Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Smaczny, zdrowy i łatwy w uprawie. Zaproś agrest do ogrodu - 23.07.2024

Dawniej obecny w każdym przydomowym ogrodzie, w tej chwili nieco mniej popularny, a szkoda. Agrest, bez różnicy, zielony, biały czy czerwony to znakomite źródło witaminy C i przeciwutleniaczy, a także antidotum na choroby serca. W dodatku to niewymagająca zbyt wiele pracy roślina, która gwałtownie rośnie i wcale nie musi mieć kolców.

Działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, odmładza, obniża poziom cholesterolu i zapobiega chorobom serca – w szczycie sezonu letniego warto nie tylko włączyć agrest do diety, ale i zaprosić go do uprawy w ogrodzie czy na działce. Tym bardziej, iż nowoczesne odmiany nie tylko gwałtownie rosną, ale zajmują kilka miejsca w ogrodzie i co ważne, nie mają kolców.

– Agrest to kuzyn porzeczki, jabłoni czy truskawki. Rośnie i owocuje dość gwałtownie i jest krzewem o rozłożystym pokroju i sporej wysokości. Osiągać może choćby 1,5 metra wysokości. Jednak, ponieważ w niewielu ogrodach można przeznaczyć dla tego krzewu aż tyle miejsca, jego wzrost naturalnie ogranicza się przycinaniem, wspomagającym także owocowanie. Oprócz formy krzaczastej można prowadzić go jako krzew szczepiony na pniu. Wygląda wtedy bardzo dekoracyjnie i jest dobrym dodatkiem do kompozycji na słonecznych rabatach kwiatowych – wyjaśnia Edward Galus, doświadczony ogrodnik, prezes Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Działkowców.

Współczesny ogrodnik poradzi sobie także z kolcami, które przeszkadzają w zbiorach i pielęgnacji. Wprawdzie większość odmian agrestu ma mniejsze lub większe kolce, ale dostępne są także odmiany bezkolcowe.

Agrest w uprawie nie wymaga zbyt wiele pracy. Potrzebuje miejsca słonecznego i osłoniętego od mroźnych wiatrów. Nie lubi stanowisk zbyt wilgotnych. W zależności od odmiany, owoce agrestu dojrzewają w różnych porach i mogą mieć owoce zielone, białe czy czerwone. Sadząc kilka odmian możemy mieć różne kolory agrestu na swoim stole przez cały letni sezon.

– Krzak agrestu sadzi się wiosną lub jesienią na stanowisku w pełni nasłonecznionym lub w lekkim cieniu. Lubi glebę dobrze przepuszczalną, która jest lekko kwaśna, nie lubi gleb gliniastych. Przed sadzeniem warto wzbogacić ziemię kompostem. Agrest musi być podlewany w czasie lata, ponieważ aby zbył zdrowy i obficie owocował – wyjaśnia Edward Galus.

 źródło:zoomnawies.pl

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.