Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek
Gdy po praz pierwszy w sezonie usłyszymy wiosenny śpiew ptaków, powinniśmy zorganizować dla ptaków budki lęgowe. Zróbmy budki i zawieśmy je tam, gdzie brakuje naturalnych dziupli i innych schronień dla ptaków. Pamiętajmy, że ptaki są zwierzętami terytorialnymi, dlatego budki powinny być umieszczane w dużych odstępach.
Nasze działki to ważne miejsce dla zwierząt, odwiedzają nas ptaki, jeże czasem wiewiórki. Warto pomyśleć o naszych przyjaciołach, gdy zbliża się zima. Zachęcamy działkowców do wieszania budek lęgowych, możemy je wieszać przez cały rok, jednak najbardziej dogodnym terminem jest jesień. Będą one idealnym schronieniem dla ptaków, które zimują w Polsce i pomoże im przetrwać mrozy. Wieszając budki lęgowe pomagamy ptakom, zwłaszcza tam gdzie nie ma naturalnych dziupli.
Wszyscy wiemy że największym sprzymierzeńcami ogrodników są ptaki, które zjadają w ciągu sezonu ogromne ilości szkodników. Aby zachęcić skrzydlatych przyjaciół do osiedlenia się na działkach wiele osób zdecydowało się zawiesić na drzewach budki lęgowe. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody w terminie od 16 października do końca lutego czyścimy budki lęgowe, czyli poza sezonem lęgowym.
Rodzinny Ogród Działkowy „Prząśniczka” w Toruniu słynie ze swojego zamiłowania oraz działalności proekologicznej. Na terenie ogrodu znajdują się liczne hotele dla owadów, budki lęgowe dla ptaków oraz domki dla małych ssaków. Ku zaskoczeniu jedną z jednych, większych budek lęgowych zamontowanych na rosnącej na terenie wspólnym ROD brzozie umiłowała sobie ruda wiewiórka. Dzięki swoim umiejętnościom powiększyła sobie otwór wejściowy budki, w której zamieszkała.
Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. Kwitną przebiśniegi, wierzby pokrywają się pięknymi baziami, a szpaki od tygodnia wiosennie pogwizdują. Wszędobylskie wróble i sikory również szukają dla siebie miejsca. Wszyscy wiedzą o tym, że ptaki, nawet szpaki, są pożyteczne, bo wyjadają szkodniki i pędraki. Zaprośmy je zatem do naszego ogrodu.
Dziś od godziny 10:00 do 14:30 trwa akcja wydawania budek lęgowych za niepotrzebne elektroodpady. To już kolejne działania miasta, których celem jest pomoc ptakom. Akcja skierowana jest przede wszystkim do właścicieli domów jednorodzinnych i użytkowników rodzinnych ogrodów działkowych.
ROD ,,Kalina” z Sanoka w ramach umowy podpisanej z Agencją Restrukturalizacji i Modernizacji Rolnictwa o powierzeniu grantu w ramach projektu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” zakupił już karmiki, budki lęgowe dla ptaków oraz domki dla jeży, które w najbliższym czasie zostaną zamontowane na terenie ogólnym ROD.
Działkowcy odpowiedzieli na apel Zarządu ROD "Zacisze", aby postawić na ekologiczne zwalczanie szkodników. Andrzej Klajnowski i Franciszek Bryl zrobili i przekazali działkowcom przez Zarząd ROD "Zacisze", budki lęgowe dla ptaków i hotele dla owadów.
Wszyscy wiemy jak ważną i pożyteczną funkcje w zwalczaniu szkodników pełnią ptaki i mamy świadomość, iż budki lęgowe powinny znajdować się na każdej działce. Na pozór każdy wie jak powinna wyglądać budka (mała skrzynka z otworem, przez który ptaki dostają się do środka), ale należy pamiętać, że niewłaściwie wykonana budka lęgowa może stać się śmiertelną pułapką dla ptaków.
Kilkadziesiąt budek dla ptaków rozwieszą wspólnie 12 lutego działkowcy i harcerze z Andrychowa. Specjalne schronienia przygotowano m.in. dla szpaków, sikorek i pełzaczy leśnych. "Udało nam się pozyskać te budki lęgowe z Zakładu Karnego w Wadowicach.
Zapraszamy do zapoznania się z reportażem,w którym odwiedziliśmy ciekawe i ekologiczne działki w Rodzinnym Ogrzodzie Działkowym "Na Wójtowej Roli" w Klebarku Małym. Z niego dowiedzą sie Państwo o ciekawych i niecodziennych sposobach wykorzystania działki oraz upraw.
Wiele miejsca na terenie ogólnym przy świetlicy ogrodowej Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Roosevelta w Poznaniu zarząd ROD przeznaczył dla małych zwierząt. Przygotowane zostały miejsca, które sprzyjają ich bytowaniu. Zobaczyć tam można ekohotel dla pszczół murarek oraz ul pszczeli. Pod drzewem znajduje się domek dla jeża, a na drzewie wiszą budki lęgowe i karmniki. Przed nowo budowanym domem działkowca, z inicjatywy gospodarza ogrodu, pojawił się zagon, na którym rosną rośliny ozdobne i warzywa.
W roku 2022 r. w ROD „Jelonek” zarząd ROD zorganizował konkurs rysunkowy dla dzieci pt. „Moje pobyty na działce”. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a zwycięzcy jako nagrody budki lęgowe, domki dla owadów i ptaków. W konkursie wzięły udział dzieci z Polski, Francji i USA.
W dniu 18 października 2022r. odbyło się podpisanie kolejnych dwóch umów w ramach projektu grantowego ,,Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” – tura II ( lipcowa).
Polski Związek Działkowców, Okręg w Poznaniu w odpowiedzi na pismo z 2 marca br., przekazuje informację odnośnie funkcjonowania w ROD działek, które realizują cele społeczne oraz na przykładzie roku 2019 wydarzenia odbywające się w ROD dla społeczności lokalnych.
23 grudnia 2022r. przedstawiciele Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Słoneczna Polana” z Pawlikowic gm. Pabianice złożyli w siedzibie Łódzkiego Biura Regionalnego ARiMR „Sprawozdanie końcowe z realizacji projektu” w związku z zawartą umową o powierzenie grantu w ramach projektu „ Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”. Zatwierdzenie sprawozdania zakończyło proces rozliczenia grantu w wysokości 100 000,00 PLN, jakie ogród otrzymał na realizację swojego projektu, w ramach, którego wykonano przycinanie 95 drzew znajdujących się na terenie ogrodu, posadzono rośliny wieloletnie odstraszające komary i kleszcze, stworzono „zieloną ścianę”, posadzono rośliny miododajne oraz zakupiono i zamontowano hotele dla owadów i budki lęgowe dla ptaków.
Oczywiście prowadzimy działkę ekologiczną. Żadnego sztucznego dokarmiania roślin. Tylko kompost, nawozy zielone i obornik. Minimum chemii. Owszem mamy budki lęgowe dla ptaków i hotele dla owadów. A jakże, ptaki dokarmiamy w zimie. Wszystko w absolutnym porządku. Jesteśmy pod każdym względem eko. Pomagamy przyrodzie? Właśnie o to chcę zapytać: czy przyroda potrzebuje naszej pomocy? Czy nie jest elementem naszej pychy to przekonanie, że jesteśmy warunkiem właściwego funkcjonowania przyrody?
Na terenie gminy Suchy Las 18 września 2021 r. odbył się festyn "Pomagamy ANI", której choroba kręgosłupa wymaga kosztowne operacji. W festynie wzięli udział działkowcy z ROD „JELONEK” w Jelonku: Krystyna Kocikowska, Miłosz Below i Józef Szymanowski, którzy przekazali na licytację budki lęgowe dla ptaków, które zakupili w elementach i własnoręcznie zmontowali.
5 października 2016 r. dokonano oceny konkursu pod nazwą "Bezpieczne, atrakcyjne i ekologiczne zagospodarowanie grządki oraz miejsca wypoczynku dla dzieci na działkach w Rodzinnych Ogrodach Działkowych na terenie miasta Ełk". W konkursie wyróżniono i nagrodzono 9 uczestników.
Przed rozpoczęciem dynamicznego rozwoju społeczeństwa, a także infrastruktury niewielka, praktycznie niezauważalna zmiana klimatu nie stanowiła problemu, gdyż była czymś naturalnym. Mimo wahań temperatury natura miała czas na dostosowywanie się i ewolucję. Drastyczny wzrost temperatury wynikający z globalnego ocieplenia jest efektem działania człowieka, w związku z czym i człowiek powinien dołożyć wszelkich starań, aby w jakikolwiek sposób pomóc planecie.
Dzialkowcy ROD Jelonek w Jelonku we wrześniu ubiegłego roku wspólnie budowali karmniki i budki lęgowe pod hasłem „pomagajmy ptakom”. W okresie zimowym z tych ptasich stołówek korzystają przeróżne ptaki, np. modra, raniuszek.
Działkowcy Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Gajówka" w Wodzisławiu Śląskim to zapaleni ekolodzy, ktorzy dbają nie tylko o rośliny, ale i zwierzęta. Szczególnie w porze zimowej. Jak mówią: "To nasz obowiązek".
Na temat pomagania ptakom krążą po świecie różne, bardzo skrajne opinie. Nawet takie, że dokarmianie ptaków zimą uniemożliwia naturalną selekcję i pozwala przetrwać osobnikom słabszym. Bardzo brutalne to stanowisko w świetle bezustannego spadku liczby ptaków. Nie jestem zwolennikiem tej teorii.
Tegoroczny Dzień Działkowca- Okręgu Opolskiego odbył się w Kędzierzynie – Koźlu, drugim co do wielkości mieście Opolszczyzny. W dniu 9 września 2017 roku zjechało do tego miasta ponad 200 działkowców, reprezentujących ogrody działkowe z terenów całego Województwa Opolskiego, którzy przywieźli ze sobą wspaniałe kosze dożynkowe i wyśmienitą pogodę.
ROD „Bratek” to jeden z 12 Rodzinnych Ogrodów Działkowych w mieście Żory. Posiada 203 działki położone na nie całych 8 ha. Wchodząc od strony ul. Okrężnej przenosimy się w miejsce, gdzie jest cisza i mnóstwo roślin. Trzon Zarządu stanowią kobiety, które swoją pracą udowadniają, że można zrobić wiele wystarczy tylko chcieć. Przechadzając się aleją główną można podziwiać ciekawie zagospodarowane działki, docieramy wreszcie do placu, gdzie jest dom działkowca.
Celem ROD jest min. tworzenie warunków do integracji społeczeństwa, propagowanie idei ogrodnictwa oraz prowadzenie działalności społecznej i wychowawczej. Z pewnością spełnia go ROD „Dębniki” w Krakowie, który jest najstarszym Krakowskim ogrodem. W 2023 roku będzie obchodził swoje 90-lecie. Zarząd ROD angażuje się w wiele działań społecznych a ogród poza tym, że jest otwarty dla społeczeństwa, wyróżnia się wyjątkowo zadbanymi działkami
W dniu 14 lipca br. Prezydium KR PZD zadecydowało o wynikach cieszącego się od wielu lat niesłabnącą popularnością krajowego konkursu "Wzorowa Działka Roku 2016". W tym roku do rywalizacji stanęły 24 działki będące laureatami konkursów na szczeblu okręgowym. Swoim zagospodarowaniem, estetyką, rozplanowaniem przestrzennym części wypoczynkowej i uprawnej, tzw. małą architekturą czy ekologią, mogą one służyć za przykład wszystkim działkowcom. Wybór laureatów był niezwykle trudny.
Na Krajowych Dniach Działkowca 2022, które odbyły się w dniu 24 września br., zgodnie z postanowieniami uchwały nr 338/2022 Krajowego Zarządu PZD w sprawie rozstrzygnięcia konkursu krajowego „Najpiękniejsza działka Roku 2022” ogłoszone zostały wyniki konkursu (link do uchwały).
Rola ptaków w ograniczeniu ilości szkodników upraw jest tak wielka, że wynagradza szkody wyrządzone przez ptaki. Ptaki to nasi mali – wielcy sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami. Skład ptasiej diety składa się w dużej mierze z owadów, które są częstymi szkodnikami roślin działkowych. Ptaki chętnie osiedlają się w miejscach gdzie mogą liczyć na bezpieczne schronienie, dostatek pożywienia i wody, oraz dogodne warunki do rozmnażania.
W dniu 3 września br. do Zabrza przyjechało z całej Polski blisko 800 działkowców, by razem świętować i cieszyć się z sukcesów ogrodów i Związku. Było radośnie, gwarnie i momentami bardzo nostalgicznie. Razem z działkowcami świętowali zacni goście na czele z władzami Zabrza, parlamentarzystami i samorządowcami. Byli także zasłużeni w 35-letniej historii działacze PZD, którzy nie kryli łez wzruszenia i radości z tego spotkania.
Historia ogrodów działkowych sięga XIX w., wówczas dostrzeżono bowiem potrzebę stworzenia ludziom w miastach miejsc, gdzie mogliby obcować z przyrodą, hodować warzywa i owoce nie wyjeżdżając z miasta. Pierwszy ogród utworzony został w 1821 r. w Danii przez Koleje Duńskie, na ziemiach polskich pierwszy ogród utworzono w 1824r. w miejscowości Koźmin Wielkopolski, noszący obecnie imię „Powstańców Wielkopolskich” i jest najstarszym ogrodem który funkcjonującym nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.
Ogród został założony w 1980 r., założycielem ogrodu była wówczas odlewnia żeliwa w Śremie. Na podstawie uchwały PZD ogród otrzymał nazwę im, Władysława Reymonta. Ogród składa się z 151 działek, zajmuje 5,3248 ha i jest położony na osiedlu „Jeziorany” w Śremie niedaleko osiedla i odlewni żeliwa w Śremie. Pojedyncze działki mają powierzchnię około 300 m2. Ogród jest wyposażony w instalacje elektryczną i wodociągową oraz sąsiaduje z ROD im. Kopernika oraz z ROD im. Staszica.
Dbałość o obecność ptaków na działce lub w ogrodzie, to nie tylko urozmaicenie naszego wypoczynku, ale także realne działanie na rzecz podnoszenia bioróżnorodności oraz świadomości ekologicznej. Dzięki przemyślanemu doborowi roślin na działce oraz ich właściwej pielęgnacji, ptaki mogą na stałe zagościć na terenie ROD, stając się jednym z bardzo istotnych ogniw ekologicznej uprawy działki. Jak zachęcić ptaki do odwiedzania działek? Jakie rośliny mogą zapewnić im pożywienie w zimie?
Tak krótko określić można by rodzinny ogród działkowy „Tulipan” w Zabrzu. Ogród jest wyjątkowy nie tylko z powodu wzorowego zagospodarowania i prowadzenia, ale przede wszystkim podejmowanych tu inicjatyw i ogromnego zaangażowania ludzi z nim związanych. W tym roku ROD „Tulipan” w Zabrzu uzyskał zaszczytny tytuł „Najlepszy Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2016” w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców. Ponadto dwie rodziny z „Tulipana” zostały laureatami konkursów na „Wzorową Działkę Roku 2016” oraz „Wzorową Altanę”.
Dbałość o obecność ptaków na działce lub w ogrodzie, to nie tylko urozmaicenie naszego wypoczynku, ale także realne działanie na rzecz podnoszenia bioróżnorodności oraz świadomości ekologicznej. Dzięki przemyślanemu doborowi roślin na działce oraz ich właściwej pielęgnacji, ptaki mogą na stałe zagościć na terenie ROD, stając się jednym z bardzo istotnych ogniw ekologicznej uprawy działki. Jak zachęcić ptaki do odwiedzania działek? Jakie rośliny są dla nich pożywieniem w zimie?
Rodzinny Ogród Działkowy SKAŁKA w Kluczach został beneficjentem Konkursu grantowego 1/2022, zorganizowanego w ramach projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich: „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” i realizuje projekt pn. „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych ROD SKAŁKA w Kluczach”. Dnia 19.11.2022 r. odbyło się spotkanie informacyjne Członków Rodzinnego Ogrodu Działkowego Skałka w Kluczach, na którym Zarząd powiadomił wszystkich zrzeszonych działkowiczów o uzyskaniu dofinansowania z funduszy unijnych, dla wspomnianego powyżej projektu, w kwocie 96 000 zł.
O granty na tak zwane „małe zlecenia” z zakresu ochrony środowiska do Urzędu Miasta wystąpiły w 2020 roku dwa jastrzębskie Rodzinne Ogrody Działkowe – „Malwa” i „Ruptawiec”. Dzięki pozytywnie rozpatrzonym wnioskom jeszcze latem działkowcy podpisali umowy i otrzymali środki. Ogrody na realizację zadań miały 3 miesiące a ich zarządy złożyły już do Urzędu dokumentację rozliczeniową.
Ostatnio bardzo dużo mówi się na temat tzw. naturalnej (ekologicznej) uprawy roślin. Można nawet stwierdzić, że na dobre powrócił do nas pozytywny trend posiadania choćby kawałka ziemi niedaleko swojego miejsca zamieszkania, na którym można uprawiać rośliny przy zastosowaniu naturalnych metod bez użycia środków chemicznych. Przed przystąpieniem do zmiany profilu naszej uprawy na ekologiczny, musimy pamiętać, że jest to proces czasochłonny i wymaga od nas uzbrojenia się w cierpliwość oraz podstawowej wiedzy na temat funkcjonowania świata przyrody.
Rodzinny Ogród Działkowy ,,SIELANKA” w Lublińcu zakończył prace związane z ostatnim etapem zadań związanych z otrzymanym dofinansowaniem z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach programu: „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”.
Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców, działając na podstawie § 150 ust. 2 pkt 1 w związku z § 7 statutu PZD, postanawia ogłosić na rok 2014 konkurs krajowy pn. „Wzorowa Działka Roku 2014”.
Wszystko zaczęło się od jednej róży na balkonie i zakupu działki w Rodzinnym Ogrodzie działkowym „Pod Kasztanami” w Żorach. Rok 2005: Pan Andrzej Kuligowski przeszedł na zasłużoną emeryturę. I tu pojawiła się bardzo ważna decyzja, uzgodniona z żona Mirką: zakupimy małą działkę, będzie to nasze miejsce, nasz zielony kącik do wypoczynku.
W dniu 15 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku i VIII w bieżącej kadencji posiedzenie Okręgowej Rady Świętokrzyskiej PZD. Tradycyjnie już w przyjętym porządku obrad nie zabrakło aktualnych tematów ważnych z punktu widzenia ROD w województwie świętokrzyskim, jak i stowarzyszenia ogrodowego PZD jako całości.
Ogrody działkowe to zielone płuca miasta – to hasło jest znane odkąd istnieje ogrodnictwo działkowe. Zieleni wszyscy potrzebujemy dla komfortu życia, dla zdrowia, dla odpoczynku po trudach codziennej pracy. Dostrzegamy jednak, że tak pożądana zieleń ma od kilku lat swoje problemy. Coraz bardziej doskwiera jej susza, będąca efektem zmian klimatycznych. Wiele ludzi uznaje, że zmiany klimatyczne nie są jeszcze tak dotkliwe, więc można je ignorować.
Deszcze sprzyjają żywotności ślimaków. Ślimaki mogą żerować na wszystkich gatunkach warzyw. Pojawiają się przede wszystkim w zacienionych i wilgotnych zakamarkach. Najaktywniejsze są rano i wieczorem, gdy pojawi się rosa, oraz podczas pochmurnej i deszczowej pogody. Są żarłocznymi roślinożercami lubą młode rośliny. Śladem ich obecności są ścieżki zaschniętego śluzu. W liściach i płatkach wygryzają dziury, a mniejsze zżerają w całości.
12 czerwca 2023 r. grupa prawie 60 instruktorów SSI Okręgu Szczecińskiego odbyła szkolenie i miała okazję zwiedzić ogród dendrologiczny w Przelewicach.
Okręgowy Zarząd PZD w Poznaniu w trosce o rozwój ogrodów działkowych oraz świadomość ekologiczną użytkowników działek w ROD w listopadzie 2016 r. wstąpił z wnioskiem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Przedmiotem wniosku było dofinasowanie działań związanych z edukacją ekologiczną i dotyczył projektu pt. „Ogrody działkowe bliżej natury – edukacja przyrodniczo ekologiczna na terenie czterech rodzinnych ogrodów działkowych w ramach Okręgu Poznańskiego PZD.
W dniu 17 stycznia 2023 roku ROD ,,Kalina” z Sanoka podpisał umowę z Agencją Restrukturalizacji i Modernizacji Rolnictwa o powierzeniu grantu w ramach projektu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” na kwotę 100.000,00zł.
Kontynuując cykl „Gosia w ogrodach”, tym razem jesteśmy z wizytą w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Budowlaniec” w Grudziądzu. Wspólnie z wiceprzewodniczącym Kolegium Prezesów Grudziądz Południe – Panem Sebastianem Wiączek oraz ogrodowym Instruktorem SSI – Panią Dominiką Wiączek, szukaliśmy działek w wiejskim stylu. Tym mianem i to wcale nie złośliwym określiliśmy działki w ROD będącymi swoistą mieszanką wielu stylów, zawierającymi jednak elementy o wspólnym mianowniku, które czynią je charakterystycznymi.
W sobotę 11.06.2022 r. w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym " Jelonek" - gmina Suchy Las budowano domki dla owadów. Instruktor społeczny Jozef Szymanowski przygotował obudowy, pocięte bambusowe kije, drewniane klocki, szyszki, patyki, farby, trawę miskantus, siatkę ochronną, klej vikol.
Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców, działając na podstawie § 140 ust. 1 statutu PZD, postanawia ogłosić na rok 2015 konkurs krajowy pn. „Wzorowa Działka Roku 2015”.
Na zachodnich obrzeżach Obornik w województwie wielkopolskim, przy trasie wyjazdowej w kierunku Czarnkowa, Wałcza i Ryczywołu znajduje się przepiękna i bardzo zielona oaza – to ROD im. Mjr Dobrzyckiego. Ogród ten otrzymał wyróżnienie w tegorocznej edycji krajowego konkursu ROD Roku 2017 za prowadzoną działalność na rzecz środowiska naturalnego.
Zima to czas spoczynku roślin i przerwa w pracach ogrodowych, jednak nie oznacza to, że nie warto odwiedzać ROD. Wręcz przeciwnie, ogród w zimowej szacie nabiera zupełnie nowego wyrazu i potrafi zachwycić równie mocno, co ten w letniej odsłonie. ROD „Na Wójtowej Roli” w Klebarku Małym zajmuje powierzchnię ok. 100 ha. Dla ułatwienia orientacji w terenie, w kluczowych punktach komunikacyjnych ustawiono duże plany ROD.
Obecnie w Polsce istnieje prawie pięć tysięcy Rodzinnych Ogródków Działkowych, które skupiają ponad 900 tysięcy działek o łącznej powierzchni przekraczającej 40 tysięcy hektarów. Liczba osób korzystających z działek ROD to około 4 miliony, co stanowi 10% społeczeństwa. Poza tym spora liczba Polaków posiada własne działki, niezrzeszone w ROD.
W dniu 16 i 19 października 2023r. odbyła się kontrola ROD ,,Jana Kazimierza” w Głogówku przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu w związku z realizacją programu grantowego. Ogród w dniu 12 stycznia 2023r. podpisał umowę na powierzenie grantu w ramach Projektu ,,Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” na kwotę 91.200 zł.
W okręgu lubelskim nadal mówimy o ekologii. Kolejne szkolenie promujące ogrodnictwo działkowe i jego rolę w zachowaniu bioróżnorodności gatunkowej w środowisku miejskim spotkało się z dużym zainteresowaniem słuchaczy.
W PZD zrzeszonych jest ponad 4700 ROD, jednak w Krajowym Konkursie ROD Roku startować mogą wyłącznie najlepsi z najlepszych – laureaci ubiegłorocznych konkursów okręgowych. Poziom tego konkursu jest tak wysoki, że co roku Prezydium KR PZD decyduje o przyznaniu wyróżnień za specjalne osiągnięcia ogrodu w danej dziedzinie. Poznajcie ROD im. Obrońców Westerplatte w Świdniku, którego nagrodzono za zagospodarowanie działek.
Długie, gorące dni, przyjemne, ciepłe wieczory to wymarzony czas, by spędzać go na działce. We wszystkich ogrodach działkowych jest mnóstwo starszych i młodszych, którzy chcą korzystać z możliwości pobytu z dala od spalin i hałasu, w zaciszu zielonej przestrzeni. Działki w rodzinnych ogrodach działkowych zmieniają swój charakter – stają się miejscem spotkań, relaksu i odpoczynku na świeżym powietrzu wśród zieleni, często przy grillu w gronie rodziny i przyjaciół.
W roku ubiegłym Okręgowa Komisja Konkursowa wyłoniła laureatkę w konkursie Wzorowa Działka roku 2019, którą została Pani Anna użytkująca działkę w ROD “Pszczółka” w Wysokiem Mazowieckiem. Mamy nadzieję że ten reportaż stanie się inspiracją, szczególnie dla nowych działkowców.
Krajowy Zarząd PZD Uchwałą nr 263/2022 z dnia 9 czerwca 2022 roku ogłosił konkurs krajowy pn. „Najpiękniejsza działka Roku 2022”. Do konkursu wpłynęło 51 zgłoszeń, które Komisja Konkursowa szczegółowo zweryfikowała i oceniła zgodnie z kryteriami określonymi w Regulaminie konkursu. Krajowy Zarząd PZD biorąc pod uwagę ocenę przedłożoną przez Komisję Konkursową postanawia:
Zgodnie z uchwałą Nr 145/2016 Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie realizacji projektu pod nazwą „Powszechny przegląd zagospodarowania ROD i działek w 2016 roku”, wszystkie okręgi podjęły niezbędne działania logistyczne do przeprowadzenia przeglądów ROD i działek. Na dzień 25 lipca 2016 roku stan przeglądów przedstawia się następująco. Do 25 lipca 2016 r. łącznie zlustrowano 3 440 ROD i 629 907 działek, co stanowi odpowiednio ponad 73% i 70% w skali kraju.
Nasi działkowcy regularnie zapraszani są do programu “Ogród i nie tylko” emitowanego w TVP3 Białystok. W ostatnim odcinku Pani Janina z ROD “Relaks” prezentowała jesienne rabaty bylinowe oraz pokazywała jak rozmnażać hortensję bukietową przez odkłady poziome. Ponadto na jej działce zobaczycie inspirujący pomysł na obsadzenie kompostownika aby był ozdobą na działce.
Rodzinny Ogród Działkowy „Leśne Oczko” w Zielonej Górze – Nowym Kisielinie oraz Rodzinny Ogród Działkowy „Związkowiec” w Zielonej Górze jako pierwsze w województwie lubuskim uzyskały pozytywną ocenę merytoryczną i formalną wniosku w ramach konkursu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”.
Rok 2021, w którym przypadało 40-lecie powstania Związku, był także rokiem jubileuszowym dla wielu Rodzinnych Ogrodów Działkowych w całej Polsce. W Okręgu Podlaskim 14 ROD świętowało okrągłe rocznice utworzenia.
W miejscu, które do tej pory było użytkowane jako "dziki parking" powstaje oaza bioróżnorodności dla owadów zapylających, ptaków i innych zwierząt. Rodzinny Ogród Działkowy im. M. Curie Skłodowskiej w Białymstoku otrzymał z projektu "Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych" grant na kwotę 100 000 zł.
W 2020 roku Urząd Miasta w Jastrzębiu Zdroju ogłosił procedurę tzw. „małych zleceń”, której podstawę prawną stanowi artykuł 19a Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Dwa jastrzębskie Rodzinne Ogrody Działkowe „Malwa” i „Ruptawiec” wystąpiły o małe granty. Przy wsparciu Przewodniczącej Delegatury Rejonowej w Rybniku wypełnione wnioski złożyli w Urzędzie Miasta Jastrzębia Zdroju.
Sikorka bogatka, modraszka i czarnogłówka – trzy gatunki sikor odwiedzających regularnie w czasie jesiennych przelotów i zimy nasz ogród. Sikoreczki darzę ogromną sympatią. Ptaki te utożsamiane są ze szczęściem oraz bogactwem. W naszym ROD koczują na tej działce, na której znajdą więcej pokarmu. W ciągu roku zjadają tłuste owady a gdy te zapadną w sen zimowy, a warstwa opadłych na ziemię liści będzie na tyle gruba, by nie móc ich odkopać, wówczas zaglądają do ogrodowych karmników. Ja serwuję im każdego roku słoninę i słonecznik.
Rodzinny Ogród Działkowy ,,Złocień” w Niemodlinie był pierwszym ogrodem na terenie Okręgu Opolskiego, któremu udało się podpisać umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach konkursu grantowego ,,Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”. Umowa została podpisana na kwotę 55.974,33 zł.
Okręgowy Zarząd PZD w Poznaniu w trosce o rozwój ogrodów działkowych oraz świadomość ekologiczną użytkowników działek w ROD w listopadzie 2016 r. wstąpił z wnioskiem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Przedmiotem wniosku było dofinasowanie działań związanych z edukacją ekologiczną i dotyczył projektu pt. „Ogrody działkowe bliżej natury – edukacja przyrodniczo ekologiczna na terenie czterech rodzinnych ogrodów działkowych w ramach Okręgu Poznańskiego PZD.
W dniu 6 grudnia 2022 roku w Oddziale Regionalnym ARiMR w Olsztynie odbyło się uroczyste podpisanie pierwszej umowy o powierzenie grantu w ramach konkursu organizowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pn. „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”.
Komisja Konkursowa Okręgu Śląskiego PZD w Katowicach w dniach 09.06 2023 – 13.06.2023 roku dokonała oceny trzech Rodzinnych Ogrodów Działkowych z terenu działania Delegatury Rejonowej w Rybniku. Okręgowy Zarząd Śląski PZD w Katowicach już w marcu ogłosił dwa konkursy: „Najpiękniejsza działka w ROD roku 2023”,, „Rodzinny Ogród Działkowy roku 2023”.
Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców, działając na podstawie §150 ust. 2 pkt. 1 w związku z §7 statutu PZD, postanawia ogłosić na rok 2014 konkurs krajowy pn: „Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2014”.
Dnia 13 czerwca w ROD "Nad Strumykiem" kolejny raz gościliśmy dzieci 4 – 5 letnie z grupy „ZAJĄCZKI” z Przedszkola Miejskiego nr 7 w Toruniu.
Zbigniew Włodarski pochodzi z Wielkopolski. Jego ojciec był entomologiem, który bardzo często zabierał swego synka na wyprawy. To ojciec nauczył pana Zbyszka szacunku do przyrody, zachowania się na łonie natury, cierpliwości, umiejętności obserwacji.
Jako działkowcy jesteśmy prekursorami działań na rzecz ochrony przyrody i środowiska. To ogrody działkowe są ostoją dla różnorodnej fauny i flory w coraz bardziej zurbanizowanym otoczeniu. Aby zawsze tak było, warto przypomnieć główne zasady ogrodnictwa biologicznego, czyli prowadzenia działki w zgodzie z przyrodą.
Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Powstańców Śląskich” z Raciborza zorganizował dla działkowców szkolenie wyjazdowe. 11 czerwca 2022 roku, 48 osób udało się do ogrodów Kapias w Goczałkowicach. Tu mogli zapoznawać się z architekturę ogrodową, stylami ogrodów, oraz wspaniałymi okazami roślin. W wyjeździe uczestniczyła Lucyna Cyrek, sekretarz Okręgu Śląskiego PZD, która uczestnikom wycieczki przedstawiła dwa programy PZD: „Bioróżnorodność na działkach w ROD”, „Otwarty Program Klimatyczny Polskiego Związku Działkowców”.
Po raz pierwszy działkowcy z ogródków KOLEJARZ w Kutnie otrzymali znaczącą pomoc finansową. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach konkursu Rozwój zielonej infrastruktury przeznaczyła z Funduszy Europejskich kwotę blisko 50 mln zł na wsparcie ogrodów w całej Polsce. Kutnianie chętnie spędzają wolny czas na działkach. Nie tylko wypoczywają tu, ale i realizują swoje pasje. Pan Zenon swoją działkę uprawia od ponad 30 lat gdy robi się ciepło przyjeżdża tu codziennie.
Kolejny zimowy miesiąc to jeszcze czas, kiedy prace ogrodnicze ograniczamy do tzw. kosmetyki. Obserwujemy pogodę a w razie potrzeby interweniujemy chroniąc te bardziej wrażliwe gatunki – np. strzepując zalegający śnieg, lub poprawiając zimowe osłony. Podświadomie już czekamy i myślimy o wiośnie szukając inspiracji i ogrodowych porad. Warto po nie sięgnąć do najnowszego, lutowego numeru „Mojego Ogródka” i skorzystać ze sprawdzonych rad i projektów zarówno naszych ekspertów jak i czytelników.
W dniu 19 lipca br. Prezydium KR PZD zadecydowało o wynikach jednego z najbardziej lubianych i popularnych konkursów krajowych na "Wzorową Działką Roku 2017". Do tegorocznej rywalizacji zgłoszono 28 działek, których użytkownicy należą do grona laureatów ubiegłorocznych konkursów na szczeblu okręgowym.
W drugiej turze naboru wniosków w ramach konkursu ogłoszonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pn. „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie rodzinnych ogrodów działkowych” z Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD wnioski złożyło 10 Rodzinnych Ogrodów Działkowych.
W sobotę 19 sierpnia 2023 roku Jubileusz 40-lecie istnienia obchodził Rodzinny Ogród Działkowy „Malinka” w Suwałkach. W uroczystości udział wzięli Prezes Okręgowego Zarządu Podlaskiego PZD w Białymstoku Andrzej Bojko, Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach Zdzisław Przełomiec, Prezes ROD im. Jaćwingów Paweł Podleśny, Prezes ROD „Borówka” Mirosław Hartung i licznie przybyli działkowcy.
Nieprawdopodobne, a jednak prawdziwe! Na działce Państwa Wandy i Korneliusza Korniluk o powierzchni 500m2znajduje się około 2000 bylin, krzewów i drzew. Wszystko odpowiednio uformowane i przycięte. Wiele gatunków i odmian roślin znajdujących się na tej działeczce to trudne do zdobycia i uchodzące wśród kolekcjonerów za rarytasy. Wchodząc na działkę uwagę zwraca olbrzymi parasolowaty jałowiec pośredni oraz brak płotu. Dzięki temu, że nie ma płotu architektura ogrodu zyskuje inny wymiar.
W tym miejscu miała być autostrada łącząca Berlin z Moskwą. Zamiast drogi jest ogród „Konwalia” w Mokrej Prawej ( w województwie łódzkim). Duży, piękny, zadbany i prężnie działający na rzecz Polskiego Związku Działkowców. Nic więc dziwnego, że Prezydium KR PZD nagrodziło go w tym roku wyróżnieniem za promocje Związku.
Jak wynika z informacji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nadesłanej do biura OZM PZD, po rozpatrzeniu sprawozdania z realizacji projektów, stwierdzono, iż transze dotacji na realizację wnioskowanych zadań w ROD „Skowronek” w Kajetanach oraz ROD „Zelmot” w Warszawie zostały rozliczone w całości.
Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.