Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Przegląd mediów

Mieszkańcy Siemianowic boją się skażenia po pożarze - 15.05.2024

Siedem zastępów, 20 ratowników – takie siły nadal pracowały w rejonie pożaru w Siemianowicach Śląskich we wtorek rano. Mieszkańcy aglomeracji górnośląskiej boją się skażenia gruntów. Część z nich nie wierzy zapewnieniom urzędników, którzy twierdzą, że w powietrzu nie ma toksyn.

czytaj więcej

Czy ROD-y są zagrożone likwidacją? Ekspert wyjaśnia nowe przepisy i ostrzega - 10.05.2024

Czy ogrody działkowe ROD naprawdę są zagrożone zniknięciem z krajobrazu polskich miast? Reforma przepisów planowania przestrzennego wprowadza znaczące zmiany, które mogą zaważyć na przyszłości tych zielonych enklaw.

czytaj więcej

Uważaj na najgroźniejszego polskiego węża - 09.05.2024

Żmija zygzakowata to jadowity wąż, którego coraz częściej można spotkać w naszym kraju w lasach, parkach, a nawet piaskownicach. Ukąszenie żmii zagraża życiu. W takim przypadku natychmiast potrzebna jest pomoc medyczna. Jad może bowiem szybko rozprzestrzenić się po całym organizmie i doprowadzić do śmierci.

czytaj więcej

Policja radzi, jak zabezpieczyć ogródki działkowe - 08.05.2024

Sezon porządkowania ogródków działkowych już się rozpoczął. W tym czasie na terenie ogródków mogą pojawić się nieproszeni goście gotowi połasić się na nasze mienie. Dlatego kętrzyńscy policjanci apelują o zachowanie szczególnej czujności i odpowiednie zabezpieczenie działek.

czytaj więcej

W Łodzi zmalała liczba osób bezdomnych - 29.03.2024

Do liczenia osób bezdomnych skierowano straż miejska, policję, straż pożarną. Są już znane wyniki tegorocznej akcji liczenia osób bezdomnych. Akcja odbyła się w nocy ze środy 28 na czwartek 29 lutego 2024 roku. W ciągu jednej nocy sprawdzono 332 miejsca, w których najchętniej na noc chowają się osoby żyjące na ulicy.

czytaj więcej

Macie dom? Jesteście szczęściarzami - 29.03.2024

Bezdomność dotyka głównie mężczyzn. Według najnowszego „spisu" osób dotkniętych kryzysem bezdomności w Koszalinie na 274 osoby bezdomne 204 to właśnie mężczyźni. Niestety, spis ujawnia też bezdomne dzieci. Dane nie są jednak precyzyjne - osób bezdomnych jest więcej. W Koszalinie w ciągu minionych kilku lat zwiększyła się liczba osób bezdomnych. 

czytaj więcej

Działkowcy apelują: - Trzeba bronić ogrodów działkowych - 27.03.2024

Serce nam pęknie, gdyby działki miały zostać zlikwidowane - mówią działkowcy z ROD. Przyczyną obaw są przepisy przyjęte przez rząd PiS. Radni miasta chcą wesprzeć działkowców. Na dzisiejszej sesji rady miasta, samorządowcy zdecydują czy Grudziądz wystąpi z apelem do rządu o zmianę przepisów, które przyjął tzw. dwutygodniowy rząd PiS.

czytaj więcej

Działki do zaorania - 17.08.2022

Władze Bielska-Białej zamierzają zlikwidować Rodzinne Ogrody Działkowe Wapieni-czanka. Wypowiedź zastępcy prezydenta Bielska-Białej Przemysława Kamińskiego nie pozostawia złudzeń. Działkowcy mają nadzieję, że ich ogródków nikt nie ruszy.

 

czytaj więcej

Duma Pani Marii - 17.08.2022

O swojej działce pani Maria Matz mówi, że to jej małe prywatne królestwo zieleni, owoców i kwiatów, a czas, jaki w nim spędza, to najpiękniejszy okres życia. Jej 450 mkw. szczęścia znajduje się na szczecińskim Pogodnie, w położonym za budynkami przy ul. Adama Mickiewicza rozległym kompleksie Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. gen. Władysława Sikorskiego.

czytaj więcej

Piękne lato w mieście: zioła pachną, owady zaglądają do swoich hotelików, owoce dojrzewają - 08.08.2022

Obecnie w Polsce istnieje prawie pięć tysięcy Rodzinnych Ogródków Działkowych, które skupiają ponad 900 tysięcy działek o łącznej powierzchni przekraczającej 40 tysięcy hektarów. Liczba osób korzystających z działek ROD to około 4 miliony, co stanowi 10% społeczeństwa. Poza tym spora liczba Polaków posiada własne działki, niezrzeszone w ROD.

czytaj więcej

Popularność działek rekreacyjnych wciąż rośnie. Z czego wynika ten fenomen? - 08.08.2022

Obecnie w Polsce istnieje prawie pięć tysięcy Rodzinnych Ogródków Działkowych, które skupiają ponad 900 tysięcy działek o łącznej powierzchni przekraczającej 40 tysięcy hektarów. Liczba osób korzystających z działek ROD to około 4 miliony, co stanowi 10% społeczeństwa. Poza tym spora liczba Polaków posiada własne działki, niezrzeszone w ROD.

czytaj więcej

Polubmy ekopartyzantów - 14.06.2022

Z miast w szybkim tempie znikają drzewa i łąki, mniej jest owadów i innych zwierząt. Trzeba ocalić resztki przyrody w naszych metropoliach. W cieniu kryzysu klimatycznego trwa kryzys bioróżnorodności. Mamy do czynienia z kolejnym wielkim wymieraniem gatunków, powinniśmy zatem coraz więcej mówić o ochronie i powiększaniu lasów, łąk i innych terenów zielonych.

czytaj więcej

Inwestycje na ogrodach działkowych - 14.06.2022

Na cztery inwestycje poprawiające warunki korzystania z ogrodów działkowych przeznaczono w tym roku 200 tys zł. Stosowne umowy między ratuszem a prezesami zarządów mławskich ogrodów działkowych już podpisane.

czytaj więcej

DZIAŁKOWCY DOSTANĄ DOTACJE, TRWA NABÓR WNIOSKÓW O GRANTY. ZOSTAŁO NIEWIELE CZASU! - 13.06.2022

Wsparcie dla ogródków działkowych w wysokości 50 mln złotych zostało przesądzone. Popularne ROD są sposobem na zazielenienie przestrzeni? Działkowcy dostaną dotacje, trwa nabór wniosków o granty. Zostało niewiele czasu!

czytaj więcej

Rabuś na działkach w Kielcach! - 24.05.2022

Torebkę straciła 62-letnia kobieta, która w niedzielę przyjechała popracować na działce na terenie ogródków działkowych przy ulicy Wschodniej w Kielcach.  Torebkę, a w niej między innymi 200 złotych, , karty płatnicze i dokumenty, zostawiła w altance.

czytaj więcej

Kury wprowadzają się na działki, trawniki zamieniają się w warzywniki. Żeby było taniej - 27.04.2022

Coraz więcej osób chce uprawiać warzywa, owoce, hodować kury czy robić swojskie wędliny. To ma dać oszczędności i chociaż namiastkę samowystarczalności.

czytaj więcej

Ogrody działkowe w Szczecinku na wagę złota - 06.04.2022

Od kilku lat wczesną wiosną zdecydowanie wzrasta zainteresowanie okolicznymi ogrodami działkowymi. Wśród poszukujących swojego „kawałka zieleni” są głównie mieszkańcy bloków, którzy chcieliby mieć miejsce, gdzie po pracy lub w weekend mogą odpocząć na łonie natury, spotkać się na grillu z przyjaciółmi czy zwyczajnie spróbować swoich sił w ogrodnictwie i być może odkryć nową pasję.

czytaj więcej

Spokojnie, działkowcy nie muszą płacić składek zdrowotnych - 28.03.2022

Na początku roku niektórzy eksperci przestrzegali, że działkowiec, który wejdzie do zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego i otrzyma nawet symboliczną kwotę za pełnienie swojej funkcji nie zapłaci podatku, ale składkę zdrowotną - owszem. Będzie musiał zgłosić się do ZUS i prowadzić osobną dokumentację, a ROD stanie się płatnikiem składek i będzie musiał realizować przelewy do ZUS.

czytaj więcej

Ogródki działkowe, a także pobliski stadion w Międzyrzeczu są bezpieczne! Nie powstaną tam bloki - 09.03.2022

Działka numer 34/154 znajduje się w pobliżu Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Obrzycach, którego to jest własnością. Szpital w lutym 2021 roku notarialnie zrzekł się działki, oświadczając, że jest mu ona zbędna do prowadzenia dalszej działalności statutowej, jednak ze względu na obowiązujące umowy obciążające działkę, nieruchomość nie została wtedy przejęta przez województwo lubuskie. 

czytaj więcej

Z DZIKAMI WALCZĄ PŁOTAMI - 24.02.2022

O dotacje z miejskiej kasy starały się 34 Rodzinne Ogrody Działkowe. Pieniądze dostało 11 ROD, z czego aż 9 wydaje na budowę nowych ogrodzeń lub remont istniejących płotów. - Działkowcy sygnalizują o zniszczeniach upraw przez dzikie zwierzęta. Tematy te są także podnoszone przez mieszkańców. 

czytaj więcej

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.