Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Szukaj

Porady ogrodnicze na listopad - 30.10.2012


● Stop spalaniu!

Gdy rozpuści się pierwszy śnieg ruszymy na działki aby kontynuować przygotowania do zimy. Na nowo zaczną się przedzimowe porządki, a to oznacza... palenie ognisk. Jeszcze raz apelujemy aby tego nie robić – spalanie resztek roślinnych i innych materiałów jest niedopuszczalne. To wbrew prawu i zbrodnia wobec środowiska i nas samych. Trujemy siebie i innych oraz sprawiamy, że lokalne społeczności niechętnie patrzą na działkowców.

W myśl regulaminu ROD obowiązuje całkowity zakaz spalania wszelkich odpadów. Wyjątkowo spalać można tylko pochodzące z działki części roślin porażone przez choroby i szkodniki, ale tylko w ciągu dnia, w okresie od 1 października do 30 kwietnia. Gminy mogą wprowadzać całkowity zakaz spalania na swoim terenie, co również obowiązuje działkowców. Naruszenie takiego zakazu jest wykroczeniem i podlega grzywnie.


● Co robić resztkami?

Kompostować! Każda działka powinna być wyposażona w kompostownik (funkcjonalne kompostowniki oraz preparaty przyspieszające kompostowanie dostępne są na www.dzialkowiecsklep.pl). Kompost to najtańszy, a jednocześnie najlepszy nawóz ogrodniczy. A co ze ściętymi gałęziami? Można je rozdrobnić i również kompostować. Na działce najbardziej przydatne będą rozdrabniacze (rębarki) o niewielkiej mocy (1,6–2,6 kW), które poradzą sobie z gałęziami średnicy do 42 mm. A może warto założyć podwyższoną grządkę? Więcej na temat postępowania z liśćmi i resztkami roślinnymi w listopadowym „działkowcu” oraz na www.dzialkowiec.com.pl

● Zabezpieczamy rośliny

Większość roślin należy okryć i ściółkować dopiero gdy wierzchnia warstwa gleby zacznie zamarzać. Najwrażliwsze na mróz najlepiej zabezpieczyć wysokimi kopczykami z ziemi, kompostu lub przekompostowanej kory. Część nadziemną roślin owijamy dopiero po opadnięciu liści, później niż podstawę. Szczególnie starannie okrywamy nowo posadzone lub przesadzane rośliny. Do zabezpieczania roślin możemy użyć agrotkaniny, słomy, kartonu, nigdy folii. Polecamy też gotowe pokrowce ochronne dla roślin i inne zimowe okrycia – można je kupić na www.dzialkowiesklep.pl Szczegóły przedzimowego okrywania roślin – w listopadowym „działkowcu”.

● Zadbajmy o trawnik

Warto poświęcić mu nieco uwagi aby wiosną nie było kłopotów z „gołymi placami” po zaschniętej murawie. Mimo że w całym kraju już spadł pierwszy śnieg, prognozy przewidują, że nie utrzyma się długo. Warto wykorzystać czas ocieplenia na dokładne oczyszczenie trawnika z zalegających liści i resztek, aby nie dopuścić do zagniwania i zamierania trawy.

Szerzej o tym: co, kiedy, jak i czym wykonać na trawniku – w wydaniu specjalnym „działkowca” –„Trawnik” (do nabycia: w sklepie internetowym www.dzialkowiecsklep.pl lub na zamówienie tel. 22 101 34 34).

● Altana po liftingu, czyli jak odmienić wygląd altany

Co zrobić gdy altana przestała zdobić działkę i potrzebne są gruntowne zmiany? Przeczytać „działkowca”, w którym już od czerwcowego wydania prezentowane są pomysły architekta na zmodernizowanie altany murowanej („dz” 10, 09 i 07/2012) lub drewnianej („dz” 11, 08 i 06/2012). Co i jak warto zrobić, by uzyskać nowoczesny i elegancki wygląd altany? Widoki altan przed i po modernizacji ułatwią podjęcie decyzji. W listopadowym  wydaniu – pomysł na altanę drewnianą gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością.

● Pochwal się swoją działką

Ilu działkowców, tyle pomysłów na piękną działkę.
A z każdej można czerpać niezliczone inspiracje... Pokażmy je innym działkowcom oraz tym, którzy wciąż nie rozumieją i „nie czują” ogrodów działkowych. Zapraszamy do zaprezentowania swojej działki na stronie internetowej miesięcznika „działkowiec” (www.dzialkowiec.com.pl) w zakładce „W ogrodzie”. Wasza działka warta jest pokazania!

● Pomysł na iglaki

Rośliny te są obecne prawie na każdej działce. I nic w tym dziwnego bo są jej dekoracją przez cały rok. W sprzedaży jest wiele karłowych i słabo rosnących odmian sosen, świerków, modrzewi, jałowców i żywotników. Jak je zebrać i stworzyć ciekawą rabatę na przykład przy altanie? Jak je łączyć z innymi roślinami aby wydobyć ich piękno? Warto zaczerpnąć z pomysłów w listopadowym wydaniu „działkowca”...

● Nie tylko dla jaroszy

Pestki, ziarna, nasiona powinny znaleźć się w codziennej diecie. Są źródłem wielu dobroczynnych składników. Większość z tych roślin można uzyskać z działkowej uprawy. Warto zainteresować się ich właściwościami gdyż zawierają m.in. substancje zmniejszające ryzyko zachorowania na nowotwory, są źródłem witaminy A uznawanej za witaminę młodości, albo nienasyconych kwasów tłuszczowych, których nasz organizm sam nie produkuje. Jakie nasiona warto wykorzystywać i na jakie dolegliwości? Jak przygotować z nich potrawy? – odpowiedź w listopadowym „działkowcu”.

Każdego, kto chciałby podzielić się swoim doświadczeniem ze sporządzania potraw, przetworów i innych przysmaków z działkowych plonów zapraszamy do pisania na adres redakcji „działkowca” lub na redakcja@dzialkowiec.com.pl. Najciekawsze kulinarne pomysły zostaną opublikowane na łamach „działkowca” lub na stronie internetowej miesięcznika. Zapraszamy!

● Spiesz się powoli!

Jak zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i zdystansować się od codzienności? Jak świadomie korzystać z dobrodziejstw działki i przyrody, zdrowej żywności i odpoczynku? Na łamach „działkowca” już od listopadowego numeru specjaliści z różnych dziedzin będą pomagać nam żyć lepiej, zdrowiej i przyjemniej. Zachęcamy do comiesięcznej lektury.

● Perfekcyjny prezent pod choinkę

Już teraz warto pomyśleć o świątecznych prezentach. Unikniemy w ten sposób stresu i zgiełku przedświątecznych zakupów. Dla miłośników roślin najlepsze będą prezenty do zastosowania na działce, np. narzędzia i sprzęty. Warte uwagi są też książki o tematyce ogrodniczej. Początkującym działkowcom polecamy książkę  „Vademecum działkowca” – kompendium wiedzy na temat zagospodarowania i użytkowania działki. Osobom ceniącym zdrowie – produkty pro zdrowotne i eko kosmetyki. Już teraz zapraszamy na zakupy do sklepu „działkowca” na www.dzialkowiecsklep.pl

 

ROŚLINY OZDOBNE

● Ostatnie zakupy

Jeśli aura pozwoli, po chwilowym ochłodzeniu, znów będzie można sadzić rośliny. Pamiętajmy, że w ogrodach działkowych obowiązują przepisy regulaminu ROD w tym zakresie. Warto się z nimi zapoznać zanim kupimy i posadzimy rośliny. Planując nowe nasadzenia na działce warto zwrócić uwagę na rośliny niezawodne, modne i jednocześnie atrakcyjne. Z listopadowego „działkowca” można dowiedzieć się co warto posadzić w tym sezonie – płomienne tawuły i ogniki, ostróżki i tojady, niezawodne pięciorniki, a może coś z niezastąpionych roślin zimozielonych? Pamiętajmy, że nie wszystkie eksponowane w sklepach rośliny nadają się do naszego klimatu!

● Rośliny zimozielone

Trzeba je przed zimą obficie podlać. Częstą przyczyną ich złego przezimowania jest susza fizjologiczna, a nie mróz. Delikatniejsze gatunki i odmiany można osłonić siatką cieniującą, a małe roślinki stroiszem. Krzewy o kolumnowym pokroju warto związać sznurkiem aby zapobiec zdeformowaniu się ich pokroju pod wpływem ciężaru śniegu.

● Robimy sadzonki zdrewniałe

Jeśli chcielibyśmy rozmnożyć derenie, żylistek, forsycję, jaśminowiec, tawuły, pięciornik, krzewuszki i inne krzewy ozdobne możemy pokusić się o przygotowanie sadzonek z rocznych lub dwuletnich dobrze zdrewniałych pędów o wykształconych pąkach. Sadzonki tnie się ostrym nożem na 10–30 cm odcinki, zależnie od gatunku, wiąże w pęczki, etykietuje i umieszcza w piwnicy, zagłębione w piasku do 3/4 wysokości.

● Ogród skalny

Jeśli planujemy założyć na działce ogród skalny, to ostatni moment na wykonanie odpowiednich prac ziemnych. Na tym etapie można popełnić wiele błędów dlatego prace najlepiej wykonywać według instrukcji podanej w wydaniu specjalnym „działkowca” pt. „Skalne ogródki” (do nabycia www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34). 

 

W SADZIE

  • · Modernizacja kwatery sadowniczej

Nie zawsze modernizacja działkowego sadu wiąże się z wykarczowaniem wszystkich rosnących tam drzew i krzewów. Czasem wystarczy kilka zabiegów, aby radykalnie – i co najważniejsze szybko – odmłodzić zaniedbany sad. Jak ocenić kiedy warto podjąć próbę ratowania tego co już rośnie, a kiedy najlepszym rozwiązaniem jest wycięcie starych i posadzenie nowych roślin? Co warto posadzić w zamian? To bardzo obszerne zagadnienia dlatego odsyłamy do październikowego i listopadowego „działkowca” – artykuły „Czas na zmiany” rozwieją wątpliwości.

● Koniec sadzenia

Początek listopada jest jeszcze dobrym terminem na uzupełnienie działkowych nasadzeń (o ile pogoda na to pozwoli). Na działce warto sadzić rośliny słabo rosnące, owocujące w różnym terminie (dzięki czemu będziemy zbierać owoce przez długi okres), charakteryzujące się odpornością lub tolerancją na najgroźniejsze choroby, np. parcha. Co warto wybrać? Jak prawidłowo sadzić rośliny? Rozważania na te tematy w październikowym i listopadowym „działkowcu”.

Pamiętajmy aby zabezpieczyć nowo posadzone drzewka przed przemarznięciem usypując wokół pnia 30 cm kopczyk z ziemi.

Rozmnażamy winorośl

Łatwym sposobem rozmnażania winorośli jest sadzonkowanie łozy. Sadzonki z odmian odpornych na mróz wysadza się do gruntu przed zimą, kopczykując je torfem, lekką ziemią lub trocinami. Sadzonki odmian wrażliwych wysadzamy dopiero w kwietniu. Sadzonki można ukorzeniać też w pojemnikach ustawianych w szklarni lub w domu. Jak wykonać sadzonki i jak z nimi postępować – szczegóły w listopadowym „działkowcu”.

Zabezpieczamy drzewka i krzewy

Drzewka, zwłaszcza młode, owijamy słomą, tekturą lub włókniną. Zabezpieczy to je przed mrozem a także ogryzieniem przez zające. Do zabezpieczania roślin nie wolno używać folii – pod taką „osłoną” rośliny na pewno przemarzną. Na pnie drzew można zakładać też specjalne plastikowe osłonki – doskonałe zabezpieczenie przed zającami i innymi gryzoniami. Pędy winorośli i jeżyny bezkolcowej zdejmujemy z rusztowań,  układamy w płytkich dołkach, przysypujemy warstwą ziemi i przykrywamy słomianą matą. Winorośl można zabezpieczyć też bez zdejmowania – owija się wówczas całe krzewy matami ze słomy lub agrowłókniną.

 

OCHRONA ROŚLIN

Przeciw „kędzierzawce”

Gdy opadną liście na brzoskwiniach i nektarynach, drzewa można opryskać przeciw kędzierzawości liści brzoskwini. Oprysk wykonuje się w temperaturze powyżej +6°C stosując Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WP.

● Profilaktyka

Przeglądamy korony drzew i usuwamy zmumifikowane owoce oraz pędy z objawami zrakowaceń. Ograniczymy w ten sposób źródła rozprzestrzeniania się wiosną zarodników chorób grzybowych. Porażone owoce trzeba usunąć z działki lub głęboko zakopać.

● Zadbajmy o ptaki

Przed nastaniem mrozów warto umieścić na drzewach skrzynki lęgowe dla ptaków – naszych sprzymierzeńców w walce ze szkodnikami. Należy też przygotować karmniki aby w czasie mrozów dokarmiać ptaki.

Warto wiedzieć

Przypominamy, że zestawienia polecanych środków ochrony roślin opublikowane są na stronie internetowej PZD (www.pzd.pl) oraz w broszurze „ABC ochrony roślin”, która jest na wyposażeniu każdej biblioteki ogrodowej.

 


W WARZYWNIKU

● Ostatnie zbiory

Po pierwszych silniejszych przymrozkach zbieramy brukselkę i jarmuż. Brukselkę, jarmuż, pory i skorzonerę można też pozostawić na grządkach na zimowanie i zbierać w miarę potrzeb. Pory, pietruszkę i skorzonerę należy okopać lub okryć ściółką.

● Podsumowanie sezonu

Dlaczego na pomidorach zwijały się liście, a owoce nie wybarwiały się równo? Dlaczego zasychały końce liści u cebuli, a u ogórka pojawiały się na liściach dziury? Dlaczego opadały zawiązki u fasoli? To tylko niektóre problemy, z jakimi przyszło zmagać się nam w minionym sezonie. Jakie były ich przyczyny i jak uniknąć takich kłopotów w przyszłym sezonie ­– o tym wszystkim można przeczytać w listopadowym „działkowcu”.

 

Powrót

Copyright © 2019 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio