Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Przegląd mediów

Mniej oczywiste skutki pandemii? Większe zainteresowanie działkami - 21.01.2021

Wybuch popytu na nieruchomości rekreacyjne, mniejsza liczba rozwodów, ogromny wzrost zainteresowania adopcjami zwierząt, to tylko kilka ze zmian, które zaszły w związku z epidemią w Polsce - wynika z opublikowanej w środę analizy HRE Investments.  Jak czytamy w analizie trend, który zawładnął Polakami w 2020 roku to gwałtowny wzrost zainteresowania posiadaniem własnego azylu poza miejscem zamieszkania.

czytaj więcej

Chcesz kupić działkę w ROD? To nie takie proste. Oto 10 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim kupisz ogródek działkowy - 21.01.2021

Osoby, które nigdy przedtem nie interesowały się Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi, często sądzą, że kupuje się je tak samo jak każdy inny kawałek ziemi. Nic podobnego! Ogródek działkowy można jedynie wydzierżawić na określony czas od Polskiego Związku Działkowców, ponosząc odpowiednie opłaty. „Nabywca” działki w ROD jest właścicielem tylko obiektów, które na niej wybuduje i roślin, które posadzi. Uwięzienie w domu w czasie pandemii sprawiło, że wielu z nas zaczęło marzyć o własnej działce w ROD. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim spełnisz to marzenie.

czytaj więcej

Spór miasta Sopot z Nadleśnictwem Gdańsk- a cierpią działkowcy - 19.01.2021

W środku zimy rozgorzał spór o ogródki działkowe w Sopocie. Mimo że działkowcy sezonu jeszcze nie zaczynają, to już muszą martwić się, jak do swoich działek dojadą. Do sopockich ogrodów działkowych przy ulicy Reja prowadzi droga należąca do lasów państwowych. A miasto, mimo negocjacji i rzekomego porozumienia w tej sprawie, nadal nie podpisało umowy na jej użytkowanie.

czytaj więcej

Pismo OZ PZD w Kaliszu do Redaktora prowadzącego Programu „Alarm”, po emisji reportażu - 18.01.2021

Okręgowy Zarząd PZD w Kaliszu reprezentujący kilkadziesiąt tysięcy rodzin działkowych z 15 powiatów Wielkopolski południowo-wschodniej, w tym z miasta Konina, jest oburzonych i zbulwersowany wyemitowanym w dniu 5 stycznia 2021 roku w programie ogólnopolskim TVP 1 „Alarm” reporterki Justyny Andersz-Rychter reportażu o dostępie do wody w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Hutnik” w Koninie, liczącym blisko 500 działek.

czytaj więcej

Jesienne ogródki działkowe w Białej Rawskiej - 18.12.2020

Sezon dobiegł końca, ale działkowicze jak zawsze mają ręce pełne pracy. Już sama wizyta w ogródku daje radość. – Nie przyjeżdżam codziennie ale co kilka dni muszę być – mówi w rozmowie z „Głosem” Wiesław Gradowski.– W tym roku jestem po lekkiej kontuzji dlatego ubolewam, że nie zrobiłem wszystkiego co zaplanowałem – dodaje. Wiesław Gradowski ma działkę od ćwierć wieku.

czytaj więcej

Działkowicze protestują - 11.12.2020

Jeszcze zanim rozpoczął się kolejny etap konsultacji w sprawie CPK, działkowicze złożyli protest w sprawie poprowadzenia obwodnicy przez ich ogródki.  Z końcem listopada rozpoczął się drugi etap konsultacji społecznych dotyczących projektu Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.

czytaj więcej

Społecznicy apelują do prezydenta by nie pozwolił na likwidację ogrodów działkowych w rejonie Kinowej - 11.12.2020

14 lokalnych organizacji zaapelowało do prezydenta Rafała Trzaskowskiego, aby zrezygnował z wpisywania do miejskiego budżetu na 2021 rok i do WPF środków na likwidację ogrodów działkowych w rejonie ul. Kinowej. O co dokładnie chodzi? 

czytaj więcej

Jastrzębscy działkowcy stawiają na ekologię - 11.12.2020

O granty na tak zwane „małe zlecenia” z zakresu ochrony środowiska do Urzędu Miasta wystąpiły w 2020 roku dwa jastrzębskie Rodzinne Ogrody Działkowe – „Malwa” i „Ruptawiec”. Dzięki pozytywnie rozpatrzonym wnioskom jeszcze latem działkowcy podpisali umowy i otrzymali środki. Ogrody na realizację zadań miały 3 miesiące a ich zarządy złożyły już do Urzędu dokumentację rozliczeniową.

czytaj więcej

Ruszyła policyjna akcja ZIMA. - 03.12.2020

Niskie temperatury powodują, że każdego roku odnotowuje się przypadki zgonów z wychłodzenia organizmu. O tej porze roku osoby bezdomne, mieszkające samotnie, nieporadne życiowo, czy też te, które incydentalnie znalazły się w okolicznościach zagrażających ich życiu, należy objąć szczególną troską i opieką. W wielu przypadkach, dzięki informacjom przekazywanym przez mieszkańców Sądecczyzny, policjanci udzielali pomocy osobom zagrożonym wychłodzeniem, ratując im życie.

czytaj więcej

Działki po Elanie uratowane! Roman Karkosik ich nie dostanie - 03.12.2020

Wojewoda odmówił spółce Boryszew SA, kontrolowanej przez biznesmena Romana Karkosika, przekazania terenów ze 150 ogródkami działkowymi w Toruniu. Zwycięstwa nie doczekał prezes ROD Elana: zmarł na covid-19.  

czytaj więcej

Działkowcy: Zostawcie nasze działki nie zamieniajcie ich w park - 30.10.2020

Działkowców z ogródków przy ul. Wieniawskiego w Rzeszowie zmroziła wiadomość, że miasto po raz kolejny wyciąga ręce po ten teren. Chce go zamienić w park. Chociaż dookoła są głównie domki jednorodzinne i szeregowe z własnymi ogrodami.

czytaj więcej

Drogie ognisko na działce - 29.10.2020

Utrzymanie ogródka działkowego wymaga prac porządkowych. W związku z tym, właścicielom zazwyczaj zostaje sporo odpadów, takich jak liście i gałęzie.Choć pozostałości po roślinach powinno się pakować do specjalnych worków i przekazać do wywiezienia, wielu ogrodników decyduje się na ich spalenie, narażając się na koszty związane z ewentualnym mandatem. Takie sytuacje zdarzają się również w Świdniku.

 

czytaj więcej

Ogródki - oaza w czasach zarazy - 29.10.2020

Koronawirus zamknął nas w domach. Łatwiej znosić społeczną kwarantannę, gdy ma się dom z ogrodem. Co robić, gdy utknęło się w bloku na niewielkim metrażu? Można łapać trochę świeżego powietrza na balkonie. O ile się go ma. Prawdziwi szczęśliwcy to ci, którzy mają działkę. Na przykład w rodzinnych ogródkach działkowych.

czytaj więcej

Ner zalewa - 26.10.2020

W ostatnich dniach, położone nad Nerem działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Malwa” w Pleszewie zostały zalane wodą. Stało się tak, ponieważ przepływający obok ogródków Ner, był tak zarośnięty, że wody rzeczki rozlewały się po ogródkach. Działkowicze poprosili radioCENTRUM o interwencję.

czytaj więcej

Działkowicz spalał odpady zielone na powierzchni ziemi - 26.10.2020

W czwartek, 22 października strażnicy miejscy z "Eco-patrolu" z Czechowic-Dziedzic podjęli interwencję zgłoszoną przez mieszkańca dotyczącą spalania odpadów zielonych na powierzchni ziemi. Miejsce wykroczenia miało miejsce na ogródkach działkowych "Apollo" przy ulicy Waryńskiego. 

czytaj więcej

To dopiero działkowiec nad działkowcami - 20.10.2020

Działka ROD Anny i Tadeusza Nowaków ze Skierniewic zdobyła pierwsze miejsce w regionie łódzkim w konkursie „Różnorodność upraw na działce. Pokonała kandydatury z 300 innych ogródków działkowych.

 

 

 

czytaj więcej

Policjanci sprawdzali altanki i radzili działkowcom - 14.10.2020

Włamania, dewastacje altanek i kradzieże, to najczęściej występujące przestępstwa i wykroczenia dotykające działkowców. Dlatego też kolscy policjanci, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, sprawdzali zabezpieczenia altanek i spotykali się z gospodarzami rodzinnych ogrodów działkowych, koncentrując ich uwagę m. in. na odpowiednim zabezpieczeniu mienia przed zbliżającym się sezonem zimowym oraz wskazywali sposoby właściwego powiadamiania na wypadek zdarzeń kryminalnych.

czytaj więcej

Obywatelska gazeta ogrodowa w Lublinie - 09.10.2020

Lubelski rynek medialny wzbogacił się o obywatelską gazetę „Glos Ogrodów”, adresowaną do posiadaczy rodzinnych ogrodów działkowych. Dotychczas ukazały się trzy numery tego bezpłatnego pisma, a niebawem do pasjonatów ogrodnictwa trafi kolejny z podtytułem zima.  „Głos Ogrodów”, jak poinformował jego pomysłodawca red. Krzysztof Karman. Gazeta, wydawana w nakładzie 5 tys. egzemplarzy, kolportowana jest wśród działkowców 43 rodzinnych ogrodów na terenie Lublina. Nie wykluczone, iż w przyszłości swym zasięgiem obejmie całe województwo, na terenie którego znajduje się ok. 30 tys. działek w 166 ogrodach zrzeszonych w PZD okręgu lubelskiego

czytaj więcej

Polskie RODos - Reportaż na deser w TVP Lublin - 06.10.2020

W ostatni poniedziałek 28 września, na antenie TVP Lublin o 19.20 został wyemitowany reportaż z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Bursaki” w Lublinie. Redaktor Anna Kurzępa w rozmowie z działkowcami ukazuje potencjał ogrodów działkowych jako enklawy, miejsca odpoczynku oraz prowadzenia upraw ekologicznych.

czytaj więcej

Paląca kwestia na gorzowskich ogródkach: palą czy nie palą? - 06.10.2020

Okolice ul. Błotnej, Okrzei czy Powstańców Śląskich spowija dym z okolicznych ogródków działkowych - napisał do naszej redakcji w Gorzowie mieszkaniec Piasków. Poszliśmy tym tropem, żebym rozwiązać palącą kwestię: palą czy nie palą?

czytaj więcej

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio