Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Publicystyka związkowa

Złapać złodzieja - 15.09.2015

W ogrodach często ginie dosłownie wszystko narzędzia ogrodowe, kosiarki, wiertarki, drobne meble, naczynia, klamki z drzwi, wszystko co da się sprzedać a w skrajnych przypadkach złodzieje nie gardzą przetworami i artykułami spożywczymi. Złodzieje czują się całkowicie bezkarni mówi pan Stanisław działkowicz od 20 lat, który altanki już nie zamyka, bo złodzieje pokonują każdą kłódkę a im trudniej ją otworzyć, tym więcej zepsuje przy okazji np.: wybiją okno, wyłamią futrynę... Nierzadko zdarza się, że nocują u mnie także bezdomni dodaje. Zarząd Ogrodu i działkowcy zgłaszają te przypadki straży miejskiej, a ta ,owszem, pomaga w pozbywaniu się tych intruzów i wyprowadza ich z ogrodu. Jednak na następną noc bezdomni wracają, niczym do noclegowni. 

Za obecnośœć bezdomnych w altanach działkowych co niektórzy działkowcy obwiniają zarządy ROD, zarzucając, iż nie likwiduje tego zjawiska. Jak mają to robić zarządy, skoro bezdomnoœć jest problemem społecznym i nasze Państwo nie poradziło sobie dotychczas z bezdomnoœści.

Bandy złodziei i wandali grasujących po ogródkach spędzają sen z powiek wszystkim działkowcom. Jednak sam krzyk łapać złodzieja dzisiaj już nie wystarczy.

Każdą kradzież należy bezwzględnie zgłosić na policję, która jest przez ustawodawcę powołana do wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz œcigania ich sprawców. Wielu złodziei, a często zorganizowane szajki zostają wyłapani przez policję i na dłuższy czas jest spokój w ogrodach.

Co zrobić, by radoœć z działki nie zemściła nieprzyjemna niespodzianka? Idealnego rozwiązania nie ma. Jednak wydaje się, że dobrym sposobem może być monitoring podłączony do systemu miejskiego np. straży miejskiej. Czy umieszczenie na bramach zewnętrznych ogrodów działkowych kamer, włamania do ogrodów nie nastąpią ? Czy zniknie również problem podrzucania œśmieci do ogrodów przez  niektórych właœcicieli domków jednorodzinnych?  Sami działkowcy twierdzą, że nie wiele to zmieni, bowiem złodzieje i wandale maskują się kapturami zaciągniętymi na głowę i twarz, doskonale rozpoznają zamieszczone kamery i niszczą je. Monitoring ogrodu przez firmę ochroniarską jest dobrym i skutecznym rozwiązaniem, jednak bardzo kosztownym, najczęœciej przekraczającym możliwoœści finansowe działkowców.

Jako inną alternatywę wskazać można straż obywatelską. Jednostki straży obywatelskiej istnieją już w niektórych miastach w Polsce, spełniają okreśœlone funkcje i ta inicjatywa jest coraz częœciej podejmowana przez mieszkańców. Oczywiœcie powstanie formacji, zależy przede wszystkim od zaangażowania lokalnej społecznoœci. Działkowcy muszą chcieć się zrzeszyć w taką straż obywatelską i dbać o swoje bezpieczeństwo. Taka straż jest skuteczna, bowiem to sami działkowcy poszczególnych ROD wiedzą najlepiej, jakie problemy im doskwierają i gdzie dochodzi do drobnych przestępstw. Powstawanie straży obywatelskich jest popierane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych a założenie może się odbywać na podstawie uchwały rady gminy lub w formie stowarzyszenia.

Najgorzej jest w okresie zimy, kiedy złodzieje poszukujący złomu lub innych rzeczy, które można spieniężyć, przeczesując ogrody działkowe. Zima, to idealny okres dla złodzieja, bowiem w tym czasie właœciciele bardzo rzadko zaglądają na swoje działki. Zimą często dochodzi również do podpaleń altanek. Dlatego warto rozważyć możliwoœć ubezpieczenia się w jednej z wielu firm funkcjonujących na rynku. Koszty ubezpieczeń oraz warunki na jakich można zawierać polisy przedstawię w następnym odcinku.

 

Jak powołać straż obywatelska >>

 

Krzysztof Paciepnik

OZ Sudecki PZD

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.