Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Altana w ROD - duma każdego działkowca - 08.02.2016

Pełnią różne funkcje. Dla jednych są sercem ich działki, dla innych po prostu kolejnym narzędziem ogrodowej infrastruktury. Bywają skromne lub całkiem pokaźne. Nowoczesne lub nadgryzione zębem czasu. Altany - jeden z najważniejszych i nieodłącznych elementów krajobrazu Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Doświadczeni działkowcy mawiają, że nie ma nic przyjemniejszego od wypoczynku w altanie po kilkugodzinnej pracy na działce. Właśnie tam, w ich „naturalnym środowisku”, altany sprawdzają się znakomicie. Jesienią chronią przed deszczem, latem dają ukojenie od rozgrzanego do czerwoności słońca. Altany w ROD pełnią dla działkowców cały szereg funkcji, dlatego dziś próżno szukać działki, na której nie stałby niewielki domek. Herbata wypita wraz z sąsiadem, partyjka szachów, zwykła pogawędka, czas spędzony na czytaniu książki, czy po prostu błogie lenistwo i wsłuchiwanie się w ciszę – altany służą wszystkim działkowcom korzystającym z dobrodziejstw Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze altany, musimy zapoznać się z informacjami na temat jej maksymalnej, dopuszczalnej powierzchni.  Tę kwestię reguluje ustawa o ROD z dnia 13 grudnia 2013 r. Należy pamiętać, że altana działkowa może mieć powierzchnię zabudowy do 35 m² oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich, przy czym do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekroczy 12 m² (więcej informacji na temat altan znajduje na stronie PZD.PL w artykule „Altana na działce. Co każdy działkowiec wiedzieć powinien”, który dostępny jest TUTAJ).

Ponadto Regulamin ROD obowiązujący od 1 stycznia 2016 r. mówi o tym, że altana działkowa na terenie działki w ROD nie jest obiektem mieszkalnym; przebywanie w niej nie może stanowić podstawy do urzędowego potwierdzenia czasowego lub stałego pobytu.

Obecnie buduje się altany zarówno murowane jak i drewniane, ale te drugie są zdecydowanie popularniejsze. Prawidłowo zaimpregnowana, drewniana altana zimą lepiej poradzi sobie z wilgocią. Poza tym taka altana idealnie wkomponowuje się w przyrodę, a przy tym pięknie wygląda w otoczeniu ogrodowej zieleni. Oczywiście zwolenników altan murowanych także nie brakuje, ale chociażby z racji krótszego czasu realizacji i relatywnie niskich kosztów, w ROD zobaczymy więcej nowych altan wykonanych z drewna. Nie ma sensu rozstrzygać, która opcja jest lepsza, bo wybór między altaną drewnianą, a murowaną zależy przecież od wielu czynników, a już na pewno powinien być oparty o to, gdzie, kiedy i do czego będzie służyła nam altana.

Wybór altan na rynku jest ogromny, a mowa zarówno o altanach nowych i używanych. Altany możemy kupić w marketach budowalnych, przez internet, czy bezpośrednio u producenta. Wiele firm oferuje kompleksowe usługi z transportem i instalacją altany włącznie. Ceny uzależnione są przede wszystkim od powierzchni altany oraz od… fantazji działkowca. W zależności od grubości naszego portfela możemy wyposażyć altanę w wiele dodatkowych opcji lub złożyć zamówienie na altanę wykonaną z najwyższych jakościowo materiałów. Działkowiec , który nie musi martwić się o swój budżet, naprawdę ma w czym wybierać. Warto jednak zawsze zapytać sprzedawcę o rabat. Duża konkurencja na rynku sprawia, że sprzedawcy i producenci zabiegają o uwagę klienta- działkowca, oferując atrakcyjne ceny i upusty.

Wielu polskich producentów domków ogrodowych posiada w swojej ofercie co najmniej po kilkanaście różnych typów i modeli altan, które z powodzeniem możemy zainstalować na naszej działce. Największym zainteresowaniem cieszą się altany o powierzchni 25m², których cena oscyluje w granicach 13 tysięcy złotych. Za tę cenę możemy już nabyć altanę wykonaną z drewna sosnowego i świerkowego, posiadającą m.in. trzy okna (jedno w antresoli), drewniane drzwi z klamką i zamkiem patentowym. Wśród dodatkowych, płatnych opcji producent oferuje m.in. pokrycie dachu blachodachówką, rynny, ocieplenie podłogi, ocieplenie ścian, ocieplenie dachu, okna Pcv itd. Lista dodatkowych, dedykowanych elementów jest bardzo długa, więc nie ma obawy, że nasze potrzeby nie zostaną zaspokojone. Bardzo popularne są także altany mające powierzchnię 35m², są one niezwykle przestronne i funkcjonalne. Jednak należy liczyć się z tym, że im większy metraż altany, tym głębiej musimy sięgnąć do kieszeni.

Jeśli zdecydujemy się na usługę montażu, trzeba się wówczas liczyć z kosztem około 2 tysięcy złotych. Instalacja altany na działce trwa 1-2 dni. Dodatkowym kosztem będzie także usługa transportu – średnio 1,5 – 2 zł za 1 km.

Jeśli altana nie posiada tarasu, warto go dobudować, gdyż jest to element znacznie poprawiający komfort użytkowania samej altany jak i działki. Zadaszenie, w zależności od materiału, z jakiego jest wykonane, ochroni przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Do wyboru na nawierzchnię tarasu mamy drewno krajowe (sosna, świerk, dąb), które wymaga impregnacji lub droższe, egzotyczne (np. garappa, massaranduba, tek), naturalnie odporne na wilgoć. 

W większości przypadków producenci zapewniają 24-miesięczną gwarancję (niekiedy warunkiem zachowania gwarancji jest jednorazowa impregnacja altany w czasie trwania gwarancji). Istnieje także możliwość odpłatnego wydłużenia czasu trwania gwarancji.

Wcześniej należy jednak zadbać o fundamenty pod naszą altanę. Producenci altan zalecają postawienie fundamentów w postaci płyty betonowej lub tzw. fundamentów punktowych, bloczków betonowych. Warto zapytać sprzedawcę o możliwość przygotowania planu odpowiedniego umiejscowienia betonowych bloczków, by fundamenty były solidne i odpowiednio rozmieszczone. Tym powinni zająć się specjaliści. Nieodpowiednie osadzenie altany, m.in. przy silnym wietrze grozi jej przewróceniem. Konsekwencje takiego zdarzenia mogą być bardzo kosztowne i tragiczne - włącznie z narażeniem samych siebie lub osób trzecich na utratę zdrowia.  

Jak widać decyzja o nabyciu  altany wbrew pozorom nie jest taka prosta. Z uwagi na bardzo duży wybór, zróżnicowany metraż, wyposażenie, jakość materiałów, ceny altan wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Producenci altan, ale również działkowcy z odpowiednio dużym stażem ogrodowym, przy wyborze altany odradzają sugerowania się wyłącznie niską ceną. Ta niestety najczęściej idzie w parze z marnej jakości materiałami i słabym wykonaniem. To, co na pierwszy rzut oka wydaje nam się tanie, w dłuższej perspektywie często okazuje się niemałym wydatkiem. Niestety często bywa tak, że konstrukcja wzniesiona bez odpowiedniej dbałości o jakość drewna, niestarannie zamontowana, już po kilku miesiącach wymaga pierwszych napraw.

Żeby zatem po wygaśnięciu gwarancji altany nie narażać się na dodatkowe koszty i  niepotrzebny stres, do zakupu altany musimy podejść z tzw. zimną głową, i co ważne – znaleźć złoty środek między ceną a jakością. Zdrowy rozsądek to już połowa sukcesu udanej transakcji. Wielkość altany powinna być dopasowana do  powierzchni samej działki. Przecież nie jest sztuką zamontować pokaźną altanę, która zajmie większość naszego zielonego terenu. Zatem emocje i potrzeba „pokazania się” przed sąsiadem, nie są dobrymi doradcami podczas zakupów.

Ponadto w § 44 pkt 5 regulaminu ROD wyraźnie zapisano, że odległość altany od granicy działki nie może być mniejsza niż 3 metry. Jeżeli działka jest bardzo wąska lub nietypowo umiejscowiona i nie da się na niej wybudować altany w taki sposób, aby zachować odległość 3 metrów od granicy działki, wtedy plan zagospodarowania ROD określa miejsce usytuowania altany. Działkowiec zobowiązany jest wówczas wybudować altanę zgodnie z tym planem. Jest to jedyne możliwe odstępstwo od zachowania reguły 3 metrów przewidziane prawem.

Dobrej jakości altana powinna być wykonana ze starannie wyselekcjonowanego drewna. Producenci altan podkreślają, że ogromne znaczenie dla zachowania długiej żywotności altany, ma proces suszenia drewna. Aby wykonać go prawidłowo, niezbędna jest duża wiedza i jeszcze większe doświadczenie.  Jeszcze do niedawna proces przygotowywania drewna polegał na jego sezonowaniu, czyli przechowywaniu przez kilka lat i powolnym samoczynnym schnięciu. Ten proces nie eliminuje szkodników i grzybów, które mogą znajdować się w drewnie, dlatego materiał taki wymagał zabezpieczenia odpowiednimi preparatami – np. impregnatem do drewna. Obecnie coraz częściej drewno suszone jest komorowo. Ten proces trwa kilkanaście dni i przebiega w bardzo wysokiej temperaturze, która wyjaławia drewno, eliminując skutecznie wszelkie szkodniki i grzyby.

Diabeł tkwi w szczegółach. W odniesieniu do altany mowa jednak o drobnych elementach, bez których altana nie mogłaby powstać. Wszelkiego rodzaju gonty, wkręty, łączniki i gwoździe powinny być na tyle wytrzymałe, by w niesprzyjających warunkach atmosferycznych służyły długie lata. Istotną kwestią jest także jakość zastosowanych izolacji i dociepleń. Na tych materiałach nie powinniśmy oszczędzać, bo mają one kluczowe znaczenie dla zachowania odpowiednio wysokiego komfortu użytkowania altany.

Nie ma gotowego przepisu na zakup idealnej altany. Sami najlepiej musimy wiedzieć, do jakich celów ma nam ona służyć, kto będzie z niej korzystał, jak często będzie użytkowana. Przed podjęciem decyzji z pewnością warto zasięgnąć porad specjalistów, czy doświadczonych działkowców, ale ostateczny werdykt i tak należy do nas. Sęk w tym, by decyzje podejmować w zgodzie z własną intuicją. Bo przecież w ostatecznym rozrachunku najistotniejsze jest to, by po prostu dobrze czuć się we własnej altanie.

ŁP

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.