Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

Gniezno: Działkowcy świętują - 01.10.2012

Rankiem 19 września 2012 roku zjawili się pod,, Wzgórzem Lecha” działkowcy z Westwalii – Lippen po przejściu placu św. Wojciecha i wspięciu się na to historyczne wzgórze piastowskie rozpoczęli zwiedzanie gnieźnieńskiej katedry. Poprzez,,Drzwi Gnieźnieńskie” i portrety pięciu pierwszych koronowanych w Gnieźnie królów Polski zwiedzaliśmy miejsce gdzie wszystko się zaczęło.

Zaczęło się chrześcijaństwo. Zaczęła się Polska.

Następnym etapem był rynek gnieźnieński i wizyta obok pamiątkowej tablicy Polskiego Związku Działkowców ufundowana przez Radę Krajową w roku 2000 z okazji Centralnych,, Dni Działkowca”, które to odbyły się w Gnieźnie.

Następnie działkowcy niemieccy zostali przyjęci przez prezydenta miasta Pana Jacka Kowalskiego. Spotkanie to odbyło się w Starym Ratuszu miasta.

Między godziną 11.00 a 12.00 delegacja niemieckich działkowców wizytowała jeden najefektywniej zarządzany ogród Gniezna tj. Rodzinny Ogród Działkowy im Grodu Lecha.

W bramie wjazdowej gości powitał prezes ogrodu Pan Wojciech Gola wraz z Zarządem.

Obok pamiątkowej tablicy wykonana została wspólna fotografia, nad głowami powiewała flaga gości oraz nasza związkowa a na trzecim maszcie przy dużym wietrze trzepotała biało czerwona.

Goście zostali poproszeni do świetlicy ogrodowej gdzie przy drugim śniadaniu Prezes Wojciech Gola w krótkim wystąpieniu przedstawił historię ogrodu oraz czas teraźniejszy.

Na koniec prezes ogrodu poprosił o wpis w księdze pamiątkowej działkowiczów z okręgu Westwalia – Lippen.

Pogoda oraz czas nie pozwolił na rozszerzone zwiedzanie naszego ogrodu.

Następnym etapem był pobyt w Młodzieżowym Domu Kultury gdzie nasi goście uczestniczyli w uroczystym nadaniu sztandaru dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych miasta i powiatu gnieźnieńskiego.  Uroczystość ta była poprzedzona mszą świętą gdzie sztandar został poświęcony.

Podczas gali troje działkowców z delegacji niemieckiej prezydent miasta Pan Jacek Kowalski wyróżnił medalami koronacyjnymi.

Natomiast medalem za zasługi dla PZD został wyróżniony Prezydent Miasta Gniezna Pan Jacek Kowalski, uroczystego aktu dokonał wiceprezes KR PZD Pan Tadeusz Jarzębak.

Następnym etapem wizyty działkowców niemieckich był wspólny obiad z władzami miasta oraz działkowcami gnieźnieńskimi.

Kolejnym celem był ogród im. Karola Świerczewskiego w Witkowie miejscowości oddalonej o 15 kilometrów od Gniezna. Atrakcją przejazdu była wspólna podróż kolejką wąskotorową. Po dotarciu do stacji Witkowo przywitała nas skoczna melodia grana przez akordeonistę, który to towarzyszył w przemarszu aż pod sam ogród. Przed bramą wszystkich gości powitał prezes ogrodu  Pan Edmund Rybarczyk, który zaprosił wszystkich do stołów biesiadnych. Podczas biesiady były śpiewane piosenki polskie i niemiecki, również nie zabrakło tańców par mieszanych.

Po zachodzie słońca żal było się rozjeżdżać działkowcom niemieckim jak i naszym.

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio