Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Szukaj

„Zamieniamy trawniki na warzywniki” - szkolenie dla SSI w okręgu Podlaskim - 11.04.2023

27 marca w siedzibie Okręgowego Zarządu Podlaskiego PZD odbyło się szkolenie dla Społecznej Służby Instruktorskiej oraz zainteresowanych tą służbą działkowców.

Tematem przewodnim spotkania było hasło “Zamieniamy trawniki na warzywniki”.

Wszystkich przybyłych przywitał prezes Okręgowego Zarządu Podlaskiego PZD, Andrzej Bojko.

W pierwszej części, prof. dr hab. Bożena Łozowicka omówiła temat zalet prowadzenia własnej uprawy roślin, ekologicznych metod uprawy oraz zasad bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin.

Pani profesor jest kierownikiem Terenowej Stacji Doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego w Białymstoku, przewodniczącą Komisji ds. Środków Ochrony Roślin przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Od 2011 roku jest również profesorem wizytującym w Kazachskim Narodowym Uniwersytecie Rolniczym w Almaty.

Dorobek naukowy prof. dr hab. Bożeny Łozowickiej obejmuje ponad 500 prac, szereg ekspertyz i opinii naukowych, projektów, referatów. 

Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się jak dużo pozostałości środków ochrony roślin jest wykrywanych w owocach i warzywach pochodzących z konwencjonalnych upraw, które kupujemy w supermarketach. Produkcja własnej żywności na działce to gwarancja dostępu do zdrowych i pełnowartościowych produktów.

Omówiono mechanizm wzajemnego oddziaływania na siebie uprawianych roślin tzw. allelopatię wskazując przy tym korzystne i niekorzystne sąsiedztwo warzyw, ziół i kwiatów.

Jako istotny czynnik wpływający na odporność naszych upraw omówiono stosowanie właściwej rozstawy siewu. Rośliny zbyt gęsto posiane są podatne na rozwój chorób grzybowych a konieczność ich przerywania sprawia że wabimy szkodniki (np. połyśnicę marchwiankę).

Zaprezentowano sposób na samodzielne wykonanie taśm z nasionami na których można z dużą precyzją rozmieścić nasiona np. marchwi. 

Przedstawiono również naturalne środki ochrony roślin oraz sposoby przygotowania wyciągów, naparów oraz gnojówek do stosowania w uprawie ekologicznej. 

W drugiej części prof. Piotr Kaczyński, kierownik laboratorium Instytutu Ochrony Roślin zaprezentował i omówił metody badania pH gleby na różnych próbkach. W części warsztatowej zaprezentowano również pułapki feromonowe oraz taśmy miedziane stosowane w ochronie upraw przed ślimakami. 

W spotkaniu wzięło udział 41 osób z 21 Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Wszyscy uczestnicy otrzymali w prezencie publikacje wydane przez Jednostkę Krajową Polskiego Związku Działkowców:

Najlepsze działkowe warzywniki
Hortensje od A do Z
a także ekologiczne nasiona warzyw, rękawice ogrodnicze oraz publikacje wydane przez fundację Allelon promującą ekologiczne metody upraw.

Całe spotkanie zostało nagrane aby osoby, które nie mogły wziąć w nim osobistego udziału miały możliwość obejrzeć materiał filmowy w dogodnym dla siebie czasie.

Pierwsza i druga część nagrania jest już dostępna w internecie na naszym kanale YouTube. 

Filip Roman
instruktor ds ogrodniczych

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.