Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Rodzinne Ogrody Działkowe nie tylko dla działkowców - 23.02.2016

Środowisko świętokrzyskich działkowców aktywne jest na bardzo wielu polach, a Okręg Świętokrzyski oraz poszczególne rodzinne ogrody działkowe współpracują z licznymi organizacjami, instytucjami czy fundacjami działającymi w różnych, ważnych społecznie dziedzinach. Pozytywna rola i oddziaływanie takiej współpracy jest nie do przecenienia z punktu widzenia wizerunku PZD i ogrodnictwa działkowego oraz jego popularyzacji.

 

            Przykładów na taką współpracę, trwającą już od wielu lat i przynoszącą obopólne korzyści jest wiele. Zacząć można choćby od bliskich kontaktów ROD „Magnolia” w Kielcach z lokalnym Świętokrzyskim Stowarzyszeniem Pszczelarzy. Wspólne imprezy integracyjne, mające na celu pokazanie atrakcyjności i korzyści płynących z pszczelarstwa i ogrodnictwa, na których można nabyć wiele cennych i zdrowych przetworów stały się już w ROD „Magnolia” tradycją. Za każdym razem gromadzą coraz szersze grono zainteresowanych. Kolejną z pięknych inicjatyw podejmowanych przez ten Ogród jest cykliczne organizowanie spotkań, pikników i imprez wspólnie ze Stowarzyszeniem „Nadzieja”, które czynnie działa i wychodzi naprzeciw osobom niepełnosprawnym. Jest to okazja do aktywizacji niepełnosprawnych, ale także i wyczulenia działkowców i wszystkich, którzy na podobne imprezy przychodzą, na cierpienie i pomoc dla innych ludzi.

 

            Także i Skarżysko-Kamienna może pochwalić się prężnymi działkowcami, pragnącymi budować ciepły i pozytywny wizerunek swych ogrodów i PZD, a także starającymi się zachęcić dzieci do ogrodnictwa działkowego już od najmłodszych lat.
W tym celu na terenie skarżyskich ogrodów, w szczególności zaś w ROD „Kolejarz”, organizowane są lekcje przyrody na świeżym powietrzu dla uczniów szkół podstawowych. Zabawa poprzez edukację to według współpracujących z ROD szkół najlepszy sposób, by nauczyć dzieci poszanowania do przyrody.

 

            Nie tylko dzieci mogą jednak liczyć na atrakcje przygotowane w rodzinnych ogrodach działkowych. Ogrody współpracują bowiem również z seniorami. Na terenie ROD „Winnica I” w Ostrowcu Świętokrzyskim organizowane są wraz z ostrowieckimi Klubami Seniora ogniska, które integrują nie tylko działkowców i seniorów, ale także ich rodziny. Spotkania te stanowią okazję do wymiany doświadczeń i miłego spędzenia czasu, ale przede wszystkim – aktywizacji osób najstarszych. Z seniorami współpracuje również Biuro Okręgu Świętokrzyskiego w Kielcach, które już od dwóch lat udostępnia swoje pomieszczenia sekcji ogrodniczej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jednocześnie przybliżając słuchaczom funkcjonowanie i znaczenie rodzinnych ogrodów działkowych.

 

            Dzięki podobnej współpracy ROD stają się miejscem, w którym bardzo chętnie przebywają nie tylko działkowcy, ale i inne grupy społeczne o szerokim przekroju wieku czy wykształcenia. Dzięki temu ogrodnictwo działkowe zyskuje nowych sympatyków, a pozytywny wizerunek PZD jako stowarzyszenia otwartego i aktywnego na różnych polach – umacnia się w świadomości społeczeństwa.

 

                                                                                              Anna Ślusarczyk

                                                                                              Inspektor ds. terenowo – prawnych

                                                                                              Okręgu Świętokrzyskiego PZD

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.