Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Działkowcy ze Świnoujścia w sprawie retencji - 27.08.2020

Do działkowców trafił ostatni numer „Zielonej Rzeczpospolitej”, wydanie za które chcemy podziękować całej redakcji. Każdy artykuł przyciąga uwagę czytelnika i dostarcza nowych informacji. „Kącik nowego działkowca”- trafiony  dziesiątkę! Niełatwo jest przekazać potrzebną działkowcom wiedzę w tak przystępny sposób tak jak udało się to „Zielonej Rzeczpospolitej”. Dobrze też, że drogą publikacji docierają do naszej społeczności przeprosiny i sprostowania od tych, którzy bezzasadnie szkalują dobre imię działkowców oraz ich Związku.

Dobrze stało się, że Prezes Eugeniusz Kondracki temat poruszył bo wielu nie wiedziało nawet, że istnieje program „Moja woda”. Zupełnie niezrozumiałym i krzywdzącym dla działkowców jest promocja tego działania przez Ministerstwo Klimatu. Resort najwyraźniej kieruje go do wyłącznie bogatszej części społeczeństwa, zwracając się do właścicieli nieruchomości, konkretnie-domów jednorodzinnych. Jeżeli rządzącym istotnie zależy na propagowaniu proekologicznego działania i korzystania z wód opadowych nie powinien bagatelizować terenów Ogrodów Działkowych gdzie gospodarzą mniej zasobni Polacy ale za to potencjał ekologiczny tych terenów jest znaczący. Taki „ukłon” w stronę zasobniejszych rodaków budzi złe emocje i niepotrzebnie nas  dzieli. Dlatego, nie tylko ze względów czysto ekonomicznych niedobrze stało się, że w tym projekcie działkowców pominięto, wręcz-zlekceważono!

Niewielkim pocieszeniem jest deklaracja resortu, że „być może, w kolejnych wersjach projektu, wprowadzone zostaną zmiany, które pozwolą na włączenie działkowców. O nadziei jest zresztą znane przysłowie...

Wraz z całym Związkiem, działkowcy ze Świnoujścia oraz Kolegium Prezesów ROD w mieście ubolewają nad takim podejściem Ministerstwa Klimatu.

Teresa Napiórkowska

Prezes ROD "Granica" w Świnoujściu , 847 działek 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.