Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Wrocławscy jubilaci - 23.05.2022

W 2022 roku 11 Rodzinnych Ogrodów Działkowych położonych w Okręgu Wrocławskim będzie obchodziło okrągłe jubileusze. Wśród nich są ROD „Gajowice” i  ROD „Wytchnienie”, które w tym roku świętują 90-lecie istnienia.

W Okręgu we Wrocławiu funkcjonują obecnie 223 Rodzinne Ogrody Działkowe. ROD „Gaje” jest najstarszym z nich. Na jednej z części ogrodu działki powstały już 121 lat temu w 1901 roku. 103 „urodziny” w tym roku obchodzi ROD „Sępolno”, a ROD „Rezeda” - 94. Okrągłe jubileusze, 90-lecie istnienia świętować będą ROD im. T. Kościuszki, ROD „Gajowice” oraz wpisany do rejestru zabytków ROD „Wytchnienie”.

 

 Jubileuszowy rok dla ROD „Wytchnienie

Wrocławki ROD „Wytchnienie” jest ogrodem wyjątkowym. Powstał w latach trzydziestych XX wieku, jako część modernistycznego osiedla mieszkaniowego. Jego główne ciągi komunikacyjne od początku były zaprojektowane jako aleje spacerowe dla mieszkańców. Ze względu wartości architektoniczne i historyczne w 2008 roku (wraz osiedlem) został wpisany do rejestru zabytków.

Miasto Wrocław przejęło grunty na założenie działek w 1930 r. Do użytkowników trafiły one w I połowie lat trzydziestych. – Niestety dokładna data nie jest znana, gdyż w czasie powodzi 1997 r. starsza dokumentacja uległa zniszczeniu – mówi Prezes ROD „Wytchnienie” Rafał Lipman. Ogród od początku nosił obecną nazwę „Wytchnienie”.

Zgodnie z projektem na każdej działce znajdowała się murowana altana wyposażona: w kanalizację, aneks kuchenny (z kuchnią węglową) oraz piwnicę-spiżarnię. To komfortowe – jak na trudne powojenne czasy – wyposażenie sprawiło, że tuż po II wojnie światowej stały się miejscem zamieszkiwania pracowników służb mundurowych do czasu wyremontowania po zniszczeniach wojennych budynków znajdujących się w sąsiedztwie. W latach 50. teren działek został przekazany do dyspozycji magistratu Miasta Wrocław (PUR-Państwowy Urząd Repatriacyjny). Wówczas wśród działkowców zaczęło przybywać okolicznych mieszkańców z wrocławskiego Śródmieścia oraz osiedli Kowale i Różanka.

- Po wojnie działki miały przeznaczenie bardziej produkcyjne, aniżeli rekreacyjne. W  trudnych czasach działka pozwalała wyżywić rodzinę, dawała poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Prowadzone były na nich uprawy warzyw i owoców. Do 1976 na terenie działek znajdowała się mała ferma hodowli drobiu oraz świniarnia – opowiada Prezes Rafał Lipman. Dodaje, że obecnie pełnią one raczej funkcję rekreacyjną. W gronie działkowców z ogrodu „Wytchnienie” są trzej pszczelarze oraz trzech hodowców gołębi ozdobnych.