Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

Co ja widziałem?” - 26.10.2020

Na początku września tego roku byłem na kilkudniowym wypoczynku w Kołobrzegu. Za pensjonatem, w którym mieszkaliśmy z żoną było dość spore pole namiotowe. Podczas spaceru za ogrodzeniem tego pola namiotowego zobaczyłem czerwone owoce na drzewku o wysokości około dwóch metrów. 

czytaj więcej

Piękno jesieni na fotografiach działkowców ROD "Niezapominajka" w Grudziądzu - 20.10.2020

Mimo że tegoroczne lato już za nami, nasz ogród wciąż cieszy oczy pięknymi kolorami. Warto uwiecznić piękno jesieni na fotografiach. Ten rok jest inny, nie odbyły się działkowe dożynki, na których rozstrzygano konkursy ogrodowe. Co rok Zarząd ogrodu, ogłaszał,  ogrodowe konkursy, które  miały inne tematy. „Najładniejsza działka”, „Działka jak dawniej”, „Kreatywna działka”. Ten rok, nie pozwolił w pełni realizować nasze wszystkie pomysły, ale ogłosiliśmy konkurs fotograficzny „Wakacje na ROD Niezapominajka”. 

czytaj więcej

Ciekawostki z ROD im. Wł. Reymonta w Śremie- gigantyczne plony warzyw, uprawa karłowych odmian drzew owocowych, segregacja odpadów w ROD i odkrywanie nowych muzycznych talentów - 12.10.2020

Pan Józef sam jest zdziwiony, nie wie co to za odmiana rosła sobie za altaną w zaciszu. Dynia idealnie okrągła, ale od tyłu jest trochę płaska i jeszcze urosła w barwach PZD. Żeby korbola wyciągnąć i przynieść na środek działki do zdjęcia trzeba było dwóch ludzi, nie wiemy ile waży, ale ma ponad 1 m średnicy. Oczywiście nie urósł z uszami i nosem - dorobiliśmy mu sami, żeby było weselej. 

czytaj więcej

DZIEŃ DZIAŁKOWCA W DOBRZANACH - 07.10.2020

Dnia 29 sierpnia 2020 r. w sobotę o godz. 14:00 pod „NASZĄ WIATĄ”  na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Dobrzanach odbył się Dzień Działkowca. Przedstawiciele Zarządu wręczyli nagrody główne w konkursie „Na Najładniejszą Działkę”: I miejsce - Alicja, Marek Krygierowie, II miejsce – Renata, Edwin Grobelscy, III miejsce – Barbara Naróg.

czytaj więcej

W ROD "Sami Swoi" rozstrzygnięto konkurs na nazwy bram wjazdowych do ogrodu - 06.10.2020

W czasie trwania epidemii koronowirusa, kiedy staramy się ograniczyć spotkania, w celu aktywacji działkowców w życie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „SAMI SWOI” zarząd zorganizował konkurs na nazwę istniejących 4 bram. Zawiadomienie o konkursie zostało umieszczone na istniejących czterech tablicach informacyjnych. Propozycje z nazwami zbierano do skrzynki pocztowej przy biurze jak również na adres e-mail.     

czytaj więcej

Romantyczny ogród pełen róż - 06.10.2020

Różom od tysiącleci poświęcano całe ogrody zwane rozariami. Można spotkać się z symboliką róży, według dawnych podań symbolizowała Boga i wszelkie cechy boskości. Jej elegancja i intrygująca forma były dowodem mistrzostwa Stwórcy, a zapach przywodził na myśl słodycz boskiej miłości. Nic więc dziwnego, że ogrody różane pojawiały się głównie w częściach modlitewnych ogrodów przyklasztornych. Szlachetne piękno, aromat to tylko początek walorów królowej kwiatów. 

czytaj więcej

Lekcje przyrody na Gajówce - 29.09.2020

Miłą niespodzianką była wizyta dzieci z kl.1 Szkoły Podstawowej nr.1 w Wodzisławiu Śląskim w pierwszym dniu ,,złotej jesieni” w ROD „Gajówka” w Wodzisławiu Śląskim  To już jest wieloletnia tradycja. 

czytaj więcej

Gosia w ogrodach część 5. Złoty wrzesień w ogrodach. - 24.09.2020

Chociaż słońce nie świeci już tak wysoko, a dni są coraz krótsze, a noce chłodne, warto spędzać czas na działce, podziwiać kołyszące się na wietrze trawy ozdobne, piękne różnobarwne kwiaty. Większość działkowców z nostalgią wspomina długie wieczory spędzone na świeżym powietrzu, urozmaicone rechotem żab, koncertem świerszczy.

czytaj więcej

Epidemia Kulturze nie straszna- Siódme Spotkanie z Kulturą i Sztuką w ROD - 16.09.2020

W dniu 10 września 2020 tradycyjnie już bo już  VII na ROD k.L.Przyłuskiego w Poznaniu nasi działkowcy pokazali swoje piękne prace hobbistyczne szerszej publiczności.. Zaproszeni zostali przez Stowarzyszenie Kultura i Zdrowie w ROD. Co roku inne osoby dołączają do wystawców. Wśród pięknych haftów, gobelinów, ikon, przedmiotów zdobionych metodą decupage jak również pięknych obrazów wykonanych różnymi technikami góruje piękna poezja i śpiew. 

czytaj więcej

45 LAT MINĘŁO - 15.09.2020

W dniu 12.09.2020 r. swój niecodzienny jubileusz 45 – lecia obchodził ogród w Suchaniu od dwóch lat sektor ROD im. „Kościuszki” w Dobrzanach. Działkowcy pragnęli podtrzymać tradycję i historię swojego dawnego ogrodu. Spotkanie w ramach obchodów dnia działkowca otworzył prezes zarządu ROD im. „T. Kościuszki” w Dobrzanach Wiesław Kruszyński, który przywitał przybyłych gości i działkowców.

czytaj więcej

Nasz ogród coraz piękniejszy, chociaż... - 15.09.2020

W trosce o właściwe zagospodarowanie i estetykę działek oraz ogrodu  jako całości, komisaryczny zarząd ROD Zalesie we Włocławku dokonał komisyjnego przeglądu zgodności z obowiązującymi przepisami Regulaminu ROD. Lustracją objęto wszystkie działki i tereny ogólne ogrodu szczególną uwagę zwracając na właściwe zagospodarowanie działki, jej estetykę oraz ogólny wizerunek. Komisja zwracała również uwagę na dbałość o tereny przyległe do działki.  

czytaj więcej

Nagrody dla wejherowskich działkowców za najpiękniejsze ogrody - 08.09.2020

Już po raz 23. w Wejherowie rozstrzygnięto konkurs na najładniej ukwiecony i zazieleniony balkon, okno lub ogród na terenie miasta. Tegoroczna edycja konkursu, ze względu na sytuację związaną z koronawirusem, odbyła się w zmienionej formule – zwycięzcy wyłonieni zostali na podstawie nadesłanych przez siebie fotografii.

czytaj więcej

Z cyklu "Gosia w ogrodzie część 4". - 01.09.2020

Schyłek lata w ogrodach to nie powód do smutku. Właśnie teraz zaczynamy zbierać plony z warzywnika i podziwiamy, jak jedne rośliny ustępują na rabacie tym, które dopiero zaczynają obficie kwitnąć. W ostatni wakacyjny weekend udałam się na spacer po Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Energetyk” w Grudziądzu.

czytaj więcej

Działkowcy zapobiegają ekologicznej katastrofie - chronią Ziemię. - 01.09.2020

Nawet niewielka roślinna kompozycja może skutecznie przyciągnąć wzrok, pod warunkiem, że zostanie stworzona z gatunków dobrze działających na siebie oraz o intensywnych różnobarwnych kolorach. Żółte kwiaty posadzone w donicach i na rabatach tworzą energetyzujące połączenie, które pobudza do działania i wprowadza w dobry nastrój. 

czytaj więcej

SELER, POMIDORY I DZIWACZEK JALAPA - 27.08.2020

Samo wejście od furtki obsadzone szpalerami różnorodnych kwiatów, jak i tych wyglądających znad ogrodzenia, zachęca do poznania ogrodowych tajemnic tego miejsca. A cienista alejka pośrodku prowadzi wprost w okolice altany z zadaszeniem, gdzie też nie brak ciekawych okazów. Nie tylko ozdobnych roślin. Gdzie? W rozległym kompleksie Rodzinnego Ogrodu Działkowego Port Centralny na Kępie Pamickiej. A ten zielono--kolorowy kawałek ziemi pod słońcem to od lat królestwo Heleny i Franciszka Konkolowskich.

czytaj więcej

ROD „Wiśnia” w Zabrzu – Dzień Działkowca 2020 - 27.08.2020

Rodzinny Ogród Działkowy Wiśnia zorganizował w dniu 22 sierpnia 2020 roku obchody Dnia Działkowca i przypadające w tym roku jubileusz 85-lecia założenia ogrodu przyjmując nieco inny charakter. Obawy przed groźbą zakażeń oraz konieczność przestrzegania przepisów sanitarnych nie pozwoliło na zorganizowanie uroczystości jak w latach poprzednich. Dlatego Zarząd z Komisją Rewizyjną wybrał się przystrojonym pojazdem karą (taczką) z poczęstunkiem przy rytmach muzyki i zawitał do każdej działki.

czytaj więcej

ROD „Zacisze” w Zabrzu – rozwiązania ekologiczne do naśladowania - 27.08.2020

Każdy działkowiec dbając o wydatki na wodę może zaoszczędzić w prosty, efektywny i ekologiczny sposób. Gospodarując oszczędnie wodę zbierając deszczówkę w beczkach i różnych zbiornikach. Poniższe podpatrzone u działkowców ROD Zacisze i pokazane rozwiązania pokazują jak w prosty sposób i oszczędnie zamaskować pozyskiwaną wodę tak zwaną deszczówkę.

czytaj więcej

INICJATYWA GODNA POCHWAŁY! - 26.08.2020

Zarząd ROD im. XXV Lecia Pomorza Zachodniego w Barlinku poinformował Okręg PZD w Szczecinie o inwestycjach i pracach jakie wykonał w związku ze zbliżającym się Jubileuszem 55 lecia istnienia ogrodu. W ramach powyższych zadań zakupiono w miesiącu kwietniu dwie nowe tablice informacyjne, w maju zamontowano monitoring na terenie świetlicy ograniczając w ten sposób podrzucanie odpadów. W kwietniu zostały zakonserwowane także trzy zbiorniki hydroforni wraz z odświeżeniem budynku.

czytaj więcej

Półkolonie w ROD "Słoneczna Polana" w Piotrkowie Trybunalskim - 24.08.2020

13 sierpnia 2020 roku na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Słoneczna Polana" w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się półkolonie zorganizowane przez Prywatną Szkołę Podstawową im. R. Orlewskiego oraz członków zarządu ROD i działkowców.
Dzieci miały okazję odwiedzić kilka działek, poznać życie pszczół, perliczek oraz ryb i obejrzeć dorodne plony m.in.fasoli.

czytaj więcej

ROD – sposób na wakacje w czasach pandemii - 19.08.2020

Znana od lat,  żartobliwa nazwa „wakacje na RODos” zyskuje dziś nowego, zupełnie poważnego znaczenia. Od początku trwania pandemii koronawirusa, działki w ROD stały się realnym azylem dla całych rodzin, który pozwalał w miarę swobodnie wypoczywać na świeżym powietrzu wśród zieleni. Epidemia nie mija, w wielu wypadkach wyjazdy trzeba było odłożyć na inny czas. Działka znów staje się niezastąpionym, bardzo popularnym w tym roku miejscem spędzenia nie tylko wolnego czasu, ale całych urlopów i wakacji.

czytaj więcej

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio