




Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Należy pamiętać, że tradycja jest bardzo ważnym elementem każdego narodu, a nam społeczności działkowej o ponad 100 – letniej bogatej w wydarzenia historii ruchu działkowego nie jest obca i dlatego należy o niej przypominać i starannie kultywować.
Rodzinny Ogród Działkowy „Dębinka” powstał w 1938 roku z inicjatywy pracowników i Dyrekcji Poznańskich Zakładów Wodociągów i Kanalizacji, a decyzją Prezydium Rady Narodowej miasta Poznania został zatwierdzony i wpisany do rejestru Pracowniczych Ogrodów Działkowych jako „Dębinka”.
Tworzenie wówczas POD była to pomoc socjalna dla pracowników i ich rodzin ze strony zakładów pracy i miejscowych władz mająca na celu podniesienie zdrowotności pracowników i ich rodzin poprzez aktywny wypoczynek na łonie natury, a przede wszystkim podreperowanie skromnych budżetów rodzinnych.
Należy przypomnieć, że w tym okresie od 1937 r. było już zarejestrowane przez Wojewodę Poznańskiego Towarzystwo Ogrodów Działkowych wraz ze swoim statutem.
ROD „Dębinka” jest jednym z najstarszych ogrodów działkowych, jak dawniej mawiano na terenie typowo robotniczej dzielnicy Wilda.
Od początku swego istnienia był to ogród działkowy nastawiony wyłącznie na produkcję warzyw, owoców i kwiatów, a obecnie ogród zmienia swój charakter na typowo rekreacyjny.
Rodzinny Ogród Działkowy „Dębinka” położony jest na terenie Łęgów Dębińskich, między rzeką Warta, a starym dębowym parkiem Dębina. Zajmuje on powierzchnię 4,450 ha, na której usytuowane jest 120 działek.ROD „Dębinka” jako jeden z najstarszych ogrodów działkowych pamiętają nie tylko wiekowi poznaniacy, ale także ponad 100 letnie dęby rosnące na terenie Dębiny, uznane jako pomniki przyrody.
Tegoroczne uroczystości jubileuszowo – dożynkowe odbywały się w odświętnie udekorowanym flagami związkowymi, nowo wybudowanym Domu Działkowca, który z ledwością pomieścił rodziny działkowe oraz przybyłych okolicznych mieszkańców i sympatyków ogrodów działkowych.
Na placu zabaw przy pięknej słonecznej pogodzie dumnie prezentowały się plansze ilustrujące długa i bogata tradycje ogrodu. Wcześniej na placu parkowym przy Domu Działkowca odbywały się gry i zabawy dla dzieci i młodzieży.
Oficjalne uroczystości Jubileuszowe 75 – Lecia ROD „Dębinka” rozpoczęły się tradycyjnym, jak na ziemi wielkopolskiej przystało odegraniem i odśpiewaniem hymnu działkowców z 1935 r. „Zielona Rzeczpospolita”.
Następnie głos zabrała prezes ROD – Henryka Krygier serdecznie witając przybyłych gości i uczestników uroczystości, po czym przedstawiła dorobek i osiągnięcia kilku pokoleń działkowców. Słowa uznania kierowane były również pod adresem poprzednich zarządów wymieniając byłych Prezesów: M. Woźniak, R. Tarka, J. Stanisławski czy B. Filas.
W uroczystościach 75 – Lecia ROD „Dębinka” uczestniczyli przedstawiciele OZ PZD w Poznaniu w osoba: Donata Strońska – sekretarz OZ oraz Stanisław Frohmberg – instruktor krajowy PZD oraz przedstawiciele wildeckich ogrodów, działkowcy z rodzinami i okoliczni mieszkańcy.
Przedstawiciele OZ PZD przekazali dla działkowców na ręce Prezesa Henryki Krygier puchar od Prezesa Eugeniusza Kondrackiego oraz ryngraf od Prezesa Zdzisława Śliwy, a także wręczyli zasłużonym i wyróżnionym działkowcom odznaczenia związkowe i dyplomy za działalność społeczną i najpiękniejsze działki.
Odznaki zasłużonego działkowca otrzymali – srebrne – Andrzej Bojtała, Andrzej Baum, Emilia Mielcarek, a brązowe – Barbara Roszyk, Renta Trybuś.
Natomiast dyplomy otrzymali: Roman Barański, Mirosława i Bronisław Biedny, Leon Górny, Elżbieta i Jacek Kamińscy, Franciszek Klapecki, Jolanta i Bogdan Korbanek, Urszula Mroczek, Jerzy Szczodrzyńki, Władysława i Czesław Sikroscy, Krystyna Szukała, Teresa i Michał Tamborscy, Tomasz Maluszyński, Bogumił Zawadzki oraz Halina i Zenon Zygmuntowie.
Przedstawiciele OZ PZD zabierając głos gratulowali działkowcom i Zarządowi tak pięknego Jubileuszu, za społeczny wkład pracy dla dobra działkowców i ruchu działkowego oraz otrzymanych odznaczeń i wyróżnień.
Po części oficjalnej Prezes H. Krygier zaprosiła uczestników uroczystości na poczęstunek i do udziału w zabawie. W czasie uroczystości serwowano kurczaki, kiełbaski z rożna, ciastka, słodycze i napoje.
Uroczystości jubileuszowo – dożynkowe dzięki dużemu wkładowi pracy działkowców i Zarządu przebiegały w rodzinnej i serdecznej atmosferze. Jest to kolejny przykład dobrej pracy Zarządu, a nie tylko podsumowań, jednocześnie służący społeczeństwu obywatelskiemu oraz promujący ruch działkowy i będący wizytówka Polskiego Związku Działkowców godną do naśladowania.
Z poważaniem
Stanisław Frohmberg
Instruktor krajowy przy OZ PZD w Poznań
Copyright © 2025 Polski Związek Działkowców All rights reserved.