Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

Już za parę dni kwiecień – od czego zacząć otwarcie sezonu ogrodnictwa działkowego? - 26.03.2021

Kwiecień zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie – nowy sezon ogrodniczy rozpoczyna się po wielu miesiącach wyczekiwania. Z uwagi na tegoroczne długo utrzymujące się mrozy sezon na rośliny cebulowe i bulwiaste w niewielkim stopniu się opóźnił. Dopiero teraz dojrzeć można kwitnące krokusy, wschodzące tulipany, narcyzy, szafirki, czy też hiacynty.

Istnieje około 65 tulipanów botanicznych – każdy ma inny kształt, kolor i zapach. Najbardziej znane gatunki to: tulipan turkiestański (Tulipa turkestanica), tulipan dziki (T. sylvetris) i tulipan późny (T. tarda).

Polsce dziko rośnie będący efemerofitem Narcissus radiiflorus Auct., kilka gatunków jest uprawianych jako rośliny ozdobne. Gatunkiem typowym jest narcyz biały (Narcissus poeticus L.).

                             

Szafirek drobnokwiatowy (Muscari botryoides) – gatunek rośliny z rodziny szparagowatych. Występuje w Europie środkowo-południowej od Bałkanów i Półwyspu Apenińskiego na północ do Białorusi, Polski, Niemiec i Francji.

                            

Gatunkiem typowym jest hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis L.).

Jest on uprawiany w Polsce.

                             

Działki nabierają coraz to żywszych barw dzięki kwitnącym bratkom, niezapominajkom oraz stokrotkom.

  

Działkowcy, którzy posiadają na swoich działkach krzewy kwitnące wczesną wiosną takie jak: Azalia pontyjska, Dereń jadalny, Forsycja, Karagana syberyjska, Magnolia Soulange`a, Mahonia pospolita, Migdałek trójklapowy, Pieris japoński, Pigwowiec pośredni, Porzeczka krwista, Porzeczka złota, Tawuła Thunberga, Tawuła wczesna, czy Wawrzynek wilczełyko mogą cieszyć oko rozkwitającymi roślinami.

  

 

 

 

 

 

 

Wiosna to też czas, w którym można dostrzec rozkwit Klonu srebrzystego, Śliwy tarnina, czy Wiśni piłkowanej. Drzewka owocowe przynoszą działkowcą same korzyści, bowiem wiosną pięknie kwitną, dodają uroku działce oraz roznoszą uroczy zapach świeżych kwiatów, co automatycznie wprawia w lepsze samopoczucie, natomiast latem, czy też jesienią, kiedy dają schronienie przed promieniami słońca, a przede wszystkim owocują wpływając na kubki smakowe działkowców i ich rodzin, bo przecież nie ma nic lepszego niż świeże, zdrowe owoce,  bez dodatku chemii i ulepszaczy, a ponadto samodzielnie wyhodowane!

 

                                               

Wiosna to czas, w którym wszyscy działkowcy mają co robić – począwszy od porządków na działce po zimie, po pierwsze nasadzenia. Pierwsze odwiedzenie działki po zimie - dla jednych widok ogromu ciężkiej pracy, jaka stoi przed użytkownikiem działki, dla drugich radość, jaką niesie za sobą myśl o rozpoczynającym się sezonie ogrodnictwa działkowego. Nierzadko pracy jest tak wiele, iż stajemy przed działką i łapiemy się za głowę, gdyż nie wiemy od czego zacząć pracę. Dla wszystkich z Państwa, którym nasuwa się to pytanie przygotowaliśmy specjalną przypominajkę.

Co należy zrobić na działce w kwietniu?

1. Zdejmujemy wszelkie okrywy z roślin mało odpornych na mrozy. Użyty materiał można wykorzystać ponownie z początkiem następnej zimy – to zarówno oszczędność pieniędzy, jak i dbałość o środowisko. Usunięcie przykryć z roślin w odpowiednim momencie jest niezwykle ważne ponieważ pierwsze, wiosenne słońce przy dodatnich temperaturach może je zagotować pod założonym okryciem.

2. Porządkujemy rabaty – wycinamy suche pędy zeszłorocznych bylin, spulchniamy ostrożnie podłoże zwracając szczególną uwagę na wschodzące rośliny wczesne. Koniecznie wyzbywamy się pojawiających się chwastów, które psują walory estetyczne działki, a przede wszystkim zabierają miejsce wchodzącym roślinom.

3. Jeżeli gleba w ogrodzie już rozmarzła, rozpoczynamy nawożenie roślin. Warto skorzystać z kompostu, jaki powstaje w działkowych kompostownikach. Dostarczy on roślinom niezbędnych składników, a dodatkowo zahamuje odparowywanie wody z gleby.

4. Gdy ustąpią mrozy dobrze jest spryskać modrzewie i świerki, aby zapobiec rozwojowi ochojnika świerkowo-modrzewiowego.

5. Sadzimy drzewka i krzewy owocowe uprawiane w pojemnikach i z gołym korzeniem (jabłonie, śliwy, grusze, porzeczki, agrest, maliny, brzoskwinie, wiśnie, czereśnie).

6. Wysiewamy nasiona rzodkiewki, pietruszki korzeniowej i naciowej, marchwi, grochu, cebuli, szpinaku i kopru.

7. Przeprowadzamy cięcie drzew i krzewów owocowych, usuwamy chore oraz krzyżujące się i nadmiernie zagęszczone gałęzie. Pamiętajmy, aby nigdy nie przycinać roślin tępym narzędziem ponieważ może to skutkować ich uszkodzeniem. Sekator powinien być zawsze naostrzony. Należy również zwrócić uwagę, aby nie obcinać roślin brudnym sekatorem, którym wcześniej przycinaliśmy chore gałęzie drzew, czy krzewów. Cięcie przeprowadzamy podczas słonecznej, suchej pogody. Warto zabezpieczyć rany roślin maścią ogrodniczą ze środkiem przeciwgrzybiczym, aby zminimalizować ryzyko zakażenia roślin.

8. Przeglądamy rośliny pod kątem występowania szkodników – im wcześniej zauważymy rodzący się problem – tym łatwiej będzie się go pozbyć.

9. Na oczyszczonym i wyrównanym podłożu wysiewamy, bądź dosiewamy trawę. Należy zwrócić szczególną uwagę na jej podlewanie, gdyż potrzebuje ona duże ilości wody – wtedy wyrośnie w bardzo szybkim tempie. Będzie również gęstsza oraz pięknie zielona.

10. Wczesna wiosna to czas, w którym zakładamy łąki kwietne. Na przygotowaną glebę wysiewamy przygotowane mieszanki roślin.

11. Przeprowadzamy regenerację trawnika możemy do tego wykorzystać aerator, bądź wertykulator. Dzięki temu zadbamy o prawidłowe napowietrzenie i nawodnienie niższych warstw ziemi.  

12. Zaczynamy regularnie kosić i nawozić trawnik. Nie wolno dopuszczać do przerostu trawnika, gdyż wtedy staje się on rzadki oraz bladozielony.

Działkowcy posiadający oczko wodne powinni przystąpić czyszczenia zbiornika wodnego po zimie i uruchomienia pompy oraz filtra. Następnie można zacząć dzielić i sadzić rośliny ze strefy przybrzeżnej i podwodnej. Pamiętajmy, iż jeżeli temperatura wody utrzymuje się powyżej 12ºC koniecznym jest rozpoczęcie karmienia żyjących w oczku wodnym ryb.

 

Oliwia Ciechomska - insp. ds. administracyjnych OZ PZD

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.