Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Magnolia na działkę – jaką wybrać i jak o nią dbać? - 10.04.2024

W czasie kwitnienia, magnolie są jednymi z najpiękniejszych wiosennych krzewów. Wśród bardzo wielu gatunków i odmian możemy wybrać takie, które będą odpowiednie do wielkości działki lub małego ogrodu i panujących w nich warunków. Jeśli posadzimy starannie dobraną odmianę i zapewnimy magnoliom odpowiednie warunki, nie będą sprawiały większych kłopotów uprawowych.

czytaj więcej

Fotoperiodyzm - 05.04.2024

Fotoperiod czy fotoperiodyzm jest to coś, co dla nas ogrodników jest ważne i może wpłynąć bardzo mocno na ilość i jakość plonów z działek. Fotoperiodyzm jest to reakcja roślin na długość dnia, która potrafi wpłynąć np. na rozpoczęcie kwitnięcia przez rośliny. 

czytaj więcej

Sadzimy drzewa owocowe na działce – jak i kiedy to zrobić? - 03.04.2024

Jesień lub wczesna wiosna, to zwykle najlepszy czas na sadzenie młodych drzewek owocowych, sprzedawanych z tzw. gołym korzeniem. Odpowiednio dobrane rośliny i odpowiednio posadzone, to większa szansa dobre przyjęcie się roślin jeszcze przed zimą i szybki start wiosną. Jak sadzić drzewka owocowe?

czytaj więcej

Rozpoczynamy przygodę z działką! - 22.03.2024

„Tu na razie jest ściernisko…” można zacytować słowa popularnej piosenki słynnych braci z Podhala. Na pierwszy rzut oka widok zarośli może zniechęcać, nie bardzo wiadomo bowiem, za co się zabrać i od czego zacząć. Warto jednak uświadomić sobie, że każda działka w ROD ma swój potencjał.

czytaj więcej

Warsztaty ogrodnicze na początek sezonu „Wiosna na działce i w ogrodzie” - 12.03.2024

W ubiegłą sobotę (9 marca) w ROD „Fort Szczęśliwice” w Warszawie odbyły się ciekawe zajęcia szkoleniowe dla działkowców i instruktorów SSI, poświęcone najważniejszym pracom ogrodowym, jakie warto wykonać wiosną. Zajęcia poprowadziła Pani Kamila Rakowska-Szlązkiewicz, kierownik Zespołu Kolekcji Roślin Ozdobnych w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie.

czytaj więcej

Działkowe prace w marcu – co warto zrobić? - 04.03.2024

Wczesna wiosna to dobry czas, aby uporządkować rabaty z roślinami  i pomóc im rozpocząć wegetację w nowym sezonie. Działkowcy z pewnością wiedzą, jak pobudzić swoją działkę do życia, jednak skorzystanie z poniższej listy zalecanych prac z pewnością nie zaszkodzi w wiosennej pielęgnacji działek i pomoże początkującym ogrodnikom. O czym warto pamiętać w marcu?

czytaj więcej

Hartowanie roślin - 05.02.2024

Bardzo często w literaturze jak i na niektórych opakowaniach nasion znajdujemy informacje, że rozsada wymaga hartowania przed wysadzaniem na miejsce stałe. Ale co to naprawdę znaczy i jak przeprowadzić proces hartowania?

czytaj więcej

Co zrobić z nieposadzonymi cebulkami kwiatów? - 04.01.2024

Termin sadzenia cebulek kwitnących roślin ozdobnych przypada zwykle na okres od końca sierpnia do października. Zazwyczaj cebule powinny być posadzone na głębokości równej około dwóch ich wysokości, ale  zdarza się, że nie posadzimy ich w odpowiednim czasie. Co zrobić z takimi cebulkami?

czytaj więcej

Funkcja a planowanie działki w ROD - 08.12.2023

Zima to często czas poszukiwania nowych inspiracji, pomysłów i planowania wiosennych prac na działce. Planując sposób zagospodarowania użytkowanych kilkuset metrów kwadratowych, działkowcy zazwyczaj kierują się głównie chęcią rekreacji, odpoczynku oraz swobodnego spędzania czasu wśród zieleni. Często nie biorą  jednak pod uwagę, że działka w ROD nie jest własnością, że jest  dana w dzierżawę do określonego celu, czyli odpoczynku i rekreacji, ale też prowadzenia upraw ogrodniczych na własne potrzeby i jednocześnie w zgodzie z przepisami i zasadami współżycia społecznego. O czym warto pamiętać planując i urządzając działkę?

czytaj więcej

Liście to nie odpady! Jak je pożytecznie i ekologicznie wykorzystać na działce? - 30.11.2023

Zgodnie z przepisami i regulaminem ROD nie wolno spalać opadłych liści ani żadnych odpadów roślinnych, dlatego działkowcy często wyrzucają liście do pojemników na odpady zielone lub pozbywają się ich w inny sposób. Tymczasem wcale nie trzeba pozbywać się wszystkich liści, ponieważ mają one wiele pożytecznych właściwości  – dla gleby, innych roślin, a także środowiska.

czytaj więcej

Szkolenie dla SSI - 14.09.2023

11 września 2023 roku odbyło się drugie szkolenie z cyklu „Cięcie i pielęgnacja winorośli” dla Społecznej Służby Instruktorskiej z Okręgu Śląskiego PZD. Szkolenie połączone z pokazem zostało przeprowadzone w rodzinnej winnicy Pana Andrzeja Semika w Żorach.

czytaj więcej

Siejemy poplon na nawóz zielony! - 06.09.2023

Co robić z grządkami po zebraniu plonów? Jeżeli chcemy mieć żyzną glebę to nie powinniśmy pozwolić aby pozostawała ona przez dłuższy czas odkryta. Gleba bez roślin szybko wysycha pod wpływem słońca i wiatru i staje się bardziej zbita po opadach deszczu.  Dlatego koniecznie siejemy poplon!

czytaj więcej

Biedronki azjatyckie - co warto o nich wiedzieć? - 24.08.2023

Kiedy brakuje wody, częściej spotykamy różne owady wgryzające się w nasze działkowe owoce. Jednym z nich, jest biedronka azjatycka, która na poniższych zdjęciach raczy się sokiem malinowym.

czytaj więcej

Które warzywa potrzebują więcej wody a które są odporne na suszę? - 12.07.2023

W niektórych regionach mamy najgorszą suszę od lat. Opadów nie było tak dawno że powoli kończą się zapasy zgromadzonej deszczówki. Kiedy brakuje wody, warto wiedzieć które z uprawianych warzyw powinny być traktowane priorytetowo przy podlewaniu.

czytaj więcej

Preparaty roślinne – gnojówki, wywary i wyciągi - 03.07.2023

Wyciągi roślinne służą do zwalczania szkodników już od czasów starożytnych, obecnie stosowanie pestycydów przyczynia się do zatruwania owadów pożytecznych oraz zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Stosowanie środków ochrony roślin w niewłaściwy sposób może spowodować skażenie owoców i warzyw. W roślinach występują naturalne związki takie jak alkaloidy, flawonoidy, glikozydy, saponiny, olejki eteryczne i gorycze, które wykazują silne działanie bakteriobójcze, grzybobójcze a także odstraszające szkodniki (repelenty). 

czytaj więcej

Pierwsze wysiewy i wysadzenia na działce po 3 miesiącach uprawy - 23.06.2023

Dnia 22 i 23 marca wysiałem i wysadziłem po raz pierwszy niektóre gatunki warzyw na swojej działce. Jak te uprawy wyglądają po 3 miesiącach? Zostały one przykryte geowłókniną (z wyjątkiem czosnku wiosennego) na okres miesiąca. Po odkryciu należało je opielić, a czynność ta wykonywana była jeszcze dwukrotnie w powyższym okresie. Po pierwszym odchwaszczeniu, uprawy zostały zasilone (oprócz rzodkiewki) oraz w miarę potrzeb podlewane.

czytaj więcej

Ogórki w tunelu - 23.06.2023

Ogórki plonują dobrze z gruntu, ale aby je mieć wcześniej do konsumpcji warto wysadzić kilka sztuk w tunelu. Corocznie wysadzam 2 sztuki ogórków długoowocowych na mizerię lub do sałatek (są to odmiany Atos lub Saladin) i 2 sztuki odmiany pod osłony Brawo F1, która daje owoce na ogórki tzw. małosolne.

czytaj więcej

Rośliny przyprawowe i zielarskie na działce - 14.06.2023

Rośliny przyprawowe i zielarskie podzielić możemy między innymi na bylinowe – wieloletnie i jednoroczne. Z bylinowych, najpopularniejszy i najczęściej spotykany, jest szczypiorek. Roślina ta wcześnie rozpoczyna swoją wegetację. Przy zastosowaniu odpowiednich osłon na początku marca, pod koniec miesiąca można mieć już pędy do użytku kulinarnego. Szczypiorek wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej. Z uwagi na fakt, że jest on często ścinany, pamiętajmy również o systematycznym jego nawożeniu.

czytaj więcej

Zielarstwo i fitoterapia - 26.05.2023

Zielarstwo jest to dział ogrodnictwa zajmujący się uprawą i pozyskiwaniem roślin zielarskich ze stanowisk naturalnych, a także ich uprawą. Fitoterapia inaczej ziołolecznictwo jest to dział medycyny i farmakologii zajmujący się poznawaniem właściwości leczniczych, wytwarzaniem leków z surowców zielarskich oraz badaniami nad zastosowaniem leków ziołowych w profilaktyce i leczeniu chorób.

czytaj więcej

Rdza gruszy – zapobieganie - 24.05.2023

Koniec kwitnienia gruszy to odpowiedni termin na wykonanie opryskuw celu ochrony  drzew przed rdzą gruszy. Na rdzę gruszy należy pryskać profilaktycznie zanim grzyb opanuje liście. Oprysk w późniejszym terminie, kiedy widać już objawy jest nieskuteczny.

czytaj więcej

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.