Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady prawne.

Porady prawne w zakresie walnych zebrań w ROD - 15.04.2019

W związku z licznymi telefonami, e-mailami oraz pismami od zarządów ROD, komisji rewizyjnych oraz działkowców w zakresie walnych zebrań w ROD, informujemy, że począwszy od dnia dzisiejszego na stronie internetowej PZD będziemy publikować porady prawne dotyczące zasad przygotowania i przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczo-wyborczych w ROD w PZD w 2019 r.

czytaj więcej

Czy działkowiec winien zapłacić PIT od odszkodowania za majątek na działce zlikwidowanej na cel publiczny? - 03.04.2019

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o ROD, do likwidacji ROD lub jego części na cel publiczny w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, stosuje się przepisy tej ustawy dotyczące wywłaszczenia nieruchomości z uwzględnieniem warunków określonych w art. 21,22 i 24 ustawy o ROD.

czytaj więcej

Czy działkowiec może przepisać działkę po swojej śmierci w oświadczeniu złożonym do zarządu ROD? - 29.03.2019

Zasady nabywania działki po zmarłym reguluje art. 38 ustawy o ROD, który rozróżnia trzy sytuacje tj. : 1)    nabycie prawa po zmarłym, który posiadał małżonka, 2)    nabycie prawa po zmarłym, który posiadał małżonka, ale małżonek nie był zainteresowanym nabyciem prawa do działki albo złożył spóźniony wniosek, 3)    nabycie prawa po zmarłym, który małżonka nie posiadał (był wdowcem albo kawalerem).

czytaj więcej

Jakie podatki należy zapłacić do urzędu skarbowego po zawarciu umowy przeniesienia praw do działki? - 25.03.2019

Po zawarciu umowy przeniesienia praw do działki należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych, który reguluje ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym bowiem podatkiem opodatkowana jest sprzedaż i zamiana rzeczy i praw majątkowych - art. 1 ust. 1 pkt 1a. W związku z tym, ze umowa przeniesienia praw do działki ma charakter „umowy sprzedaży” należy uznać, że podlega ona opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

czytaj więcej

W jaki sposób wnuk działkowca może nabyć po nim działkę? - 22.03.2019

Zgodnie z ustawą o ROD, wnuk może w dwojaki sposób nabyć działkę po babci lub dziadku, będącym działkowcem. Jeżeli, nabycie działki ma nastąpić za życia działkowca, powinien wraz z babcią lub dziadkiem – w zależności komu przysługuje tytuł prawny do działki, podpisać umowę przeniesienia praw do działki. Umowa taka powinna być podpisana w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi (uwaga: przedmiotowa forma nie jest tożsama z aktem notarialnym).

czytaj więcej

Jak wygląda procedura zamiany działek w innych ROD? - 15.03.2019

W celu dokonania zamiany działek w innych ROD, działkowcy winni podjąć następujące działania wynikające m.in. z art. 41 ustawy o ROD tj.: dokonać wzajemnego przeniesienia praw do działek w drodze umowy zamiany praw do działek (wzór dostępny na: http://pzd.pl/wzory-dokumentow.html), udać się do notariusza i złożyć w jego obecności podpisy pod umową zamiany praw do działek (wzór dostępny na: http://pzd.pl/wzory-dokumentow.html), złożyć do zarządów ROD (właściwych ze względu na miejsce położenia działek) wnioski o zatwierdzenie przeniesienia praw do działki (wzór dostępny na: http://pzd.pl/wzory-dokumentow.html). Można je złożyć osobiście albo za pośrednictwem poczty, firmy kurierskiej,

czytaj więcej

W jaki sposób należy dokonać wyboru członków władz ogrodowych? - 11.03.2019

W bieżącym roku, w rodzinnych ogrodach działkowych odbędą się walne zebrania sprawozdawczo-wyborcze, które m.in. dokonają wyborów władz ogrodowych. W związku z tym, warto wiedzieć, jakie obowiązują generalne zasady w zakresie wyboru przez walne członków zarządu oraz komisji rewizyjnych.

czytaj więcej

W jaki sposób zarząd ROD winien ustalać wysokość opłaty energetycznej? - 31.01.2019

W ROD najczęściej występują 3 rodzaje opłat związanych z zużyciem energii elektrycznej. Pierwsza z nich, to opłata przeznaczona na pokrycie kosztów zużycia energii elektrycznej na działce ogrodowej. Druga, to opłata przeznaczona na pokrycie kosztów zużycia energii dostarczanej na teren ogólny i infrastrukturę ogrodową m.in. na oświetlenie alei czy też zasilenie w prąd domu działkowca. Natomiast trzecia opłata, zwana potocznie „opłatą energetyczną” przeznaczona jest na pokrycie strat na przesyle energii elektrycznej na terenie całego ogrodu.

czytaj więcej

Czy córka może nabyć działkę po zmarłym ojcu, gdy posiada już inną działkę w ROD? - 30.01.2019

Zgodnie z art. 38 ustawy o ROD, w przypadku śmierci działkowca - niepozostającego w związku małżeńskim, prawo do działki mogą nabyć osoby bliskie tj. dzieci (synowie, córki), wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa oraz osoby pozostające z działkowcem w stosunku przysposobienia (art. 2 pkt 8 ustawy o ROD). W celu nabycia prawa do działki po zmarłym działkowcu jedna z ww. osób, powinna złożyć do zarządu ROD wniosek o zawarcie umowy dzierżawy działkowej. Wniosek powinien zostać złożony w terminie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia śmierci działkowca.

czytaj więcej

Czy na tablicach ogłoszeń można wywiesić dane dotyczące wysokości opłat ogrodowych dla poszczególnych działek w ROD? - 11.01.2019

Zgodnie z RODO (art. 4 pkt. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.), przez dane osobowe należy rozumieć wszelkie informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. 

czytaj więcej

Czy należy wypowiedzieć umowę przetwarzania danych osobowych, gdy wygaśnie umowa podstawowa? - 10.01.2019

Co do zasady dane osobowe działkowców powinny być przetwarzane w ogrodzie przez członków organów oraz osoby zatrudnione w ROD. Niekiedy może jednak zdarzyć się sytuacja, że dane będą musiały zostać przekazane na zewnątrz, np. do biura rachunkowego, któremu zlecono obsługę księgową ROD. Wówczas, zarząd ROD winien podpisać z takim podmiotem umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych.

czytaj więcej

Czy zarząd ROD powinien rozpatrzyć ponowny wniosek o zatwierdzenie przeniesienia praw do działki? - 21.12.2018

Kwestie zatwierdzania przeniesienia praw do działki reguluje ustawa o ROD (art. 41) oraz Statut PZD (§ 78 i 79). Zgodnie z nimi, aby umowa przeniesienia praw do działki była skuteczna musi zostać zatwierdzona przez zarząd ROD.

czytaj więcej

Jakie są zasady rozliczania zużycia energii elektrycznej na działce? - 17.12.2018

Zasady rozliczania energii elektrycznej w ROD normuje uchwała Krajowego Zarządu PZD (ówczesnego Prezydium KR PZD) nr 285/2015 z dnia 5.11.2015 r. w sprawie zasad korzystania z energii elektrycznej w ROD oraz Regulamin ROD (§ 78). Dowiedz się więcej

czytaj więcej

Kto może być członkiem organu PZD w ROD, a kto nie może? - 15.12.2018

W związku ze zbliżającym się okresem sprawozdawczo-wyborczym w ROD, coraz częściej pojawia się pytanie, kto może, a kto nie może kandydować do organów PZD w ROD, tj. zarządu ROD oraz komisji rewizyjnej ROD. Odpowiedzi w tej sprawie należy szukać w statucie PZD. 

czytaj więcej

Kogo dotyczy zwolnienie z opłaty ogrodowej? - 13.12.2018

Czy zwolnienie z opłaty ogrodowej, o którym mowa w § 147 ust. 4  Statutu PZD, dotyczy osoby bliskiej nabywającej działkę po żyjącym, czy po zmarłym działkowcu? Co do zasady, każdy nowy działkowiec nabywający działkę w ROD jest zobowiązany do uiszczenia na rzecz ROD dwóch dodatkowych opłat ogrodowych. Istnieje jednak kilka zwolnień od ww. obowiązku. 

czytaj więcej

Jakie są zasady odbywania podróży służbowych przez członków zarządu ROD? - 12.12.2018

Członkowie organów PZD, w tym zarządu ROD mają prawo rozliczać podróże służbowe. Podróże te muszą odbywać się jednak zgodnie z uchwałą nr 35/2014 Prezydium KR PZD z dnia 12.02.2014 r. w sprawie obowiązujących w PZD zasad dotyczących odbywania podróży służbowych członków organów PZD oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r.

czytaj więcej

Czy narzeczeni mogą nabyć prawo do wspólnej działki w ROD? - 06.12.2018

Prawo do działki w ROD co do zasady nabywa się poprzez zawarcie umowy dzierżawy działkowej oraz umowy przeniesienia prawa do działki (po jej zatwierdzeniu przez stowarzyszenie ogrodowe).  Ustawa o ROD traktuje narzeczonych jako osoby sobie obce. Nie daje im żadnych szczególnych uprawnień, jak również nie ogranicza ich praw.

czytaj więcej

Na jakich zasadach działa zarząd komisaryczny ROD? (sprawy z dyżurów telefonicznych) - 23.11.2018

Zgodnie z § 41 statutu PZD, zarząd komisaryczny powoływany jest przez OZ PZD w następujących przypadkach:
1) odwołania (zawieszenia) zarządu ROD,
2) nie dokonania wyboru zarządu ROD przez walne zebranie (konferencję lub zjazd), na którym ciążył taki obowiązek,
3) wygaśnięcia mandatów członków zarządu ROD powyżej 50% jego składu.

czytaj więcej

Czy działkowiec może zamontować furtkę w ogrodzeniu? (sprawy z dyżurów telefonicznych) - 22.11.2018

Zgodnie z ustawą o ROD, na terenie ROD może znajdować się majątek, stanowiący własność działkowca (art. 30 ust. 2) oraz majątek stanowiący własność stowarzyszenia ogrodowego, w tym PZD (art.  11 ust. 3). 

czytaj więcej

Czy prezes zarządu ROD może sam wykonywać przelewy? (sprawy z dyżurów telefonicznych) - 21.11.2018

Zgodnie ze Statutem PZD, zarząd ROD prowadzi sprawy ROD polegające na realizacji zadań koniecznych do zapewnienia bieżącego funkcjonowania ROD (sprawy zwykłego zarządu), a w szczególności gospodaruje i rozporządza środkami finansowymi ROD (§ 72 pkt 19  Statutu PZD). Czy prezes zarządu ROD może sam robić przelewy, czy potrzebuje zgody drugiej osoby? 

czytaj więcej

Copyright © 2019 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio