Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Rodzinny Ogród Działkowy „Pniaki” w Libiążu pod znakiem warzyw - 13.09.2022

ROD „Pniaki” w Libiążu został założony w 1985 roku składającym się z 45 działek ogrodowych. W czasie tworzenia ogrodu wydzielone zostały działki o powierzchni nie większej niż 2 - 3 ary, niemniej każdy metr jest wykorzystany z należytym szacunkiem dla ziemi. Szerokie aleje prowadzące do działek są zadbane.

ROD „Pniaki”  na tle innych rodzinnych ogrodów działkowych wyróżnia się, iż na 90% działek, znajdują się uprawy warzywnicze. Na każdej mijanej działce znajdziemy nawet mały kawałek wydzielonej zagospodarowanej ziemi pod uprawy warzywnicze. Popularnymi uprawianymi gatunkami są cukinia, pory, ogórki oraz pomidory.

Działkowcy chętnie dzielą się opowieściami związanymi z uprawą roślin, dbają o wspólne dobro jakim jest ogród. Zwracają uwagę na detale i wykorzystują również przepiękne dekoracje ogrodowe.

Działkowcy codziennie odwiedzają działki, gdyż mieszkają w bliskiej odległości od ogrodu. Na ROD „Pniaki” chętnie swój czas spędzają całe rodziny. Dzierżawcami działek są coraz młodsze osoby, co czyni ten ogród wielopokoleniowym.

Wszystkie działki są wyposażone w kompostowniki, a w dobie ostatnich doniesień dbania o klimat i środowisko oraz oszczędzania zasobów wodnych, działkowcy chętnie zbierają deszczówkę.

Z uwagi na obfitość prowadzonych upraw działkowcy chętnie wykorzystują otrzymane plony natury tworząc wszelakie przetwory, a różnorodności nasadzeń z naciskiem na uprawy warzywnicze przywróciła działkom w ROD ich pierwotne przeznaczenie jakim jest prowadzenie upraw ogrodniczych na potrzeby działkowca i jego rodziny, co jest zgodne z ideą ogrodnictwa działkowego oraz założeń Otwartego Programu Klimatycznego Polskiego Związku Działkowców.

Spacerując po ogrodzie trudno nie zauważyć pięknych roślin ozdobnych czy sadowniczych, a zwłaszcza roślin przyciągających owady. Na działkach znajdują się: hotele dla owadów, karmniki i poidełka dla ptaków oraz niewielkie szklarnie.

Różnorodność nasadzeń wpływa pozytywnie nie tylko na wizytówkę ogrodu ale również na ilość nasadzeń występujących w centrach miast. Istnienie ROD w mieście jest niezwykle istotne z uwagi na występującą bioróżnorodność, co jest dobrem wspólnym całej społeczności miejskiej.

Zarząd ROD „Pniaki” na bieżąco prowadzi prace modernizacyjne infrastruktury ogrodowej w ROD. Cały ROD, a także poszczególne działki prowadzone są zgodnie z założeniami Programu Polskiego Związku Działkowców Bioróżnorodność na działkachOtwartego Programu Klimatycznego Polskiego Związku Działkowców, a także Otwartego Programu nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin.

Zarząd ROD został wyposażony w broszury wydane przez Krajowy Zarząd PZD celem przekazania działkowcom by mogli zaczerpnąć inspiracji bądź zasięgnąć rzetelnych informacji ogrodniczych.

 

Opracowanie i zdjęcia: Joanna Gadzinowska - Starszy Instruktor ds. ogrodniczych OM PZD w Krakowie

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.