Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

Dzikie wysypisko staje się pięknym ogrodem - 40 lat ROD "Aster" w Łomży - 25.02.2021

Polski Związek działkowców to ludzie, którzy od 40 lat przywracają życie terenom zniszczonym przez działalność człowieka. W tym roku przybliżymy historię ogrodów, które powstały dokładnie 40 lat temu. Na początek zapraszam do poznania pasjonującej historii Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Aster" w Łomży

czytaj więcej

Rozwój ROD „Na Wójtowej Roli” w Klebarku Małym - 18.02.2021

Zarząd ogrodu „ Na Wójtowej Roli” w 2020 roku działał bardzo prężnie. Zostało poczynione wiele prac które usprawnią funkcjonowanie ogrodu.W dobie suszy i niedostatku wody w ogrodach najważniejszą rzeczą wykonaną w 2020 roku był remont hydroforni.

czytaj więcej

Zima w ROD "Zielony" w Gdyni - 18.02.2021

Tak wygląda zima w ROD „Zielony” w Gdyni. Zdjęcie otrzymaliśmy od Prezesa ROD Leszka Kucharskiego.

czytaj więcej

Działkowcy z pasją – Zbigniew Włodarski z ROD Kłapczyka w Żorach i ornitologia - 17.02.2021

Zbigniew Włodarski pochodzi z Wielkopolski. Jego ojciec był entomologiem, który bardzo często zabierał swego synka na wyprawy. To ojciec nauczył pana Zbyszka szacunku do przyrody, zachowania się na łonie natury, cierpliwości, umiejętności obserwacji.

 

 

czytaj więcej

W jastrzębskich ROD działkowcy dokarmiają ptaki - 09.02.2021

Kolejny rok Urząd Miasta w Jastrzębiu Zdroju pomaga mieszkańcom zadbać o dokarmianie ptaków.
W bieżącym roku Urząd Miasta zaprosił do współpracy 20 jastrzębskich ogrodów działkowych. Zarządy ROD z UM otrzymały ponad 200 kilogramów nasion do dokarmiana ptasich przyjaciół. Działania zarządów jastrzębskich ogrodów działkowych wpisują się w przyjęty Program „Bioróżnorodność na działkach w ROD”, ptaki są również niezwykle ważne dla utrzymania równowagi i różnorodności środowiska naturalnego.

czytaj więcej

Dokarmiajmy ptaki zimą - 09.02.2021

Pośród zasypanych śniegiem drzew i innych ogrodowych miejsc są one: ptaki. Sikorki, wróble, gile, czy zięby to stali bywalce naszych działek. Jak możemy im pomóc, gdy na dworze mróz i śnieg????  Dokarmiajmy je!

czytaj więcej

Działkowcy z pasją-Elżbieta Świeca i jej artystyczna dusza - 05.02.2021

Do grona działkowców ROD Raj w Rybniku w 2014 roku dołączyła nowa użytkowniczka, Pani Elżbieta Świeca. Od razu zaczęła się rewolucja na działce. Podzieliła działkę na części, odmienne przestrzenie tematyczne. Niby nic, a jednak jej zagospodarowanie, a raczej aranżacja tworzy piękną harmonijną całość. 

czytaj więcej

Ogrody działkowe w zimowej szacie - 28.01.2021

Piękne widoki w rodzinnych ogrodach działkowych można podziwiać o każdej porze roku. Również w okresie zimowym, szczególnie kiedy przykryte są śnieżną puszystą pierzynką, która jest wspaniałą ochroną przed mrozem dla roślin i zwierząt.

czytaj więcej

„Robótki Izy” z Zabrza - 28.01.2021

Włóczka, nić co z tego zrobić? Zapytaj Panią Izę z ROD Słoneczne Wzgórze w Zabrzu. Kreatywna działkowiczka potrafi z nich zrobić cuda. W kolejnym z cyklu artykułów „Działkowcy z pasją” przedstawiam działkowiczkę, która kreatywnie spędza czas. Działkowanie Pani Iza ma zakorzenione od dziecka. Już jako mała dziewczynka przychodziła na działkę wraz z rodzicami, właśnie w ROD Słoneczne Wzgórze. 

czytaj więcej

Zimowe obrazki z naszych ogrodów - 20.01.2021

Ostatnie lata zima nas oszczędzała, prawie zapomnieliśmy jak to jest gdy są zaspy i co to jest temperatura - minus 15-20 stopni mrozu… Nareszcie z początkiem 2021 roku zima wróciła z przytupem! Na działkach obrazki jak z bajki o Królowej Śniegu, aż dech zapiera. Zachwycamy się pięknymi widokami drzew i krzewów otulonych białym puchem, jak ja najcieplejszą kołderką, dzieciaki szlej; dla najmłodszych być może to pierwsze takie przeżycie, a nieco starsi przypominają sobie młodość, kiedy takie zimy były normą.

czytaj więcej

Ptaki na mojej działce - 20.01.2021

Pomimo wielu obaw, że nas ominie w końcu i do nas zawitała zima. Miejscami napadało tyle śniegu, że mogliśmy przypomnieć sobie z sentymentem te dawne zimy naszego dzieciństwa, niezwykle mroźne, długie i śnieżne.

czytaj więcej

Nowy budynek Zarządu ROD „Kwitnąca Dolina” w Swarzędzu - 18.01.2021

W końcu grudnia oddano do użytku nowy budynkiem dla Zarządu „Kwitnąca Dolina” w Swarzędzu. Budynek prezentuje się bardzo ładnie na zewnątrz, a eleganckie wnętrza zapewniają komfort pracy użytkownikom i działkowcom.

czytaj więcej

Reportaż z wizyty w ROD "Jubilat" w Pieckach - 21.12.2020

Piecki to nieduża miejscowość gminna pod Mrągowem założona w 1401r. Nazwa Piecki pochodzi od imienia „Piecio” czyli Piotr. Gmina Piecki to typowe tereny turystyczne, większą część gminy stanowią lasy z mnóstwem grzybów. Są też czyste jeziora pełne ryb. W tym pięknym miasteczku znajduje się Rodzinny Ogród Działkowy „Jubilat”.

czytaj więcej

Działkowcy z pasją -„Różana hacjenda Anego” - 18.12.2020

Wszystko zaczęło się od jednej róży na balkonie i zakupu działki w Rodzinnym Ogrodzie działkowym „Pod Kasztanami” w Żorach. Rok 2005: Pan Andrzej Kuligowski przeszedł na zasłużoną emeryturę. I tu pojawiła się bardzo ważna decyzja, uzgodniona z żona Mirką: zakupimy małą działkę, będzie to nasze miejsce, nasz zielony kącik do wypoczynku. 

czytaj więcej

Jakie rośliny zdobią działki do końca listopada? - 02.12.2020

Lwia paszcza (wyżlin większy) - to roślina jednoroczna, chodź w tak łagodne zimy jak ostatnia może z powodzeniem przezimować i wcześnie rozpocząć kwitnienie w kolejnym sezonie. Kwiaty w szerokiej gamie kolorystycznej (fioletowe, czerwone, różowe, białe). Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum) - bylina o małych wymaganiach co do gleby, rośnie nawet w piasku. Ma głęboki, palowy korzeń dzięki czemu dobrze znosi suszę. Nie lubi stojącej wody zimą. Osiąga nawet metr wysokości, kwitnienie rozpoczyna w czerwcu.

czytaj więcej

ROD „Gajówka” w Wodzisławiu Śląskim to więcej niż ogród - 27.11.2020

Hobbystycznie, z zaangażowaniem i ciekawie czas spędzają tu całe rodziny. Swoje zainteresowania koncentrują nie tylko na pielęgnacji ogrodów, ale i na społecznej działalności. Mowa o osobach tworzących Rodzinne Ogrody Działkowe „Gajówka”. I choć ten rok z wiadomych względów nie obfitował w tradycyjnie już organizowane przez nich wydarzenia, intensywnie przygotowują się do kolejnego, w którym to świętować będą czterdziestolecie istnienia.

czytaj więcej

Co ja widziałem?” - 26.10.2020

Na początku września tego roku byłem na kilkudniowym wypoczynku w Kołobrzegu. Za pensjonatem, w którym mieszkaliśmy z żoną było dość spore pole namiotowe. Podczas spaceru za ogrodzeniem tego pola namiotowego zobaczyłem czerwone owoce na drzewku o wysokości około dwóch metrów. 

czytaj więcej

Piękno jesieni na fotografiach działkowców ROD "Niezapominajka" w Grudziądzu - 20.10.2020

Mimo że tegoroczne lato już za nami, nasz ogród wciąż cieszy oczy pięknymi kolorami. Warto uwiecznić piękno jesieni na fotografiach. Ten rok jest inny, nie odbyły się działkowe dożynki, na których rozstrzygano konkursy ogrodowe. Co rok Zarząd ogrodu, ogłaszał,  ogrodowe konkursy, które  miały inne tematy. „Najładniejsza działka”, „Działka jak dawniej”, „Kreatywna działka”. Ten rok, nie pozwolił w pełni realizować nasze wszystkie pomysły, ale ogłosiliśmy konkurs fotograficzny „Wakacje na ROD Niezapominajka”. 

czytaj więcej

Ciekawostki z ROD im. Wł. Reymonta w Śremie- gigantyczne plony warzyw, uprawa karłowych odmian drzew owocowych, segregacja odpadów w ROD i odkrywanie nowych muzycznych talentów - 12.10.2020

Pan Józef sam jest zdziwiony, nie wie co to za odmiana rosła sobie za altaną w zaciszu. Dynia idealnie okrągła, ale od tyłu jest trochę płaska i jeszcze urosła w barwach PZD. Żeby korbola wyciągnąć i przynieść na środek działki do zdjęcia trzeba było dwóch ludzi, nie wiemy ile waży, ale ma ponad 1 m średnicy. Oczywiście nie urósł z uszami i nosem - dorobiliśmy mu sami, żeby było weselej. 

czytaj więcej

DZIEŃ DZIAŁKOWCA W DOBRZANACH - 07.10.2020

Dnia 29 sierpnia 2020 r. w sobotę o godz. 14:00 pod „NASZĄ WIATĄ”  na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Dobrzanach odbył się Dzień Działkowca. Przedstawiciele Zarządu wręczyli nagrody główne w konkursie „Na Najładniejszą Działkę”: I miejsce - Alicja, Marek Krygierowie, II miejsce – Renata, Edwin Grobelscy, III miejsce – Barbara Naróg.

czytaj więcej

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio