Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Jak działkowcy dbają o klimat ? - 04.06.2020

Przed rozpoczęciem dynamicznego rozwoju społeczeństwa, a także infrastruktury niewielka, praktycznie niezauważalna zmiana klimatu nie stanowiła problemu, gdyż była czymś naturalnym. Mimo wahań temperatury natura miała czas na dostosowywanie się i ewolucję. Drastyczny wzrost temperatury wynikający z globalnego ocieplenia jest efektem działania człowieka, w związku z czym i człowiek powinien dołożyć wszelkich starań, aby w jakikolwiek sposób pomóc planecie.

Podstawą dalszego rozwoju ogrodnictwa działkowego, jest kształtowanie warunków, korzystnych dla zdrowia i aktywnego stylu życia, z zachowaniem bezpieczeństwa środowiska przyrodniczego i ochrony zasobów naturalnych. Rodzinne Ogrody Działkowe są nieodzownym elementem miast, czy wsi, gdyż w wielu przypadkach stanowią jedyne „zielone płuca” wśród ogromu zabudowań.

Okręgowy Zarząd Toruńsko – Włocławski Polskiego Związku Działkowców nieustannie monitoruje wprowadzanie w Rodzinnych Ogrodach Działkowych uchwalonego w dniu 21 kwietnia 2020 roku „Otwartego Programu Klimatycznego PZD”.

Obszarami działania programu są:

I. Ochrona zasobów wodnych

II. Gospodarka odpadami

III. Czyste powietrze

IV. Bioróżnorodność i uprawy ekologiczne

V. Odnawialne źródła energii

VI. Inicjatywy ekologiczne

VII. Suwerenność żywnościowa

VIII. Działania edukacyjne

W trakcie wizyty w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Adama Mickiewicza przedstawiciel Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD zaproszony został na działkę Pani Zdzisławy Strzyżeckiej, użytkowniczki działki nr 118, która na swojej działce zamontowała ekologiczny zbiornik wody deszczowej. Choć jest to bardzo popularny sposób zbierania deszczówki, to w tym przypadku jest on wielce rozwinięty, a także przemyślany.

Woda z rynien zamontowanych przy daszku spływa wprost do pierwszej beczki. W przypadku zbyt dużej ilości wody, odpływa ona specjalnie zamontowanym odpływem do drugiej, mniejszej beczki ustawionej z drugiej strony dachu. Tuż przy drugiej beczce znajduje się trzecia beczka, do której woda spływa przez specjalnie zrobiony otwór w rynnie. Pomysł jest o tyle ciekawy, że rzadko kiedy widzi się, aż tak rozbudowany system zbierający wodę deszczową.

Woda zebrana w beczkach służy działkowcowi do podlewania ekologicznych upraw warzyw i owoców, gdyż działka nr 118 określa się jako działka ogrodnicza.

Wielu działkowców, m. in. Pani Sylwia Mańska, użytkowniczka działki nr 118 w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Adama Mickiewicza posiada na swoich działkach hotele dla pożytecznych owadów, co stanowi dla nich schronienie, a także daje szanse na przeżycie.

Drugim ogrodem, w którym w dniu wczorajszym odbyła się wizyta jest Rodzinny Ogród Działkowy „Prząśniczka” w Toruniu, gdzie przedstawiciel Okręgu rozmawiał z użytkownikami dwóch działek, a także miał okazję obejrzeć pozostałe działki w ogrodzie.

Pierwszym przystankiem była działka nr 91, której użytkownikami są Andrzej i Karolina Ciechomscy. Działkowcy posiadają na swojej działce beczkę, której zadaniem jest zbieranie wody deszczowej i służy do podlewania roślinności znajdującej się na działce. Deszczówka zbierana jest również przy pomocy oczka wodnego, z którego Pani Karolina Ciechomska każdego dnia podlewa kwiaty donicowe, a także nowoutworzoną część ogrodniczą oraz zielnik na swojej działce.

W ramach działania ekologicznego Państwo Ciechomscy zamontowali na swojej działce hotele dla owadów, a także budki lęgowe dla ptaków. Z uwagi na dbałość o pszczoły, które odgrywają kluczową rolę dla roślinności, działkowcy dbają, aby woda w fontannie była zawsze świeża i czysta.

Pani Karolina Ciechomska zapytana o efekty ekologicznej działalności na działce opowiedziała nam swoje odczucia związane ze wspieraniem działalności ekologicznej Polskiego Związku Działkowców:

Odkąd wprowadziłam na swojej działce zmiany związane ze stawianiem na wpieranie klimatu zauważyłam, że moja działka zauważalnie odwdzięcza mi się za moje ekologiczne działania. Kwiaty są pełniejsze, piękniejsze, a zieleń o wiele bardziej odżywiona i nasycona. Woda z oczka wodnego, którą podlewam kwiaty doniczkowe, a także część ogrodniczo – zielarską działki jest bogata w naturalne składniki odżywcze dla roślin. Bardzo często zauważyć można, jak pszczoły spijają wodę z brzegów fontanny, a także rezerwują sobie miejsca w hotelach dla owadów. Należy im się pomoc od nas – działkowców, za to, co od niepamiętnych czasów robią dla nas te niewielkie, aczkolwiek niezwykle pożyteczne owady. Wielce zadowalająca jest również uprawa warzyw, gdyż obecnie ceny warzyw i owoców poszybowały znacząco w górę. Zajadając się swoimi uprawami mam świadomość, iż wiem, co jem, a także, że włożyłam w to całe swoje serce.”

Czy ma Pani jakąś radę wspierającą klimat, z której mogliby korzystać wszyscy działkowcy?

Podlewajmy działkę późnym wieczorem lub wcześnie rano, gdy jest chłodniej. Dzięki temu parowanie nie będzie tak intensywne, a rośliny wchłoną więcej wody. Podlewanie w ciągu dnia, gdy na niebie jest pełne słońce jest niebezpieczne dla roślin, gdyż może doprowadzić do ich wypalenia, a wręcz ugotowania.”

Przedstawiciel Okręgu odwiedził również działkę nr 61, której użytkownikami są Ewa i Krzysztof Lipińscy. Działkowcy mają zamontowany system zbierania wody deszczowej z dachu, przy pomocy rynien. Odpływ rynny skierowany jest na beczkę umiejscowioną tuż za altaną działkową. Gdy woda w beczce osiągnie odpowiednią ilość Pani Ewa Lipińska wykorzystuje ją do podlewania warzyw na swojej działce.

Do podlewania roślin doniczkowych użytkownicy wykorzystują wodę z oczka wodnego.

Na działce znajdują się hotele dla owadów, a także budki lęgowe dla ptaków, w których każdego roku wykluwa się wiele piskląt.

Ogromną rolę przy pomocy planecie mają zarządy Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które prowadzą szkolenia, a także wykłady dla działkowców mające na celu uświadomienie użytkownikom działek skali problemu. Zarządy prowadzą przeglądy działek pod kątem obecności i rzeczywistego użytkowania kompostowników, a także wytworzonego kompostu. Na bieżąco monitorowana jest również sytuacja z gospodarowaniem odpadami z ogromnym naciskiem na segregację śmieci.

Działkowcy z ogrodów na terenie Okręgu Toruńsko – Włocławskiego stopniowo wprowadzają na swoich działkach zmiany sprzyjające klimatowi, mając również nadzieję, że będą oni przykładem dla innych działkowców, a także młodego pokolenia.

 

Opracowanie:

Oliwia Ciechomska – insp. ds. administracyjnych OZ PZD

 

ROD „Prząśniczka” dz. p. Ciechomskich

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.