Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Goździk brodaty – uprawa i zastosowanie - 05.06.2024

Goździk brodaty – dawniej często spotykany na działkach i w ogrodach, obecnie rzadko można go zobaczyć pośród nasadzeń działkowych roślin ozdobnych. Przypominam o nim, ponieważ teraz jest czas jego kwitnienia oraz przygotowania rozsady.

Goździk brodaty jest rośliną dwuletnią, nasiona wysiewa się w pierwszej połowie czerwca najlepiej do szerokich niskich doniczek np. po chryzantemach. Używamy substratu do wysiewu i produkcji rozsad, a wysiane nasiona przykrywamy cienką warstwą ziemi. Podłoże z wysianymi nasionami utrzymujemy w stałej wilgotności. Siewki pikujemy do paletek lub małych doniczek, np. o średnicy 7 cm. Produkcja rozsady od pikowania trwa 4 do 6 tygodni. Na miejsce stałe rozsadę sadzimy pod koniec sierpnia i przez wrzesień.

                   

Goździk brodaty wymaga stanowiska słonecznego, ziemi przepuszczalnej, zasobnej w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotnej. Zimuje dobrze, z reguły rośliny nie przemarzają. Jeżeli pogoda jest mroźna i bezśnieżna rośliny można okryć stroiszem lub geowłókniną. Wiosną rośliny zasilamy dwukrotnie nawozem wieloskładnikowym z dużą ilością potasu, co zapewni obfite kwitnienie.

                   

Zastosowanie

Kwitnienie goździka trwa około 6 tygodni. Najchętniej uprawiany jest na kwiaty cięte do wazonów, w których utrzymuje wartość ozdobną ponad tydzień. Można także tworzyć z nich pasy ozdobne jako niskie obwódkowe żywopłoty lub plamy kolorystyczne rabat. Kolorystyka goździków jest bogata: od białych po różne odcienie różu, czerwony do bordowego i rośliny dwukolorowe z tymi kolorami.

Nie zapominajmy o tej łatwej w uprawie, wielobarwnej roślinie i sadźmy ją na swoich rabatach kwiatowych na działkach w ROD.

                   

Edward Galus

Prezes Okręgu Świętokrzyskiego

PZD w Kielcach

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.