Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Tam gdzie jest kasa, musi być klasa. - 06.03.2018

Obserwując życie społeczeństw spostrzegamy, że są świetnie zorganizowane kraje, poszczególne miasta, zakłady pracy, jak również najmniejsze komórki społeczne – rodziny. Odnosząc się do tego, z punktu pracy społecznej, to mamy w naszych ogrodach działkowych też występujące to tak bardzo ważne zjawisko, któremu to warto poświecić naszą uwagę. Nasi prymusi w ogrodach to społeczni działacze. Są niezwykle ciekawi świata i chętni do nauki. Ciągle się uczą, mnóstwo czytają, nie boją się zadawać pytań i potrafią świetnie wykorzystać zdobytą wiedzę. Nie chodzi o wkuwanie na pamięć faktów, ale o to by w oparciu o wiedzę szukać nowych rozwiązań, nowych dróg.

Otwierają się na ludzi i zawierają mnóstwo znajomości. Wobec tego mają wielu przyjaciół, potrafią słuchać. Rozmawiają przy każdej możliwej okazji. Nie zawsze są duszami towarzystwa – wielu z nich to bardzo nieśmiali ludzie – jednak budowanie trwałych relacji to dla nich priorytet. Pracują nad sobą, nigdy się nie poddają. Bycie przygotowanym na nieustające zmiany jest bardzo ważne.                       

Bohaterowie – działacze jednego sezonu – aroganccy i nadęci – znikają z działalności społecznej równie szybko jak się pojawili.

Natomiast działacze sukcesu ciągle pracują nad swoją osobowością, umiejętnościami zarządzania, przykładają wagę do tego w jaki sposób prowadzą życie codzienne i społeczne. Ciągle pytają siebie: „A dlaczego by nie?”. Widzą nowe opcje, możliwości, nowe szanse i wyzwania. Wykazują ponadprzeciętną kreatywność. Żyją teraźniejszością. Mają świadomość, że tylko teraźniejszość jest pod ich kontrolą. Nigdy nie wyglądają na takich, którzy się spieszą. Nie tracą czasu, lecz go wykorzystują! Patrzą w przyszłość, są wizjonerami. Analizują bieżącą sytuację, widzą zmiany, dostrzegają te niuanse, których nikt wokół nie potrafił dostrzec. Jednym okiem patrzą na teraźniejszość, drugim obserwują przyszłość.

To takich ludzi powinniśmy wyłaniać do pracy społecznej w ogrodach. To jest wartość dodana do ogrodu jeżeli tacy ludzie zaangażują się w działalność. Zyskujemy wszyscy bo wzbogacamy nasze środowisko i nasz region. Są ludźmi sukcesu w ogrodach działkowych.

Józef  Romanowski

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.