Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

W dniu 11 maja Rodzinny Ogród Działkowy Wiśnia wspólnie z Radą Dzielnicy Kończyce i Przedszkolem nr 29 w Zabrzu zorganizował kolejną edycję wydarzenia pod nazwą Flanca za Flancę dla miłośników ogrodów i kwiatów, czyli międzysąsiedzką wymianę roślin i sadz - 14.05.2024

W dniu 11 maja br. Rodzinny Ogród Działkowy Wiśnia wspólnie z Radą Dzielnicy Kończyce i Przedszkolem nr 29 w Zabrzu zorganizował kolejną edycję wydarzenia pod nazwą Flanca za Flancę dla miłośników ogrodów i kwiatów, czyli międzysąsiedzką wymianę roślin i sadzonek. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Przybyłe osoby wymieniły się sadzonkami i roślinami by ich ogrody wzbogaciły się o nowe okazy.

czytaj więcej

Majówka - jak odpoczywać nie przeszkadzając sąsiadom - 30.04.2024

W tym roku mamy wyjątkowo długi weekend majowy. Do tego pogoda na  „majówkę” zapowiada się bardzo przyjemnie. Będzie ciepło i słonecznie. Nic, tylko odpoczywać. A gdzie jest najlepsze miejsce odpoczynku w mieście? Oczywiście na działce w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym.

czytaj więcej

Przekraczając płoty nieufności: integracja społeczna w Rodzinnych Ogrodach Działkowych - 26.01.2024

Młodzież biorąca udział w projekcie, zorganizowała na działkach wystawę swoich prac wykonanych podczas wcześniejszych odwiedzin. Ogródki działkowe to zielone enklawy w miastach. Jednak większość osób może oglądać je tylko zza płotu. Innowatorki społeczne z Warszawy postanowiły to zmienić i otworzyć Rodzinne Ogrody Działkowe dla młodych ludzi z niepełnosprawnościami.

czytaj więcej

Mój dom, moje miasto, moja mała ojczyzna - 17.01.2024

Wielu ludzi wyrusza często nawet w bardzo dalekie podróże, w celu poszukiwania pięknych zakątków na ziemi. Uważam, że wszystkie takie podróże kształcą, ale również w tym miejscu podzielam zdanie, że często chwalimy cudze, a swego nie znamy. Jest taka jedna „perełka”, wśród tego całego sznura pereł, która jest bardzo bliska memu sercu. Są to Rodzinne Ogródki Działkowe Róża. 

czytaj więcej

Tematyczne warsztaty dla działkowców - 07.12.2023

W listopadzie 2023 roku w Okręgu Małopolskim PZD w Krakowie, odbyły się warsztaty z budowy karmników oraz florystyczne. Warsztaty z budowy karmników odbyły się w dwóch ogrodach ROD „Wisła” w Krakowie oraz ROD „im. M. Kopernika” w Tarnowie. W czasie warsztatów działkowcy dowiedzieli się czym ptaki powinny być karmione. Jednym z dobrych pomysłów na pokarm są wszelkiego rodzaju nasiona m.in. słonecznika, kukurydzy, ziarna takie jak proso, pszenica, owies, orzechy, suszone lub świeże owoce.

czytaj więcej

45 lat ROD "Nowita" w Zielonej Górze - 07.11.2023

Dnia 2 września 2023 r. Rodzinny Ogród Działkowy „Nowita” na zielonogórskim Jędrzychowie świętował jubileusz 45-lecia istnienia, połączony z działkowymi dożynkami. Z tej wyjątkowej okazji Janusz Kubicki wręczył zasłużonym działowcom złote medale za zasługi dla rozwoju Miasta Zielona Góra. 

 

czytaj więcej

Uroczyste – poszerzone posiedzenie Zarządu ROD “Powstańców Śląskich” w Raciborzu - 07.11.2023

3 listopada 2023 roku w ROD “Powstańców Śląskich” w Raciborzu odbyło się uroczyste – poszerzone  o Komisję Rewizyjną i gospodarzy ogrodu oraz osoby obsługujące biuro – posiedzenie zarządu. W tym odświętnym wydarzeniu udział wzięła Lucyna Cyrek, sekretarz Okręgu Śląskiego PZD w Katowicach.

czytaj więcej

ROD im. J. Chociszewskiego w Poznaniu - jeden z najstarszych Poznańskich ogrodów - 26.10.2023

Rodzinny ogród działkowy im. Józefa Chociszewskiego zlokalizowany jest w Poznaniu przy ulicy Grochowskiej. Powstał w 1923 r. dzięki inicjatywie m.in. pracowników poczty i kolei. Altany wybudowane podczas wojny do dziś znajdują się na wielu działkach w ogrodzie i są elementem, który wyróżnia ROD im. Józefa Chociszewskiego na tle innych ogrodów działkowych. 

czytaj więcej

Rurka na życzenie działkowca - 12.10.2023

Rodzinne Ogrody Działkowe „Złote Paski" w Siedlcach to blisko 1300 działek. Od kilku lat największym problemem działkowców był dostęp do wody. Ogródki są co prawda wyposażone w sieć wodociągową, ale ma ona 40 lat i jest niewydolna.

 

czytaj więcej

60 lat ogródków działkowych "Skarpa" w Starogardzie Gdańskim - 22.08.2023

To już 60 lat odkąd Rodzinny Ogród Działkowy „Skarpa” jest miejscem spotkań, pracy i odpoczynku. 12 sierpnia działkowcy świętowali okrągłą rocznice istnienia. Zgromadzonych powitał prezes ogródków Artur Cybula oraz prezes Kolegium Prezesów ROD w Starogardzie Bogdan Grzela. Wspólnie z działkowcami świętowali również prezydent miasta Janusz Stankowiak, przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert oraz zastępcy prezydenta Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki.

czytaj więcej

Jubileusz 40 lecia ROD "Złote Piaski" w Nowym Tomyślu - 22.08.2023

W sobotę, 12 sierpnia 2023 r., w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Złote Piaski” w Nowym Tomyślu świętowano 40-lecie Ogrodu oraz Dzień Działkowca. Na zaproszenie przybyła Adrianna Zielińska -zastępczyni burmistrza Nowego Tomyśla oraz Józef Kasprzak - prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zielony Zakątek” w Nowym Tomyślu.

czytaj więcej

50-lecie ROD im. Obrońców Kępy Oksywskiej w Pogórzu gmina Kosakowo - 22.08.2023

19 sierpnia 2023 r w naszym Ogrodzie odbyła się uroczystość 50-lecia ROD i Dnia Działkowca. Gościliśmy: wójta gminy Kosakowo Marcina Majek, komendanta straży gminnej Marcina Wittbrodt, komendanta komisariatu policji w Kosakowie Jarosława Wojtowicza oraz Prezesa Okręgu Pomorskiego PZD Mieczysława Kamińskiego i Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Bogusława Dąbrowskiego.

czytaj więcej

Obchody DNIA DZIAŁKOWCA w ROD „Pod Brzozą” w Bydgoszczy - 08.08.2023

W sobotę - 5 sierpnia 2023 r., o godzinie 17:00, wysłuchaniem Hymnu Polskiego Związku Działkowców rozpoczęto oficjalną część obchodów Dnia Działkowca w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Pod Brzozą” w Bydgoszczy. Po wysłuchaniu hymnu, głos zabrał Prezes Zarządu ROD - Pan Józef Chodenionek, który na wstępie powitał serdecznie wszystkich przybyłych na uroczystość działkowców i gości, a wśród nich członków rodzin oraz przedstawicieli zaprzyjaźnionych, okolicznych bydgoskich ROD.

czytaj więcej

MOTYLE NA DZIAŁCE - 08.08.2023

Ile ich jest? Ile? Ktoś je policzył! Ktoś je zliczył! Ktoś podjął się tego zadania! 

Mam więc dane do przekazania

Jakie motyle zobaczysz na działce Siedzące także  na skalniaka skałce

czytaj więcej

Nowy Tomyśl: Tegoroczny Dzień Działkowca na terenie ROD „Zielony Zakątek” oraz 65. rocznica istnienia ogrodu - 08.08.2023

W sobotę, 5 sierpnia, na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zielony Zakątek” w Nowym Tomyślu odbył się tegoroczny Dzień Działkowca, święto wszystkich tych, którzy cierpliwie i wytrwale dbają o swoje zielone, działkowe zacisza. Był to szczególny dzień dla nowotomyskiego „Zielonego Zakątka”, ponieważ w tym roku obchodzi on 65-lecie istnienia.

czytaj więcej

Świętowali w Prądocinie - 04.08.2023

W dniu 16.07 br na terenie ROD im. Kilińskiego w Prądocinie gm. Nowa Wieś Wielka odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka i Działkowca. Dzięki pomocy Zarządu i zaangażowaniu licznych działkowców przygotowano miejsce do festynu (porządkowanie terenu, przeparkowanie aut), a w głównej alejce rozstawiono stoły i ławki. Część z nich użyczył nam na czas festynu sołtys Prądocina.

czytaj więcej

Wspaniałe wakacje działkowców na… „RODOS” - 03.08.2023

Wakacje w pełni, pogoda dopisuje. Działkowcy wspólnie z dziećmi radują się  korzystaniem z uroków naszych działek i urlopem spędzanym na „RODOS” i to bez wyjeżdżania za granicę. Na działce można zaczerpnąć słońca, świeżego powietrza, popracować, cieszyć się plonami z działki i spotkać się z przyjaciółmi – działkowcami.

czytaj więcej

„Od 70 lat działki dają ludziom wytchnienie, a dziś Miasto chce budować tu bloki…” - 02.08.2023

Kiedyś pracowniczy ogród działkowy, a obecnie ROD Czerniaków, to już 70 lat trudu tworzenia zielonego zakątka w tej części miasta oraz radości z wypoczynku i uprawy własnych warzyw, owoców, czy kwiatów. Działkowcy, którzy tworzyli ogród, ale też ci zupełnie nowi, nie mogą uwierzyć, że większym pożytkiem dla Miasta może być zamiana tego tętniącego życiem terenu zieleni na zabudowę mieszkaniową?

czytaj więcej

Niesamowita metamorfoza działki! - 04.07.2023

Państwo Anna i Robert Michałowscy nabyli działkę w ROD „Dojlidy” w Białymstoku w 2018 roku. „Chcieliśmy mieć mały zielony azyl pełen pachnących kwiatów i świeżych warzyw, taką namiastkę ogrodu z naszego dzieciństwa.” – mówi Pani Anna. Jednak aby spełnić to marzenie trzeba było wykazać się zapałem, determinacją i kreatywnością.

czytaj więcej

Z życia ogrodów – ROD „Jutrzenka” w Radzionkowie (Okręg Śląski PZD) - 23.06.2023

ROD „Jutrzenka” w Radzionkowie to ogród liczący 175 działek, który powstał w 1946 r. Prezesem Zarządu ROD jest Pan Ryszard Budziński. Ogród położony jest na uboczu miasta, w cichej i spokojnej okolicy, która sprzyja wypoczynkowi.

czytaj więcej

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.