Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Propozycje nowej ustawy działkowej autorstwa SLD - 16.01.2013

SLD złożył w Sejmie projekt ustawy dla działkowców o czym oinformował podczas konferencji prasowej szef partii Leszek Miller.


Leszek Miller zaznaczył równocześnie, że są dwa zasadnicze cele projektu. "Po pierwsze wykonuje on orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, tzn. usuwa te wszystkie artykuły, które zostały zakwestionowane przez TK, a po drugie - tworzy gwarancje prawne i finansowe dla rozwoju i trwania ogrodów działkowych".

Według szefa SLD, zawsze, kiedy w Polsce rządziła prawica, "próbowano zlikwidować ogrody działkowe". "W Sejmie wielokrotnie zgłaszano rozmaite inicjatywy, także i w poprzedniej kadencji, które de facto szły w kierunku likwidacji ogrodów działkowych. Te tendencje były zwykle wspierane przez potężne grupy biznesowe, finansowe, przez deweloperów, którzy na atrakcyjnych rejonach chcieliby zapewne prowadzić jakąś działalność inwestycyjną i zamiast działek mielibyśmy nowe wysokościowce, apartamentowce, czy centra handlowe" - powiedział.

Jak przekonywał ogrody działkowe - zwłaszcza w wielkich miastach - spełniają wiele funkcji: rekreacyjnych, "zielonych płuc miasta", a także są miejscem pozyskiwania "zdrowej i taniej żywności". "My więc z różnych powodów, także tych ekonomicznych, zdecydowanie przeciwstawiamy się jakimkolwiek próbom likwidacji ogrodów działkowych" - podkreślił lider Sojuszu.

Leszek Miller przypomniał także, że jeżeli do 21 stycznia 2014 r. Sejm nie uchwali nowej ustawy dla działkowców, to będą obowiązywały tylko te przepisy, które nie zostały uchylone. „Rozpocznie się proces przekazywania ogrodów w inne ręce. Głównie inwestorów, którzy od dawna łakomym okiem patrzą na tereny ogrodów działkowych (…). W samej Warszawie znajduje się wiele bogatych grup kapitałowych, które na działki chętnie wpuściłyby buldożery i zaczęły działalność inwestycyjną – podkreślał Miller.

Rzecznik partii Dariusz Joński odniósł się natomiast krytycznie do złożonego już w Sejmie projektu Solidarnej Polski. „Zakłada on możliwość likwidacji ogrodów, które położone są na terenach należących do Skarbu Państwa oraz możliwość likwidacji ogrodu, ze względu na potrzeby gospodarcze gminy. Całością kosztów przekształceń mieliby zostać obciążeni działkowców” – mówił Joński. Dodał, że projekt SP zmierza w całości do likwidacji ogrodów działkowych w Polsce.

Podczas konferencji podana została też informacja jakoby PZD pracował dopiero nad swoim projektem ustawy. Tymczasem warto zauważyć, że projekt ten został złożony do laski marszałkowskiej 12 października br., a od  8 listopada br trwa akcja zbierania pod nim podpisów (czytaj więcej o akcji).

(mz)

 

Projekt ustawy wg posłów SLD w załączniku.

 

 

 

 

 

Załącznik plikowy do pobrania

poselski_projekt_ustawy_dzialkowej_SLD.pdf

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio