Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

Gosia w ogrodach część 5. Złoty wrzesień w ogrodach. - 24.09.2020

Chociaż słońce nie świeci już tak wysoko, a dni są coraz krótsze, a noce chłodne, warto spędzać czas na działce, podziwiać kołyszące się na wietrze trawy ozdobne, piękne różnobarwne kwiaty. Większość działkowców z nostalgią wspomina długie wieczory spędzone na świeżym powietrzu, urozmaicone rechotem żab, koncertem świerszczy.

czytaj więcej

Epidemia Kulturze nie straszna- Siódme Spotkanie z Kulturą i Sztuką w ROD - 16.09.2020

W dniu 10 września 2020 tradycyjnie już bo już  VII na ROD k.L.Przyłuskiego w Poznaniu nasi działkowcy pokazali swoje piękne prace hobbistyczne szerszej publiczności.. Zaproszeni zostali przez Stowarzyszenie Kultura i Zdrowie w ROD. Co roku inne osoby dołączają do wystawców. Wśród pięknych haftów, gobelinów, ikon, przedmiotów zdobionych metodą decupage jak również pięknych obrazów wykonanych różnymi technikami góruje piękna poezja i śpiew. 

czytaj więcej

45 LAT MINĘŁO - 15.09.2020

W dniu 12.09.2020 r. swój niecodzienny jubileusz 45 – lecia obchodził ogród w Suchaniu od dwóch lat sektor ROD im. „Kościuszki” w Dobrzanach. Działkowcy pragnęli podtrzymać tradycję i historię swojego dawnego ogrodu. Spotkanie w ramach obchodów dnia działkowca otworzył prezes zarządu ROD im. „T. Kościuszki” w Dobrzanach Wiesław Kruszyński, który przywitał przybyłych gości i działkowców.

czytaj więcej

Nasz ogród coraz piękniejszy, chociaż... - 15.09.2020

W trosce o właściwe zagospodarowanie i estetykę działek oraz ogrodu  jako całości, komisaryczny zarząd ROD Zalesie we Włocławku dokonał komisyjnego przeglądu zgodności z obowiązującymi przepisami Regulaminu ROD. Lustracją objęto wszystkie działki i tereny ogólne ogrodu szczególną uwagę zwracając na właściwe zagospodarowanie działki, jej estetykę oraz ogólny wizerunek. Komisja zwracała również uwagę na dbałość o tereny przyległe do działki.  

czytaj więcej

Nagrody dla wejherowskich działkowców za najpiękniejsze ogrody - 08.09.2020

Już po raz 23. w Wejherowie rozstrzygnięto konkurs na najładniej ukwiecony i zazieleniony balkon, okno lub ogród na terenie miasta. Tegoroczna edycja konkursu, ze względu na sytuację związaną z koronawirusem, odbyła się w zmienionej formule – zwycięzcy wyłonieni zostali na podstawie nadesłanych przez siebie fotografii.

czytaj więcej

Z cyklu "Gosia w ogrodzie część 4". - 01.09.2020

Schyłek lata w ogrodach to nie powód do smutku. Właśnie teraz zaczynamy zbierać plony z warzywnika i podziwiamy, jak jedne rośliny ustępują na rabacie tym, które dopiero zaczynają obficie kwitnąć. W ostatni wakacyjny weekend udałam się na spacer po Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Energetyk” w Grudziądzu.

czytaj więcej

Działkowcy zapobiegają ekologicznej katastrofie - chronią Ziemię. - 01.09.2020

Nawet niewielka roślinna kompozycja może skutecznie przyciągnąć wzrok, pod warunkiem, że zostanie stworzona z gatunków dobrze działających na siebie oraz o intensywnych różnobarwnych kolorach. Żółte kwiaty posadzone w donicach i na rabatach tworzą energetyzujące połączenie, które pobudza do działania i wprowadza w dobry nastrój. 

czytaj więcej

SELER, POMIDORY I DZIWACZEK JALAPA - 27.08.2020

Samo wejście od furtki obsadzone szpalerami różnorodnych kwiatów, jak i tych wyglądających znad ogrodzenia, zachęca do poznania ogrodowych tajemnic tego miejsca. A cienista alejka pośrodku prowadzi wprost w okolice altany z zadaszeniem, gdzie też nie brak ciekawych okazów. Nie tylko ozdobnych roślin. Gdzie? W rozległym kompleksie Rodzinnego Ogrodu Działkowego Port Centralny na Kępie Pamickiej. A ten zielono--kolorowy kawałek ziemi pod słońcem to od lat królestwo Heleny i Franciszka Konkolowskich.

czytaj więcej

ROD „Wiśnia” w Zabrzu – Dzień Działkowca 2020 - 27.08.2020

Rodzinny Ogród Działkowy Wiśnia zorganizował w dniu 22 sierpnia 2020 roku obchody Dnia Działkowca i przypadające w tym roku jubileusz 85-lecia założenia ogrodu przyjmując nieco inny charakter. Obawy przed groźbą zakażeń oraz konieczność przestrzegania przepisów sanitarnych nie pozwoliło na zorganizowanie uroczystości jak w latach poprzednich. Dlatego Zarząd z Komisją Rewizyjną wybrał się przystrojonym pojazdem karą (taczką) z poczęstunkiem przy rytmach muzyki i zawitał do każdej działki.

czytaj więcej

ROD „Zacisze” w Zabrzu – rozwiązania ekologiczne do naśladowania - 27.08.2020

Każdy działkowiec dbając o wydatki na wodę może zaoszczędzić w prosty, efektywny i ekologiczny sposób. Gospodarując oszczędnie wodę zbierając deszczówkę w beczkach i różnych zbiornikach. Poniższe podpatrzone u działkowców ROD Zacisze i pokazane rozwiązania pokazują jak w prosty sposób i oszczędnie zamaskować pozyskiwaną wodę tak zwaną deszczówkę.

czytaj więcej

INICJATYWA GODNA POCHWAŁY! - 26.08.2020

Zarząd ROD im. XXV Lecia Pomorza Zachodniego w Barlinku poinformował Okręg PZD w Szczecinie o inwestycjach i pracach jakie wykonał w związku ze zbliżającym się Jubileuszem 55 lecia istnienia ogrodu. W ramach powyższych zadań zakupiono w miesiącu kwietniu dwie nowe tablice informacyjne, w maju zamontowano monitoring na terenie świetlicy ograniczając w ten sposób podrzucanie odpadów. W kwietniu zostały zakonserwowane także trzy zbiorniki hydroforni wraz z odświeżeniem budynku.

czytaj więcej

Półkolonie w ROD "Słoneczna Polana" w Piotrkowie Trybunalskim - 24.08.2020

13 sierpnia 2020 roku na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Słoneczna Polana" w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się półkolonie zorganizowane przez Prywatną Szkołę Podstawową im. R. Orlewskiego oraz członków zarządu ROD i działkowców.
Dzieci miały okazję odwiedzić kilka działek, poznać życie pszczół, perliczek oraz ryb i obejrzeć dorodne plony m.in.fasoli.

czytaj więcej

ROD – sposób na wakacje w czasach pandemii - 19.08.2020

Znana od lat,  żartobliwa nazwa „wakacje na RODos” zyskuje dziś nowego, zupełnie poważnego znaczenia. Od początku trwania pandemii koronawirusa, działki w ROD stały się realnym azylem dla całych rodzin, który pozwalał w miarę swobodnie wypoczywać na świeżym powietrzu wśród zieleni. Epidemia nie mija, w wielu wypadkach wyjazdy trzeba było odłożyć na inny czas. Działka znów staje się niezastąpionym, bardzo popularnym w tym roku miejscem spędzenia nie tylko wolnego czasu, ale całych urlopów i wakacji.

czytaj więcej

Pasje działkowców - Liliowce - 13.08.2020

Jesteśmy w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku położonym w ciekawym miejscu, bo w okolicy nowego stadionu. Ogród ciekawy, choć trudny, bo kilkakrotnie doświadczył zalania wodami opadowymi, ale działkowcy nie poddają się, kochają swoje działki i dzielnie walczą z przeciwnościami pod ,,batutą” wieloletniej prezes ROD Pani Grażyny Chinalskiej.

czytaj więcej

,,MOJE SANATORIUM’’ - 13.08.2020

Pani Wioletta Rutkowska jest już na emeryturze i cały wolny czas spędza na ulubionej działce mieszczącej się w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Działkowiczką jest stosunkowo niedługo, bo dopiero od pięciu lat, ale w tej chwili nie wyobraża sobie życia bez działki. Działkę w tej postaci stworzyli wspólnie z rodziną od początku, po swojemu (oczywiście zostawiając stare drzewa owocowe), ma ona charakter użytkowo-rekreacyjny.

czytaj więcej

Rodzinna, wielopokoleniowa działka w ROD „W. Fiałka” w Chełmnie - 11.08.2020

Odwiedzając Chełmno – Miasto Zakochanych trafiamy na teren Rodzinnego Ogrodu Działkowego „W. Fiałka”. W ogrodzie tym działkę numer 49 użytkują od niedawna Państwo Katarzyna Kraska – Falkowska i Jarosław Falkowski. Prawo do użytkowania działki otrzymali od wujka Pani Katarzyny, który wcześniej prawo do tej działki otrzymał od swojego ojca. Działka przechodzi z pokolenia na pokolenie.

czytaj więcej

Realizacja „Otwartego programu nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin” w ROD „Kolejarz” w Chełmnie - 10.08.2020

Przebywając na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kolejarz” w Chełmnie trafiamy na działkę numer 5, którą użytkuje Pani Ewa Klimek. Działkę tą użytkuje od 48 lat. Początkowo w miejscu tym był nieużytek porośnięty chwastami, który dzięki ciężkiej, sukcesywnej pracy stał się oazą spokoju. Użytkując działkę przez te wszystkie lata Pani Ewa wraz z nieżyjącym już, niestety, mężem starali się zagospodarowywać ją w taki sposób, aby jak  najbardziej wpisywać się w obowiązujące w Polskim Związku Działkowców przepisy i trendy. 

czytaj więcej

Hortiterapia w ROD „Kolejarz” w Chełmnie - 10.08.2020

Działka numer 22 w ROD „Kolejarz” w Toruniu jest użytkowana przez Panią Danutę Olkusz od wielu, wielu lat. Pani Danuta przyznaje, że od zawsze interesowała się przyrodą, roślinami i zależnościami panującymi w środowisku przyrodniczym. W młodości ukończyła szkołę rolniczą, co dodatkowo podniosło poziom tych zainteresowań.

czytaj więcej

Dzięki pomocy Krajowego Zarządu PZD będziemy mieli siedzibę zarządu. - 10.08.2020

Rodzinny Ogród Działkowy „Tramwajarz „ w Grudziądzu, funkcjonował bez siedziby. Wprowadzony przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców, program budowy siedzib dla zarządów, pozwolił na podjęcie decyzji o budowie takiego obiektu. W 2019 roku nowo wybrany zarząd podjął trudną decyzję, gdyż budowa wymaga wielu starań, aby przekonać działkowców do partycypacji w kosztach tego przedsięwzięcia, ale przede wszystkim o celowości budowy. W głównej mierze budowa biura zarządu oraz program Jednostki Krajowej Polskiego Związku Działkowców powstał z myślą o realizowaniu obowiązków prawnych, w szczególności nałożonych przez przepisy o ochronie danych osobowych (RODO).

czytaj więcej

Działka zmienną jest - z wizytą w ROD "Marysieńka" u podnóża Zamku w Gniewie - 04.08.2020

Pani Seroka Prezes Zarządu ROD "Marysieńka" w Gniewie kilka lat temu stwierdziła, że nadszedł czas na zmiany na jej działce. Uznała, że zmiana dobrze wpłynie na jej i rodziny samopoczucie. Od zamysłu rodzina przeszła więc do działania.

czytaj więcej

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio