Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Działkowcy z ROD "Prząśniczka" o kluczowej roli Polskiego Związku Działkowców w okresie pandemii, a także o superlatywach związkowego wydawnictwa - 27.10.2020

W dniu 24 października 2020 roku przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego odbył się cotygodniowy dyżur kasjera, a także Prezesa Zarządu ROD w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Prząśniczka” w Toruniu.

Wszyscy działkowcy korzystający z dyżuru otrzymali zestawy wydawnictwa związkowego w postaci kilkunastu interesujących broszur Krajowej Rady, a także aktualnego wydania „Zielonej Rzeczpospolitej”, by te trudne dla wszystkich dni działkowcy mogli pożytecznie wykorzystać zajmując swoje umysły poszerzaniem horyzontów ogrodnictwa działkowego.  

Działkowcy bardzo pozytywnie i z wielką radością odbierają kolejne broszury, chwaląc przy tym te, które otrzymali w trakcie poprzednich dyżurów. Wśród przychylnych komentarzy usłyszeć można między innymi podziękowania w stronę Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców za dbałość o wiedzę działkowców, a także chęć dzielenia się wielce pożytecznymi i funkcjonalnymi radami i rozwiązaniami w przeróżnych dziedzinach ogrodnictwa działkowego, a także sprawny przekaz informacji pomiędzy władzami krajowymi, a działkowcami, dzięki czemu mają oni zawsze najnowszą garść informacji o tym, jakie decyzje oraz działania są podejmowane przez Krajowy Zarząd PZD.

„Świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, którego w obecnej sytuacji posiadamy aż nadto jest pogłębianie wiedzy działkowej. Broszury wydawane przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców cieszą się ogromną popularnością wśród działkowców, z rozmów z moimi sąsiadami w ogrodzie wynika, iż z niecierpliwością oczekują oni na kolejne wydania – podobnie jak ja, gdyż można z nich wyczytać wiele ciekawych wskazówek odnośnie rozwiązań w prowadzeniu uprawa, a także roślinach ozdobnych. Jednym słowem – cieszymy się, że ktoś pamięta o działkowcach, których nie korzystają z Internetu, a także chętnie pozyskują fachową wiedzę.” – Pan Sławomir – działkowiec ROD „Prząśniczka” od 2004 roku.

Użytkownicy działek nie kryją również swojego zadowolenia z działań podejmowanych przez Okręg Toruńsko – Włocławski Polskiego Związku Działkowców w postaci stałej kontroli nad zarządami Rodzinnych Ogrodów Działkowych, dzięki czemu ogród cieszy się prężnie działającym zarządem, który kładzie ogromny nacisk na dobro i bezpieczeństwo działkowców, czy też aktywnie czuwa nad przestrzeganiem Regulaminu ROD przez wszystkich działkowców.  Zadowalającym dla działkowców jest również regularne przekazywanie przez Okręgowy Zarząd PZD napływających do biura materiałów skierowanych dla działkowców.

Cała rodzina działkowa ROD „Prząśniczka” czuje się w ogrodzie bezpiecznie, dzięki czemu ma nieskrępowaną możliwość do przygotowania swojej działki na sezon zimowy przy jednoczesnym zapewnieniu sobie odskoczni od dnia codziennego. W czasie dyżuru działkowcy chętnie rozmawiają, dzielą się swoimi przemyśleniami odnośnie tego co dzieje się zarówno w całej Polsce, jak i w ogrodzie.

„Obok tego, co dzieje się na świecie w związku z pandemią COVID-19 trudno przejść obojętnie. Wszyscy obawiamy się nawet zwyczajnego wyjścia do sklepu po zakupy, gdyż nie wiemy, kto przed nami dotykał wózków zakupowych, produktów na sali sprzedaży, czy też półek sklepowych. Nie możemy wyjść z nawet najbliższą rodziną na niedzielny obiad do restauracji, odwiedzić rodzin zamieszkujących tereny poza granicami naszego Państwa. Jednym słowem nasza wolność jest mocno ograniczona. Rodzinny Ogród Działkowy w obecnych czasach jest naszą ostoją, jedynym miejscem na ziemi, oprócz własnych czterech kątów, abyśmy mogli czuć się bezpiecznie, a do tego spędzać czas na świeżym powietrzu.” – Zbigniew Komandowski – działkowiec, a także przewodniczący Komisji Rewizyjnej ROD „Prząśniczka”.

„Jestem starszym człowiekiem, który zwyczajnie obawia się o swoje zdrowie, dlatego unikam opuszczania mojego mieszkania. Zakupy dostarczają mi dzieci, abym nie musiał tłoczyć się w marketach z innymi klientami. Ogromną radość sprawia mi moja działka – to właśnie dzięki niej mam możliwość zaczerpnięcia świeżego powietrza bez narażania swojego zdrowia. Nasz zarząd (zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Prząśniczka” w Toruniu – dopisek redagującej) dba o to, abyśmy byli bezpieczni. Wystarczy spojrzeć choćby na odbywające się dyżury. Prezes dba, aby przestrzeń pomiędzy działkowcami wynosiła nawet 3 metry, pomimo, iż obowiązkiem jest zachowanie 1,5 m odstępu, każdy odwiedzający biuro na wejściu musi przejść dezynfekcję dłoni. O maseczkach nie wspominając, bo nie zdarzyło się, abym zobaczył na terenie ROD osobę poruszającą się bez maseczki – o co stale apelują członkowie zarządu. Właśnie takie działania dają nam, działkowcom poczucie bezpieczeństwa.” – Pan Roman – wieloletni działkowiec ROD „Prząśniczka”

„Ja teraz większość czasu spędzam w domu, bo oczywistym jest, że dbałość o własne zdrowie i życie jest najważniejsza. Jestem na emeryturze, więc praktycznie nie muszę wychodzić poza moje miejsce zamieszkania. Dało mi to sporo czasu na przemyślenie wielu kwestii. I doszłam do jednego wniosku, który związany jest z działkowcami. Szczęście tym, których ogrody są stowarzyszone w Polskim Związku Działkowców. Moi bliscy znajomi nie mają takiego szczęścia, bowiem zakupili jakiś czas temu działkę w ogrodzie, który stanowi odrębne stowarzyszenie, właśnie u nas, w Toruniu. Tam nikt nie przejmuje się zapewnieniem działkowcom bezpieczeństwa. Kontakt z zarządzającymi mają utrudniony. Ogród żyje swoim życiem. A w Polskim Związku Działkowców? Stale wprowadzane są nowe zalecenia, uchwały ze strony Władz Krajowych, Okręg (Okręgowy Zarząd Toruńsko – Włocławski) monitoruje wypełnianie obowiązków związanych z zachowaniem reżimu sanitarnego na terenie ROD, na bieżąco otrzymujemy nowe informacje, nowe zalecenia, zasady funkcjonowania w ogrodzie. W Polskim Związku Działkowców bezpieczeństwo działkowców stawia się na pierwszym miejscu, dzięki czemu swobodnie i chętnie korzystamy z dobrodziejstw naszych ogródków – zwyczajnie dlatego, że dzięki tym wszystkim działaniom czujemy się tu bezpiecznie.” – Pani Ewa – działkowiec ROD „Prząśniczka” z ponad 40 – letnim stażem.

Przychylne słowa ze strony działkowców są miodem na serce aktywnych działaczy Polskiego Związku Działkowców. Przyjemnością jest fakt, iż użytkownicy działek dostrzegają i doceniają starania zarządów zarówno Rodzinnych Ogrodów Działkowych, Okręgowych, a także Krajowego. W obecnej sytuacji za priorytet uznaje się zapewnienie bezpieczeństwa na terenie ROD, abyśmy w przyszłym sezonie spotkali się w ogrodach w niezmienionym składzie.

 

Oliwia Ciechomska – insp. ds. administracyjnych

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.