Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Przegląd mediów

Działkowcy: Zostawcie nasze działki nie zamieniajcie ich w park - 30.10.2020

Działkowców z ogródków przy ul. Wieniawskiego w Rzeszowie zmroziła wiadomość, że miasto po raz kolejny wyciąga ręce po ten teren. Chce go zamienić w park. Chociaż dookoła są głównie domki jednorodzinne i szeregowe z własnymi ogrodami.

czytaj więcej

Drogie ognisko na działce - 29.10.2020

Utrzymanie ogródka działkowego wymaga prac porządkowych. W związku z tym, właścicielom zazwyczaj zostaje sporo odpadów, takich jak liście i gałęzie.Choć pozostałości po roślinach powinno się pakować do specjalnych worków i przekazać do wywiezienia, wielu ogrodników decyduje się na ich spalenie, narażając się na koszty związane z ewentualnym mandatem. Takie sytuacje zdarzają się również w Świdniku.

 

czytaj więcej

Ogródki - oaza w czasach zarazy - 29.10.2020

Koronawirus zamknął nas w domach. Łatwiej znosić społeczną kwarantannę, gdy ma się dom z ogrodem. Co robić, gdy utknęło się w bloku na niewielkim metrażu? Można łapać trochę świeżego powietrza na balkonie. O ile się go ma. Prawdziwi szczęśliwcy to ci, którzy mają działkę. Na przykład w rodzinnych ogródkach działkowych.

czytaj więcej

Ner zalewa - 26.10.2020

W ostatnich dniach, położone nad Nerem działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Malwa” w Pleszewie zostały zalane wodą. Stało się tak, ponieważ przepływający obok ogródków Ner, był tak zarośnięty, że wody rzeczki rozlewały się po ogródkach. Działkowicze poprosili radioCENTRUM o interwencję.

czytaj więcej

Działkowicz spalał odpady zielone na powierzchni ziemi - 26.10.2020

W czwartek, 22 października strażnicy miejscy z "Eco-patrolu" z Czechowic-Dziedzic podjęli interwencję zgłoszoną przez mieszkańca dotyczącą spalania odpadów zielonych na powierzchni ziemi. Miejsce wykroczenia miało miejsce na ogródkach działkowych "Apollo" przy ulicy Waryńskiego. 

czytaj więcej

To dopiero działkowiec nad działkowcami - 20.10.2020

Działka ROD Anny i Tadeusza Nowaków ze Skierniewic zdobyła pierwsze miejsce w regionie łódzkim w konkursie „Różnorodność upraw na działce. Pokonała kandydatury z 300 innych ogródków działkowych.

 

 

 

czytaj więcej

Policjanci sprawdzali altanki i radzili działkowcom - 14.10.2020

Włamania, dewastacje altanek i kradzieże, to najczęściej występujące przestępstwa i wykroczenia dotykające działkowców. Dlatego też kolscy policjanci, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, sprawdzali zabezpieczenia altanek i spotykali się z gospodarzami rodzinnych ogrodów działkowych, koncentrując ich uwagę m. in. na odpowiednim zabezpieczeniu mienia przed zbliżającym się sezonem zimowym oraz wskazywali sposoby właściwego powiadamiania na wypadek zdarzeń kryminalnych.

czytaj więcej

Obywatelska gazeta ogrodowa w Lublinie - 09.10.2020

Lubelski rynek medialny wzbogacił się o obywatelską gazetę „Glos Ogrodów”, adresowaną do posiadaczy rodzinnych ogrodów działkowych. Dotychczas ukazały się trzy numery tego bezpłatnego pisma, a niebawem do pasjonatów ogrodnictwa trafi kolejny z podtytułem zima.  „Głos Ogrodów”, jak poinformował jego pomysłodawca red. Krzysztof Karman. Gazeta, wydawana w nakładzie 5 tys. egzemplarzy, kolportowana jest wśród działkowców 43 rodzinnych ogrodów na terenie Lublina. Nie wykluczone, iż w przyszłości swym zasięgiem obejmie całe województwo, na terenie którego znajduje się ok. 30 tys. działek w 166 ogrodach zrzeszonych w PZD okręgu lubelskiego

czytaj więcej

Polskie RODos - Reportaż na deser w TVP Lublin - 06.10.2020

W ostatni poniedziałek 28 września, na antenie TVP Lublin o 19.20 został wyemitowany reportaż z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Bursaki” w Lublinie. Redaktor Anna Kurzępa w rozmowie z działkowcami ukazuje potencjał ogrodów działkowych jako enklawy, miejsca odpoczynku oraz prowadzenia upraw ekologicznych.

czytaj więcej

Paląca kwestia na gorzowskich ogródkach: palą czy nie palą? - 06.10.2020

Okolice ul. Błotnej, Okrzei czy Powstańców Śląskich spowija dym z okolicznych ogródków działkowych - napisał do naszej redakcji w Gorzowie mieszkaniec Piasków. Poszliśmy tym tropem, żebym rozwiązać palącą kwestię: palą czy nie palą?

czytaj więcej

Wyhodowali gigantyczną dynię - 06.10.2020

Ważyła około 30 kg i była większa od głów obu nastolatków razem wziętych. Dynia, jaką rodzeństwo z Szamotuł Martyna i Dominik Kotus wyhodował i na działce, trafiła już do garnka. Teraz młodzi ogrodnicy marzą o gigantycznych... jabłkach, czereśniach i wiśniach!

czytaj więcej

Działkowcy ROD „Ikar” w Świdniku wsparli potrzebujących - 24.09.2020

Kilkadziesiąt kilogramów marchwi, cebuli, ziemniaków, cukinii, kapusty i innych ziemiopłodów trafiło w środę, 23 września, do Kuchni im. św. Brata Alberta. Jest to coroczny dar Rodzinnych Ogrodów Działkowych „ Ikar”. Tym razem, ze względów bezpieczeństwa sanitarnego, postanowiono zakupić warzywa w jednym z marketów.  – Co roku, jesienią, z okazji Dnia Działkowca, wspomagamy osoby potrzebujące z terenu Świdnika.

czytaj więcej

Ten kawałek ziemi to mój azyl - 24.09.2020

Wystarczy przekroczyć bramę ogrodów działkowych, by znaleźć się w świecie ciszy, kolorów i zapachów. Henryk Frychel codziennie zostawia za sobą hałas wielkiego miasta i idzie na działkę, by jak mówi naładować akumulatory. Praca tu jest dla niego tak naturalna jak oddychanie. Teraz w czasach pandemii, szczególnie groźnej dla ludzi starszych, każdy kto ma działkę, wygrał, jego zdaniem, los na loterii.

 

czytaj więcej

„500 NOWYCH DZIAŁKOWCÓW” – DYREKTOR OZ PZD W ZIELONEJ GÓRZE RAFAŁ HAWRYLUK UDZIELIŁ WYWIADU W RADIU ZACHÓD - 22.09.2020

19 września 2020 r. w Radiu Zachód Dyrektor Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Zielonej Górze Rafał Hawryluk udzielił wywiadu w programie „Co, jak, dlaczego?”. W 120 ogrodach południowej części województwa lubuskiego liczba wolnych działek zmniejszyła się przez ostatnie miesiące o ponad 500. Dodatkowo zawarto setki transakcji między działkowcami, a ceny działek ogrodowych w okresie pandemii znacznie poszły w górę.

czytaj więcej

Potrzebujemy zieleni. Rośnie znaczenie i wartość ogrodów działkowych. Artykuł w "Wiadomościach Wrzesińskich" - 22.09.2020

Tego lata ogrody działkowe w całej Polsce przeżywały prawdziwe oblężenie. Ze względu na pandemię wiele osób zrezygnowało z wakacyjnych wyjazdów. W czasie urlopów z mieszkań w blokach uciekali na działkę. Tendencje krajowe są widoczne także we Wrześni.

czytaj więcej

Święto działkowca w Zabrzu - jak wyglądały obchody? - 21.09.2020

Z okazji Dnia Działkowca w naszym mieście odbyło się dzisiaj IV Posiedzenie Okręgowej Rady Okręgu Śląskiego Polskiego Związku Działkowców. Uroczyste spotkanie, które zorganizowano w sali konferencyjnej restauracji „Pod Kasztanami”, było okazją do wyrażenia wdzięczności działkowcom za ich pracę, a także podziękowania za zebrane plony. W tym roku podkreślono również, jak wyjątkową rolę w czasie pandemii spełniły ogrody działkowe, a działkowcy potrafili się wspaniale odnaleźć w tej trudnej sytuacji.

czytaj więcej

Pieniądze dla czterech mławskich ROD - 21.09.2020

Prezesi działających na terenie Mławy rodzinnych ogrodów działkowych podpisali z burmistrzem Sławomirem Kowalewskim i skarbnik miasta Justyną Aptewicz umowy na dotacje celowe na dofinansowanie kosztów realizacji zadań na terenie swoich ROD-ów. 

czytaj więcej

Co robią policjanci na działkach? - 16.09.2020

Do popełniania przestępstw dochodzi w różnych miejscach i porach. Szczególnie narażone na kradzieże w tym czasie są takie miejsca w które rzadziej będziemy zaglądać zimową porą. Do miejsc tych należą ogrody działkowe, które w jesienno - zimowej porze nie są miejscem częstych wizyt właścicieli działek.

czytaj więcej

Boom na ogródki działkowe. W Rzeszowie ofert brak. - 16.09.2020

Kolejna fala zainteresowania ogródkami działkowymi. W 26 rzeszowskich Rodzinnych Ogrodach Działkowych nie ma już ani jednej wolnej działki. Te, które pojawiają się w ofertach internetowych, są bardzo drogie.

czytaj więcej

Za nami IV Bartoszyckie Dożynki Działkowe - 16.09.2020

W minioną sobotę, 12 września na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych “Dąbrowa” odbyły się IV Bartoszyckie Dożynki Działkowe. Tegoroczna edycja dożynek, z uwagi na panującą pandemię, przebiegła w mniejszym niż dotychczas gronie.

czytaj więcej

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio