Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Działka – odpoczynek czy praca? - 13.08.2021

Długie, gorące dni, przyjemne, ciepłe wieczory to wymarzony czas, by spędzać go na działce. We wszystkich ogrodach działkowych jest mnóstwo starszych i młodszych, którzy chcą korzystać z możliwości pobytu z dala od spalin i hałasu, w zaciszu zielonej przestrzeni.

Działki w rodzinnych ogrodach działkowych zmieniają swój charakter – stają się miejscem spotkań, relaksu i odpoczynku na świeżym powietrzu wśród zieleni, często przy grillu w gronie rodziny i przyjaciół. Coraz więcej działkowców rezygnuje z uprawy warzyw. Wynika to z braku czasu na regularne odwiedziny na działce. Ale są i tacy, którzy część miejsca w ogrodzie przeznaczają na uprawy i uważają, że własne warzywa i owoce na pewno są zdrowsze niż te kupowane w sklepach.

Lato jest porą, kiedy działki wyglądają najpiękniej. Miło jest przebywać wśród drzew, krzewów i różnobarwnych kwiatów i cieszyć się feerią barw i zapachów. Kompozycje własnoręcznie tworzone z kwiatów ogrodowych stanowią ozdobę pomieszczeń i są jakby przeniesieniem ogrodu do domu.

Jeśli w naszym ogrodzie rosną drzewa czy krzewy jagodowe, to pod koniec czerwca i w lipcu możemy cieszyć się pierwszymi owocami. Z własnej działki smakują najlepiej. A domowe przetwory? Nie ma chyba nic zdrowszego nad coraz popularniejsze kiszonki, domowe soki, dżemy, konfitury. Miłośnicy nalewek też mają pole do popisu.

Wcześnie rano, kiedy jeszcze nie ma ruchu na działkach możemy obserwować intensywne życie ptaków, owadów i małych zwierząt. Dzieje się tak wtedy, gdy zadbamy o budki lęgowe, poidełka, domki dla owadów i małych zwierząt, np. jaszczurek zwinek, które zjadają mnóstwo szkodników roślin ogrodowych.

Działka to idealne miejsce dla dorosłych, ale także plener do poznawania świata roślin i zwierząt dla dzieci. Stworzenie miejsca do zabawy, rozstawienie basenu, możliwość spotkania rówieśników przyciąga dzieci i chętnie przebywają one na działce.

Działkowcy zdają sobie sprawę, że lato nie jest tylko czasem odpoczynku. Przy palącym słońcu trzeba pamiętać o podlewaniu. Należy to robić regularnie, wcześnie rano lub wieczorem. Rośliny odwdzięczą się pięknym wyglądem, kolorowymi kwiatami, szybkim wzrostem. Jednak gdy jest mokro i ciepło pojawiają się chmary komarów i w zastraszającym tempie rosną chwasty. Komary są bardzo dokuczliwe a pielenie niestety nie jest ulubionym zajęciem działkowców. Jednak bez dbałości o rośliny łatwo jest zniweczyć wysiłek włożony w ich uprawę i pielęgnację. Zaniedbany ogród nie jest dobrą wizytówką właściciela.

Trawnik – niby nie ma z nim pracy. Nic bardziej mylnego – trzeba go odchwaszczać, regularnie nawozić, a w okresie intensywnego wzrostu – często kosić.

Bardzo ważne jest też właściwe nawożenie roślin. Można stosować nawozy mineralne, obornik, ale najwartościowszym nawozem jest kompost wytworzony na działce głównie z odpadów roślinnych.

Obcowanie z przyrodą i ruch służą każdemu pokoleniu. Działka stała się jedynym miejscem, gdzie działkowcy i ich rodziny mogli swobodnie spędzać czas i czerpać energię do walki z pandemią. Jest też odskocznią od ciężkiej choroby polskich miast,czyli betonozy.

Pielęgnacja roślin – podlewanie, odchwaszczanie, nawożenie, koszenie, cięcie czy też usuwanie przekwitłych kwiatów to ciągłe zajęcie miłośników działek. Ich obowiązkiem jest przy tym dbanie o środowisko naturalne, czyli m.in. oszczędzanie wody i energii, segregacja śmieci, stosowanie ekologicznych nawozów i środków ochrony roślin, ograniczenie używania pojazdów mechanicznych i życie w myśl idei zero waste.

Korzystajmy zatem z działki – odpoczywajmy ale też i pracujmy.

Grażyna Czajkowska

 

źródło:narew.info 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.