Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Bezdomni na działkach – jak reagować? - 30.11.2018

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią spadek temperatury, który jest szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych. Jesienią i zimą ze zdwojona siłą powraca temat nielegalnego zamieszkiwania i koczowania na terenach ogrodów działkowych. W jaki sposób społeczność działkowców może pomagać bezdomnym, a tym samym dbać o bezpieczeństwo ogrodów?

Bezdomni wykorzystują fakt, że zimą ogrody działkowe świecą pustkami i szukają schronienia przed chłodem w altanach. Jest to zjawisko niepożądane, nie tylko ze względu na możliwość zniszczenia mienia działkowców, ale przede wszystkim z powodu zagrożenia życia i zdrowia samych bezdomnych. Są oni szczególnie narażeni na wychłodzenie organizmu, które może prowadzić do śmierci. Niezwykle niebezpieczne są także próby dogrzewania altan, które mogą zakończyć się zaczadzeniem, a także wybuchem pożaru. Niestety takie sytuacje zdarzają się bardzo często, o czym informują media lokalne. Tylko na przełomie października i listopada straż pożarna interweniowała na terenach ROD kilka razy, m.in. w Świnoujściu czy Opolu, gdzie niestety w płonącej altance ratownicy znaleźli zwłoki mężczyzny.

W jaki sposób zarządy ogrodów i sami działkowcy mogą przeciwdziałać temu zjawisku? Kluczowa wydaje się współpraca w tym zakresie z odpowiednimi służbami. Przykładowo, starogardzcy prezesi ROD co roku włączają się do akcji pomocy bezdomnym. W tym roku już odbyło się spotkanie zorganizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim. 16 października br. wspólnie z przedstawicielami Policji i parafialnego Zespołu Caritas przeanalizowano formy współpracy, przedyskutowano i skoordynowano formy działań, wymieniono dotychczasowe doświadczenia. Jest to bardzo ważna inicjatywa, która z pewnością jest powielana w innych okręgach.

Innym istotnym działaniem jest każdorazowe reagowanie na obecność osób niepożądanych w ROD. Tutaj rolą zarządów ogrodów jest wyrabianie wśród działkowców nawyku zgłaszania takich przypadków, czy to do kierownictwa ROD, czy bezpośrednio do odpowiednich służb - policji, straży miejskiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w swoim mieście.

Warto również pamiętać o nieustannym edukowaniu działkowców, przypominaniu im o odpowiednim zabezpieczeniu swojego mienia. Pomocne tu mogą być takie rozwiązania jak: solidne zamki i drzwi w altanie, ewentualnie systemy alarmowe czy rejestratory ruchu i kamery, które wraz z postępem technologicznym stają się coraz tańsze i tym samym bardziej dostępne. Jednak nic nie zastąpi czujności – dlatego warto również zimą co jakiś czas pojawić się w ogrodzie i osobiście skontrolować swoją działkę.

Pamiętajmy, że zgłaszając służbom obecność osób bezdomnych na terenie ROD nie czynimy im krzywdy, pozbawiając dachu nad głową, a wręcz przeciwnie - pomagamy. W większości miast znajdują się specjalne ośrodki, które przyjmują bezdomnych niezależnie od liczby łóżek i miejsc. W niektórych tego typu placówkach zrezygnowano nawet z warunku, jakim jest trzeźwość podopiecznych. Ogrody i altany to nie jest odpowiednie miejsce dla bezdomnych.

KGK

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.