Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Szukaj

62 OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA OCHRONY ROŚLIN SADOWNICZYCH „OCHRONA ROŚLIN SADOWNICZYCH W OBLICZU STRATEGII EUROPEJSKI ZIELONY ŁAD”. - 09.02.2022

Instytut ogrodnictwa  - Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach, był organizatorem hybrydowej konferencji, która odbyła się w dniu 3 lutego br.

czytaj więcej

Alternatywne matody ochrony roślin - 20.04.2012

Rozpoczął się sezon prac na działce. Jak co roku przygotowujemy glebę pod uprawy, kupujemy sadzonki i nasiona, sadzimy krzewy, siejemy kwiaty i warzywa. O ochronie roślin przypominamy sobie, dopiero gdy, pojawią się objawy choroby lub gdy zauważymy żerowanie szkodnika.

czytaj więcej

Wykłady dla działkowców podczas Międzynarodowych Dni Zieleni- Green Days - 25.04.2017

W dniach 7-9 kwietnia 2017 roku w Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie odbyły się Międzynarodowe Dni Zieleni (Green Days) Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Na powierzchni 25 tys.m2 prezentowało się 186 wystawców z różnych sektorów ogrodnictwa. 

czytaj więcej

Uwaga na rośliny inwazyjne! - 30.11.2018

Po raz kolejny Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) przekazała do różnych instytucji ulotki zawierające Kodeks dobrych praktyk w ogrodnictwie wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia. Każdy działkowicz zna uprawiane na działce rośliny, ale nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że część z nich należy do roślin inwazyjnych, które wydostają się poza ogrodzenie ogrodu i ograniczają występowanie rodzimej flory.

czytaj więcej

Uwaga na rośliny inwazyjne! - 30.11.2018

Po raz kolejny Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) przekazała do różnych instytucji ulotki zawierające Kodeks dobrych praktyk w ogrodnictwie wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia. Każdy działkowicz zna uprawiane na działce rośliny, ale nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że część z nich należy do roślin inwazyjnych, które wydostają się poza ogrodzenie ogrodu i ograniczają występowanie rodzimej flory.

czytaj więcej

Porady ogrodnicze na lipiec - 02.07.2012

Tym razem wyjąsniamy m.in. czym jest hortiterapia, jak odmienić wygląd altany po liftingu oraz  jakie środki warto stosować do ochrony roślin.

czytaj więcej

Środki ochrony roślin do stosowania na działkach w 2014 r. - ochrona przed szkodnikami - 26.02.2014

Stosując środki chemiczne do zwalczania chorób i szkodników należy bardzo uważnie zapoznać się z informacjami znajdującymi się na opakowaniu: klasą toksyczności preparatu (toksyczny, szkodliwy, pozostałe), okresem karencji (okres jaki musi upłynąć od zastosowania środka do pierwszego bezpiecznego zbioru warzyw lub owoców), okresem prewencji (minimalny czas jaki musi upłynąć od zastosowania środka do pierwszego bezpiecznego oblotu kwitnących roślin przez pszczoły), selektywność (w odniesieniu do organizmów pożytecznych), a także bezwzględnie przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Na zamieszczonej planszy znaleźć można preparaty oraz inne substancje i metody stosowane w ochronie roślin przed szkodnikami.

czytaj więcej

Porady ogrodnicze na styczeń - 31.12.2012

Tym razem doradzamy m.in. co robić z roślinami w czasie odwilży czy z zalegającym śniegiem na trawniku. Doradzamy także jakie są perfekcyjne prezenty na Nowy ROK. Dowiedz się więcej!

czytaj więcej

Nowy sezon w pasiece miejskiej - 19.04.2021

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa na swojej stronie uruchomiła kamerę online pokazującą pszczoły w Centralnym Laboratorium GIOR i N w Toruniu. Pasiekę dogląda Pan Tadeusz Dussa . Hodowca w swoim   tekście pt. „Nowy sezon w pasiece miejskiej” pisze o  rozpoczęciu nowego sezonu w pasiece oraz  pierwszych lotach pszczół po sezonie zimowym. 

czytaj więcej

Narada szkoleniowa Instruktorów SSI - 20.10.2021

15 października w domu działkowca ROD Bratek w Żorach odbyła się narada Instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej. Naradę otworzył Pan Leszek Bucki I Wiceprezes Okręgu Śląskiego PZD oraz Pani Lucyna Cyrek Sekretarz Okręgu Śląskiego. Na wstępie Pan Prezes przywitał zebranych Instruktorów, podkreślając ich rolę w szerzeniu wiedzy na temat upraw i prawidłowego zagospodarowania działek. 

czytaj więcej

Środki ochrony roślin do stosowania na działkach w 2014r. - ochrona przed chorobami - 26.02.2014

Jak zwalczać choroby roślin? Jakie stosować w tym celu środki i jakie jest ich działanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie Państwo na zamieszonej planszy. Zawiera ona wykaz preparatów do zwalczania chorób roślin a także środków do zabezpieczania ran kory po cięciu i innych uszkodzeniach.

czytaj więcej

Szkolenie instruktorów SSI w OZ PZD w Szczecinie - 08.11.2017

W dniu 27 października br., okręg szczeciński zorganizował jednodniowe szkolenie dla instruktorów SSI. Uczestniczyło w niej ponad 60 instruktorów (krajowych, okręgowych i ogrodowych) z całego okręgu. Szkolenie odbyło się w świetlicy ogrodu ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

czytaj więcej

Ogrody działkowe w Polsce - 30.04.2014

Ogrody działkowe wywierają pozytywny wpływ zarówno na jakość życia mieszkańców polskich miast, jak i na otaczający je ekosystem.

czytaj więcej

Najczęściej popełniane błędy w uprawie roślin ozdobnych - 23.05.2017

Bardzo często zastanawiamy się dlaczego posadzone rośliny po jakimś czasie są w kiepskiej kondycji, chorują lub po prostu nie chcą rosnąć. Najczęściej okazuje się, że przyczyna tkwi w nieodpowiedniej uprawie, pielęgnacji czy ochronie przed chorobami i szkodnikami. Jakich błędów się wystrzegać?

czytaj więcej

Porady ogrodnicze na sierpień - 14.08.2015

DaisiesZ powodu wysokich temperatur i braku opadów konieczne jest podlewanie roślin. Robimy to wcześnie rano lub późnym popołudniem, bezpośrednio pod rośliny (podlewanie po liściach sprzyja chorobom). Lepiej podlewać rzadziej, ale większymi dawkami wody, niż częściej, ale małą jej ilością. Krzewy owocowe wymagają jednorazowo ok. 5 l, drzewa 10-15 l wody. Wygodniejsze i bardziej ekonomiczne jest podlewanie przy użyciu linii kroplujących. Więcej na ten temat na www.dzialkowiec.com.pl (Aktualności), a  z miesięcznika „Działkowiec” można dowiedzieć się jak pomóc uprawianym przez nas warzywom przetrwać suszę. 

czytaj więcej

Komunikat w sprawie stosowania środków ochrony roślin na działce - 30.04.2018

Początek sezonu wegetacyjnego to okres, gdy wielu działkowców zaczyna walczyć ze szkodnikami oraz chorobami roślin. Wybierając metodę zwalczania zawsze należy się kierować bezpieczeństwem ludzi i zwierząt oraz stosować do obowiązujących przepisów. Nieprawidłowe i nadmierne stosowanie środków ochrony roślin prowadzi do wymierania pożytecznych owadów, w tym pszczół.

czytaj więcej

Porady ogrodnicze na czerwiec - 29.05.2013

Co robić na działce? Co miesiąc odpowiedź na to pytanie podaje miesięcznik „działkowiec”. Poza praktycznymi zaleceniami na temat bieżących prac na działce są tam też gotowe projekty np. rabat, kącików wypoczynkowych, warzywników, a także prezentacje polecanych na działki roślin ozdobnych i sadowniczych, zasady ich uprawy, nawożenia i ochrony. Poruszane są też tematy dotyczące modernizacji działki, w tym również altany.

czytaj więcej

Porady ogrodnicze na przedwiośnie - 09.02.2016

springW nowym sezonie ogrodowym wszystkim działkowcom, miłośnikom roślin, ekologii i zdrowego stylu życia polecamy miesięcznik „Działkowiec” – teraz w bardzo atrakcyjnej cenie prenumeraty pakietowej (szczegóły w „DZ” i na www.dzialkowiec.com.pl). Z „Działkowcem” każdy będzie na bieżąco z aktualnymi pracami ogrodowymi, kalendarzem ochrony roślin, urządzaniem i modernizacją działki oraz altany, nowinkami roślinnymi bądź sprawdzonymi, niezawodnymi w działkowej uprawie odmianami. Dodatkowo, co miesiąc „Działkowiec” dostarczy najważniejszych informacji ze świata ogrodów działkowych oraz Polskiego Związku Działkowców. Warto skorzystać i wiedzieć „co w trawie piszczy…”. Zapraszamy!

czytaj więcej

Ochrona środowiska w Rodzinnych Ogrodach Działkowych - 30.01.2019

Rodzinne ogrody działkowe przyczyniają się do zaspakajania socjalnych, wypoczynkowych i rekreacyjnych potrzeb społeczeństwa, kształtują warunki dla prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia oraz chronią środowisko i przyrodę poprzez przywracanie społeczności i przyrodzie terenów zdegradowanych. Ponadto wpływają na poprawę warunków ekologicznych w gminach i kształtują zdrowe otoczenie człowieka. Zdecydowana większość działkowców wykazuje się dużą świadomością ekologiczną, jednakże zawsze znajdą się jednostki, które skutecznie zanieczyszczają powietrze, wodę i glebę. Niszcząc środowisko zaprzeczamy idei ekologicznego ogrodnictwa.

czytaj więcej

Narada instruktorów w Warszawie - 19.04.2019

W dniach 16–17 kwietnia 2019 r., w Warszawie odbyła się narada instruktorów etatowych ds. ogrodniczych OZ PZD i instruktorów krajowych społecznej służby instruktorskiej. Obrady otworzył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, który przywitał wszystkich uczestników i przedstawił założenia i program narady. Na początku odbył się wykład dr Agnieszki Krzymińskiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pt. „Aktywna forma hortiterapii na terenach ROD jako sposób realizacji założeń Otwartego Programu nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin”

czytaj więcej

Porady ogrodnicze na maj - 30.04.2013

To ostatni dzwonek na wiosenne porządki. Ten sezon jest szczególnie trudny – z powodu opóźnienia wegetacji prace marcowe i kwietniowe trzeba wykonać najpóźniej na początku maja. Resztki organiczne z ogrodu przeznaczmy na kompost. Można tam też wrzucać rozdrobnione gałęzie i pędy. Na działce nic nie powinno się zmarnować.

czytaj więcej

Sezon wiosna 2020 - 18.03.2020

Prawdziwej zimy w naszym rejonie w tym roku nie było, zapisze się ona jako jedna z najcieplejszych i najmniej śnieżnych w dziejach polskiej meteorologii. W związku z tym nie wszystkie rośliny przeszły w stan spoczynku zimowego. Nagietki ciągle kwitną, rozchodniki ciągle mają pędy z kwiatostanami…Dużo wcześniej zakwitły wiosenne kwiaty. 

czytaj więcej

Porady ogrodnicze na grudzień - 30.11.2012

Tym razem doradzamy m.in. jak można rozświetlić święta i jaki jest perfekcyjny prezent pod choinkę. Dowiedz się więcej.

czytaj więcej

Porady ogrodnicze na lipiec - 13.07.2015

Yellow RoseCzy wiesz jak pielęgnować trawnik podczas lata lub co dolega żółknącemu drzewu, które traci igły? Tego i jeszcze więcej dowiesz się z lipcowych porad ogrodniczych. Zachęcamy do lektury!

czytaj więcej

Polubmy ekopartyzantów - 14.06.2022

Z miast w szybkim tempie znikają drzewa i łąki, mniej jest owadów i innych zwierząt. Trzeba ocalić resztki przyrody w naszych metropoliach. W cieniu kryzysu klimatycznego trwa kryzys bioróżnorodności. Mamy do czynienia z kolejnym wielkim wymieraniem gatunków, powinniśmy zatem coraz więcej mówić o ochronie i powiększaniu lasów, łąk i innych terenów zielonych.

czytaj więcej

Porady ogrodnicze na lipiec - 01.07.2013

Co robić na działce? Co miesiąc odpowiedź na to pytanie podaje miesięcznik „działkowiec”. Poza praktycznymi zaleceniami na temat bieżących prac na działce są też tam gotowe projekty np. rabat, kącików wypoczynkowych, warzywników, a także prezentacje polecanych na działki roślin ozdobnych i sadowniczych, zasady ich uprawy, nawożenia i ochrony. Poruszane są też tematy dotyczące modernizacji działki, w tym również altany.

czytaj więcej

działka przed sezonem uprawowym - 12.01.2023

Okres zimowy możemy wykorzystać na przygotowanie się do nadchodzącego sezonu – prowadzenia upraw na działkach. Dobre doświadczenia w uzyskaniu wysokich i dorodnych plonów z ubiegłego roku, możemy powtórzyć w roku bieżącym. Określmy błędy w uprawie i ochronie roślin, aby nie popełnić ich w tegorocznych uprawach.

czytaj więcej

Porady ogrodnicze na listopad - 30.10.2012

Gdy rozpuści się pierwszy śnieg ruszymy na działki aby kontynuować przygotowania do zimy. Na nowo zaczną się przedzimowe porządki, a to oznacza... palenie ognisk. Jeszcze raz apelujemy aby tego nie robić – spalanie resztek roślinnych i innych materiałów jest niedopuszczalne. To wbrew prawu i zbrodnia wobec środowiska i nas samych. Trujemy siebie i innych oraz sprawiamy, że lokalne społeczności niechętnie patrzą na działkowców.

czytaj więcej

Porady ogrodnicze na czerwiec - 16.06.2015

BumblebeeWeź udział w konkursie! Redakcja miesięcznika „Działkowiec” zaprasza do udziału w konkursie „Moja Działka”. Ogólne zasady są proste –­ wystarczy do 21 września wysłać na adres ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub redakcja@dzialkowiec.com.pl zgłoszenie zawierające opis i co najmniej 10 zdjęć przedstawiających całość lub najciekawsze fragmenty działki. Nagrodami w konkursie są wartościowe kominki ogrodowe, wędzarnie i kosiarki, narzędzia ogrodnicze, kosmetyki roślinne. Co tydzień jest też przydzielana dodatkowa nagroda. Szczegóły konkursu – w „Działkowcu” i na www.dzialkowiec.com.pl. Zapraszamy!

czytaj więcej

Porady ogrodnicze na kwiecień - 29.03.2013

Pierwsze wiosenne zabiegi na działce już niedługo. Co zatem warto wiedzieć o porządkach, sadzeniu roślin i warzyw, i co zasługuje na szczególną uwagę działkowca o tej porze roku.

czytaj więcej

Porady ogrodnicze na wrzesień - 04.09.2013

We wrześniu coraz więcej przybywa opadłych liści i resztek roślinnych na działce. Pamiętajmy, że najlepiej przeznaczyć je na kompost. Większość roślin porażonych chorobami również można kompostować (dotyczy to np. łętów pomidora z zarazą ziemniaka lub ogórka z mączniakiem). Najgorszym rozwiązaniem jest spalanie resztek. Pamiętajmy, że w Regulaminie ROD istnieją ograniczenia w zakresie spalania śmieci, a w wielu gminach obowiązuje całkowity zakaz skalania (naruszenie go jest wykroczeniem i podlega grzywnie). Poza tym, kompost to najlepszy i najtańszy nawóz organiczny – warto o tym pamiętać!

czytaj więcej

PORADY OGRODNICZE NA WRZESIEŃ - 06.09.2012

Wrzesień to okres sadzenia większości roślin cebulowych. W pierwszych dniach miesiąca możemy sadzić cebule narcyzów i szachownic, a w połowie miesiąca tulipanów, hiacyntów, przebiśniegów, śniedków, szafirków, puszkinii, cebulic, śnieżników oraz bulwek krokusów.

czytaj więcej

„Zamieniamy trawniki na warzywniki” - szkolenie dla SSI w okręgu Podlaskim - 11.04.2023

27 marca w siedzibie Okręgowego Zarządu Podlaskiego PZD odbyło się szkolenie dla Społecznej Służby Instruktorskiej oraz zainteresowanych tą służbą działkowców. Tematem przewodnim spotkania było hasło “Zamieniamy trawniki na warzywniki”.

czytaj więcej

Porady ogrodnicze na marzec - 27.02.2013

Gdy tylko pogoda na to pozwoli rozpoczynamy wiosenne porządki. Usuwamy zimowe okrycia, zaschnięte liście i resztki roślin, ścięte lub połamane pędy, wygrabiamy trawnik, przycinamy zeszłoroczne pędy bylin, spulchniamy glebę i usuwamy chwasty trwałe.

czytaj więcej

Jak robić opryski w ogrodach działkowych by nie szkodzić ludziom, pszczołom, zwierzętom i mikrofaunie? - 18.09.2015

Plants Hand Planting iconJeszcze w początkach lat siedemdziesiątych rolnik orząc ziemię, działkowiec kopiąc ogródek miał na przeoranej, czy też ziemi z pod łopaty, mnóstwo dżdżownic, jak i innych spulchniaczy gleby. Gdzie ptactwo nie opuszczało orzącego rolnika, dziś w tych samych miejscach nie oświadczysz robaka, wszystko co spulchniało ziemię - całą faunę, zostało wytrute. Są to skutki chemizacji rolnictwa i nie tylko. Opryskiwanie chemiczne środkami owadobójczymi i pestycydami naszych pól i działek – jest to okres powolny, długo terminowy, ale też po pewnym czasie zmierza do nieodwracalnej degradacji zmian w naszej glebie. I nie ważne że rolnik, mieszkaniec miast i wsi jest daleko od naszego poletka. Bo nasza ziemia jest jak nasz organizm - zło zatrucia wszędzie się rozchodzi po całym organizmie.

czytaj więcej

W okręgu sudeckim trwają szkolenia dla instruktorów SSI - 21.04.2016

W Okręgu Sudeckim PZD trwa cykl szkoleń dla instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej. Szkolenia organizowane przez instruktora ds ogrodnictwa zaplanowano w pięciu miejscowościach okręgu, tak aby umożliwić uczestnictwo jak najliczniejszej grupie instruktorów.

czytaj więcej

PODSTAWOWE PRACE W OGRODZIE PRZEDWIOŚNIE (MARZEC-KWIECIEŃ) - 22.02.2021

Pierwsze symptomy przedwiośnia możemy zauważyć już w lutym, ale zwykle ta pora roku przychodzi w marcu i trwa mniej więcej do połowy kwietnia. W ogrodzie pojawiają się barwne dywany z krokusów, ranników, cebulic, tulipanów i przebiśniegów, pylą się męskie kwiatostany leszczyny i wierzby tzw. kotki. Dni przedwiosenne równają się z nocą a temperatury wahają się od 0 do 10ºC. W ogrodzie przedwiośnie otwiera kolejny sezon ogrodniczy.

czytaj więcej

Środki ochrony roślin dozwolone do stosowania na działkach - 30.04.2012

Zgodnie z § 121 regulaminu ROD członek PZD zobowiązany jest do zwalczania na użytkowanej działce chorób i szkodników roślin.

czytaj więcej

Szkolenie z zakresu ochrony sadów - 24.02.2020

W dniu 18.02.2020r. w Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Mikołowie odbyło się szkolenie pod nazwą  „Ochrona sadów i jagodników. Wydarzenie związane z ogłoszonym przez ONZ  na  Rok 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin „CHRONIĄC ROŚLINY-CHRONISZ ZDROWIE”. Spotkanie otworzyła pani  dyrektor Anna Szymik, witając licznie zebranych uczestników, wśród których znaleźli się sadownicy, rolnicy a także działkowcy. W szkoleniu wzięli udział również przedstawiciele Społecznej Służby Instruktorskiej Okręgu Śląskiego PZD.

czytaj więcej

Porady ogrodnicze na październik - 02.10.2013

Jesienne liście i resztki najlepiej przeznaczyć na kompost. Najgorszym rozwiązaniem jest ich spalanie (pamiętajmy też, że w wielu gminach obowiązuje całkowity zakaz spalania, a naruszenie go podlega grzywnie). Kompostować można wszystko, wyjątkiem są niektóre rośliny porażone przez choroby. Ale i na to są ekosposoby – można je poznać z bieżącego „Działkowca”. Zamiast płacić za kompost, zróbmy go sami – będzie tanio i ekologicznie! Praktyczne zalecenia na temat bieżących prac na działce podaje miesięcznik „działkowiec”.

 

czytaj więcej

PORADY OGRODNICZE NA PAŹDZIERNIK - 01.10.2012

Porządkujemy kwiatowe rabaty. Usuwamy resztki przekwitłych kwiatów rocznych oraz chwasty. Warto to zrobić ostrożnie i dokładnie aby zapobiec rozsianiu się ich nasion. Przed przekopaniem grządki warto zastosować nawożenie organiczne, np. kompostem lub nawozem organicznym (np. obornik bydlęcy 20 l – za 31 zł dostępny na www.dzialkowiecsklep.pl ...

czytaj więcej

Okręg Świętokrzyski na spotkaniu w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach - 20.11.2015

Możliwość pozyskania funduszy europejskich z regionalnych programów operacyjnych na rozwój rodzinnych ogrodów działkowych jest jednym z podstawowych wyzwań przed jakimi staje obecnie stowarzyszenie ogrodowe PZD. Równolegle obok tych działań, dla ROD otwiera się szansa na skorzystanie ze środków będących w posiadaniu wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

czytaj więcej

Wykład dla poznańskich działkowców z ochrony roślin na działce - 30.10.2023

Kolejny wykład dla działkowców, jaki odbył się 25 października 2023 r., dotyczył ochrony roślin na działce. Wykład przeprowadził dr hab. Henryk Ratajkiewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

czytaj więcej

Porady ogrodnicze na sierpień - 01.08.2013

Wszystkich miłośników roślin, techniki ogrodniczej i architektury ogrodowej zapraszamy na największą jesienną wystawę ogrodniczą, która odbędzie się w Warszawie w dniach 30.08–01.09 (Centrum EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14). Zapraszamy do odwiedzenia stoiska nr 198 Wydawnictwa „działkowiec”, gdzie będzie można kupić książki ogrodnicze, aktualne i archiwalne numery „działkowca” oraz spotkać się z przedstawicielami redakcji miesięcznika „działkowiec”.

czytaj więcej

Zalecenia na kwiecień - 22.03.2018

W zależności od regionu kraju i lokalnych warunków pogodowych, wiosna może trwać w najlepsze lub dopiero nieśmiało zaglądać do ogrodów. Podczas, gdy w centrum kraju mamy pełnię wiosny, to w regionach podgórskich rośliny dopiero ożywają po zimowym spoczynku. Dlatego zalecenia do wykonania prac na działce należy dostosować do lokalnie panujących warunków pogodowych.

czytaj więcej

Przedwiośnie na działce – zabiegi hamujące rozwój chorób i szkodników roślin - 17.02.2022

Przedwiośnie to doskonały czas, aby pomyśleć o profilaktyce chorób oraz szkodników roślin. Dzięki wykonaniu kilku zabiegów możemy znacząco wpłynąć na lepszy stan roślin i zmniejszyć występowanie zagrożeń w trakcie całego, nadchodzącego sezonu działkowego.

czytaj więcej

Porady ogrodnicze na luty - 30.01.2013

Wszystkich działkowców – miłośników zdrowych upraw i wypoczynku na świeżym powietrzu – u progu nowego sezonu zapraszamy do odwiedzenia sklepu internetowego „działkowca” na www.dzialkowiecsklep.pl.

czytaj więcej

Otwarty Program Klimatyczny PZD w pigułce - 13.06.2022

PZD przygotował szereg programów, które mają na celu wsparcie ROD i działkowców w świadomym i rozsądnym gospodarowaniu zasobami środowiska naturalnego. Jednym z dokumentów o charakterze edukacyjnym jest Otwarty Program Klimatyczny. Dotyczy on m.in. ochrony zasobów wodnych, gospodarki odpadami, czystego powietrza, bioróżnorodności, upraw ekologicznych, odnawialnych źródeł energii i suwerenności żywnościowej. Program jest zbieżny z założeniami konkursu grantowego „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” ogłoszonego przez ARiMR.

czytaj więcej

GNOJÓWKA ROŚLINNA ZRÓBMY SAMI TEN DOSKONAŁY, NATURALNY NAWÓZ I ŚRODEK OCHRONY ROŚLIN! - 23.06.2020

Gnojówka z roślin od dawna była wykorzystywana w ogrodnictwie przydomowym jako doskonały, naturalny nawóz oraz środek przeciw chorobom i szkodnikom. Gnojówka roślinna to przefermentowany roztwór bogaty między innymi w mikro i makroelementy. W procesie fermentacji biorą udział mikroorganizmy probiotyczne, które dodatkowo mają dobry wpływ na budowanie odporności roślin. Wśród roślin wykorzystywanych do produkcji gnojówki pierwszeństwo ma pokrzywa zwyczajna, która działa na rośliny wzmacniająco, przyśpiesza ich wzrost, plonowanie oraz chroni przed niektórymi szkodnikami i chorobami. Dodatkowo nawóz z pokrzywy można wzbogacić albo tworzyć oddzielne z ziela skrzypu, czosnku, cebuli, skrzypu, wrotyczu.

czytaj więcej

Porady ogrodnicze na sierpień - 03.08.2012

To najtańszy, najprostszy i jednocześnie najprzyjemniejszy sposób dbania o własne zdrowie. Coraz więcej mówi się o hotiterapii – terapeutycznym oddziaływaniu roślin, działki, pracy w ogrodzie na nasze życie. Działka rozwija kreatywność, podtrzymuje więzi międzypokoleniowe i społeczne, pozwala zachować sprawność fizyczną i umysłową. Skorzystajmy z hortiterapii świadomie i doceńmy to, co już mamy. Wszystkim działkowcom gorąco polecamy artykuły na ten temat prezentowane na łamach „działkowca” już od  czerwcowego wydania.

czytaj więcej

ROD „Zacisze” w Zabrzu – rozwiązania ekologiczne do naśladowania - 27.08.2020

Każdy działkowiec dbając o wydatki na wodę może zaoszczędzić w prosty, efektywny i ekologiczny sposób. Gospodarując oszczędnie wodę zbierając deszczówkę w beczkach i różnych zbiornikach. Poniższe podpatrzone u działkowców ROD Zacisze i pokazane rozwiązania pokazują jak w prosty sposób i oszczędnie zamaskować pozyskiwaną wodę tak zwaną deszczówkę.

czytaj więcej

Społeczna funkcja ogrodów działkowych - 25.03.2015

Raport "Towards an urban agenda in European Union", w którym stwierdza się, że miasta powinny zapewniać swoim mieszkańcom wszelkie elementy potrzebne do życia (praca, wypoczynek, rekreacja). Zmiany w planowaniu przestrzennym powinny uwzględniać rozwój zrównoważony miast, większą różnorodność, tak aby mieszkańcy czuli, że mogą zaspakajać w nich wszelkie potrzeby. Rozwój zrównoważony jest czynnikiem determinującym jakość życia w mieście. Zielona Karta Miast z roku 1990, oraz Raport Miast Zrównoważonych z 1996 roku, wskazują na zintegrowane podejście do problemów miejskich uwzględniających aspekty społeczne, ekonomiczne oraz ekologiczne.

czytaj więcej

Komunikat Prezydium KR PZD w sprawie wykorzystania środków finansowych na inwestycje i remonty w ROD w 2016 roku - 13.04.2016

options iconPolski Związek Działkowców w 2016 roku przeznacza znaczne środki na inwestycje i remonty w ROD. Środki zgromadzone są na Funduszach Rozwoju, zarządzanych przez właściwe prezydia okręgowych zarządów PZD.

czytaj więcej

Niechemiczne metody zwalczania chwastów - 28.06.2021

Syntetyczne środki ochrony roślin nie są obojętne dla środowiska. Propagowanie niechemicznych sposobów ograniczenia zachwaszczenia wiąże się z troską o środowisko oraz zdrowie konsumentów. Herbicydy doglebowe stosowane w uprawach produkcyjnych mają różne okresy zalegania w glebie. Również herbicydy systemiczne, którymi opryskuje się rośliny, po zetknięciu z glebą nie od razu ulegają biodegradacji. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się niechemiczne metody zwalczania chwastów.

czytaj więcej

Wiedzy nigdy dosyć - ciekawe wykłady - 01.07.2021

W ramach Dnia Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach każda zainteresowana osoba mogła dziś wziąć udział w otwartych wykładach on-line (30 czerwca br.). Wykłady prowadzili pracownicy Instytutu, którzy zaprezentowali wyniki swych badań w bardzo interesujących prezentacjach. Każdy temat niby odmienny, jednak dotyczący proponowanych zasad uprawy w obliczu następujących zmian klimatycznych.

czytaj więcej

Czym i jak pryskać w 2019 ? - 01.02.2019

Uwaga działkowcy! W marcowym wydaniu miesięcznika „działkowiec” znajduje się zestawienie środków ochrony roślin polecanych do stosowania na działach i w ogrodach. Warto je mieć, aby wiedzieć jakich preparatów użyć do ograniczenia liczebności lub zwalczania najgroźniejszych chorób lub szkodników roślin uprawianych na działce.

czytaj więcej

Rośliny Inwazyjne – Szkolenie dla Społecznej Służby Instruktorskiej w Okręgu Podlaskim - 05.05.2023

Na zaproszenie Okręgowego Zarządu Podlaskiego PZD, w środę 26 kwietnia, specjalistki z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku przeprowadziły prelekcję na temat Inwazyjnych Gatunków Obcych roślin, stanowiących zagrożenie dla Polski i Unii Europejskiej. W szkoleniu wzięło udział 20 instruktorów ogrodowych SSI oraz członków Zarządów ROD z 17 ogrodów. 

czytaj więcej

Prace ogrodnicze w lutym - 06.02.2019

„Czasem luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma. Kiedy luty puści, to marzec wypiecze, a gdy luty schodzi, człek po wodzie brodzi.” mówi przysłowie ludowe.

czytaj więcej

Specjalny komunikat Krajowej Rady PZD: uwaga na barszcz Sosnowskiego - 21.07.2015

Uwaga działkowcy! W całym kraju odnotowuje się przypadki poparzeń przez barszcz Sosnowskiego. To imponujących rozmiarów, piękna roślina –jednak niezwykle groźna dla zdrowia, a nawet życia ludzi i zwierząt, już po minutowym kontakcie w niewielkiej odległości. Barszcz wkracza na tereny ogrodów działkowych, o czym informują okręgowe zarządy PZD m.in. w Zielonej Górze (ROD „Metalowiec” w Jasieniu) i Gdańsku. Wobec tak dużego zagrożenia ze strony tej rośliny oraz zakazu samodzielnego jej zwalczania, konieczne jest informowanie działkowców o zagrożeniu, sposobach rozpoznania rośliny, konieczności zachowania ostrożności po jej rozpoznaniu i potrzebie zgłaszania jej występowania odpowiednim służbom. Krajowa Rada PZD zwraca się do wszystkich zarządów ogrodów o szczególne zainteresowanie się czy roślina ta nie występuje już na terenach ogólnych ogrodów lub na działkach i szybkie podjęcie odpowiednich działań, zgodnie z instrukcją przedstawianą w poniższym tekście. Krajowa Rada PZD

 

czytaj więcej

Komunikat KR PZD w sprawie tzw. „ustawy antysmogowej” - 30.10.2015

Camp Fire Stories iconPolska to kraj o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie. Próbą zmiany tej sytuacji jest nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska, którą 6 października 2015 r. podpisał Prezydent RP. Prezydent złożył podpis pod tzw. „ustawą antysmogową”, ponieważ dotyczy zdrowia ludzi. Wyposaża ona samorządy w narzędzia, które pozwolą powalczyć o lepsze powietrze w Polsce.

czytaj więcej

Pomidory bez chemii – z majowym "działkowcem" jest to możliwe - 12.04.2018

Groźne choroby pomidora (głównie zaraza zimniaka) często zniechęcają do uprawy tego smacznego warzywa, niektórzy wręcz uważają, że bez chemicznych środków ochrony nie osiągną sukcesu. Tymczasem warto sięgnąć po majowe wydanie miesięcznika „działkowiec” aby przekonać się, że można zbierać zdrowe i dorodne pomidory z działkowych upraw bez stosowania „chemii”!

czytaj więcej

2 mln zł dla ROD! Ruszył program wsparcia samorządu województwa mazowieckiego dla rodzinnych ogrodów działkowych - 11.02.2022

Już można składać wnioski o środki z programu „Mazowsze dla działkowców 2022” na inwestycje w ROD. W kolejnej edycji projektu do rozdysponowania są 2 mln zł. PZD zachęca mazowieckie ogrody do skorzystania z dofinansowania. Warto się pospieszyć, bo nabór wniosków trwa tylko do 15 marca br.

czytaj więcej

Realizacja Programu "Unowocześnianie Infrastruktury Rodzinnych Ogrodów działkowych - ROD XXI Wieku" w ROD Okręgu Pilskiego. - 21.12.2017

Celem programu "Unowocześnianie Infrastruktury Rodzinnych Ogrodów działkowych - ROD XXI Wieku" jest unowocześnianie infrastruktury rodzinnych ogrodów działkowych poprzez budowę nowej infrastruktury, remont i modernizację istniejącej. Program zakłada, że zadania podejmowane przez Zarządy ogrodów głównie ze środków działkowców i zaoszczędzonych przez Zarządy ROD  winny być wspierane przez samorządy gmin, gdyż są to inicjatywy nakierowane na działkowców i jego rodzinę podnoszące na wyższy standard warunki ich przebywania na działkach. Poza tym zadbany i nowoczesny ogród to wizytówka Związku i miasta. Z takich ogrodów korzysta również społeczność lokalna.

czytaj więcej

XX JUBILEUSZOWA MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA „ZIELEŃ TO ŻYCIE” ! - 28.08.2012

W dniach 24-26 sierpnia w warszawskim Centrum Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 odbyła się 20. Jubileuszowa Międzynarodowa Wystawa „Zieleń to Życie”, która skupia osoby zajmujące się zawodowo branżą ogrodniczą, architekturą krajobrazu oraz pasjonatów i miłośników roślin i ogrodów.

czytaj więcej

Jak wykonać oprysk, by nie zaszkodzić owadom zapylającym ! - 13.04.2021

Preparaty chemiczne do ochrony roślin stosowne nieświadomie i bez wyobraźni, są najczęstszą przyczyną zatrucia owadów zapylających. W rolnictwie temat będzie dotyczył głownie pszczoły miodnej ale na ogrodzie działkowym to nie tylko pszczoły miodne i te dziko żyjące np. murarki ale i trzmiele, muchówki, motyle i chrząszcze. Trzmiele na przykład obok pszczół są jednymi z najważniejszych zapylaczy roślin dziko rosnących oraz uprawnych. Do nich należą m.in. drzewa sadownicze, rośliny owocowe, warzywa oraz rośliny uprawiane pod osłonami jak pomidor, papryka, oberżyna i melon.

czytaj więcej

Mszyce cały czas w natarciu - 26.05.2020

Wiosna, to czas intensywnego wzrostu roślin, na których pojawiają się soczyste, miękkie, młode przyrosty. Gdzie nowe przyrosty, tam i mszyce. Owady te posiadają kłująco-ssący aparat gębowy, pobierają soki roślinne, pozostawiają mikro ranki, przez które mogą wniknąć czynniki chorobotwórcze i roznoszą wirusy – stąd problemy z opanowaniem np. szarki śliw. Mszyce intensywnie żerują i rozmnażają się, przenosząc się na kolejne części roślin i osłabiają ich wzrost.

czytaj więcej

20 maja – światowy dzień pszczoły - 17.05.2021

Zmiany klimatu, nagminnie stosowane pestycydy oraz pasożyty pszczół sprawiają, że wymierają owady zapylające na całym świecie. 20 maja br. zwracamy szczególną uwagę na pszczoły miodne, ale nie zapominamy o pszczołach dzikich, trzmielach oraz innych owadach zapylających. 

czytaj więcej

Lato na działce - 30.06.2017

Lipiec i sierpień to miesiące w których mamy piękną i słoneczną pogodę. Cieszymy się smacznymi owocami i nie zapominamy o regularnym podlewaniu roślin.

czytaj więcej

Najczęstsze choroby róż – profilaktyka i zwalczanie - 11.07.2018

Początek lata zwykle wiąże się z kwitnieniem róż – nazywanych królowymi wśród kwiatów. Popularny w wielu ogrodach i na działkach różany krzew jest jednak dość kapryśny i narażony na infekcje grzybowe, co najczęściej uzależnione jest od warunków uprawy i pogody. Jednym ze sposobów uniknięcia kłopotów jest wybór odmian odpornych, a także stała obserwacja roślin, by móc w porę zareagować i zastosować odpowiedni środek.

czytaj więcej

Najważniejsze dla działkowców wydarzenia 2012 roku - 04.01.2013

Rok 2012 obfitował w ważne dla działkowców wydarzenia. Poniżej prezentujemy najwazniejsze z nich.

czytaj więcej

Co zrobić z opakowaniem po przeterminowanym lub niechcianym pestycydzie? - 23.10.2018

Środki ochrony roślin, nawozy mineralne i generalnie wszystkie preparaty chemiczne należy stosować wyłącznie w okresie przydatności do użycia przewidzianej przez producenta oraz przechowywać w warunkach przez niego zalecanych. Przed ich wyrzuceniem należy zapoznać się z etykietą środka chemicznego.

czytaj więcej

Najczęstsze choroby róż – profilaktyka i zwalczanie - 09.07.2020

Początek lata zwykle wiąże się z kwitnieniem róż – nazywanych królowymi wśród kwiatów. Popularny w wielu ogrodach i na działkach różany krzew jest jednak dość kapryśny i narażony na infekcje grzybowe, co najczęściej uzależnione jest od warunków uprawy i pogody. Jednym ze sposobów uniknięcia kłopotów jest wybór odmian odpornych, a także stała obserwacja roślin, by móc w porę zareagować i zastosować odpowiedni środek.

czytaj więcej

NASIONA ROŚLIN OZDOBNYCH I ZIELARSKICH OD DZIAŁKOWCÓW DLA MIESZKAŃCÓW KIELC - 12.02.2021

Dnia 11.02.2021 roku w siedzibie Okręgu Świętokrzyskiego PZD nastąpił finisz akcji zbierania nasion z upraw działkowych i przekazanie ich do Wydziału Usług Komunalnych i Środowiska Urzędu Miejskiego w Kielcach. Nasiona odebrała  Pani Iwona Pamuła – Inspektor, Koordynator na stanowisku ds. Zieleni Miasta Kielce i Edukacji Ekologicznej. 

czytaj więcej

Aspekty ekonomiczne gospodarowania ROD - 16.05.2014

W dniach 12-15 maja 2014 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbyła się V ogólnopolska konferencja i warsztaty urbanistyczne „OdGrodzić ogRODy, czyli miasto scalone zielenią”. Podczas konferencji  swój wykład pt. „Aspekty ekonomiczne gospodarowania Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi” przedstawiła Marzena Smęder - Prezes Zarządu ROD „Płaszów” w Krakowie.

czytaj więcej

Jastrzębscy działkowcy stawiają na ekologię - 11.12.2020

O granty na tak zwane „małe zlecenia” z zakresu ochrony środowiska do Urzędu Miasta wystąpiły w 2020 roku dwa jastrzębskie Rodzinne Ogrody Działkowe – „Malwa” i „Ruptawiec”. Dzięki pozytywnie rozpatrzonym wnioskom jeszcze latem działkowcy podpisali umowy i otrzymali środki. Ogrody na realizację zadań miały 3 miesiące a ich zarządy złożyły już do Urzędu dokumentację rozliczeniową.

czytaj więcej

Szkolenie SSI Okręgu Opolskiego PZD - 10.12.2019

W dniach 6-7 grudnia 2019 r. Okręg Opolski Polskiego Związku Działkowców w Opolu zorganizował szkolenie fachowe Społecznej Służby Instruktorskiej, które odbyło się w ośrodku wypoczynkowo-szkoleniowym „Zielony” na Turawie.

czytaj więcej

Działkowcy na XXXVI Dniach Otwartych Drzwi Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - 22.07.2015

W dniach 27 – 28 czerwca br. miały miejsce XXXVI Dni Otwartych Drzwi organizowane przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie – Oddział w Mikołowie. Dni Otwartych Drzwi to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez rolniczych  naszego regionu, gdzie spotkają się rolnicy, przedstawiciele instytucji z otoczenia rolnictwa, producenci i handlowcy z branży rolniczej i ogrodniczej, a także właściciele ogrodów przydomowych i działkowcy. W ramach imprezy organizowany jest kiermasz, na którym można zakupić m.in. rośliny ozdobne, produkty pszczele, sprzęt pasieczny, środki ochrony roślin i wyroby rękodzieła.

czytaj więcej

Kalendarz prac na styczeń - 04.01.2018

Prawdziwy nowy sezon ogrodowy zaczyna się w naszej wyobraźni już w styczniu. Kiedy na dworze jest już niewiele do roboty, warto zastanowić się nad tym co można zasiać czy posadzić w nowym roku ogrodniczym. Przeznaczmy zimowe wieczory na uzupełnianie wiadomości z zakresu uprawianych roślin przez czytanie czasopism i książek fachowych oraz obudźmy w sobie chęć wypróbowania nowych, rzadkich i nieznanych roślin korzystając katalogów pełnych inspiracji.

czytaj więcej

Trzy ROD z Delegatury Rejonowej PZD w Rybniku ocenione przez Okręgową Komisje Konkursową - 20.06.2023

Komisja Konkursowa Okręgu Śląskiego PZD w Katowicach w dniach 09.06 2023 – 13.06.2023 roku dokonała oceny trzech Rodzinnych Ogrodów Działkowych  z terenu działania Delegatury Rejonowej w Rybniku. Okręgowy Zarząd Śląski PZD w Katowicach już w marcu ogłosił dwa konkursy: „Najpiękniejsza działka w ROD roku 2023”,, „Rodzinny Ogród Działkowy roku 2023”.

czytaj więcej

SZKODNIK RÓŻ – SKOCZEK RÓŻANY - 25.06.2020

Róże uprawiane na działkach są często atakowane przez rozmaite choroby i szkodniki. Działkowcy coraz chętniej sięgają po domowe środki ochrony roślin, przyjaznych dla środowiska, które mogą być przydatne w zwalczaniu szkodników i patogenów. Przy zakupie warto pamiętać o wyborze odmian odpornych lub mało wrażliwych na choroby. Krzewy róż będą mniej podatne na choroby i szkodniki oraz będą silniejsze, gdy wybierzemy dla nich odpowiednie stanowisko, prawidłowo nawieziemy, podlejemy oraz wypielimy.

czytaj więcej

Wykaz prac na działce w lutym - 26.01.2018

W lutym na działce nie ma zbyt wielu zajęć. Jednak to najwyższy czas, by zaplanować pierwsze zakupy – nawozów, sprzętu ogrodniczego oraz nasion kwiatów i warzyw. Pod koniec lutego, przy sprzyjających warunkach, rozpoczynamy cięcia sanitarne drzew owocowych i wykonujemy opryski przeciwko chorobom grzybowym roślin owocowych.

czytaj więcej

Unowocześnianie infrastruktury ROD dzięki dotacjom płynącym z PZD - 20.12.2018

Rola PZD nie ogranicza się tylko do wskazywania potrzeb i wyznaczania celów poprzez coraz to nowe programy aktywizujące Zarządy ROD, ale to także realna i nieoceniona pomoc prawna, a przede wszystkim finansowa. Jednak Związek wykracza o wiele dalej, niż dotowanie konkretnych inwestycji w ogrodach.

czytaj więcej

Apel do pszczelarzy - 25.01.2021

Apel do pszczelarzy dot. miodu. Nie odbierajcie pszczołom całości miodu zastępując karmienie syropem cukrowym. Miód zawiera składniki antywirusowe i antybakteryjne. Osłabiacie zdrowotnie każde kolejne pokolenie pszczół. Środowisko coraz bardziej ulega niszczeniu a toksyczne środki ochrony roślin oraz metale ciężkie coraz bardziej zagrażają pszczołom.

czytaj więcej

II Podkarpackie Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDEN EXPO - 22.02.2019

W dniach 16-17 marca 2019 r., Centrum Wystawienniczo-Kongresowe G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce po raz drugi zamieni się w największy w południowo-wschodniej Polsce wiosenny ogród. Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Garden Expo to jedyna na Podkarpaciu ekspozycja roślin, narzędzi, maszyn i akcesoriów do pielęgnacji ogrodu.

czytaj więcej

Narada instruktorów ds. ogrodniczych PZD - 11.05.2018

W dniach 10-11 maja 2018 r. w Warszawie odbyła się narada etatowych instruktorów ds. ogrodniczych z okręgów PZD. Obrady rozpoczął Eugeniusz Kondracki, Prezes PZD. Podkreślił, jak istotna jest rola instruktora ogrodniczego i prowadzonych szkoleń dla nowych działkowców. W swoim przemówieniu Prezes PZD zaznaczył, że jest to pierwsza możliwość, aby zapoznać nowego działkowca w przepisami obowiązującymi w ROD i na działkach, ukierunkować go, przekazać wiedzę z zakresu zagospodarowania i modernizacji działki, ekologicznej uprawy roślin, a także sposobów zwalczania chorób i szkodników.

czytaj więcej

Ekologiczna działka Pana Andrzeja Hołowni z ROD "Niezapominajka" w Grudziądzu - 17.07.2020

Dawno, dawno temu otrzymałem kawałek ziemi, w nowo powstałym Pracowniczym Ogrodzie Działkowym „Niezapominajka” w Grudziądzu, tak swoją opowieść rozpoczyna działkowiec z 36 letnim stażem Pan Andrzej Hołownia. Wspólnie z żoną postanowiliśmy na naszym kawałku , w tamtych czasach wymarzonego skrawka ziemi, uprawiać zdrowe warzywa i owoce. Wszak mamy blisko do domu, przy którym brak miejsca na przydomowy ogródek, postanowiliśmy o wyposażeniu naszej działki w małą altankę, przeznaczoną na narzędzia.

czytaj więcej

Pożyteczne owady - 28.02.2018

Wiele owadów spełnia pożyteczną rolę m.in. zapyla rośliny, dzięki czemu możemy zbierać owoce. Wiele owadów jest drapieżnikami żywiącymi się głównie innymi owadami i ich larwami. Nie każdy owad jest szkodnikiem, ale każdy szkodnik ma naturalnego wroga.

czytaj więcej

Szkolenie instruktorów okręgowej i krajowej Społecznej Służby Instruktorskiej Okręgu Opolskiego PZD w dniu 15.12.2023 r. - 19.12.2023

W dniu 15.12.2023 r. w biurze Okręgowego Zarządu PZD w Opolu odbyła się narada szkoleniowo-instruktażowa Instruktorów Okręgowej i Krajowej Społecznej Służby Instruktorskiej wyznaczająca kierunek działań oświatowych w Okręgu Opolskim na rok 2024r. W spotkaniu udział wzięli Okręgowi i Krajowi Instruktorzy SSI, dyrektor biura OZ oraz instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu.

czytaj więcej

Nowe wydawnictwa dla działkowców w 2018 roku - 22.12.2017

Rok 2018 zapowiada się bogaty w pozycje wydawnicze, które pomogą w uprawie działek i w poszerzeniu wiedzy ogrodniczej. Prezydium KR PZD w dniu 14 grudnia br. przyjęło plan wydawniczy na 2018 rok, w którym znalazło się wiele pozycji. 

czytaj więcej

Przedstawiciele okręgu szczecińskiego na targach ogrodniczych Gardenia - 03.03.2016

27.02.br. grupa Instruktorów Krajowych i Okręgowych, wraz z instruktorem ogrodniczym  okręgu szczecińskiego Polskiego Związku Działkowców wybrała się  do Poznania  na Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia 2016. Była to już X edycja targów. 

czytaj więcej

Możliwości finansowania inwestycji i remontów w ROD - 12.10.2015

Pozyskiwanie pieniędzy na inwestycje i remonty w ROD spędzają sen z powiek niejednemu zarządowi Ogrodu. Świadomość jak dużo pracy i pieniędzy potrzeba jeszcze włożyć, wiedzą nie tylko jednostki organizacyjne PZD, ale również sami działkowcy. Pomysłów jest tyle ile działkowców, ale nie można zapominać o potrzebach i bieżącym utrzymaniu Ogrodów.

czytaj więcej

KR PZD przekazała do wszystkich ROD plansze ogrodnicze - 27.02.2014

Krajowa Rada PZD przekazała do wszystkich ogrodów plansze z praktycznymi poradami dotyczącymi prac, o których warto pamiętać wiosną, gdy po zimowej przerwie wrócimy na działki. Materiały opracowane zostały przez znanych naukowców, którzy od wielu lat zajmują się ogrodnictwem działkowym.

czytaj więcej

Narada i szkolenie SSI w Okręgu Świętokrzyskim - 21.03.2023

W dniu 16.03.2023 r. w siedzibie Okręgu Świętokrzyskiego PZD w Kielcach odbyło się szkolenie i narada, w której uczestniczyło 35 społecznych instruktorów SSI. Otwierając szkolenie Prezes Okręgu przedstawił zadania i cele działania SSI we właściwym zagospodarowaniu ROD i działek, przede wszystkim w formie pomocy działkowcom w prawidłowym prowadzeniu upraw roślin na działkach. 

czytaj więcej

Czy to już przedwiośnie? - 10.02.2021

W oczekiwaniu na nowy sezon można, a nawet trzeba pojąć już pierwsze kroki, by stworzyć ogród swoich marzeń. O czym warto pamiętać w tym okresie? Jak zadbać o zimujące drzewka w sadzie, zaplanować zakupy i przygotować pierwsze wysiewy? 

czytaj więcej

Pchełki ziemne! - 10.05.2021

Pchełki ziemne to niewielkie chrząszcze wielkości od 2 do 5 mm z długimi czułkami. Najczęściej żerują na warzywach i rozsadach kapusty głowiastej, kapusty pekińskiej, kalafiorze, brukselce, jarmużu, rzodkwi i rzodkiewce, oberżynie oraz rukoli, rzadziej atakują rośliny ozdobne np. fuksję. Za powstałe szkody odpowiadają głównie owady dorosłe. Wygryzają drobne dziury w liściach i liścieniach oraz zeskrobują skórkę.

czytaj więcej

XIV Krajowy Zjazd Delegatów PZD - referat programowy wygłosił prezes PZD Eugeniusz Kondracki - 18.10.2019

Trwają obrady XIV Krajowego Zjazdu Delegatów PZD. Referat programowy wygłosił Prezes PZD Eugeniusz Kondracki.

czytaj więcej

Instruktorzy SSI Okręgu Śląskiego na szkoleniu w Mikołowie - 25.03.2019

13 marca br. grupa 35 instruktorów SSI  Okręgu Śląskiego uczestniczyła w szkoleniu pt. „Nowe rozwiązania  nawożeniu i biostymulacja w uprawie truskawki”. Konferencje zorganizował Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego – Oddział w Mikołowie. Głównym prelegentem był dr hab. Zbigniew Jarosz z katedry Uprawy i Nawożenia Roślin Ogrodniczych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

czytaj więcej

Zanieczyszczenie środowiska a rodzinne ogrody działkowe - 13.06.2019

Zanieczyszczenie środowiska przyrodniczego powstaje wskutek wprowadzania do otoczenia: powietrza, wody i gleby, czynników szkodliwych, które niszczą przyrodę, a tym samym środowisko życia ludzi, zwierząt i roślin.  Długotrwała emisja czynników degradujących środowisko prowadzi do jego skażenia. Dlatego biorąc pod uwagę fakt, że człowiek ma ogromny wpływ na otaczającą go przyrodę, należy podjąć działania ograniczające ilość czynników szkodliwych wprowadzanych do  ekosystemu.

czytaj więcej

Dotacje dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych m. Piły - 09.08.2021

W dniu 7 sierpnia 2021 roku w Domu Działkowca ROD im. St. Staszica w Pile nastąpiło podpisane umów na przyznane środki dla rodzinnych ogrodów działkowych miasta Piły na realizację zadania publicznego pn. "Odnowa istniejących systemów melioracyjnych" realizowanego w ramach Programu pn. "Błękitno - zielone inicjatywy dla Wielkopolski".

czytaj więcej

Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne - 17.02.2017

Wielkimi krokami nadchodzi wiosna, a wraz z nią przybywa nam energii do pracy na działce. Działkowcy zaczynają od odrzucenia nadmiaru śniegu z trawników i ścieżek, a potem zabierają się do cięcia drzew. O zasadach uprawy, ochrony i technikach cięcia działkowcy wiedzą niemal wszystko, a i tak każdego roku, popełniają te same błędy.

czytaj więcej

Ogrody działkowe ratują przed degradacją środowisko naturalne - 26.06.2015

Ponad pięćdziesiąt lat temu, kiedy świat balansował na krawędzi kryzysu nuklearnego, papież Jan XXIII napisał encyklikę, w której nie ograniczał się jedynie do odrzucenia wojny, ale chciał przekazać propozycję pokoju. Obecnie, w obliczu globalnej degradacji środowiska, papież Franciszek próbuje nawiązać dialog podejmując ten niezwykle ważny temat dotyczący środowiska naturalnego w kontekście współczesnych problemów związanych ze zmianami klimatycznymi i ekologią w swojej drugiej encyklice „Laudato si”. Encyklika jest najważniejszym dokumentem skierowanym przez papieża do biskupów i wiernych na całym świecie w kwestii nauczania. Wyżej od niej stoi tylko dekret nazywany konstytucją apostolską.

czytaj więcej

Laureaci konkursu krajowego „ROD roku 2014” opowiadają o swoich ogrodach - 12.09.2014

Konkursy, w których co roku startują ogrody i poszczególne działki to okazja, by pochwalić się swoją pracą, czy to indywidualną, czy też wspólną – wszystkich działkowców. W ROD nic nie robi się samo z siebie. By ogród był bezpieczny, piękny, funkcjonalny, ekologiczny, dobrze wypromowany i czy zagospodarowany, potrzeba wiele trudu i ludzkiej pracy. Wszystkich, którzy biorą udział w konkursach łączy jedno – pasja do ogrodu. Z każdym rokiem rośnie poprzeczka, bo i działki i ogrody stają się coraz piękniejsze.

czytaj więcej

Dotacja dla ROD im. K. Libelta w Gołańczy - 03.06.2020

W 2020 roku po raz kolejny  Rada Miasta i Gminy na  wniosek Burmistrza Miasta p. Mieczysława Durskiego  przyznała  dla Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. K. Libelta w Gołańczy dotacje w wysokości 3 tysiące złotych na zadanie z zakresu ekologii oraz ochrony środowiska przyrodniczego. Zarząd ROD  mimo ograniczeń spowodowanych pandemią wykorzystał już środki na podwyższenie stanu zagospodarowania terenu ogólnego ogrodu przy Biurze Zarządu. 

czytaj więcej

Przewodnik po obywatelskim projekcie ustawy o ROD - 05.11.2012

Poniżej prezentujemy przewodnik po ustawie o rod, który w syntetyczny sposób przedstawia najważniejsze zagadnienia, jakie znalazły się w nowym projekcie działkowej ustawy. 

 

 

czytaj więcej

Ogród, który żyje w zgodzie z naturą – ROD im. mjr. Dobrzyckiego w Obornikach - 02.08.2017

Na zachodnich obrzeżach Obornik w województwie wielkopolskim, przy trasie wyjazdowej w kierunku Czarnkowa, Wałcza i Ryczywołu znajduje się przepiękna i bardzo zielona oaza – to ROD im. Mjr Dobrzyckiego. Ogród ten otrzymał wyróżnienie w tegorocznej edycji krajowego konkursu ROD Roku 2017 za prowadzoną działalność na rzecz środowiska naturalnego.

czytaj więcej

Czerwcowe prace na działce - 06.06.2018

Czerwiec to czas bujnego wzrostu roślin, zbiorów pierwszych owoców i warzyw. Wysoka temperatura powietrza sprawia, że nie można zapominać o podlewaniu; aby ograniczyć parowanie wody z podłoża na grządkach z warzywami i rabatach dobrze jest je zaściółkować. Podczas prac ogrodniczych (cięcia, pielenia, koszenia) pamiętajmy o kompostowaniu resztek roślinnych. Kompost to najbardziej wartościowy, ekologiczny nawóz organiczny. Przy zwalczaniu szkodników i chorób roślin w pierwszym rzędzie sięgajmy po preparaty ekologiczne.

czytaj więcej

Działka w zgodzie z przyrodą - 09.06.2020

Jako działkowcy jesteśmy prekursorami działań na rzecz ochrony przyrody i środowiska. To ogrody działkowe są ostoją dla różnorodnej fauny i flory w coraz bardziej zurbanizowanym otoczeniu. Aby zawsze tak było, warto przypomnieć główne zasady ogrodnictwa biologicznego, czyli prowadzenia działki w zgodzie z przyrodą.

czytaj więcej

Deszczowa pogoda sprzyja chorobom roślin - 13.04.2016

rain dropPogoda nie rozpieszcza działkowców – deszczowa i chłodna aura sprzyja jedynie rozwojowi chorób drzew tj.: rak drzew owocowych czy brunatna zgnilizna drzew i drobna plamistość liści. 

czytaj więcej

Naukowcy liczą na wsparcie działkowców w liczeniu pszczół. Pomożecie? - 12.05.2016

12 maja br. w ROD „Rakowiec” w Warszawie rozpoczęła się realizacja Wielkiego Spisu Zapylaczy, czyli badań nad pszczołami miodnymi i dziko żyjącymi, których jest w Polsce ponad 470 gatunków. Badania prowadzi Greenpeace Polska we współpracy z Wydziałem  Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i naukowcami ze Stowarzyszenia i Przyroda. Polski Związek Działkowców kolejny już rok aktywnie włącza się we wszystkie proponowane działania, które mają na celu ochronę pszczół. Wielki Spis Zapylaczy to innowacyjny projekt, który łączy zaangażowanie naukowców, organizacji pozarządowych i tysięcy Polaków, w tym ogromną społeczność działkową.


 

czytaj więcej

Róże na działce w ROD - 03.07.2020

Co zrobić aby róże na działce były zdrowe i okazałe? 1. Wybierajmy odmiany odporne na mączniaka prawdziwego i czarną plamistość liści róż. Choroby grzybowe powodują zamieranie i opadanie liści, osłabia to roślinę i psuje jej wygląd. Udało się wyhodować już wiele odmian, które są bardzo odporne na te choroby, Odmiany takie oznaczone są na etykietach certyfikatem “ADR”

czytaj więcej

„Województwo Łódzkie Ogrodem Polski” – 38 ROD z Okręgu Łódzkiego złożyło wnioski na ponad 1mln zł ! - 13.04.2023

Dnia 12 kwietnia 2023 roku upłynął termin składania wniosków do Urzędu  Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego w ramach projektu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”. Z Okręgu Łódzkiego PZD wnioski złożyło aż 38 Rodzinnych Ogrodów Działkowych na łączną kwotę przekraczającą 1 mln zł. Biorąc pod uwagę krótki termin w jakim trzeba było przygotować wnioski wraz z załącznikami jest to wynik bardzo dobry. 

czytaj więcej

Sezon na ślimaki - 06.05.2016

Wiosna w pełni, sezon prac na działkach ruszył już na całego. Wszystko zaczyna rosnąć, cieszy nasze oczy i tylko jeden mały szczegół zakłóca działkowcom ten sielski obrazek - ślimaki. Ciepła zima i wilgotna wiosna sprawiły, że ślimaków, zwłaszcza tych niepożądanych w ogrodzie, jak ślinik luzytański i pomrowik plamisty, jest wyjątkowo dużo. Niestety, w naszych ogrodach możemy jak dotąd tylko ograniczać bytowanie tych niepożądanych gatunków, ponieważ nie ma możliwości, aby całkowicie się ich pozbyć.

czytaj więcej

Prezydium KR PZD do wszystkich działkowców - 02.04.2012

Trwają kolejne „reformy”. Władza szuka następnych grup, którym można odebrać prawa słusznie nabyte. Tym razem postanowiono rozprawić się z milionem najuboższych polskich rodzin korzystających z rodzinnych ogrodów działkowych. W Trybunale Konstytucyjnym leży wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, o uchylenie całej ustawy z dnia 8 lipca 2005r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Oznacza to żądanie pozbawienia działkowców wszystkich praw, które obecnie im przysługują i chronią przed wywłaszczeniem.

czytaj więcej

Obchody Krajowych Dni Działkowca w Zabrzu - relacja - 06.09.2016

W dniu 3 września br. do Zabrza przyjechało z całej Polski blisko 800 działkowców, by razem świętować i cieszyć się z sukcesów ogrodów  i Związku.  Było radośnie, gwarnie  i momentami bardzo nostalgicznie. Razem z działkowcami świętowali zacni goście na czele z władzami Zabrza, parlamentarzystami i samorządowcami. Byli także zasłużeni w 35-letniej historii działacze PZD, którzy nie kryli łez wzruszenia i radości z tego spotkania.

czytaj więcej

Trują pszczoły na potęgę - 14.05.2021

Sochaczewscy pszczelarze apelują do działkowców i sadowników, aby ci w ciągu dnia nie opryskiwali ogródków działkowych oraz sadów środkami chemicznymi. Powód jest prozaiczny. W wyniku stosowania oprysków dochodzi od masowego wymierania pszczół.

czytaj więcej

Informacja ze szkolenia nowych działkowców w Śremie - 29.11.2022

We wtorek 16 listopada 2022 roku w świetlicy Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Mikołaja Kopernika w Śremie po trzyletniej przerwie spowodowanej COVID - 19 miało miejsce kolejne szkolenie nowych działkowców z terenu powiatu śremskiego. Szkolenie przeprowadzono w jednej  grupie, a obsługę zapewnili p. Iwona Fogt i p. Edmund Derwich.

czytaj więcej

MSZYCE I CHOROBY GRZYBOWE - 11.06.2019

Aktualne warunki atmosferyczne (wysoka temperatura i wzrost wilgotności powietrza) sprzyjają występowaniu mszyc i chorób grzybowych. Jak chronić się przed mszycami?

czytaj więcej

Wzrost cen na rynku warzyw - 19.04.2023

W obliczu wzrastających cen, coraz większe znaczenie mają własne uprawy, których opłacalność stale wzrasta. Polski Związek Działkowców już kolejny rok promuje uprawę warzyw na działkach pod hasłem: „Zamieniamy trawniki na warzywniki”.

czytaj więcej

Spalanie na działkach surowo zabronione - 27.11.2015

Sezon jesienny wiąże się z przygotowywaniem działek do zimy. Przy tej okazji niektórzy działkowcy decydują się na pozbycie resztek roślin i odpadów poprzez spalenie ich.  To zatem dobry czas, aby przypomnieć wszystkim działkowcom, że spalanie na działkach jest surowo zabronione. Mówi o tym zarówno prawo krajowe, w tym miejscowe, jak i przepisy PZD.

czytaj więcej

PROBLEM DZIKÓW NA DZIAŁKACH ROD W SZCZECINIE - 16.02.2021

W dniu 12.02.2021 odbyło się robocze spotkanie w siedzibie Okręgu PZD w Szczecinie z przedstawicielami Urzędu Miasta Szczecin: Panem Jackiem Kowalczykiem - Głównym Specjalistą ds. leśnictwa i łowiectwa oraz panem Ryszardem Czeraszkiewiczem – Łowczym Miejskim. W spotkaniu wziął udział Pan Zbigniew Hajduś Prezes Zarządu ROD „KOTWICZNA” w Szczecinie oraz Pan Andrzej Maciejewski z ROD „Kotwiczna” w Szczecinie

czytaj więcej

Albert Einstein: "Jeśli zabraknie pszczół..." - 30.01.2018

Już za „chwilę” czeka nas przedwiośnie – rośliny ruszą pełną parą. Zadbajmy, by nasi sprzymierzeńcy – owady zapylające, zechcieli zatrzymać się w naszym ogrodzie na dłużej. Stwórzmy im dogodne warunki i przystosujmy nasz ogród do ich wymagań.

czytaj więcej

Dzieci na działce. - 02.08.2018

Ładna pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu na działkach. Ostatnio widzę jak osoby starsze, emeryci i renciści idą na działki prowadząc ze sobą zastępy wnucząt oddanych pod ich opiekę. Dla małych dzieci ogród działkowy to wymarzone miejsce od odkrywania nowych rzeczy, do obcowania z przyrodą, naturą i poznawania jej uroków. 

czytaj więcej

Działkowe święto plonów w Tczewie - 23.08.2022

Tczewskie Dożynki Działkowe odbyły się 20 sierpnia, już po raz 29. Impreza  adresowana jest do wszystkich mieszkańców miasta. Organizują je wspólnie działkowcy i prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki. W tym roku działkowe święto plonów odbyło się na Bulwarze Nadwiślańskim. W okręgu tczewskim znajduje się 12  ogrodów działkowych (11 w Tczewie i 1 w Lubiszewie). Ogrody zajmują łącznie ponad 150 ha. W tym roku jubileusz 55-lecia działalności obchodził ROD im. Księcia Sambora  z ul. Rokickiej, a 40-lecie – ROD Malinowo z ul. Malinowskiej. Do rąk prezesów jubileuszowych obchodów trafiły pamiątkowe puchary.

czytaj więcej

45 lat ROD "Nowita" w Zielonej Górze - 07.11.2023

Dnia 2 września 2023 r. Rodzinny Ogród Działkowy „Nowita” na zielonogórskim Jędrzychowie świętował jubileusz 45-lecia istnienia, połączony z działkowymi dożynkami. Z tej wyjątkowej okazji Janusz Kubicki wręczył zasłużonym działowcom złote medale za zasługi dla rozwoju Miasta Zielona Góra. 

 

czytaj więcej

Granty z ARiMR, pozytywny aspekt kończącego się roku - 07.12.2022

Szansa na pieniądze dla ogrodów  działkowych. Taką wiadomość na początku czerwca można było usłyszeć w mediach. Pilotażowy program wsparcia dla działkowców "Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych".  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza konkurs na nabór wniosków o przyznanie grantów w ramach projektu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”, Działania 2.5. - Poprawa jakości środowiska miejskiego, Osi priorytetowej: II Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w terminie od dnia 30 maja 2022 r.  Dofinansowanie tych projektów, które w największym stopniu przyczynią się do rozwoju zielonej infrastruktury.

czytaj więcej

Liczby nie kłamią... - 19.06.2019

Dzień dobry, po ile poziomki? (dżemowy słoik o pojemności 370 ml) – 28 zł, ale to swoje, nie pryskane - zachęca pani sprzedająca. Podziękowałam. Mam na działce poziomkową grządkę o powierzchni 4 m2. Podobny słoik napełniłam swoimi owocami, które również nie były pryskane.

czytaj więcej

Ogród i Ty-największy kiermasz ogrodniczy w regionie - 11.05.2020

Wielki kiermasz ogrodniczy w Targach Kielce na dzień po Zimnej Zośce wydaje się idealnym czasem na zakupy do ogrodu. Organizator wystaw przygotował miejsca między innymi dla producentów sadzonek, mebli ogrodowych, zapewniając im zainteresowanie kupujących w komfortowych warunkach. 16 maja na terenie centrum wystawienniczego znajdą coś dla siebie wszyscy miłośnicy zieleni i działkowych dodatków!

czytaj więcej

Narada Prezesów ROD w Nowej Soli - 15.09.2015

W czwartek (10 września br.) Prezesi ROD z Bytomia Odrzańskiego, Wschowy, Sławy, Kożuchowa, Szprotawy i Nowej Soli spotkali się by omówić  wytyczne wynikające z planu pracy przyjętego przez Okręgowy i krajowy Zjazd Delegatów PZD. Najważniejszym omawianym tematem była współpraca Rodzinnych Ogrodów Działkowych z Okręgowym Zarządem oraz Urzędem Marszałkowskim i Urzędem Wojewódzkim w celu pozyskiwania środków na inwestycje w ROD.

czytaj więcej

Pytanie z dyżuru telefonicznego – co to jest? - 19.05.2021

Czerwone plamy na młodych listkach jabłoni to efekt żerowania pordzewiacza jabłoniowego. To maleńkie szpeciele – roztocza. Samice zimują pod pąkami na pędach jednorocznych i w fałdach skórki na krótkopędach, w kwietniu przechodzą na rozwijające się pąki i nasady ogonków liściowych, gdzie żerują i składają jaja. Później szpeciele żerują na dolnej stronie liści. Rozwój jednego pokolenia trwa około miesiąca, a w ciągu roku występuje do pięciu pokoleń. Największa liczba szpecieli obserwowana jest w czerwcu i lipcu, a potem samice schodzą na zimowanie. Przy masowym pojawieniu się pordzewiacza porażone liście wcześnie 

czytaj więcej

Dotacje dla ROD w okręgu śląskim - 03.08.2015

Money 5Polski Związek Działkowców cały czas podejmuje działania w celu unowocześniania infrastruktury Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Decyzja w jakim kierunku będzie rozwijać się dany ROD należy do samych Działkowców. To Oni decydują o rodzaju inwestycji/remontu oraz o jej rozmiarach, podejmując odpowiednie uchwały na walnych zebraniach. Działkowcy decydują również o sposobie realizacji inwestycji/remontu. Mogą wybierać pomiędzy systemem zleconym (inwestycja/remont wykonywana na zlecenie ROD przez podmiot zewnętrzny), systemem gospodarczym (inwestycja/remont wykonywana przez samych Działkowców) oraz systemem mieszanym stanowiącym połączenie systemu gospodarczego i zleconego.

czytaj więcej

Instruktorzy SSI na „Święcie Róży” w Grudziądzu - 25.06.2019

W niedzielne przedpołudnie w Parku Miejskim, już po raz drugi Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku zaprosił mieszkańców na „Święto Róży”. To znakomita okazja do rodzinnego spędzenia tego dnia w przepięknej ukwieconej scenerii.  Wielu mieszkańców a wśród nich również działkowcy przybyli na zorganizowaną uroczystość.

czytaj więcej

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.