Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Odpady roślinne na działkach – nie spalajmy a wykorzystujmy - 17.05.2024

Przypominamy, iż w świetle obecnych przepisów zarówno palenie liści, gałęzi i innych resztek roślinnych na działkach oraz wypalanie traw jest zabronione i grozi za to mandat. Zabrania tego także Regulamin ROD na podstawie § 68 pkt 5.  Jak co roku, jesień, zima i wiosna to czas, kiedy wielu działkowców niestety spala odpady na działkach, co łączy się ze skargami i karami. Jak ekologicznie przetwarzać odpady zielone oraz jak pozbywać się ich z działki zgodnie z przepisami? Jak kompostować?

czytaj więcej

Boczniaki ostrygowate możesz uprawiać cały rok w ogrodzie, a nawet na balkonie - 13.05.2024

Boczniaka ostrygowatego można uprawiać samemu, dzięki czemu smak lasu będzie dostępny przez cały rok. Z reguły jednak większość kupuje go w sklepie. Na łonie natury ostatnie sztuki na drzewach widać wiosną. Należą do grzybów blaszkowych, ale są jadalne i pełne cennych składników odżywczych.

czytaj więcej

Krwawnik pospolity w ogrodzie i na tarasie - 13.05.2024

Krwawnik pospolity, znany nie tylko w medycynie naturalnej ze swoich zdrowotnych właściwości, występuje w całej Polsce. To ziele jest łatwe w uprawie i całkowicie wytrzymałe na mróz. Spotkać go można na stanowiskach nasłonecznionych i suchych.

czytaj więcej

Co robić, gdy na drodze spotkasz dzika? - 08.05.2024

Spotkać w lesie dzika nie jest trudno, gdyż to jego naturalne środowisko. Coraz częściej też zwierzęta wychodzą do przestrzeni miejskiej. Nie każdy jednak wie, jak zachować się, gdy zwierzę pojawi się na naszej drodze. Uciekać czy stać nieruchomo? Czy dzik może stwarzać zagrożenie? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji.

czytaj więcej

Co trzeba zrobić w maju w ogrodzie i na działce? - 08.05.2024

Maj to okres bardzo intensywnych prac w ogrodzie i na działce. Działkowcy mają pełne ręce roboty, ponieważ od ich pracy w tym okresie zależy rozwój roślin i plony. Ostatni miesiąc wiosny to okres, kiedy sadzimy czy siejemy rośliny ciepłolubne. Niektórzy kupują rozsady ogórków, cukinii, dyni, a inni wysiewają nasiona tych roślin.

czytaj więcej

Ochrona roślin przed przymrozkami! - 19.04.2024

Tegoroczna wiosna przywitała nas wyjątkowo ciepło. Już pod koniec lutego temperatura wzrosła powyżej 10 stopni Celsjusza na plusie, a przełom marca i kwietnia zaskoczył nas prawdziwie letnią aurą. Termometry w ciągu dnia miejscami wskazywały aż 27 stopni ciepła, co na Pomorzu Zachodnim było anomalią niespotykaną od ponad dwóch dekad.

czytaj więcej

Magnolia na działkę – jaką wybrać i jak o nią dbać? - 10.04.2024

W czasie kwitnienia, magnolie są jednymi z najpiękniejszych wiosennych krzewów. Wśród bardzo wielu gatunków i odmian możemy wybrać takie, które będą odpowiednie do wielkości działki lub małego ogrodu i panujących w nich warunków. Jeśli posadzimy starannie dobraną odmianę i zapewnimy magnoliom odpowiednie warunki, nie będą sprawiały większych kłopotów uprawowych.

czytaj więcej

Fotoperiodyzm - 05.04.2024

Fotoperiod czy fotoperiodyzm jest to coś, co dla nas ogrodników jest ważne i może wpłynąć bardzo mocno na ilość i jakość plonów z działek. Fotoperiodyzm jest to reakcja roślin na długość dnia, która potrafi wpłynąć np. na rozpoczęcie kwitnięcia przez rośliny. 

czytaj więcej

Sadzimy drzewa owocowe na działce – jak i kiedy to zrobić? - 03.04.2024

Jesień lub wczesna wiosna, to zwykle najlepszy czas na sadzenie młodych drzewek owocowych, sprzedawanych z tzw. gołym korzeniem. Odpowiednio dobrane rośliny i odpowiednio posadzone, to większa szansa dobre przyjęcie się roślin jeszcze przed zimą i szybki start wiosną. Jak sadzić drzewka owocowe?

czytaj więcej

Rozpoczynamy przygodę z działką! - 22.03.2024

„Tu na razie jest ściernisko…” można zacytować słowa popularnej piosenki słynnych braci z Podhala. Na pierwszy rzut oka widok zarośli może zniechęcać, nie bardzo wiadomo bowiem, za co się zabrać i od czego zacząć. Warto jednak uświadomić sobie, że każda działka w ROD ma swój potencjał.

czytaj więcej

Warsztaty ogrodnicze na początek sezonu „Wiosna na działce i w ogrodzie” - 12.03.2024

W ubiegłą sobotę (9 marca) w ROD „Fort Szczęśliwice” w Warszawie odbyły się ciekawe zajęcia szkoleniowe dla działkowców i instruktorów SSI, poświęcone najważniejszym pracom ogrodowym, jakie warto wykonać wiosną. Zajęcia poprowadziła Pani Kamila Rakowska-Szlązkiewicz, kierownik Zespołu Kolekcji Roślin Ozdobnych w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie.

czytaj więcej

Działkowe prace w marcu – co warto zrobić? - 04.03.2024

Wczesna wiosna to dobry czas, aby uporządkować rabaty z roślinami  i pomóc im rozpocząć wegetację w nowym sezonie. Działkowcy z pewnością wiedzą, jak pobudzić swoją działkę do życia, jednak skorzystanie z poniższej listy zalecanych prac z pewnością nie zaszkodzi w wiosennej pielęgnacji działek i pomoże początkującym ogrodnikom. O czym warto pamiętać w marcu?

czytaj więcej

Hartowanie roślin - 05.02.2024

Bardzo często w literaturze jak i na niektórych opakowaniach nasion znajdujemy informacje, że rozsada wymaga hartowania przed wysadzaniem na miejsce stałe. Ale co to naprawdę znaczy i jak przeprowadzić proces hartowania?

czytaj więcej

Co zrobić z nieposadzonymi cebulkami kwiatów? - 04.01.2024

Termin sadzenia cebulek kwitnących roślin ozdobnych przypada zwykle na okres od końca sierpnia do października. Zazwyczaj cebule powinny być posadzone na głębokości równej około dwóch ich wysokości, ale  zdarza się, że nie posadzimy ich w odpowiednim czasie. Co zrobić z takimi cebulkami?

czytaj więcej

Nie tylko gwiazda betlejemska, czyli świąteczne rośliny - 19.12.2023

W okresie Świąt Bożego Narodzenia nasze domy, mieszkania czy ogrody dekorujemy drzewkami choinkowymi lub poinsecjami, czyli popularnymi gwiazdami betlejemskimi. Warte uwagi i bardzo dekoracyjne są  także inne, mniej lub bardziej znane rośliny, które często rosną  na działkach lub w ogrodach. Zimozielone krzewinki, krzewy, a także  rośliny domowe o ozdobnych liściach i owocach lub kwitnące zimą mogą być w tym czasie znakomitą roślinną dekoracją na zewnątrz, jak i wewnątrz altan, czy domów i mieszkań.

czytaj więcej

Funkcja a planowanie działki w ROD - 08.12.2023

Zima to często czas poszukiwania nowych inspiracji, pomysłów i planowania wiosennych prac na działce. Planując sposób zagospodarowania użytkowanych kilkuset metrów kwadratowych, działkowcy zazwyczaj kierują się głównie chęcią rekreacji, odpoczynku oraz swobodnego spędzania czasu wśród zieleni. Często nie biorą  jednak pod uwagę, że działka w ROD nie jest własnością, że jest  dana w dzierżawę do określonego celu, czyli odpoczynku i rekreacji, ale też prowadzenia upraw ogrodniczych na własne potrzeby i jednocześnie w zgodzie z przepisami i zasadami współżycia społecznego. O czym warto pamiętać planując i urządzając działkę?

czytaj więcej

Drogie warzywa i owoce, uprawiajmy je sami! - 18.09.2023

Mamy szczyt sezonu zbiorów owoców i warzyw. Ich ceny są jak na ten okres horrendalnie wysokie. Taniej już na pewno nie będzie. Coraz więcej argumentów przekonuje do prowadzenia uprawy własnych owoców, warzyw i ziół. Względy ekonomiczne przemawiają dziś za tym najbardziej. Każdy, kto robi zakupy spożywcze, zauważył, że jest coraz drożej! Wystarczy udać się na bazar, by dokonać oceny.

czytaj więcej

Uprawa warzyw i owoców – konieczność naszych czasów - 15.09.2023

Wizyta na warszawskim bazarze przy ulicy Wałbrzyskiej stała się punktem wyjścia do pewnych refleksji. Zacznijmy jednak od faktów, czyli cen… Na tym bazarze w połowie września, czyli w szczycie sezonu uprawowego (ceny powinny być niższe niż zimą) zapłacimy 26 zł za 1 kg borówki, 8−12 zł za śliwki, 5−6 zł za jabłka, 18 zł za morele, 10 zł za brzoskwinie, 6−10 zł za gruszki (‘Klapsa᾽ za 14 zł!), 10 zł za mały pojemnik malin, 15 zł za mały pojemnik truskawek lub 12−18 zł za pudełeczko porzeczek. Za pomidory przyszłoby zapłacić 8–10 zł/kg, za ogórki – 8 zł, za pietruszkę – 12 zł, za cebulę – 7−10 zł, a za sałatę – 5 zł. Towar wyglądający dość estetycznie nie przyciągał jednak tłumów konsumentów – wysokie ceny wyjaśniają wszystko!

czytaj więcej

Szkolenie dla SSI - 14.09.2023

11 września 2023 roku odbyło się drugie szkolenie z cyklu „Cięcie i pielęgnacja winorośli” dla Społecznej Służby Instruktorskiej z Okręgu Śląskiego PZD. Szkolenie połączone z pokazem zostało przeprowadzone w rodzinnej winnicy Pana Andrzeja Semika w Żorach.

czytaj więcej

Uprawiajmy własne warzywa i owoce! - 13.09.2023

Zdrowe odżywanie to już nie tylko moda, ale przybierający na znaczeniu trend związany z naszą dbałością o zdrowie własne i najbliższych. A ma to coraz silniejsze uzasadnienie, chociażby w charakterze obecnego rynku żywnościowego, na którym pojawia się coraz więcej produktów mocno przetworzonych, z konserwantami i innymi chemicznymi dodatkami. Nie bez znaczenia jest też stan naszego zdrowia, zagrożony m.in. przez postępującą plagę otyłości, która w dużej mierze jest wynikiem niewłaściwego odżywiania. 

czytaj więcej

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.