Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

Z wizyta w ROD Bratek w Żorach - 24.09.2021

ROD „Bratek” to jeden z 12 Rodzinnych Ogrodów Działkowych w mieście Żory. Posiada 203 działki położone na nie całych 8 ha. Wchodząc od strony ul. Okrężnej przenosimy się w miejsce, gdzie jest cisza i mnóstwo roślin. Trzon Zarządu stanowią kobiety, które swoją pracą udowadniają, że można zrobić wiele wystarczy tylko chcieć. Przechadzając się aleją główną można podziwiać ciekawie zagospodarowane działki, docieramy wreszcie do placu, gdzie jest dom działkowca. 

czytaj więcej

Z wizytą w ogrodzie HORTULUS w Dobrzycy - 03.09.2021

Ogrody Tematyczne ,które zostały założone w 1992 roku, a ich realizacja ciągle trwa. Obecnie  do zwiedzania dostępnych jest  28 różnych  ogrodów tematycznych, łącznie  zgromadzonych  jest ponad 6 tysięcy  gatunków i odmian roślin, w tym gatunki egzotyczne oraz unikalne. Ogrody zostały  wielokrotnie  nagrodzone, m.in. przez Polską Organizację Turystyczną. Powierzchnia ogrodów to 4ha. Istotą  tych ogrodów jest  pokazanie układu roślin w kompozycjach ogrodowych  i ich zastosowanie  w poszczególnych ogrodach.

czytaj więcej

Oko kamery Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD zawędrowało do ROD "Żwirek" w Grudziądzu - 05.08.2021

Czego możemy nauczyć się od naszych dziadków i babć o prowadzeniu ogrodu, o ekologicznych rozwiązaniach w uprawie kwiatów, warzyw i owoców? Działki w zgodzie z naturą, jak za dawnych lat, to nasza przyszłość. Ogrody działkowe zrzeszone w ogólnopolskim stowarzyszeniu Polski Związek Działkowców, przez ostatnie 40 lat przeszły swoistą metamorfozę. To okres, gdy ogrodnictwo działkowe, zatoczyło koło: od fascynacji działek typowo uprawowych i wymagających dużych nakładów pracy, po swobodne, pełne kolorowych rabat, przyciągających motyle i inne bzyczące owady.

czytaj więcej

Najpiękniejsze działki w ROD Gajówka w Wodzisławiu Śląskim wybrane - 04.08.2021

Rodzinny Ogród Działkowy Gajówka w Wodzisławiu Śląskim jak co rocznie powołał komisję konkursową, która po lustracji dokonała wyboru 3 najładniejszych działek z terenu ROD. Jest to okazja do podziękowania działkowcom za ich nieoceniony wkład w tworzenie naszych zielonych oaz. W tym szczególnym roku jubileuszowym 40-lecia Związku oraz ROD Gajówka chcemy pokazać piękno działek i ogrodów.

czytaj więcej

Spotkanie z wyróżnionymi seniorami ROD „Pod Brzozą” w Bydgoszczy - 30.07.2021

W dniu 24.07.2021 r. w ROD „Pod Brzozą” w Bydgoszczy na Placu Seniora odbyło się spotkanie z wyróżnionymi działkowcami ROD w 2020 r. Wszyscy uczestnicy spotkania byli zaszczepieni przynajmniej jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19. Uroczyste spotkanie otworzył Prezes Zarządu ROD Józef CHODENIONEK, który serdecznie przywitał wszystkich przybyłych seniorów ROD i zaproszonych gości.

czytaj więcej

SPOTKAJMY SIĘ NA DZIAŁKACH - 30.07.2021

Na Łazarzu rozpoczął się pilotażowy projekt "Sezon Ogródkowy spotkajmy się na działkach", który potrwa do końca września. Jego celem jest promowanie ogrodów działkowych jako terenów zieleni o cennych walorach przyrodniczych i społecznych, a także rozpoczęcie procesu ich otwierania na mieszkańców. Planowany jest otwarty spacer badawczy, podczas którego będzie można posłuchać historii działkowców, zobaczyć ciekawą architekturę ogrodową czy wyjątkowe okazy roślin.

czytaj więcej

ROD „Witaminy” — zielona miejska oaza - 30.07.2021

Rodzinny Ogród Działkowy „Witaminy” został utworzony w 1978 roku. Jest do dziś „zieloną wizytówką” Nowego Miasta, miejscem wypoczynku i relaksu dla właścicieli działek i ich gości. Ostatnio podsumowano roczną działalność ROD.

czytaj więcej

Z cyklu "poznajmy się ..." z wizytą w ROD "Mikołaja z Ryńska" w Grudziądzu. - 14.07.2021

Historia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Mikołaja z Ryńska ” w Grudziądzu sięga 1960 roku, kiedy to w 600 setną rocznicę urodzin Mikołaja z Ryńska, utworzono ogród. Pierwotny plan zagospodarowania ogrodu to 56 działek na powierzchni 2,7528 hektarów. W początkowym okresie dla tych, którzy zaczęli uprawiać działki to ciężka, mozolna praca. Początkowo teren ogrodu to jeden wielki obszar zaoranej ziemi, bez ogrodzenia, z wyznaczonymi palikami ograniczającymi teren działek indywidualnych. 

czytaj więcej

Prezes Karpienko dotrzymał słowa - 08.06.2021

Po dwóch latach wytężonego wysiłku nowego zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego ZNTK osiągnięto to, czego nie zdołano zrobić przez kilkadziesiąt lat.  Ogród ROD ZNTK w Oleśnicy to 5 ogrodów o łącznej powierzchni aż 40,2 ha (pow. użytkowa to 35,3 ha), na której zlokalizowanych jest 1.047 działek. Te 5 ogrodów znajduje się przy ul. Ciepłej (nr 1), Daszyńskiego (2A), Poniatowskiego (2B), Trakcyjnej (3 i 4).

czytaj więcej

Działkowcy z pasją – Jerzy Kwaśny ,,Sport to jego życie” - 02.06.2021

Jerzy Kwaśny to osoba, której w raciborskim środowisku sportowym i w Polsce nie trzeba  przedstawiać. Zasłużony piłkarz, trener, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji. Prawdziwy pasjonat  sportu. Piłce nożnej poświęcił dużą część swojego życia. Urodził w Kietrzu na Opolszczyźnie, według jego mamy w niedzielę i to w czepku na głowie, a kilka lat później cyganka wywróżyła mu długie życie.

czytaj więcej

Rodzinne warsztaty w ROD "Niezapominajka" - 31.05.2021

Działka jest źródłem radości dla dorosłych, którzy uprawiają ulubione rośliny, wypoczywają w cieniu drzew. Dla dzieci działka jest synonimem zakazów, miejscem w którym mają możliwość wykazania się umiejętnościami i zdobycia wiedzy, która pozostanie z nimi na zawsze. Działka stwarza naszym dzieciom, wnukom, siostrzeńcom, bratankom szansę kontaktu z naturą, wspólne odkrywanie i poznawanie uroków i dziwów świata przyrody. 

czytaj więcej

Społeczne prace porządkowe na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego "im. Adama Mickiewicza" w Toruniu - 19.05.2021

Ostatni weekend minął działkowcom z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „im. Adama Mickiewicza” w Toruniu pod znakiem ciężkiej pracy dla dobra ogółu. W sobotę – 15 maja 2021 roku na terenie ogrodu zorganizowane zostały prace społeczne, w których udział wzięło kilku działkowców z ROD.

czytaj więcej

Nakło nad Notecią: Obywatelskie ujęcie włamywacza - 18.05.2021

Obywatelskie ujęcie włamywacza  Na słowa uznania zasługuje postawa przypadkowych świadków, którzy bez chwili wahania ujęli podejrzanego o włamanie do altanki na terenie ogródków działkowych w Nakle. Skradzione mienie odzyskano, a 48-latek już usłyszał zarzuty.

czytaj więcej

TU JEST PIĘKNIE! DZIAŁKOWCY ZE ZBĄSZYNIA NIE MOGĄ NACHWALIĆ SIĘ SWOJEGO ZIELONEGO KAWAŁKA ZIEMI - 18.05.2021

Rodzinny Ogród Działkowy im. M. Kopernika przy ulicy Basztowej w Zbąszyniu, obejmuje obszar 2,36 ha i liczy 51 działek. Jest piękne położony, w centrum obiektów zabytkowych i wypoczynkowych Zbąszynia. W pobliżu znajdują się: wieża, bramna, park, Jezioro Błędno, plaża, Camping przy Baszcie.

 

czytaj więcej

Ogród z duszą, kolorowy i pozytywny - 18.05.2021

W dobie pandemii, świat znacznie zwolnił, skłaniając nas do wsłuchania się w rytm natury, dotknąć, powąchać, posmakować. Zabiegani, pełni obaw o zdrowie swoje i bliskich, zapomnieliśmy, że przyroda od wieków daje nam wskazówki, jak należy ją traktować, by odwdzięczyła się tym co ma najpiękniejsze.

czytaj więcej

Uwolnieni z zaszufladkowania - 17.05.2021

Trwająca od ponad roku pandemia i wiążące się z jej przeciwdziałaniem obostrzenia doprowadziły do „zaszufladkowania” ludzi w swoich mieszkaniach. Obawa o zdrowie własne i najbliższych spowodowała konieczność maksymalnego odizolowania się od otoczenia, w tym możliwości częstego korzystania z uroków swojej działki w przypadku gdy konieczne było korzystanie ze środków komunikacji miejskiej. W tym roku dodatkowo wiosna nam się lekko spóźniła. Stąd też, teraz gdy Rząd RP luzuje obostrzenia, z dnia na dzień spada ilość zachorowania na COVID-19, a wciąż rośnie ilość zaszczepionych, możemy pełnymi garściami czerpać radość z posiadanych działek w ROD.

czytaj więcej

Ogólnodostępna biblioteka w ROD "Budowlaniec" w Grudziądzu - 17.05.2021

Jednym z głównych celów przyświecających Polskiemu Związkowi Działkowców jest działalność oświatowa, poszerzająca wiedzę z zakresu ogrodnictwa działkowego jak i ochrony środowiska naturalnego. Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Budowlaniec” w Grudziądzu postanowił wpisać się w te cele poprzez szersze udostępnienie wydawnictw wydawanych przez PZD, w tym celu utworzona została ogólnodostępna biblioteczka. 

czytaj więcej

Ogród w tulipanach – z wizytą w ROD „Sielanka” w Grudziądzu - 14.05.2021

Rodzinny Ogród Działkowy „Sielanka” w Grudziądzu położony jest przy ulicy Miłoleśnej. W rejonie tym znajduje się jeszcze kilka innych ogrodów, jednak to ROD „Sielanka” wyróżnia się na tle pozostałych. Zawdzięcza to pięknym, wiosennym kwiatom widocznym już podczas zbliżania się do ogrodu. Są to piękne tulipany.

czytaj więcej

Spóźniona wiosna zawitała na moją działkę - 19.04.2021

Wiosna tym razem spoźniona zawitała na działce w ROD "Janowo" w Rumi. Przysłowie na kwiecień: "Jeśli w kwietniu pszczoły latają, to długie chłody się zapowiadają".

czytaj więcej

Raj zachwytu i nostalgii na ulicy Miłoleśnej w Grudziądzu - 13.04.2021

Kolejna wiosna jest pełna niepewności w związku z koronawirusem, lękiem o swoich bliskich, o to co będzie w przyszłości, jednak przyroda nie ogląda się za siebie. Za oknem robi się zielono, jest coraz cieplej, obecnie panująca pora roku, przynosi nadzieję, wiarę w lepsze jutro. Budząca się do życia przyroda pozwala na spacery, wprowadza w dobry nastrój, a co najważniejsze po długim czasie można jechać na ukochaną działkę. 

czytaj więcej

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio