Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

działka przed sezonem uprawowym - 12.01.2023

Okres zimowy możemy wykorzystać na przygotowanie się do nadchodzącego sezonu – prowadzenia upraw na działkach. Dobre doświadczenia w uzyskaniu wysokich i dorodnych plonów z ubiegłego roku, możemy powtórzyć w roku bieżącym. Określmy błędy w uprawie i ochronie roślin, aby nie popełnić ich w tegorocznych uprawach.

czytaj więcej

Obrót materiałem nasiennym zgodnie z prawem - 27.12.2022

Obrót materiałem siewnym odbywa się na podstawie określonych przepisów, przede wszystkim zaś ustawy o nasiennictwie. W akcie tym znajdziemy niezbędne definicje oraz procedury, jakim podlega obrót materiałem siewnym. 

czytaj więcej

Owady zapylające – co możemy dla nich zrobić? - 22.12.2022

W dniu 3 grudnia 2022 roku w Lublinie odbyły się warsztaty poświęcone tematowi ginących owadów zapylających.Na zaproszenie na to spotkanie przesłane przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka za pośrednictwem Lubelskiego Okręgu Polskiego Związku Działkowców odpowiedziało kilka ogrodów zrzeszonych przy Stowarzyszeniu PZD oraz społeczność lokalna, której nie jest obojętny los owadów pożytecznych.

czytaj więcej

Jakie krzewy dadzą schronienie i pożywienie ptakom na działce? - 15.12.2022

Ptaki o wiele chętniej odwiedzają ogrody oddalone od hałaśliwych aglomeracji, ale jak wiemy nie brakuje ich także w ROD w miastach. Warto więc posadzić na działce rośliny obfitujące w lubiane przez nie owoce.

czytaj więcej

Grudzień - o czym warto pamiętać? - 08.12.2022

W zależności od warunków pogodowych, kontynuujemy i kontrolujemy zimowe okrycia roślin. Nie należy okrywać zbyt wcześnie, aby rośliny się nie zaparzyły i nie rozhartowały. Zwykle dopiero w grudniu, po lekkim przemarznięciu gleby, możemy ściółkować korą posadzone rośliny cebulowe. Jeśli przewidywane są większe mrozy, można wrażliwe rośliny okryć dodatkowo np. agrowłókniną, matą słomianą, stroiszem itp., na co wcześniej należy się przygotować.

czytaj więcej

„No dig” – alternatywna metoda uprawy gleby - 07.12.2022

Coraz bardziej popularny jest ekologiczny sposób uprawy i zasilenia gleby, nazywany z angielska „no dig”, czyli bez kopania. Choć nowo nabytą i zaniedbaną działkę warto na początku przynajmniej raz tradycyjnie przekopać i oczyścić, to w kolejnych latach warto spróbować tej metody. Jakie zalety ma „no dig” i o co w tym chodzi?

czytaj więcej

Jak zabezpieczyć rośliny ogrodowe przed zimą? - 30.11.2022

Z każdym dniem temperatury na zewnątrz są coraz niższe i szybkimi krokami zbliża się okres zimowy. Jak wiadomo, zimą rośliny w ogrodzie, ale także na balkonie czy tarasie, często mogą ucierpieć z powodu niskich temperatur. Jak i kiedy osłaniać rośliny przed przemarznięciem?

czytaj więcej

Co warto zrobić na działce przed zimą? - 28.10.2022

Aby rośliny dobrze przetrwały okres zimy, warto zadbać o nie wcześniej, czyli już od wczesnej  jesieni. Ważne jest odpowiednie ich zasilenie oraz nawodnienie, a także zabezpieczenie przed mrozem.  Nie można zapominać także o jesiennej regeneracji gleby, a także o pożytecznym wykorzystaniu opadłych liści i opiece nad zwierzętami żyjącymi na działce.

czytaj więcej

Szkolenie w ROD „Ustronie” w Siedlcach – jak zabezpieczyć działkę przed zimowymi włamaniami? - 25.10.2022

W sobotę 15.10.2022 r w Domu Działkowca siedleckiego ROD „Ustronie” działkowcy spotkali się, aby wziąć udział w szkoleniu na temat zabezpieczenia działki na zimę. Pierwszą część spotkania poprowadził dzielnicowy tamtejszego rewiru. Działkowcy mogli dowiedzieć się, jakie działania warto podjąć, aby uchronić się przed włamaniami do działkowych altan i kradzieżami. 

czytaj więcej

Jak wykorzystać opadłe liście na działce? - 21.10.2022

Zgodnie z przepisami i regulaminem ROD nie wolno spalać liści ani żadnych odpadów roślinnych, dlatego działkowcy często wyrzucają liście do pojemników na odpady zielone lub pozbywają się ich w inny sposób. Tymczasem wcale nie trzeba pozbywać się wszystkich liści, ponieważ mają one wiele pożytecznych właściwości  – dla gleby, innych roślin, a także środowiska.

czytaj więcej

Kwiaty ogrodowe o oryginalnych barwach - 17.10.2022

Właściwy dobór barw zapewnia w ogrodzie harmonię. Barwy ciepłe takie jak żółty czy pomarańczowy przybliżają optycznie obiekt a wszystkie odcienie i pochodne niebieskiego oddalają. Kolor czerwony i zielony są w tym względzie neutralne. Dodatkowo wszystkie odcienie jasne dodają roślinom lekkości, natomiast rośliny o barwach ciemnych odbierane są jako ciężkie.

czytaj więcej

Dzisiaj o wyjątkowej roślinie nagietku lekarskim… - 14.10.2022

Nagietek lekarski to wspaniała roślina lecznicza z rodziny astrowatych, która pochodzi z okręgu śródziemnomorskiego. Według różnych źródeł inne nazwy nagietka to pazurki czy nawet paznokietki. U nas występuje od dawna głównie w hodowlach, aczkolwiek często rośnie nam na dziko na grządkach. Jest to roślina jednoroczna nie wyższa niż 40 centymetrów o owłosionej łodydze i liściach, które po roztarciu pozostawiają charakterystyczny dla nagietka zapach.

czytaj więcej

Odpady roślinne na działkach – jak je zagospodarować i wykorzystać? - 04.10.2022

Przypominamy, iż w świetle obecnych przepisów zarówno palenie liści, gałęzi i innych resztek roślinnych na działkach, jest zabronione i grozi za to mandat. Zabrania tego także Regulamin ROD na podstawie § 68 pkt 5.  Jak co roku, jesień, zima i wiosna to czas, kiedy wielu działkowców niestety spala odpady na działkach, co łączy się ze skargami i karami. Jak ekologicznie przetwarzać odpady zielone oraz jak pozbywać się ich z działki zgodnie z przepisami? Jak kompostować?

czytaj więcej

Wrzesień – czas traw ozdobnych - 16.09.2022

Są bardzo dekoracyjną, zróżnicowaną pod względem pokroju i barw grupą roślin, które mogą być oryginalną ozdobą każdego ogrodu lub działki. Zazwyczaj nie mają dużych wymagań i zadowolą się przeciętną, przepuszczalną glebą. Nie zajmują wiele miejsca, nie potrzebują skomplikowanej pielęgnacji i można uprawiać je zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Jakie trawy ozdobne można posadzić na działce?

czytaj więcej

Znaczenie pszczoły miodnej w zapylaniu roślin entomofilnych na terenie ROD - 14.09.2022

Pszczoły jako zapylacze roślin stają się coraz ważniejsze w życiu człowieka. W obecnych czasach powszechnej chemizacji zastraszająco szybko ubywa dzikich owadów pszczołowatych tj. pszczół samotnic i trzmieli. Pszczoły miodne, które człowiek stosunkowo łatwo potrafi hodować również są zagrożone.

czytaj więcej

Rodzinne Ogrody Działkowe przyjazne zapylaczom - 28.08.2022

Owady zapylające należą do organizmów silnie podlegających negatywnym wpływom antropopresji, a notowany w ostatnich dekadach gwałtowny spadek ich liczebności, świadczy najlepiej o konieczności podejmowania czynnych działań na rzecz ich ochrony. Dlatego Rodzinny Ogród Działkowy „IRYS” w Rudzie Śląskiej postanowił podjąć czynne działania wspierając zapylaczy, bez których według Alberta Einsteina „człowiekowi pozostaną najwyżej cztery lata życia”.

czytaj więcej

Facelia błękitna - miododajny poplon - 23.08.2022

Kiedy zbierzemy plony z naszych grządek stajemy przed dylematem - jaką roślinę wysiać na nawóz zielony? Jedną z ciekawszych opcji jest facelia błękitna. Gatunek z rodziny ogórecznikowatych jest neutralny w płodozmianie więc możemy go wysiewać niezależnie od tego co uprawialiśmy w danym miejscu wcześniej.

 

czytaj więcej

Kwiaty, które dobrze znoszą suszę i nie trzeba ich często podlewać - 12.08.2022

Susza i słońce dla wielu roślin są niekorzystne, ale są też takie, które w takich warunkach czują się dobrze. Roślin, które dobrze znoszą suszę jest całkiem sporo. Oczywiście przy bardzo długiej suszy nie pogniewają się na trochę wody. Część z tych roślin ma zdolność magazynowania wody w liściach i łodygach, inne mają liście zabezpieczone przed parowaniem a jeszcze inne małe zapotrzebowanie na wodę. Polski klimat nie jest ulubieńcem roślin sucholubnych, sadząc je pamiętajmy aby ziemia była przepuszczalna. Rośliny te możemy sadzić na wzniesieniach i skarpach, gdzie woda się nie zatrzymuje.

czytaj więcej

A może morele posadzimy na działce?! - 19.07.2022

W nielicznych sklepach, przeważnie na targowiskach, można teraz spotkać owoce moreli. Może warto by było zamiast kupować zbierać owoce na swojej działce. Uprawa moreli nie należy do najłatwiejszych, ma duże wymagania cieplne, a mroźne zimy powodują uszkodzenia lub przemarzanie pąków kwiatowych,a nawet wymarzanie całych drzew.

czytaj więcej

Zbieranie deszczówki - 01.07.2022

Już 15 na 77 działkowców w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. M. Konopnickiej w Skierniewicach poszło śladem swojego prezesa, Ignacego Kurka i zainstalowało kropelkową instalację nawodnieniową. - Wykorzystanie deszczówki przynosi same korzyści, a koszt instalacji jest niewielki - przekonuje skierniewiczanin.

 

czytaj więcej

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio