Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Wartość niematerialna działki - 06.02.2024

Od kilku lat obserwuję duży popyt na działki. Wartość odstępnego za naniesienia i nasadzenia z każdym rokiem zwiększa się. W jednym z ogrodów kwota odstępnego działki była określana na trzysta tysięcy złotych. Zastanawiam się skąd taki run na działki? Skąd takie ceny odstępnego? Czy to jeden ze sposobów inwestycji kapitałowej? Byłaby to trafna odpowiedz gdyby przedmiotem transakcji była działka.

Ale działka jest  we władaniu Związku/własność, dzierżawa, użytkowanie zwykłe/ i inne/. A zatem co stanowi o atrakcyjności działki? Sądzę że odpowiedzią na tak postawione pytanie są jej wartości niematerialne. Niematerialne czyli jakie? Wyliczanie tych wartości zacznę od pojęcia "moja"

Mówiąc słowo "moja" w świadomości pojawia się myśl: należąca do mnie; posiadam; mam coś. Z faktu posiadania jakieś rzeczy czerpiemy środki zaspakajania potrzeb: dobrego mniemania o sobie, znaczenia, uznania. Powie ktoś że te potrzeby można zaspokoić pozyskując nie koniecznie działkę w ogrodzie związkowym.

Działka zatem ma inne wartości niematerialne? Jakie?

Na początku wyliczanie tych wartości należy zauważyć że działki związkowe zlokalizowane są w miastach, albo przedmieściach. Działka w ogrodzie związkowym zaspakaja potrzebę kontaktu z przyrodą. Użytkownik działki może po pracy po kilkunastu, kilkudziesięciu minutach być na działce.

Może wypoczywać, przejawiać aktywność fizyczną, oddawać się lekturze książki, obserwować  pszczoły zapylającej kwiaty, patrzeć na  ptaki zbierające gąsienice na karmę dla swoich piskląt, zdrzemnąć się na leżaku, podglądać jak szpaki kradną borówki amerykańskie itp.

Dla osób ze wskazaniami medycznymi do hortiterapii może być doskonałym miejscem na jej odbywanie. Użytkownicy działek w ogrodzie są zorganizowaną społecznością.

W społeczności ogrodowej użytkownik może zaspokajać swoje potrzeby aktywności społecznej. Może swoje potrzeby społecznikowskie realizować uczestnicząc w pracach organów ogrodu. W ten sposób zaspakajać wspomnianą wcześniej potrzebę przynależności, uznania, znaczenia. Jeśli jest altruistą może wykonywać nieodpłatnie drobne prace na rzecz ogrodu. Czerpiąc w ten sposób środki do zaspokajania potrzeby dobrego mniemania o sobie, uznania. W przypadku poniesienia strat w naniesieniach może liczyć na pomoc w naprawie, remoncie itp.

W Związku na szczeblu ogrodu, okręgu , krajowym organizowane są różne konkursy. Udział w nich, zdobywanie nagród stanowi kolejną płaszczyznę pozyskiwania środków zaspokajania potrzeb znaczenia, uznania, dobrego mniemania o sobie. Działkowicz może pochwalić się pięknym krzewem, zachwycającą rabatą kwiatową, okazałym hotelem dla owadów wykonanym we własnym zakresie, podobnie rzeźbami z drewna, wielką dynią   i innymi rezultatami swoich umiejętności, hobby itp.

Społeczność ogrodowa w sposób naturalny zaspakaja naszą potrzebę kontaktu z grupą społeczną. Poprzez uczestnictwo w grupie społecznej zaspokajamy swoje potrzeby przynależności , bezpieczeństwa i szereg innych. Słowa członków ogrodu np.: „ ładnie Ci w tych ogrodniczkach”;” masz piękny trawnik”;masz imponującą rabatę kwiatową”; „ładnie do twarzy jest  Ci w tym kapeluszu”, itp., Te słowa to lustro w którym widzimy jak jesteśmy postrzegani przez innych ludzi.

W końcu możemy poplotkować. To też potrzeba psychiczna niektórych ludzi. W ogrodzie też jest to możliwe.

Wartości niematerialne użytkowania działki w ogrodzie związkowym są nie do przecenienia.

Stanowią wartość dodaną, która świadczy o atrakcyjności działki.

 

Antoni Gieczewski

 

Łódź, luty 2024 r.

 

 

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.