Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Oddziaływanie cykli Księżyca na nasze życie na Ziemi - 18.02.2016

Przedwiosenne spostrzeżenia z wielu lat doświadczenia życiowego zanotowane przez Instruktora Okręgowego Społecznej Służby Instruktorskiej PZD w Okręgu Podkarpackim w Rzeszowie.
 
Każde nasze spotkanie w nowym roku zaczynamy od serdecznych życzeń szczęścia, zdrowia, powodzenia w osiąganiu sukcesów i wszelkiej pomyślności.
 
Obecnie mamy znacznie więcej możliwości by zdrowo żyć, niż mieli nasi rodzice i dziadkowie, dlatego dzielimy się swoją zdobytą wiedzą, rozmawiamy, przypominamy o czym trzeba pamiętać, na co zwrócić uwagę, by każdy dzień przynosił zadowolenie z tego, co robimy i nie tylko dla siebie, ale całej społeczności zrzeszonej w Polskim Związku Działkowców.
 
Ale się rozpisałem, a tu miałem podzielić się jedynie własnymi spostrzeżeniami z przeżytych lat i uprawiania działki od 1974 roku. Ile było radości po otrzymaniu działki w nowo tworzonym ogrodzie, chęć zagospodarowania 300 m², postawienia skromnej drewnianej altanki i rozpoczęcia uprawy tzw. „grządek”, siewu warzyw, sadzenia krzewów, drzewek owocowych, bo to na swoim. 
 
Czas pracy na polu i w ogrodzie w zdecydowanym stopniu wyznaczały mi rytmy przyrody. A zgłębiając mądrości ludowe dotyczące zajęć ogrodniczych dochodzimy do wniosku, że zawsze zasadnicze znaczenie przypisywano rytmowi słonecznemu i księżycowemu. 
 
Kalendarz biodynamiczny jest obrazem tych oddziaływań, położenie księżyca w stosunku do gwiazdozbiorów wpływa na fizjologię roślin, a zatem wyznacza korzystne terminy działań agrotechnicznych  tak, by określić i zharmonizować z procesami zachodzącymi w różnych częściach roślin i wyznaczać najkorzystniejsze terminy mające wpływ na korzeń, łodygę, pąk, kwiat i nasiona. O sukcesie wykonywanych prac na działce nie decyduje tylko kalendarz, ale również człowiek. Dane z kalendarza są wynikiem wielu czynników, są to cykle księżycowe – to jest ruch księżyca wokół ziemi na pas gwiazdozbiorów widocznych w tle. 
 
CYKLI KSIĘŻYCOWYCH JEST 5 :
 
1.Cykl gwiazdowy
2.Cykl synodyczny
3.Cykl wznoszenia i opadania
4.Cykl apogeum – perygeum
5.Cykl węzłów księżycowych
 
Co oznaczają poszczególne cykle? 
 
1. Cykl gwiazdowy – ruch księżyca wokół Ziemi. Księżyc krąży na tle pozornej drogi Słońca wokół Ziemi, czyli na tle Ekliptyki.  Ekliptyka jest nakreślona na tle 12 gwiazdozbiorów, które pogrupowane są w 4 grupy, którym patronują żywioły: element ognia, ziemi, powietrza i wody. A im z kolei przyporządkowane są części roślin.
 
2. Cykl synodyczny – ruch księżyca wokół Słońca, to cykl związany ze stopniem oświetlenia tarczy Księżyca przez Słońce. Zaczyna się od nowiu, z biegiem czasu sierp Księżyca jest coraz większy (przybywa). Poprzez fazę pierwszej kwadry zmierza do pełni oświetlanego Księżyca, a potem ubywa poprzez trzecią kwadrę do kolejnego nowiu. 
 
FAZY KSIĘŻYCA : 
● – Nów 
○ – Pełnia 
) – pierwsza kwadra, opadający Księżyc
(- ostatnia kwadra, wznoszenie Księżyca
 
Oznaczenia wschodów i zachodów Księżyca z zachowaniem właściwej kolejności występowania tych zdarzeń na niebie wskazuje oznaczenie wejścia słońca, poszczególne znaki zodiaku. 
Ma to szczególne znaczenie w biodynamicznej uprawie ziemi. Ziemia nie jest samoistnych i wyjątkowych obiektem we wszechświecie. Wszystkie procesy na ziemi są stymulowane i regulowane przez siły wiążące nas z kosmosem. Siły te są bardzo skomplikowane i niewyjaśnione. Układ odniesienia względem siebie w układzie słonecznym Słońce – Księżyc – Ziemia – odległość i masa jest na tyle duża, że wywierają względem siebie wyraźne wpływy w skali konkretnych ludzi i roślin.
 
3. Cykl wznoszenia i opadania.
 
Wiemy, że Słońce w lecie jest najwyżej na niebie, a w zimie najniżej. Podobnie rzecz się ma z Księżycem. Różnica polega tylko na tym, że cykl słoneczny trwa cały rok, a księżycowy – miesiąc. Najwyższą pozycje osiągają, gdy są na tle gwiazdozbioru Bliźniąt, a najniższą na tle Strzelca. Wznoszenie to droga od Strzelca do Bliźniąt, a droga od Bliźniąt do Strzelca to opadanie, wznoszenie i opadanie, ale nie to samo co ubywanie i przybywanie.
 
4. Cykl apogeum – perygeum dotyczy orbity okołoziemskiej każdego ciała kosmicznego w tym Księżyca, w tej orbicie możemy wyznaczyć punkty, a perygeum to punkt, w którym Księżyc jest najbliżej Ziemi, wydaje się bardzo duży i porusza się bardzo szybko. A apogeum – to punkt, w którym Księżyc jest najdalej od Ziemi. 
 
5. Cykl węzłów księżycowych wiąże się z punktami przecięcia płaszczyzny ekliptyki (tj. pozornej drogi Słońca wokół Ziemi) z płaszczyzną orbity Księżyca. Pomaga nam tu kalendarz biodynamiczny. Racje, eksperymenty i nabyta wiedza okazują się że są to cechy które pomagają na co dzień. 
 
Między Nowiem a Pełnią.
 
W czasie nowiu każdy organizm wykazuje największą zdolność do oczyszczania się. Całodzienny „post” poprawia kondycję organizmu, powstrzymuje również rozwój chorób. To najlepszy moment by pozbyć się złych nawyków, np. zerwać z nałogiem palenia. Tego dnia możemy przycinać chore rośliny, aby odrastały nowe, piękniejsze i zdrowsze. Przez następne 14 dni, gdy księżyc rośnie najskuteczniej działają środki odżywcze i wzmacniające, warto więc dostarczać włosom i skórze odpowiednich substancji zażywając witaminy i rozpoczynać różne kuracje:
- dieta powinna być bogata w odżywcze ale niskokaloryczne składniki, gdyż w tej fazie księżyca szybciej tyjemy,
- im bliżej pełni, tym czas coraz mniej sprzyja różnym operacjom, a nawet drobnym zabiegom chirurgicznym (np. wyrwanie zęba czy przekłucie uszu) zmniejsza się bowiem krzepliwość krwi, a tym samym obniża się wrażliwość na ból, a rośnie podatność organizmu na nowe infekcje,
- im bliżej pełni, tym szybciej w czasie wysiłku pojawia się uczucie zmęczenia, cięższe prace lepiej więc planować po pełni. 
 
Pobudzająca moc Pełni.
 
Okrągły Księżyc sygnalizuje pełnie, dotychczasowa faza osiąga swój punkt kulminacyjny. Zmagazynowana energia ujawnia się, a hormony szaleją, dlatego pełni towarzyszy wzrost liczby porodów ale i przestępstw na tle seksualnym. Większość ludzi odczuwa silne pobudzenie, sporo osób miewa kłopoty ze snem, łatwiej wtedy o zachowania impulsywne, a nawet agresywne. W czasie pełni lepiej unikać dyskotek, późnych powrotów do domu. Ludzie psychicznie chorzy czują się podczas pełni znacznie gorzej, a lunatycy wybierają się na nocne spacery. Rany mocno krwawią, więc unikajmy w tym czasie operacji chirurgicznych. Również przycinane rośliny mogą po takim zabiegu zwiędnąć. Pełnia zaś, to najlepszy czas na zbieranie ziół, zioła mają wtedy największą moc, bowiem zmagazynowały swoje największe skarby, jak inne organizmy.
 
Dzięki niezłomnej pracy wielu autorów różnych czasopism, a poznając tym samym zawiłości dnia codziennego, staramy się wykorzystywać przekazywaną wiedzę w każdym dniu bo na efekty nieraz trzeba czekać latami.
 
Tekst opracował Jan Trzpit
Instruktor Okręgowy SSI PZD w Rzeszowie 

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.