Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

SPOSOBY NA OGRANICZENIE ILOŚCI ŚMIECI W ROD - 15.01.2021

Faktem jest, że każdy z nas powinien popracować nad tym, aby ograniczyć ilość powstających odpadów. Zapobiec nadmiernej ilości odpadów możemy nie tylko w domu, na działce, ale już wcześnie podczas planowania czy robienia zakupów. Takie działania nie tylko wpłyną korzystnie na nasze środowisko, ale też i na zasobność naszych portfeli.

Tylko teoretycznie organizacja i ograniczenie generowania śmieci w gospodarstwie domowym i na działce w ogrodzie to trudna sprawa. Jednak początkowo może, to rzeczywiście stanowić spore wyzwanie. Ale nie należy się poddawać. Na początek warto zaopatrzyć się w dobre kosze do segregowania odpadów. Pamiętajmy, że są i większe i mniejsze, a więc ilość miejsca w altance nie jest wymówką. 

1. Na zakupy i na działkę zabieraj swoją torbę materiałową wielokrotnego użytku. Zabierz swoje własne opakowania. Rekord - 466 reklamówek przypada rocznie na każdego Polaka. (Sąsiad Niemiec -98 szt. Fin -5 szt.)

2. Ogranicz użycie produktów jednorazowych w tym torebek foliowych, butelkowanej wody, naczyń jednorazowych.

3. Wybieraj produkty pozbawione zbędnych opakowań – mniej śmieci będzie tworzonych na działce. Kupuj produkty na wagę.

4. Przyjrzyj się swoim dotychczasowym nawykom i praktykom i podejmij decyzje o ograniczeniu produkowania odpadów

5. Miej własny kompostownik na działce. Wrzucaj do niego fusy od kawy i herbaty a także skorupki jaj. Odpady BIO  ulegające biodegradacji.

6. Starajmy się też ograniczyć do minimum obecność plastiku na działce.

7. A najskuteczniejszą metodą ograniczenia produkcji odpadów jest ograniczenie ilości opakowań, które kupujemy wraz z produktem

8. Inspirujmy innych swoimi proekologicznymi działaniami – im nas więcej, tym mniej odpadów

9. Każdy z nas może zapoczątkować zmianę. Planeta wysyła SOS.

Zmiany klimatyczne, degradacja gleby, ogromne zanieczyszczenie powietrza, marnotrawstwo żywności, zanik bioróżnorodności – to tylko kilka najważniejszych zagrożeń wymienionych w jednym z ostatnich raportów ONZ na temat stanu naszej planety. Jednym z największych i najważniejszych zarazem wyzwań pozostaje mobilizacja wszystkich nas do tego, aby wspólnie przyczynić się do zmiany sytuacji na Ziemi, w mieście jakim żyjemy, w naszym ogrodzie i na użytkowanej działce w ROD.

Każdy z nas powinien pracować nad tym, aby ograniczyć ilość powstających odpadów. Wyrzucanie odpadów czy nawet segregacja nie jest rozwiązaniem. Najlepiej zagospodarowane odpady to takie odpady, które w ogóle nie powstają. Zapobiegać powstawaniu odpadów możemy w domu, na działce w ogrodzie, a nawet trochę wcześniej, bo już w trakcie robienia zakupów. Warto się zastanowić, jak postępować, żeby odpadów powstawało jak najmniej, dzięki czemu nasze otoczenie będzie ładniejsze, a my zaoszczędzimy na opłatach.

Prawem  każdego z nas, jest życie w czystym środowisku, picie czystej wody i oddychanie czystym powietrzem. Więc jeśli ktoś to nasze prawo łamie, to należy powiedzieć „dość”.

Bo foliowa reklamówka służy nam średnio niespełna 20 minut, rozkłada się 500 lat, a do recyklingu dociera zaledwie kilka procent ze 100 miliardów reklamówek trafiających każdego roku w ręce konsumentów Unii Europejskiej.

Józef Romanowski

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.