Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Natura uzdrawia – hortiterapia w grudniu - 02.12.2020

Wiadomo już od bardzo dawna, że obcowanie z przyrodą i wykorzystywanie jej naturalnych właściwości ma moc terapeutyczną i leczniczą. Joanna Nowak w opracowaniu “Terapia ogrodnicza w krajach europejskich” definiuje terapię ogrodniczą jako “wykorzystywanie roślin i pracy w ogrodzie przez profesjonalnych terapeutów w celu poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka oraz stosunków międzyludzkich.” Autorka rozróżnia dwa rodzaje terapii ogrodniczej : czynna i bierną. Czynna to ta związana z aktywną pracą w ogrodzie a bierna polega na samym przebywaniu w otoczeniu roślin.

W grudniu choć ogród zapada w zimowy sen to nie oznacza to wcale, że nic się nie dzieje. Spada śnieg lub szron pokrywa gałązki drzew i krzewów więc warto się temu przyjrzeć i wybrać się na zimowe spacerowanie po ROD, parku czy lesie wcześniej pamiętając o odpowiednim ubiorze. Na spacer po świeżym powietrzu możemy wybrać się sami, z wnukami albo w towarzystwie całej rodziny. Podczas spaceru warto zwrócić uwagę na zjawiska i zmiany jakie nastąpiły w przyrodzie od zakończenia jesiennych prac na działce, obserwujemy ptaki poszukujące pokarmu czy spadające płatki śniegu.

Hortiterapia w grudniu – korzyści:

– spacer po mroźnym powietrzu doskonale dotlenia organizm i poprawia kondycję oraz krążenie krwi, apetyt i wzmacnia odporność,

– spacer sprzyja wyciszeniu i uspokojeniu,

– spacerując zwracamy uwagę na rzeczy, o których byśmy nie pomyśleli podczas przebywania w domu – ćwiczymy spostrzegawczość,

– obserwujemy zjawiska pogodowe, ptaki inne elementy przyrody co sprzyja rozmowom, poszerzaniu wiedzy,

– swobodne rozmowy prowadzone z dziećmi podczas spaceru sprzyjają nabywaniu i utrwalaniu umiejętności poprawnego formułowania pytań, wysławiana się, używania właściwych wyrażeń, zwrotów i słów.

Spacer a szczególnie ten z dziećmi można wykorzystać również do celów dydaktycznych i wyjaśnić im przyczyny zmian zachodzących w przyrodzie, podzielić się swoją wiedzą, spostrzeżeniami. Taka organizacja spaceru, ma zdecydowany wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny  dziecka, albowiem ułatwi dziecku zrozumienie otaczającego go świata, wzbogaci wiedzę i słownictwo, pozwoli mu na samodzielne wysławianie się i wyrażenia swoich doznań.

Podczas spaceru z dziećmi można także pokusić się o zabawę w rozpoznawanie czy poznawanie nazw gatunkowych drzew i krzewów iglastych oraz liściastych zimozielonych czy zbieranie szyszek . Zabierając ze sobą sekator można odcinać fragmenty gałązek a po powrocie:

– wspólnie przyjrzeć się zebranym roślinom np. skonfrontować igły pod kątem barwy, grubości, długości, sztywności czy zaostrzenia końcówki, poznać zapach gałązek poprzez wąchanie, rozcieranie igieł , sprawdzić czy są kłujące , lepkie, czy łatwo się łamią. Na koniec gałązki można przykleić do kartek za pomocą taśmy klejącej i podpisać nazwą rośliny.

– lub wykonać samodzielnie ozdoby świąteczne np. mały stroik świąteczny na bazie iglastej gałązki z dostępnych materiałów jak: szyszki, wstążki, świeczki czy pomarańczę nabijanej goździkami.
Korzyści: oprócz uczenia zasad BHP podczas posługiwania się narzędziami, dzieci pozyskują wiadomości na temat gatunków roślin, poszerzamy ich słownictwo (np. żywica, olejki eteryczne). Doświadczenia zmysłowe pobudzają narząd wzroku, węchu, dotyku. Unoszące się w powietrzu aromaty olejków eterycznych wpływają na poprawę samopoczucia, pracy układu oddechowego, poprawę nastroju. A wykonanie zielnika czy stroiku sprzyja rozwijaniu kreatywności i zdolności manualnych dziecka.

Okręgowy Instruktor SSI
Okręg Opolski PZD
Tomasz Kondratowicz

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.