




Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wraz z nadejściem wiosny nadchodzi czas intensywnych prac na działce, które przygotują ją do nowego sezonu i mają kluczowe znaczenie dla późniejszego wyglądu i plonów. Na plakacie przedstawiliśmy najważniejsze prace i zabiegi z podziałem na miesiące, jakie warto wykonać na początku sezonu.
Żywotnik zachodni (łac. Thuja occidentalis), powszechnie znany jako „tuja” jest gatunkiem obcym. Mimo to, w Polsce stał się powszechny w ogrodach prywatnych i w nieco mniejszym stopniu w zieleni miejskiej. Również coraz więcej działkowców motywowanych szybkim wzrostem i nieskomplikowaną uprawą żywotnika sięga po ten gatunek. Czy „tuja” to dobry wybór na działkę w ROD?
Krajowy Zarząd PZD wydał nowy plakat pt. Preparaty do ochrony roślin w 2025 r., który już w tym miesiącu trafi do wszystkich ROD w kraju. Plakat przedstawia szeroki przekrój polecanych środków ochrony roślin: preparatów do kondycjonowania roślin, do zwalczania chorób, do zwalczania szkodników. Opisany został także sposób ich działania, substancje czynne, oraz na jakie choroby i szkodniki można je zastosować.
Nowy rok, nowy sezon, nowe plany, ale ogród jeszcze śpi, więc trzeba trochę poczekać z intensywnym działaniem. Zimą prace nie wymagają tyle zaangażowania i czasu co w cieplejszych porach roku, nadal znajdą się prace, które wykonać należy.
Zioła towarzyszą człowiekowi od wieków. W czasach, gdy były problemy z przechowywaniem żywności wykorzystywane były do konserwacji pożywienia. Łagodziły też problemy z dolegliwościami trawiennymi. Ich wykorzystanie w medycynie było wszechstronne. Dziś w dobie globalizacji coraz częściej ludzie sięgają po różnego rodzaju mieszanki ziół na różne dolegliwości. Coraz więcej badań naukowych potwierdza ich dobroczynny wpływ na organizm człowieka.
Listopadowe dni, chociaż chłodne, sprzyjają szkoleniom ze względu na mniej obowiązków ogrodniczych na działce. Dlatego 20 listopada 2024 r. Instruktorzy SSI oraz działkowcy uczestniczyli w szkoleniu wyjazdowym, w którym odwiedzili dwa miejsca: gospodarstwo rolne w Białęgach koło Murowanej Gośliny „Zagroda szczęśliwych zwierząt” oraz Biokompostownię na obrzeżach Poznania.
Lato w Polsce jest ostatnio pełne pogodowych skrajności – długotrwałe susze przeplatające się z gwałtownymi ulewami nie ułatwiają życia działkowcom... Przesuszony grunt słabo wchłania wodę z burzowych opadów nawalnych, co zwiększa spływ powierzchniowy, powoduje lokalne podtopienia i spłukuje glebę i uprawy. Aby poradzić sobie z tym zjawiskiem, istnieje kilka sposobów. Jednym z najlepszych z nich są ogrody deszczowe.
W dużych portalach informacyjnych i w mediach społecznościowych pojawiły się artykuły mówiące w skrócie, że w Polsce mamy za dużo rodzin pszczelich (za dużo pszczół – zjawisko przepszczelenia). Z danych Instytutu Ogrodnictwa wynika jednak, że Ukraina i Chiny odpowiadają za blisko 90%. importu miodu do Polski.
17 sierpnia 2024 r. w ROD „Kolejarz-Edwardowo” w Poznaniu odbyło się szkolenie dla działkowców dotyczące uprawy warzyw z dr inż. Tomaszem Spiżewskim i ochrony roślin z dr hab. Henrykiem Ratajkiewiczem z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
W dniu 17 sierpnia 2024 r. w ROD „Jelonek” w jelonku odbyły się warsztaty " Pomagamy naszym sprzymierzeńcom w ogrodzie". Budowaliśmy budki lęgowe, karmniki dla ptaków, dom dla jeża i budki dla wiewiórek.
Rok 2024 nie sprzyjał uprawie ogórka gruntowego. Zimna wiosna oraz ryzyko późnych przymrozków nie zachęcała do wczesnego wysiewu. Na 2024 rok zaplanowałem wysiew 9 odmian: Polan F1, Śremski F1, Regina F1, Basza F1, Krak F1, Octopus F1, Partner F1, Julian F1, Zefir F1. Dlaczego te odmiany?!
Dawniej obecny w każdym przydomowym ogrodzie, w tej chwili nieco mniej popularny, a szkoda. Agrest, bez różnicy, zielony, biały czy czerwony to znakomite źródło witaminy C i przeciwutleniaczy, a także antidotum na choroby serca. W dodatku to niewymagająca zbyt wiele pracy roślina, która gwałtownie rośnie i wcale nie musi mieć kolców.
Owoce morwy białej można wykorzystać jako suszoną przekąskę lub bazę do przetworów. Morwa wciąż należy do niedocenianych roślin, a wykazuje szerokie działanie prozdrowotne. Lipiec to czas owocowania morwy białej. Co ciekawe, nazwa wcale nie pochodzi od koloru owoców, lecz od zabarwienia kory drzewa. Jakie właściwości ma ta roślina?
Słoneczna, letnia pogoda zachęca do wypoczynku i relaksu na działce. Jednak w tym czasie musimy także pamiętać, że niewielka ilość opadów i susza to wyjątkowo trudny czas dla roślin, a lato dopiero przed nami. Jak pomóc roślinom przetrwać i nie zużywać dużo wody?
Goździk brodaty – dawniej często spotykany na działkach i w ogrodach, obecnie rzadko można go zobaczyć pośród nasadzeń działkowych roślin ozdobnych. Przypominam o nim, ponieważ teraz jest czas jego kwitnienia oraz przygotowania rozsady. Goździk brodaty jest rośliną dwuletnią, nasiona wysiewa się w pierwszej połowie czerwca najlepiej do szerokich niskich doniczek np. po chryzantemach.
Szanowni Państwo, znalazłam w skrzynce Poradnik dla początkującego działkowca oraz miesięcznik Działkowiec. Nie spodziewałam się i było to naprawdę przemiłe zaskoczenie. Świetny pomysł powitalny.
Przypominamy, iż w świetle obecnych przepisów zarówno palenie liści, gałęzi i innych resztek roślinnych na działkach oraz wypalanie traw jest zabronione i grozi za to mandat. Zabrania tego także Regulamin ROD na podstawie § 68 pkt 5. Jak co roku, jesień, zima i wiosna to czas, kiedy wielu działkowców niestety spala odpady na działkach, co łączy się ze skargami i karami. Jak ekologicznie przetwarzać odpady zielone oraz jak pozbywać się ich z działki zgodnie z przepisami? Jak kompostować?
Boczniaka ostrygowatego można uprawiać samemu, dzięki czemu smak lasu będzie dostępny przez cały rok. Z reguły jednak większość kupuje go w sklepie. Na łonie natury ostatnie sztuki na drzewach widać wiosną. Należą do grzybów blaszkowych, ale są jadalne i pełne cennych składników odżywczych.
Krwawnik pospolity, znany nie tylko w medycynie naturalnej ze swoich zdrowotnych właściwości, występuje w całej Polsce. To ziele jest łatwe w uprawie i całkowicie wytrzymałe na mróz. Spotkać go można na stanowiskach nasłonecznionych i suchych.
Spotkać w lesie dzika nie jest trudno, gdyż to jego naturalne środowisko. Coraz częściej też zwierzęta wychodzą do przestrzeni miejskiej. Nie każdy jednak wie, jak zachować się, gdy zwierzę pojawi się na naszej drodze. Uciekać czy stać nieruchomo? Czy dzik może stwarzać zagrożenie? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji.
Copyright © 2025 Polski Związek Działkowców All rights reserved.