Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Początkujący działkowcy - 12.05.2023

Pandemia sprawiła, że w ostatnich latach w ROD przybyło dużo nowych, początkujących działkowców. Zamknięcie lasów, parków czy placów zabaw uzmysłowiło wielu osobom, jak istotny jest kontakt z naturą. W obliczu tych wydarzeń istotniejsze i doceniane stało się posiadanie własnego miejsca odpoczynku, miejsca zabawy dla dziecka czy prowadzenia różnych form aktywności fizycznej. Do wejścia w posiadanie działki motywuje też chęć ucieczki od miejskiego zgiełku i hałasu. W ROD zachowały się wyparte z wielkomiejskiej codzienności interakcje społeczne, takie jak spontaniczna rozmowa, a czas płynie w nich znacznie wolniej.

Podejście do prowadzenia działki początkujących działowców różni się jednak od podejścia tych doświadczonych, długoletnich. Coraz więcej użytkowników stawia na nowoczesne rozwiązania, minimalizm i prostotę w urządzaniu działek. Skłaniają się ku rozwiązaniom oszczędnym i funkcjonalnym, które nie wymagają zbyt dużej ilości pracy, ale przy tym są estetyczne. Ze względu na pracę zawodową pożądane są także rozwiązania oszczędzające czas. Nie oznacza to jednak rezygnacji z upraw czy nasadzeń i zastąpienie ich trawnikiem, wręcz przeciwnie. Pielęgnacja trawnika jest wbrew pozorom bardziej czasochłonna i w dłuższej perspektywie droższa, niż warzywnik czy rabaty. Jest to również rozwiązanie zdecydowanie mniej ekologiczne. Odpowiednio skomponowane nasadzenia mogą być samowystarczalne i ograniczyć pielęgnację do minimum.

Mimo, że wiele osób nadal stawia na rekreację i bierny wypoczynek na działce, ponownie zaczyna się doceniać wartość warzyw i owoców pochodzących z własnej uprawy. Zwiększającą się popularność ekologicznej żywności niektórzy nazywają modą, jednak jest to zwyczajnie spowodowane wzrostem świadomości ekologicznej konsumentów i zmianą ich stylu życia. Coraz więcej osób dba o zdrowie i o to, co trafia na ich talerze. Wzrastające ceny warzyw i owoców z upraw ekologicznych potrafią jednak znacznie nadszarpnąć domowy budżet.

PZD promuje rozwiązania zgodne z potrzebami początkujących działkowców, czyli wydajne i mało wymagające. Mowa tu np. o podwyższonych grządkach, których na działkach widuje się coraz więcej. Cieszą się one popularnością wśród nowych użytkowników działek ze względu na łatwość wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, plony szybsze niż przy uprawie w gruncie, znaczne ograniczenie niszczenia upraw przez szkodniki glebowe, mniejsze ryzyko występowania chorób odglebowych (co często pozwala na wyeliminowanie chemicznych środków ochrony roślin), możliwość dobrania optymalnego podłoża do planowanych upraw oraz duża kontrola nad stopniem wilgotności gleby. Poza tym, podwyższone grządki to atrakcyjny sposób uprawy, który można dopasować do własnych preferencji estetycznych i zagospodarowania działki.

Nowi działkowcy inwestują także w systemy nawadniania. Najbardziej efektywnym i oszczędnym sposobem podlewania jest nawadnianie kropelkowe. Pozwala dostosować ilość dozowanej wody do zróżnicowanych wymagań roślin, oraz zaplanować podlewanie w odpowiedniej porze dnia, nawet podczas nieobecności na działce. Często instalacje nawadniania wykorzystują wodę opadową, co jest korzystne w obliczu zmian klimatycznych i zmniejszających się zasobów wody. Systemy gromadzenia wody deszczowej mają na celu wydłużenie czasu obiegu wody oraz jej zmagazynowanie do wykorzystania w okresie niedoborów.

PZD wychodząc naprzeciw potrzebom początkujących działkowców dostarcza im wiedzę niezbędną na początku drogi ogrodniczej. Każdy działkowiec oprócz Statutu PZD, Regulaminu ROD otrzymuje „Poradnik początkującego działkowca” oraz roczną prenumerat miesięcznika „działkowiec”. Bardzo ważnym jest również szkolenie dla nowych działkowców, na którym doświadczeni wykładowcy omawiają takie tematy jak prawo w PZD, zasady zagospodarowania i modernizacji działki, agrotechnika gleb i nawożenie roślin ogrodniczych, niechemiczne metody ochrony roślin. Oprócz tego jest to okazja do dyskusji i wymiany doświadczeń między działkowcami oraz wykładowcami. Porady ogrodnicze oraz prawne dostępne są również na stronach internetowych PZD oraz Okręgów PZD. W większości Okręgów działają instruktorzy ds. ogrodnictwa, do których można zgłosić się w przypadku wątpliwości lub pytań w dziedzinie ogrodnictwa i zagospodarowania działki. Warto sięgnąć również po broszury i książki wydawane przez PZD, dostarczane zarządom ROD. Ponadto, zarządy ROD zazwyczaj dysponują ogólnodostępnym sprzętem ogrodowym, który wypożyczają, co ułatwia pierwsze prace początkującym działkowcom, stojącym dopiero przed zakupem niezbędnych narzędzi.

 

 

Ewelina Skarzyńska

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.