Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Szukaj

Deszczowa pogoda sprzyja chorobom roślin - 13.04.2016

Pogoda nie rozpieszcza działkowców – deszczowa i chłodna aura sprzyja jedynie rozwojowi chorób drzew tj.: rak drzew owocowych czy brunatna zgnilizna drzew i drobna plamistość liści. 

Rak bakteryjny atakuje przy częstych i długotrwałych opadach deszczu, a infekcja następuje przez rany po cięciu lub gradobiciu. Aby nie doszło do infekcji koniecznie trzeba zabezpieczać rany po cięciu i zastosować odpowiednie środki chemiczne, a po gradobiciu opryskiwać drzewa płynnym nawozem azotowym.

Brunatna zgnilizna drzew pojawia się podczas długotrwałych opadów deszczu przed kwitnieniem, przy uszkodzeniu pędów przez ptaki, owady, grad i przy obecności mumii. Koniecznie trzeba usuwać porażone pędy i mumie.

Parch jabłoni i gruszy jest niebezpiczny dla odmian wrażliwych na parcha. Jego rozwojowi sprzyjają częste deszcze na początku kwitnienia, niezgrabione liście przez zimę i mumie na drzewach. 

Drobna plamistość liści drzew pestkowych atakuje przy wysokiej wilgotności powietrza i licznych opadach podczas rozwoju liści. 

Kędzierzawość liści brzoskwini rozwija się podczas częstych opadów deszczu i wysokiej temperaturze podczas nabrzmiewania pąków i przy formowaniu się młodych liści.

Przy deszczowej pogodzie dłużej otwierają się pąki kwiatowe, co sprzyja żerowaniu kwieciaków. Trzeba pamiętać, że deszczowa pogoda ogranicza występowanie przędziorków.

Przed zastosowaniem środków chemicznych do ochrony warto sięgnąć po ekologiczne sposoby ochrony. Dobrze jest przygotować gnojowicę z czosnku. W rozcieńczeniu 1:10 podlewamy glebę wokół drzew i krzewów owocowych. Zabieg ten działa wzacniająco na rośliny i zapobiega chorobom grzybowym. Przy deszczowej aurze zabieg można, a nawet trzeba powtarzać. Wyciąg z czosnku bez rozcieńczenia skutecznie ograniczy występowanie wielkopąkowca porzeczkowego, pod warunkiem, że zabieg ten wykonamy podczas pękania pąków i tuż po kwitnieniu. Taki wyciąg można również zastosować profilaktycznie na rośliny przeciwko chorobom bakteryjnym i grzybowym. Wyciąg z czosnu ograniczy również występowanie mszyc i pchełek oraz połyśnicy marchwianki i śmietek podczas ich lotu.

Warto również wykorzystać liście chrzanu. Zrobioną z nich gnojowicą bez rozcieńczenia pryskamy wiśnie i czereśnie przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew. Oprysk stosujemy profilaktycznie w okresie kwitnienia. Wczesnym latem zbierajmy kwiatostany, a pod koniec października wykopujmy korzenie chrzanu. Przydadzą się wczesną wiosną do zrobienia wywaru i wyciągu na brunatną zgniliznę drzew pestkowych, również bez rozcieńczenia.

Gnojowicę z pokrzywy zwyczajnej w rozcieńczeniu 1:10 (przy młodych roślinach) lub 1:20 (przy roślinach o małym zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe),  podlewamy rośliny przez cały okres wegatacji, co korzystnie wpływa na ich wzrost i odporność. Tak rozcieńczoną gnojowicą można również podlewać glebę. Ograniczymy w ten sposób występowanie chorób grzybowych i mszyc oraz przędziorków. 

Jadwiga Brzozowska
Instruktor Ogrodnictwa
OP PZD Rzeszów

Powrót

Copyright © 2019 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio