Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Od radiostacji do ogródka sensorycznego-instruktor krajowy SSI o tym, jak powstał ogród sensoryczny w ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego w Poznaniu - 16.06.2020

Mówiąc dokładniej z terenu Bliższej Radiostacji Prowadzącej do ogródka sensorycznego. ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego w Poznaniu to teren po poligonie wojskowym, na którym znajdowała się Bliższa Radiostacja Prowadząca do naprowadzania samolotów lotnictwa cywilnego. Rozwój elektroniki, w tym myśli twórczej, spowodował, że powstały bardziej nowoczesne techniki naprowadzania w innych miejscach. Teren BRP powrócił pod administrację ogrodu tworząc działkę H-56, którą decyzją Zarządu ROD, przekazano w użytkowanie Stowarzyszenia Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących. Ogródek działkowy H56 miał swoje wzloty i upadki.

W 2019 roku dzięki Społecznej Służbie Instruktorskiej ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego działka H-56 przeszła gruntowną modernizację altanki, jak również terenu. Już 20 sierpnia 2019 r., przy pełnej aprobacie Zarządu ROD, na terenie działki odbyły się warsztaty pn. „Hortiterapia jako element wspomagający leczenie tradycyjne”, prowadzone  przez naukowców Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W warsztatach udział wzięli przedstawiciele nauki, ale również ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, domów pomocy społecznej, stowarzyszenia i fundacje. Wszystkich uczestników łączył jeden cel - praktyczne wykorzystanie ogrodu jako środka terapeutycznego, narzędzia do hortiterapii, a w dalszej perspektywie utworzenie na działce H-56 namiastki ogrodu sensorycznego. Pracownicy naukowi UAM w Poznaniu przedstawili wpływ roślin i otoczenia przyrody na życie człowieka, na jego zmysły takie jak: wzrok, zapach, dotyk, smak oraz słuch; stąd tak często przywoływana hortiterapia, czyli leczenie ogrodem.  Kontakt z przyrodą to samo zdrowie, lepsze samopoczucie, lek na napięcie nerwowe i zmęczenie, sprawność fizyczną i psychiczną, to zdolność i umiejętność komunikacji z innymi osobami, zwiększenie samodzielności i niezależności oraz cierpliwości. Do końca sezonu letniego 2019 działka była bardzo często odwiedzana przez podopiecznych Stowarzyszenia Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących. To nie przeszkadzało, aby prowadzić prace modernizacyjne, które trwały do późnej jesieni i zostały wznowione wiosną 2020 r. 

Dzisiaj działka posiada inne oblicze - altanka ma nową, piękną elewację, ładnie przyciętą trawę, przycięte drzewa owocowe i krzewy ozdobne, dużo kwitnących kwiatów, rabaty z ziołami i kwiatami, a w środku działki stoi maszt, na którym umieszczona jest flaga z logo Stowarzyszenia. Członkowie SSI przy współpracy z gospodarzem ogrodu wykonali własnoręcznie niepowtarzalny w swojej formie ekohotel dla owadów pożytecznych. Wykonano również kompozycję kwiatową w formie schodkowej na pniach drzew, która to stwarza niesamowitą formę estetyczną.

Dla ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego działka H-56 jest ważnym elementem edukacyjnym, czego dowodem jest zasponsorowanie dwóch tablic informacyjnych - jednej z opisem ekohotelu dla owadów pożytecznych, drugiej z opisem historii Stowarzyszenia. To co robimy jest dobre, ale istnieje potrzeba dalszej systematycznej edukacji i pogłębiania wiedzy licznej społeczności działkowej.

Mieczysław Marek
Instruktor Krajowy SSI

    

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.