforię i radość. I takie właśnie doznania towarzyszą osobom przebywającym w otoczeniu zieleni w ROD "Relaks" w Oleśnie. 

czytaj więcej

Działkowcy z pasją rękodzieło z papieru Pani Ani z Zabrza - 26.11.2021

Młoda działkowiczka, florystka zajmująca się quillingiem, na co dzień mama 2 fantastycznych chłopców i żona na pełny etat. Tak można opisać kolejną bohaterkę cyklu Działkowcy z pasją. Pani Ania jest działkowcem od 2018 roku. Działka w ROD Górnik jak objęła w użytkowanie wraz z mężem była bardzo zaniedbana. Ale czego się nie robi, aby dzieci mogły szaleć wśród, zieleni na świeżym powietrzu. Ich działka jest rekreacyjna, ale nie brakuje krzewów owocowych, których owoce przeznaczone są na spożycie prosto z krzaka.

czytaj więcej

Co nowego w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. kpr. BENEDY w Bydgoszczy? - 15.11.2021

Rodzinny Ogród Działkowy kpr. Benedy w Bydgoszczy powstał w  1974 r. Usytuowany jest na powierzchni o łącznej wielkości 14.6363 ha . W skład ogrodu obecnie wchodzi 322 działki rodzinne usytuowane na trzech kompleksach przy ul. Biedaszkowo, Jana Pawła II i Bielickiej. Ogród jest w trakcie regulacji stanu prawnego.

czytaj więcej

Spacer jesienny w ogrodzie - 27.10.2021

"Mimozami jesień się zaczyna" ten fragment tekstu piosenki, którą śpiewał Czesław Niemen idealnie odzwierciedla tą obecną porę roku. Jesień na działce jest magiczna i do tego pełna płomienistych barw.

czytaj więcej

TROPEM OGRODÓW OPOLSZCZYZNY- czyli jak tu u nas pięknie ! - 21.10.2021

Ogród Działkowy "Energetyk" został otwarty 14 kwietnia 1969 r. dzieki Elektrowni Blchownia należącej do Zakładów Energetycznych Okręgu Południowego w Katowicach. 

czytaj więcej

Na “Energetyku” od 27 lat - 20.10.2021

Przygoda Państwa Ireny i Józefa Miciaków z działką na dobre rozpoczęła się w 1994 r. Działkę w ROD “Energetyk” w Kędzierzynie-Koźlu Pan Józef wraz z żoną przejęli po teściach Janinie i Bronisławie Pochler. Praca w ogrodzie nie była mi obca ponieważ w latach wcześniejszych chętnie się udzielali ale to nie to samo, jak mówi Pan Józef, jak samemu zostać działkowcem. Nagle to samemu się podejmuje decyzje o tym gdzie posadzić należy nowe drzewa, ile miejsca przeznaczyć pod grządki a gdzie najlepiej będzie wypoczywać.

czytaj więcej

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio