Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Bliskość i ilość drzew a depresja - 09.08.2021

Z badań wynika że na nasze zdrowie psychiczne wpływa otoczenie, w którym żyjemy.

Według najnowszych badań, że im więcej drzew znajdowało się w promieniu 100 metrów od domu, tym występowało mniejsze prawdopodobieństwo konieczności stosowania antydepresantów. Liczy się konkretnie liczba drzew w sąsiedztwie naszego miejsca zamieszkania.

Depresja to coraz bardziej palący problem, zwłaszcza w czasach pandemii.

To ciężka choroba, która ma wiele objawów, m.in. takich jak obniżony nastrój, zaburzenia snu, zaburzenia odżywiania, lęk, utrata zainteresowań, zmęczenie bez wyraźnego powodu, zmniejszenie aktywności, izolowanie się od bliskich, różnego rodzaju bóle niezwiązane ze schorzeniami, myśli samobójcze

Jak się ją leczy? Farmakologią i terapią.  "Domowych" sposobów nie ma, ale naukowcy wciąż badają, co może wpływać pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne i powodować, że szanse na zachorowanie są mniejsze. Teraz wzięli pod lupę otoczenie, w którym żyjemy.

Zbadali, jaka jest zależność między bliskością drzew a liczbą mieszkańców, którzy muszą przyjmować antydepresanty.

Naukowcy z Lipska przeanalizowali dane dotyczące zdrowia psychicznego 10 tys. mieszkańców tego miasta i połączyli je z danymi dotyczącymi liczby i gatunków drzew w całym mieście. Wyniki kontrolowano pod kątem innych czynników, o których wiadomo, że są związane z depresją, takie jak zatrudnienie, płeć, wiek i masa ciała. Co wykazały badania?

Im więcej drzew w promieniu 100 metrów od domu, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że jego mieszkańcy będą musieli leczyć się psychiatrycznie. Naukowcy wskazują, że dbanie o zieleń w mieście to także dbanie o zdrowie psychiczne jego mieszkańców. A także walka z nierównościami.

 Odkrycie sugeruje, że drzewa uliczne, publicznie dostępna forma miejskiej zieleni - mogą pomóc zlikwidować lukę w nierównościach zdrowotnych między ekonomicznie różnymi grupami społecznymi - skomentowała główna autorka badania, dr Melissa Marselle.

Zdaniem dr Marselle, drzewa uliczne powinny być sadzone jednakowo na obszarach mieszkalnych, aby zapewnić osobom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji społecznej równy dostęp do otrzymywania korzyści zdrowotnych.

Jeżeli uwzględnimy około 1250 ha powierzchni przeszło 80-ciu ROD w Szczecinie to znacząco zwiększamy zieleń w mieście i poprawiamy warunki bytowania mieszkańców.

Innowacje to długofalowy proces. I tylko one mogą przeciwdziałać najgroźniejszym zagrożeniom życia w XXI wieku. 

Szanujmy zdrowie najcenniejszy dar życia

Wykorzystano Internet  

I WICEPREZES OKRĘGU PZD SZCZECIN                                                                      

Józef Romanowski  Szczecin 05-08-2021

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio