Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Szukaj

PORADY OGRODNICZE NA PAŹDZIERNIK - 01.10.2012

OGÓLNE

● Stop spalaniu!

Jesienią ogrody spowija... gęsty dym z ognisk. Jednak spalanie resztek roślinnych i innych materiałów jest niedopuszczalne. To wbrew prawu i zbrodnia wobec środowiska i nas samych. Trujemy siebie i innych oraz sprawiamy, że lokalne społeczności niechętnie patrzą na działkowców. Czas zaprzestać tego procederu.

W myśl regulaminu ROD obowiązuje całkowity zakaz wypalania traw oraz spalania wszelkich odpadów (np. papieru, plastików, liści). Wyjątkowo spalać można tylko pochodzące z działki części roślin porażone przez choroby i szkodniki, ale tylko w ciągu dnia, w okresie od 1 października do 30 kwietnia. Gminy mogą wprowadzać całkowity zakaz spalania na swoim terenie, co również obowiązuje działkowców. Naruszenie takiego zakazu jest wykroczeniem i podlega grzywnie.

Co robić z dużą ilością resztek roślinnych? Kompostować! Więcej na ten temat w październikowym wydaniu miesięcznika „działkowiec” oraz na www.dzialkowiec.com.pl

● Działka leczy!

To najtańszy, najprostszy i jednocześnie najprzyjemniejszy sposób dbania o własne zdrowie. Coraz więcej mówi się o hortiterapii – terapeutycznym oddziaływaniu roślin, działki, pracy w ogrodzie na nasze życie. Działka rozwija kreatywność, podtrzymuje więzi, pozwala zachować sprawność. Skorzystajmy z niej świadomie i doceńmy to, co już mamy. Gorąco polecamy artykuły o hortiterapii prezentowane na łamach „działkowca” już od czerwcowego wydania. W lipcowym numerze – hortiterapia dla dzieci, w sierpniowym – dla osób starszych, wrześniowym – dla niepełnosprawnych ruchowo, a w październikowym – dla osób niedowidzących lub niewidomych.

Zachęcamy do opisywania własnych doświadczeń z działkowej hortiterapii i przesyłania listów na adres redakcji miesięcznika „działkowiec” lub mailowo: redakcja@dzialkowiec.com.pl. Najciekawsze z nich zostaną opublikowane na łamach miesięcznika lub na stronie internetowej (www.dzialkowiec.com.pl).

● Trawnik

Jesienią trawnik wymaga koszenia, nawożenia i podlewania. Warto zastosować specjalistyczne nawozy jesienne do trawnika, które zwiększą mrozoodporność murawy. Problemem mogą być też opadające z sąsiednich drzew liście. Należy je systematycznie grabić aby nie dopuścić do zagniwania co prowadziłoby do zamierania trawy. Więcej na temat zakładania, pielęgnacji i renowacji trawnika w wydaniu specjalnym „działkowca” –„Trawnik” (do nabycia: w sklepie internetowym www.dzialkowiecsklep.pl lub na zamówienie tel. 22 101 34 34).

● Altana po liftingu, czyli jak odmienić wygląd altany

Co zrobić gdy altana przestała zdobić działkę i potrzebne są gruntowne zmiany? Przeczytać ostatnie wydania „działkowca”, w których zaprezentowano pomysły architekta na zmodernizowanie altany murowanej („dz” 9/2012 i 07/2012) lub drewnianej („dz” 08/2012 oraz 06/2012). Co i jak warto zrobić, by uzyskać nowoczesny i elegancki wygląd działkowej altany? Widoki altan przed i po modernizacji ułatwią podjęcie decyzji. W październikowym wydaniu – pomysł na altanę z dwuspadowym stromym dachem.

Czas na zmiany – strefa wypoczynku

Jak urządzić miejsce wypoczynku w działkowej altanie aby było funkcjonalne i estetyczne? Zacznijmy od rozplanowania w altanie stref, które wcale nie muszą być wydzielone za pomocą ścian. Warto stworzyć otwarty układ wnętrza. Kuchnia, jadalnia i strefa wypoczynku mogą być połączone dzięki czemu przestrzeń będzie wydawała się większa niż jest w rzeczywistości. Jak to zrobić – szczegóły w październikowym „działkowcu”.  Czas na zmiany...

● Kompost

Każda działka powinna być wyposażona w kompostownik. Kompost to najtańszy, a jednocześnie najlepszy nawóz ogrodniczy polecany dla wszystkich roślin. U schyłku sezonu na działce jest szczególnie dużo resztek roślinnych, które zamiast wyrzucać warto przeznaczyć na kompost. Dzięki temu już w przyszłym sezonie będziemy dysponować tym wartościowym nawozem. Polecamy zakupy w sklepie internetowym „działkowca” – www.dzialkowiecsklep.pl – są tam dostępne rożne modele kompostowników oraz ekologiczne preparaty przyspieszające kompostowanie.

● Wapnowanie gleby

Jesień to najlepsza pora na wapnowanie gleby. Przyzwyczailiśmy się, że wykonujemy je co roku. Czy słusznie? Okazuje się, że w wielu przypadkach nie jest ono potrzebne. Zatem zanim kupimy i zastosujemy nawozy wapniowe sprawdźmy jaki jest odczyn gleby na działce, bo pochopnym wapnowaniem możemy wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Badanie pH gleby możemy wykonać sami kupionym (za ok. 30 zł) kwasomierzem.

● Co z gałęziami?

Po jesiennych porządkach często pozostają nam duże ilości ściętych gałęzi i większych resztek organicznych. Kompostowanie takiego materiału jest trudne ze względu na duże rozmiary. Co zatem można z nim zrobić? Rozdrobnić! Doskonale nadają się do tego rozdrabniacze (rębarki). Na działce najbardziej przydatne będą rozdrabniacze o niewielkiej mocy silnika (1,6–2,6 kW), które poradzą sobie z gałęziami średnicy do 42 mm.

● Aromatyczne nalewki

Nalewka na suszonych śliwkach, nalewka jesienna, wzmacniająca a może ziołowa korzenna? Brzmi zachęcająco... Skoro na działce uprawiamy już owoce, spróbujmy utrwalić ich smak i aromat w ten mniej typowy sposób. Sprawdzone przepisy na nalewki można znaleźć w październikowym „działkowcu”. Każdego kto chciałby podzielić się swoim doświadczeniem, nie tylko ze sporządzania nalewek, ale też innych przysmaków z udziałem plonów z działki, zapraszamy do pisania na adres redakcji „działkowca” lub na redakcja@dzialkowiec.com.pl. Najciekawsze kulinarne pomysły zostaną opublikowane na łamach „działkowca” lub  na stronie internetowej miesięcznika. Zapraszamy!

 

ROŚLINY OZDOBNE

● Posezonowe porządki

Porządkujemy kwiatowe rabaty. Usuwamy resztki przekwitłych kwiatów rocznych oraz chwasty. Warto to zrobić ostrożnie i dokładnie aby zapobiec rozsianiu się ich nasion. Przed przekopaniem grządki warto zastosować nawożenie organiczne, np. kompostem lub nawozem organicznym (np. obornik bydlęcy 20 l – za 31 zł dostępny na www.dzialkowiecsklep.pl). Po przekopaniu grządkę pozostawiamy w ostrej skibie.

● Rośliny zimozielone

Trzeba je obficie podlać. Częstą przyczyną ich złego przezimowania jest susza fizjologiczna, a nie mróz.

● Kupujemy i sadzimy cebulowe

Właśnie teraz warto kupować cebule i bulwy tulipanów, czosnków ozdobnych, krokusów i szafirków. Dzięki ich zróżnicowanemu wyglądowi i porze kwitnienia można stworzyć na działce piękną rabatę dekoracyjną od wczesnej wiosny po lato. Warto zapoznać się ze szczegółowymi zasadami sadzenia cebul poszczególnych gatunków, zaprezentowanymi w październikowym „działkowcu”. Cebulki kwiatowe dostępne w sklepie internetowym www.dzialkowiecsklep.pl

● Przesadzanie

Pod koniec miesiąca można przesadzać drzewa i krzewy o liściach opadających jesienią. Wykopuje się je z jak największą bryłą korzeniową. Większe egzemplarze wymagają podpór – jeśli ich nie zapewnimy mogą przewrócić się pod naporem wiatru.

● Jesienne zakupy

Centra ogrodnicze kuszą pięknymi ekspozycjami roślin. Jak w tym wszystkim nie stracić głowy? Planując nowe nasadzenia na działce warto zwrócić uwagę na rośliny niezawodne, modne i jednocześnie atrakcyjne. Z październikowego „działkowca” można dowiedzieć się co warto posadzić w tym sezonie, zarówno spośród bylin, krzewów liściastych, w tym róż, jak i pnączy oraz iglaków. W artykule zaprezentowane są również rarytasy z jesiennych wystaw ogrodniczych. Pamiętajmy, że w ogrodach działkowych obowiązują przepisy regulaminu ROD w zakresie sadzenia roślin. Warto się z nimi zapoznać, zanim kupimy i posadzimy rośliny.

● Rośliny niezimujące w gruncie

Po pierwszych przymrozkach wykopujemy dalie, pacioreczniki, mieczyki i lilie. Przed wykopaniem ścina się część nadziemną rośliny ok. 10 cm nad ziemią. Rośliny wykopuje się ostrożnie, tak aby nie uszkodzić korzeni. Warto oznaczyć je etykietami z nazwą odmiany i krótkim opisem wyglądu. Po dosuszeniu układamy je w skrzynkach i przechowujemy np. w piwnicy.

● Żywopłoty

Październik jest dobrą porą na zakładanie żywopłotu. W zależności od tego jaką ma mieć wysokość, czy zamierzamy go formować, czy też nie, powinniśmy brać pod uwagę różne gatunki i odmiany roślin. Ograniczeniem w tym względzie mogą być jedynie przepisy regulaminu ROD, określające wysokość żywopłotu oraz jego odległość od granicy działki. Bezwzględnie trzeba się z nimi zapoznać przed posadzeniem roślin. W październikowym „działkowcu” opisane są najlepsze gatunki i odmiany roślin na formowane niskie, średnie lub wysokie żywopłoty, a także niezawodne rośliny nie wymagające formowania. Warto przeczytać, obejrzeć i wybrać coś na swoją działkę!

● Ogród skalny

Jeśli planujemy założyć na działce ogród skalny, teraz jest dobra pora na wykonanie odpowiednich prac ziemnych. Na tym etapie można popełnić wiele błędów dlatego prace najlepiej wykonywać według instrukcji podanej w wydaniu specjalnym „działkowca” pt. „Skalne ogródki” (do nabycia www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34). 

 

W SADZIE

  • · Modernizacja kwatery sadowniczej

Nie zawsze modernizacja działkowego sadu wiąże się z wykarczowaniem wszystkich rosnących tam drzew i krzewów owocowych. Czasem wystarczy kilka zabiegów, aby radykalnie – i co najważniejsze dość szybko – odmłodzić zaniedbany sad. Jak ocenić kiedy warto podjąć próbę ratowania tego co już rośnie, a kiedy najlepszym rozwiązaniem jest wycięcie starych i posadzenie nowych roślin? To bardzo obszerne zagadnienie dlatego odsyłamy do październikowego „działkowca” – artykuł „Czas na zmiany”, w którym rozważono wszystkie „za i przeciw”.

● Zakupy i sadzenie

Październik-listopad to najlepsza pora na kupowanie i sadzenie drzew i krzewów owocowych. Również w szkółkach i centrach ogrodniczych mamy o tej porze największy wybór gatunków i odmian. Na zakupy warto wybrać się ze wcześniej przygotowaną listą, dzięki temu unikniemy nieplanowanych zakupów. Ponieważ nie wszystko co zaplanowaliśmy będzie dostępne w jednym miejscu, warto mieć alternatywę dla poszukiwanych odmian. Na działce warto sadzić rośliny słabo rosnące, owocujące w różnym terminie (dzięki czemu będziemy zbierać owoce przez długi okres), charakteryzujące się odpornością lub tolerancją na najgroźniejsze choroby, np. parcha. Co warto wybrać? Jak prawidłowo sadzić rośliny sadownicze? Rozważania na te tematy w październikowym i listopadowym „działkowcu”.

 

OCHRONA ROŚLIN

● Profilaktyka

Pod koniec miesiąca opryskujemy 5% roztworem mocznika porażone liście jabłoni i gruszy (parch jabłoni i parch gruszy). Gdy opadną, mocznik przyspieszy ich rozkład, uniemożliwiając wytworzenie się zarodników infekujących rośliny wczesną wiosną.

Kiedy i czym pryskać?

Przypominamy, że zestawienia polecanych środków ochrony roślin opublikowane są na stronie internetowej PZD (www.pzd.pl) oraz w broszurze „ABC ochrony roślin”, która jest na wyposażeniu każdej biblioteki ogrodowej.

 

W WARZYWNIKU

● Jesienne zbiory

Późną jesienią zbiera się przede wszystkim warzywa na przechowywanie. Na początku miesiąca wycinamy te do bezpośredniego spożycia, zaś odmiany późne, na przechowywanie, pozostawiamy jak najdłużej w gruncie, w zależności od warunków pogodowych, nawet do początku listopada.

● Po sezonie

Po zebraniu wszystkich plonów zróbmy porządek na działce i zadbajmy o żyzność gleby. Pozostawienie nieuporządkowanych grządek jest niekorzystne zarówno dla gleby, jak i uprawianych w przyszłym roku warzyw. Należy więc starannie wygrabić resztki pożniwne, które mogłyby stać się źródłem chorób i szkodników, glebę przekopać i nawieźć. 

Boczniak – dlaczego nie?

Zamiast kupować go w sklepie (i to drogo...) może warto rozpocząć uprawę tego smacznego i zdrowego grzyba na działce? To nie trudne, zwłaszcza, że w sprzedaży są już gotowe kostki z grzybnią, które wystarczy tylko podlewać... Kto jest ciekaw, może przeczytać wrześniowe wydanie „działkowca” i poznać walory boczniaka oraz zasady jego uprawy. Grzybnie boczniaka, pieczarki i kani są dostępne w sklepie internetowym „działkowca” (www.dzialkowiecsklep.pl). A już za 4 zł można dokupić broszurę o uprawie grzybów na działce. Zapraszamy do fotorelacji na facebooku „działkowca” (www.facebook.com/perfekcyjnyogrod) – gdzie można zobaczyć jak dzień po dniu rośnie boczniak cytrynowy.

/Fot. Wikipedia/

Powrót

Copyright © 2019 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio