Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Działka rekreacyjno-uprawowa w ROD "Pionier" w Rypinie - 09.06.2020

Trzy lata temu Państwo Katarzyna i Edward Kochańscy postanowili nabyć prawa do użytkowania działki i stać się członkami w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Pionier” w Rypinie. Działka, którą nabyli była początkowo zaniedbana. Pan Edward przyznaje, że doprowadzenie jej do stanu obecnego zajęło mu dużo czasu i pracy. Wkład pracy włożony w uporządkowanie działki sprawił, że działka jest dumą Państwa Kochańskich.

Obecnie działka ta ma charakter bardziej rekreacyjny, ale znalazło się również miejsce na uprawy owocowe i warzywne.

W części warzywniczej wydzielona jest kwatera na zioła, z których uprawy bardzo dumna jest Pani Katarzyna.

Państwo Kochańscy prowadzą uprawę warzyw na własny użytek. Posiadają na działce m. in. ogórki czy pomidory. Część warzywna działki bardzo ładnie komponuje się z częścią wypoczynkową, o którą użytkownicy dbają z równą starannością.

Działka numer 99 początkowo była bardzo zaniedbana i zachwaszczona. Małżonkowie po jej zakupie przystąpili do uporządkowania upraw. W minionym okresie na działce tej rosła tylko czereśnia. Państwo Kochańscy nawieźli dużą ilość ziemi, zasiali trawę, posadzili więcej drzewek owocowych oraz upiększyli ją kwiatami. Drzewka otoczone są osłonami ochronnymi, w których ziemia przykryta jest korą. Takie rozwiązanie pomaga utrzymać wilgotną glebę.

Pani Katarzyna wraz z mężem Edwardem czerpią inspiracje z takich wydawnictw jak „działkowiec” i „Mój ogródek”. Często odwiedzają również strony internetowe poświęcone Polskiemu Związkowi Działkowców dowiadując się wielu ciekawych rzeczy. Ostatnim bardzo ważnym tematem, odkrytym przez Pana Edwarda jest Otwarty Program Klimatyczny. Realizując zapisy tego programu działkowcy z działki numer 99 zainstalowali na altanie system rynien, dzięki którym zbierają deszczówkę, któ®a służy do podlewania wielu upraw.

Działka jest dla nich miejscem wypoczynku, odskocznią od pracy. Bardzo rzadko bywają dni, kiedy Państwo Kochańscy nie odwiedzają działki. W wolne od pracy dni odwiedzają ich dzieci i wnuki, dając tym samym jeszcze więcej radości.

 

Opracowała:

mgr Blandyna Łubkowska

Okręg Toruńsko – Włocławski PZD

   

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.