Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Działkowcy z Delegatury Rejonowej PZD z Rudy Śląskiej w Parlamencie Europejskim w Brukseli - 03.07.2023

 

W dniach 25 – 29 czerwca 2023 roku działkowcy z Delegatury Rejonowej PZD z Rudy Śląskiej oraz przedstawiciele Okręgu Śląskiego PZD, uczestniczyli w wycieczce studyjnej do Europarlamentu w Brukseli. Pierwszego dnia wyjazdu dotarliśmy do  „stolicy” Unii Europejskiej. Zwiedzanie Brukseli rozpoczęliśmy od  Parku Heysel, aby obejrzeć Atomium. To jeden z nowoczesnych symboli stolicy Belgii. Wzniesiony został w 1958 roku na wystawę Expo 58. Jest unikalną budowlą, przedstawia atom żelaza powiększony 165 miliardów razy. Składa się z dziewięciu olbrzymich srebrzystych kul połączonych metalowymi prętami, tworząc kształt przypominający krystaliczny układ żelaza.  Najwyższa kula wznosi się na wysokość 102 metrów i pozwala na podziwianie panoramy miasta.

Po kolacji i krótkim odpoczynku nastąpiła kolejna tura zwiedzania Brukseli, tym razem nocna, by porównać, kiedy Atomium jest piękniejsze. Po zmierzchu konstrukcja jest efektownie oświetlona, co nadaje jej jeszcze bardziej surrealistyczny wygląd.

                       

Drugi dzień,  główny cel wyjazdu – wizyta  w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Bruksela ma kosmopolityczny charakter, a doświadcza się tego odwiedzając dzielnicę europejską. Mieści się tu Parlament Europejski, Rada Europejska, Rada Unii Europejskiej i Komisja Europejska. Sala obrad Parlamentu Europejskiego to serce europejskiej demokracji. To tutaj posłowie do PE zbierają się na sesje plenarne, by prowadzić największe i najważniejsze debaty oraz głosowania, które bezpośrednio wpływają na życie mieszkańców Unii Europejskiej. Podczas pobytu w siedzibie mieliśmy możliwość wysłuchania wykładu, pracownika Parlamentu oraz europosła, Pana Grzegorza Tobiszowskiego. W trakcie prelekcji przybliżono nam genezę powstania Unii Europejskiej i jej głównych instytucji, a także omówiono sposób wybierania eurodeputowanych oraz zasady głosowania w Parlamencie Europejskim. Następnie mieliśmy okazję zasiąść na trybunie Sali plenarnej  z Panem Grzegorzem Tobiszowskim i zobaczyć z bliska, podział ław w Europarlamencie. Pod koniec zwiedzania PE wszyscy goście otrzymali europejskie upominki i stanęli do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

Następnie nasze kroki skierowaliśmy do Parlamentarium.

Parlamentarium to muzeum Europarlamentu w Brukseli. Dzięki interaktywnej mapie wyruszyliśmy w wirtualną podróż po Europie, przez europejską historię i integrację. Pokazane jest tu ponad 100 historii o różnorodności naszego kontynentu. Tu można poznać  zasady pracy Parlamentu Europejskiego oraz innych unijnych instytucji a także odkryć wpływ, jaki UE ma na codzienne życie ludzi, opisany ich własnymi słowami. Zwiedzanie jest dostępne w dowolnym z 24 języków urzędowych Unii Europejskiej.

                          

 

                                      

                

Po powrocie do hotelu przygotowaliśmy się do uroczystej kolacji z europosłem Panem Grzegorzem Tobiszowskim. Spotkanie odbyło się w restauracji Colmar. Wówczas delegacja przedstawicieli Delegatury z Rudy Śląskiej wręczyła Panu posłowi upominek w ramach podziękowania za zaproszenie oraz za ufundowanie przez Jego Biuro Poselskie naszego pobytu w Belgii.

 

Kolejny dzień pełen atrakcji: Bruksela, sikające dzieci i pies, komiksy i atrakcje stolicy Belgii.

 

Zwiedzać miasto mieliśmy przyjemność z fantastycznym przewodnikiem, Panem Piotrem Wojciechowskim, który przywitał nas na Dolnym Mieście. Rozpoczęliśmy od podziwiania katedry św. Michała i św. Guduli. Katedra ta to jeden z najważniejszych zabytków religijnych w Brukseli. Położona w samym sercu Brukseli, ta imponująca gotycka świątynia przyciąga zarówno pielgrzymów, jak i turystów, którzy  podziwiają jej majestatyczne piękno. Wnętrze katedry kryje wiele skarbów, takich jak monumentalne organy, które słyną z doskonałego brzmienia, ambona, czy barokowe konfesjonały, będące dziełem słynnego belgijskiego rzeźbiarza Brabancji. Warto również zwrócić uwagę na witraże z XVI wieku, które przedstawiają sceny z życia patronów katedry.

                         

 

Nasz przewodnik zabrał nas do parku Bruksela, gdzie znajduje się  okresowa wystawa figur kotów, a później podziwialiśmy Pałac Królewski, znanym również jako Palais Royal. Spacer z Dolnego Miasta na Górne Miasto odbył się wśród opowieści o minionych i obecnych czasach, pomnikach, budownictwie, stylach w architekturze.

 

Zachwyt wśród uczestników wycieczki wzbudziło historyczne centrum miasta i zwiedzanie Grand Place, jednego z najpiękniejszych rynków Europy. Znajduje się tu: Ratusz miejski, przepiękne kamienice cechowe, Dom Królewski, Pasaż św. Huberta – zabytkowe centrum handlowe. W tym miejscu nie mogło zabraknąć spotkania z Manneken Pis (siusiającym chłopcem), który jest symbolem Brukseli. Jest kilka legend o tym chłopcu, w jednej z nich nazywa się Juliaanske. W XIV wieku, gdy Bruksela była oblegana, zakradł się do wrogów i uniemożliwił im wysadzenie murów obronnych materiałami wybuchowymi, ponieważ obsikał im lont. W ten sposób uratował miasto, stając się bohaterem narodowym.

 

W samym centrum znajduje się wiele sklepów z czekoladą, pełnych belgijskich pralinek. Czekolada belgijska to coś, czego naprawdę warto popróbować. Pan przewodnik, zaproponował, aby zobaczyć lub degustować coś jeszcze, co jest tu słynne, czyli belgijskie piwo. Grupa uczestników podążyła w kierunku Delirium Village. Delirium Village, to nazwa kultowego baru piwnego, który wpisany jest do księgi rekordów Guinessa. To lokal, w którym można spróbować ponad 2400 rodzajów piwa z całego świata. Delirium Village to właśnie takie miejsce, które znajduje się na brukselskim starym mieście. Niecodzienne wnętrze i ogromna ilość piwa. Naprzeciwko baru usytuowano pomnik siusiającej dziewczynki – Jeanneke Pis, która jest przeciwieństwem światowej sławy symbolu Brukseli – Manneken Pis.

Po degustacjach pralinek i piwa, pożegnaliśmy naszego fantastycznego przewodnika, piękną oraz zieloną Brukselę i wyruszyliśmy w drogę powrotną do naszych miast, ogrodów.

Wyjazd działkowców z Delegatury Rejonowej PZD z Rudy Śląskiej został zorganizowany z inicjatywy Pana Sławomira Barwiaka, oraz na zaproszenie Pana Grzegorza Tobiszowskiego, obecnego eurodeputowanego, byłego sekretarza stanu w Ministerstwie Energii.

 

Lucyna Cyrek

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.