Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

DZIAŁKA PREZESA ŚWIECI PRZYKŁADEM - 09.03.2022

Przyroda budzi się do życia iw nasłonecznionych miejscach kwitną przebiśniegi i krokusy. Na prawdziwą wiosnę niecierpliwie czeka Henryk Orzechowski z Nowego Miasta Lubawskiego, dla którego działka jest wielkim hobby i dopełnieniem emeryckiej codzienności.

czytaj więcej

Warsztaty „Obraz z mchu” - 25.02.2022

W miniony poniedziałek Okręg Śląski PZD zorganizował warsztaty dla działkowców oraz Instruktorów SSI pn. obraz z mchu. Uczestnicy szkolenia mogli bliżej poznać sztukę stabilizowania roślin oraz własnoręcznie wykonać obraz z chrobotka reniferowego oraz mchu płatowego. Naszymi przewodnikami w tej kreatywnej sztuce były Pani Mariola i Paulina z Zielonego słoika, które na wstępie przybliżyły proces uzyskiwania roślin stabilizowanych oraz techniki układania roślin w ramach.

czytaj więcej

Zimowe "stołówki" dla ptaków w ROD Jelonek w Jelonku - 25.02.2022

Dzialkowcy ROD Jelonek w Jelonku we wrześniu ubiegłego roku wspólnie budowali karmniki i budki lęgowe pod hasłem „pomagajmy ptakom”. W okresie zimowym z tych ptasich stołówek korzystają przeróżne ptaki, np. modra, raniuszek.

czytaj więcej

Życie ptaków w ROD na RELAXie w Polskiej Nowej Wsi (4): Sikora bogatka, modraszka i czarnogłówka - 01.02.2022

Sikorka bogatka, modraszka i czarnogłówka – trzy gatunki sikor odwiedzających regularnie w czasie jesiennych przelotów i zimy nasz ogród. Sikoreczki darzę ogromną sympatią. Ptaki te utożsamiane są ze szczęściem oraz bogactwem. W naszym ROD koczują na tej działce, na której znajdą więcej pokarmu. W ciągu roku zjadają tłuste owady a gdy te zapadną w sen zimowy, a warstwa opadłych na ziemię liści będzie na tyle gruba, by nie móc ich odkopać, wówczas zaglądają do ogrodowych karmników. Ja serwuję im każdego roku słoninę i słonecznik.

czytaj więcej

Wielkopolscy jubilaci w roku 40-lecia powstania PZD - 25.01.2022

Choć zaczął się już rok 2022 przypomnijmy jeszcze ogrody z Okręgu w Poznaniu, które obchodziły swoje jubileusze w roku 40-lecia powstania Związku. W 2021 najstarsi jubilaci ROD „Tramwajarz” i ROD im. Budowlanych świętowały 65 rocznicę istnienia.  

 

czytaj więcej

Konkursowe retrospekcje – warszawskie ROD wyróżnione w konkursie „ROD 40-lecia PZD” - 11.01.2022

W dniu 23 września 2021r., Krajowy Zarząd PZD uchwałą nr 291/2021 rozstrzygnął jubileuszowy konkurs krajowy pn. „ROD 40-lecia PZD”, wskazując laureatów oraz ogrody wyróżnione, wśród których znalazły się  warszawskie ogrody – ROD „Sady Żoliborskie” oraz ROD „Wirnik”.

czytaj więcej

Piękny grudzień na działce - 29.12.2021

W grudniu może utrzymywać się pokrywa śnieżna, zamarza również grunt. Krótki dzień i niskie temperatury nie mobilizują nas do wizyt w ogrodzie. Ale warto zaglądać na nasze działki w grudniu, gdyż ozdabiają go ośnieżone lub oszronione krzewy i korony drzew, pozostawione owocostany jarzębiny i dzikich róż. Piękna działka zimą w ROD „Janowo” w Rumi.

czytaj więcej

TROPEM OGRODÓW OPOLSZCZYZNY- czyli jak tu u nas pięknie ! - 30.11.2021

Relaks to po łacinie laxus, czyli rozciągać i rozluźniać się więc termin oznacza odprężenie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, oraz wewnętrzny spokój, euforię i radość. I takie właśnie doznania towarzyszą osobom przebywającym w otoczeniu zieleni w ROD "Relaks" w Oleśnie. 

czytaj więcej

Działkowcy z pasją rękodzieło z papieru Pani Ani z Zabrza - 26.11.2021

Młoda działkowiczka, florystka zajmująca się quillingiem, na co dzień mama 2 fantastycznych chłopców i żona na pełny etat. Tak można opisać kolejną bohaterkę cyklu Działkowcy z pasją. Pani Ania jest działkowcem od 2018 roku. Działka w ROD Górnik jak objęła w użytkowanie wraz z mężem była bardzo zaniedbana. Ale czego się nie robi, aby dzieci mogły szaleć wśród, zieleni na świeżym powietrzu. Ich działka jest rekreacyjna, ale nie brakuje krzewów owocowych, których owoce przeznaczone są na spożycie prosto z krzaka.

czytaj więcej

Co nowego w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. kpr. BENEDY w Bydgoszczy? - 15.11.2021

Rodzinny Ogród Działkowy kpr. Benedy w Bydgoszczy powstał w  1974 r. Usytuowany jest na powierzchni o łącznej wielkości 14.6363 ha . W skład ogrodu obecnie wchodzi 322 działki rodzinne usytuowane na trzech kompleksach przy ul. Biedaszkowo, Jana Pawła II i Bielickiej. Ogród jest w trakcie regulacji stanu prawnego.

czytaj więcej

Spacer jesienny w ogrodzie - 27.10.2021

"Mimozami jesień się zaczyna" ten fragment tekstu piosenki, którą śpiewał Czesław Niemen idealnie odzwierciedla tą obecną porę roku. Jesień na działce jest magiczna i do tego pełna płomienistych barw.

czytaj więcej

TROPEM OGRODÓW OPOLSZCZYZNY- czyli jak tu u nas pięknie ! - 21.10.2021

Ogród Działkowy "Energetyk" został otwarty 14 kwietnia 1969 r. dzieki Elektrowni Blchownia należącej do Zakładów Energetycznych Okręgu Południowego w Katowicach. 

czytaj więcej

Na “Energetyku” od 27 lat - 20.10.2021

Przygoda Państwa Ireny i Józefa Miciaków z działką na dobre rozpoczęła się w 1994 r. Działkę w ROD “Energetyk” w Kędzierzynie-Koźlu Pan Józef wraz z żoną przejęli po teściach Janinie i Bronisławie Pochler. Praca w ogrodzie nie była mi obca ponieważ w latach wcześniejszych chętnie się udzielali ale to nie to samo, jak mówi Pan Józef, jak samemu zostać działkowcem. Nagle to samemu się podejmuje decyzje o tym gdzie posadzić należy nowe drzewa, ile miejsca przeznaczyć pod grządki a gdzie najlepiej będzie wypoczywać.

czytaj więcej

Włocławskie Rodzinne Ogrody Działkowe otwarte na społeczność lokalną - 20.10.2021

We Włocławku w okolicy osiedla „Południe”, wzdłuż rzeki Zgłowiączki położonych jest 11 Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Z pewnością to, co wyróżnia te ogrody to otwartość na społeczność lokalną, a także integracja pomiędzy działkowcami ze wszystkich 11 – stu ogrodów. Okoliczni mieszkańcy, a także działkowcy z przyjemnością korzystają z możliwości spaceru wśród natury i przepięknych krajobrazów Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

czytaj więcej

Jak zabezpieczyć działkę w ROD przed kradzieżami? - 13.10.2021

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rzeczy wartościowe, jakie pozostawiamy w altanie działkowej. Pozostawienie na działce drogiego telewizora, sprzętów RTV, czy AGD, a także rodzinnych pamiątek, czy biżuterii zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem. Bardziej wartościowe rzeczy powinniśmy na czas poza sezonem ulokować w bezpieczniejszym miejscu. 

czytaj więcej

Śląscy jubilaci w roku 40-lecia powstania PZD - 11.10.2021

Rok 2021, w którym przypada 40-lecie powstania Związku, to także rok jubileuszowy dla wielu Rodzinnych Ogrodów Działkowych w całej Polsce. W Okręgu Śląskim ponad 70 ROD świętuje okrągłe rocznice utworzenia.

 

czytaj więcej

Z wizyta w ROD Bratek w Żorach - 24.09.2021

ROD „Bratek” to jeden z 12 Rodzinnych Ogrodów Działkowych w mieście Żory. Posiada 203 działki położone na nie całych 8 ha. Wchodząc od strony ul. Okrężnej przenosimy się w miejsce, gdzie jest cisza i mnóstwo roślin. Trzon Zarządu stanowią kobiety, które swoją pracą udowadniają, że można zrobić wiele wystarczy tylko chcieć. Przechadzając się aleją główną można podziwiać ciekawie zagospodarowane działki, docieramy wreszcie do placu, gdzie jest dom działkowca. 

czytaj więcej

Z wizytą w ogrodzie HORTULUS w Dobrzycy - 03.09.2021

Ogrody Tematyczne ,które zostały założone w 1992 roku, a ich realizacja ciągle trwa. Obecnie  do zwiedzania dostępnych jest  28 różnych  ogrodów tematycznych, łącznie  zgromadzonych  jest ponad 6 tysięcy  gatunków i odmian roślin, w tym gatunki egzotyczne oraz unikalne. Ogrody zostały  wielokrotnie  nagrodzone, m.in. przez Polską Organizację Turystyczną. Powierzchnia ogrodów to 4ha. Istotą  tych ogrodów jest  pokazanie układu roślin w kompozycjach ogrodowych  i ich zastosowanie  w poszczególnych ogrodach.

czytaj więcej

Oko kamery Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD zawędrowało do ROD "Żwirek" w Grudziądzu - 05.08.2021

Czego możemy nauczyć się od naszych dziadków i babć o prowadzeniu ogrodu, o ekologicznych rozwiązaniach w uprawie kwiatów, warzyw i owoców? Działki w zgodzie z naturą, jak za dawnych lat, to nasza przyszłość. Ogrody działkowe zrzeszone w ogólnopolskim stowarzyszeniu Polski Związek Działkowców, przez ostatnie 40 lat przeszły swoistą metamorfozę. To okres, gdy ogrodnictwo działkowe, zatoczyło koło: od fascynacji działek typowo uprawowych i wymagających dużych nakładów pracy, po swobodne, pełne kolorowych rabat, przyciągających motyle i inne bzyczące owady.

czytaj więcej

Najpiękniejsze działki w ROD Gajówka w Wodzisławiu Śląskim wybrane - 04.08.2021

Rodzinny Ogród Działkowy Gajówka w Wodzisławiu Śląskim jak co rocznie powołał komisję konkursową, która po lustracji dokonała wyboru 3 najładniejszych działek z terenu ROD. Jest to okazja do podziękowania działkowcom za ich nieoceniony wkład w tworzenie naszych zielonych oaz. W tym szczególnym roku jubileuszowym 40-lecia Związku oraz ROD Gajówka chcemy pokazać piękno działek i ogrodów.

czytaj więcej

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio