Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Reportaż - Wzorowa Działka Pani Anny Gwardiak. Okręg Podlaski - 14.07.2020

W roku ubiegłym Okręgowa Komisja Konkursowa wyłoniła laureatkę w konkursie Wzorowa Działka roku 2019, którą została Pani Anna użytkująca działkę w ROD “Pszczółka” w Wysokiem Mazowieckiem. Mamy nadzieję że ten reportaż stanie się inspiracją, szczególnie dla nowych działkowców.

 Pani Anno, skąd pomysł na działkę w ROD?

 “W 2011 r. zobaczyłam ogłoszenie na kablówce i od razu uznałam ,że to super pomysł. Męża też nie trzeba było namawiać ,mieliśmy małe dzieci (wtedy miały po niecałe dwa latka) dla których działka wydawała się idealnym miejscem do spędzania czasu na świeżym powietrzu.”

 Jak wyglądała działka na początku? Dużo zmian musieli Państwo dokonać?

“Było to puste pole, a więc najlepsza opcja , bo wszystko mogliśmy robić po kolei tak jak nam pasuje. Zaczęliśmy od ogrodzenia. Altankę i konstrukcję szklarni zrobił stolarz, cała reszta to praca moja i męża. Spędzamy na niej każdą wolną chwilę i w kółko coś przerabiamy ,poprawiamy, ulepszamy... za każdym razem gdy mąż przekłada obrzeża obiecuje, że to już ostatni raz... A później jest nowy pomysł , nowe kwiatki, nowe krzewy dla których nie ma miejsca i znów trzeba coś zmienić aby wszystko pomieścić…”

              

Jak Pani ocenia decyzję o nabyciu prawa do użytkowania działki w ROD? Było warto?

 “Uwielbiamy naszą działkę. Mamy świeże ,ekologiczne warzywa i owoce , piękne kwiaty , miejsce gdzie możemy odpocząć a dzieci bezpiecznie się bawić . Jestem dumna z tego co już zrobiliśmy ,a to przecież jeszcze nie koniec

         

Na działce Pani Anny możemy podziwiać kolekcję pięknych róż, lilii, kwitnących bylin i roślin jednorocznych, ale głównym elementem wyposażenia jest piękna szklarnia w której dojrzewają już dorodne pomidory. Na warzywniku znajdziemy całą paletę roślin w uprawie współrzędnej, które wzmacniane są naturalnymi wyciągami i gnojówkami min. z pokrzyw, skrzypu. Schronienie na tej wzorowej działce znajdują też owady pożyteczne. Zadbano o budki lęgowe dla ptaków i hotel dla owadów. Pani Ania wiosną zawiązuje żółte wstążki na roślinach szczególnie narażonych na inwazję mszycy aby zwabić biedronki - ich larwy zjadają te szkodniki. 

Warzywa i kwiaty to nie wszystko, na działce o powierzchni ponad 400m2 zmieściła się imponująca kolekcja roślin owocowych: 25 krzewów borówki amerykańskie, 2 jagody kamczackie , porzeczka biała i 3 czarne, agrest biały i czerwony - po 2 krzwy, pigwowiec, maliny letnie i jesienne, jagoda goi, cytryniec Chiński, 5 jabłoni, 3 wiśnie, 2 czereśnie, 2 śliwy, 2 grusze, 2 orzechy laskowe, brzoskwinia, 10 winorośli, jeżyny, malino-jeżyny, truskawko- maliny, maliny hybrydowe, truskawki i poziomki.

Podejście użytkowników tej działki do gospodarowania wodą zasługuje na ogromną pochwałę i jest warte naśladowania. Z całej powierzchni dachu altany i szklarni zbierana jest deszczówka w beczkach i jednym większym zbiorniku. Zebrane w ten sposób ogromne ilości deszczówki wykorzystywane są do nawadniania wszystkich upraw na działce. Woda deszczowa ma o wiele korzystniejsze dla roślin parametry fizykochemiczne niż woda z wodociągu. Z ostatnich opadów do  zbiorników trafiło 3000 litrów wody!!

Gdyby każda działka w ROD była wyposażona w taki system gromadzenia wody opadowej to w skali kraju zaoszczędzilibyśmy tysiące hektolitrów wody.

 Zapraszam do obejrzenia pełnej galerii zdjęć z tej inspirującej, wzorowej działki: http://wzorowadzialka2019.mystrikingly.com/

 

Filip Roman                                  

instruktor ds. ogrodnictwa 

Okręg Podlaski                           


 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.