Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

PORADY OGRODNICZE NA WRZESIEŃ - 06.09.2012

  

OGÓLNE

● Działka leczy!

To najtańszy, najprostszy i jednocześnie najprzyjemniejszy sposób dbania o własne zdrowie. Coraz więcej mówi się o hortiterapii – terapeutycznym oddziaływaniu roślin, działki, pracy w ogrodzie na nasze życie. Działka rozwija kreatywność, podtrzymuje więzi międzypokoleniowe i społeczne, pozwala zachować sprawność. Skorzystajmy z niej świadomie i doceńmy to, co już mamy. Wszystkim działkowcom gorąco polecamy artykuły o hortiterapii prezentowane na łamach „działkowca” już od czerwcowego wydania. W lipcowym numerze – hortiterapia dla dzieci, czyli jak poprzez zabawę z roślinami wspierać w dzieciach rozwój poznawczy, emocjonalny, społeczny oraz umiejętności zawodowych, w sierpniowym „dz” – hortiterapia dla osób starszych, czyli jak czerpać z działki radość i zachować sprawność fizyczną na długie lata, we wrześniowym wydaniu – hortiterapia dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Zachęcamy do opisywania własnych doświadczeń z działkowej hortiterapii i przesyłania listów na adres redakcji miesięcznika „działkowiec”. Najciekawsze z nich zostaną opublikowane na łamach miesięcznika oraz na stronie internetowej (www.dzialkowiec.com.pl).

● Trawnik

Wbrew pozorom trawnik wymaga znacznych nakładów czasu i pracy. We wrześniu nadal musimy go kosić, podlewać, nawozić i odchwaszczać. Można stosować specjalistyczne nawozy jesienne do trawnika, nawozy regeneracyjne i tzw. dosiewki. Zainteresowanych posiadaniem pięknej murawy odsyłamy do wydania specjalnego „działkowca” – pt. „Trawnik” (do nabycia: w sklepie internetowym www.dzialkowiecsklep.pl lub na zamówienie tel. 22 101 34 34).

● Altana po liftingu, czyli jak odmienić wygląd działkowej altany

Co zrobić gdy altana przestała zdobić działkę i potrzebne są gruntowne zmiany? Przeczytać ostatnie wydania „działkowca”, w których zaprezentowano pomysły architekta na zmodernizowanie altany murowanej („dz” 9/2012 i 07/2012) lub drewnianej („dz” 08/2012 oraz 06/2012). Co i jak warto zrobić, by uzyskać nowoczesny i elegancki wygląd działkowej altany? Widoki altan przed i po modernizacji ułatwią podjęcie decyzji.

Czas na zmiany – docieplenia ścian

Kapryśna pogoda utrudnia korzystanie z odpoczynku na działce poza sezonem wakacyjnym. Radą na to jest termomodernizacja altany. We wrześniowym wydaniu „działkowca” podpowiadamy, która metoda termoizolacji jest najłatwiejsza i najszybsza, którą można stosować przez cały rok. Jak docieplać altany drewniane, a jak murowane? Co zastosować – styropian czy wełnę? Jak krok po kroku wykonać docieplanie. Praktyczne zestawienia i rysunki ułatwią podjęcie decyzji i wykonanie docieplenia. Czas na zmiany...

● Kompost

Każda działka powinna być wyposażona w kompostownik. Kompost to najtańszy, a jednocześnie najlepszy nawóz ogrodniczy polecany dla wszystkich roślin. U schyłku sezonu na działce jest szczególnie dużo resztek roślinnych, które zamiast wyrzucać warto przeznaczyć na kompost. Dzięki temu już w przyszłym sezonie będziemy dysponować tym wartościowym nawozem. Polecamy zakupy w sklepie internetowym działkowca – www.dzialkowiecsklep.pl – są tam dostępne rożne modele kompostowników oraz ekologiczne preparaty przyspieszające kompostowanie.

● Wapnowanie gleby

Jesień to najlepsza pora na wapnowanie gleby. Przyzwyczailiśmy się, że wykonujemy je co roku. Czy słusznie? Okazuje się, że w wielu przypadkach nie jest ono potrzebne. Zatem zanim kupimy i zastosujemy nawozy wapniowe sprawdźmy jaki jest odczyn gleby na działce, bo pochopnym wapnowaniem możemy wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Badanie pH gleby możemy wykonać sami kupionym (za ok. 30 zł) kwasomierzem. Więcej na ten temat we wrześniowym „działkowcu”.

 

ROŚLINY OZDOBNE

● Sadzimy iglaki i zimozielone liściaste

To dobra pora na sadzenie krzewów i drzew iglastych oraz zimozielonych liściastych kopanych z bryłą korzeniową. Rośliny posadzone w tym terminie zdążą się jeszcze dobrze ukorzenić do zimy. Większe egzemplarze wymagają zabezpieczenia przed przewracaniem poprzez np. przywiązanie do palika lub zastosowanie odciągów.

● Kupujemy cebulowe

Właśnie teraz warto kupować cebule i bulwy tulipanów, narcyzów, lilii azjatyckich, przebiśniegów, szachownic, śnieżyc, hiacyntów, obrazków włoskich i ranników.  Rośliny cebulowe sadzone jesienią są bardzo urozmaicone pod względem wyglądu i terminu kwitnienia, dzięki czemu możliwe jest stworzenie pięknej rabaty dekoracyjnej od wczesnej wiosny po lato. Wrzesień to okres sadzenia większości roślin cebulowych. W pierwszych dniach miesiąca możemy sadzić cebule narcyzów i szachownic, a w połowie miesiąca tulipanów, hiacyntów, przebiśniegów, śniedków, szafirków, puszkinii, cebulic, śnieżników oraz bulwek krokusów. Warto zapoznać się ze szczegółowymi zasadami sadzenia cebul poszczególnych gatunków zaprezentowanymi we wrześniowym „działkowcu”. Cebulki kwiatowe dostępne w sklepie internetowym www.dzialkowiecsklep.pl

Pielęgnacja

Regularnie usuwamy przekwitłe kwiatostany dalii, pacioreczników, roślin jednorocznych, co poprawia ich wygląd, zdrowotność i przedłuża kwitnienie. Wysokie byliny oraz te obficie kwitnące (hortensje, astry, dzielżany) wymagają podpór.

● Odmładzanie bylin

Poprzez dzielenie kęp możemy w tym terminie odmłodzić byliny kwitnące wiosną i wczesnym latem. Rośliny dzielimy i przesadzamy w dzień pochmurny, najlepiej po okresie deszczowym.

● Co będzie pasowało na działkę?

Centra ogrodnicze kuszą pięknymi ekspozycjami atrakcyjnych roślin. Jak w tym wszystkim nie stracić głowy... Z wrześniowego „działkowca” można dowiedzieć się co warto posadzić w tym sezonie. Polecane są modne ostatnio odmiany rajskich jabłoni, które wiosną oblepione są pachnącymi kwiatami, a jesienią mnóstwem żółtych, czerwonych lub różowych owoców (które nie opadają). Warte uwagi są też powojniki, których dostępne już w handlu odmiany kuszą kwiatami aż do jesieni, a także długowieczne byliny, które zachwycą wszystkich nielubiących częstych zmian. Amatorzy róż mogą przeczytać o polskich odmianach tych pięknych roślin, a wielbiciele dalii poznać nowe, często zaskakujące wyglądem odmiany.

● Sadzenie dwuletnich

To ostatni moment na posadzenie rozsady roślin dwuletnich na miejsce stałe. Późniejsze przesadzanie wiąże się z ryzykiem słabego zakorzenienia i przemarznięciem roślin.

● Po pierwszych przymrozkach

Po pierwszych jesiennych przymrozkach, zwykle pod koniec miesiąca,  wykopujemy dalie, pacioreczniki, mieczyki i lilie. Przed wykopaniem ścina się część nadziemną rośliny ok. 10 cm nad ziemią. Rośliny wykopuje się ostrożnie, tak aby nie uszkodzić korzeni. Dobrze jest oznaczyć rośliny etykietami z nazwą odmiany i krótkim opisem wyglądu. Ułatwi to skomponowanie rabaty w przyszłym sezonie. Rośliny dosuszamy przez kilka dni w chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu, a następnie układamy w skrzynkach i przechowujemy np. w piwnicy.

 

W SADZIE

Zbiory owoców

Dojrzewają jesienne odmiany jabłek i gruszek. Zebrane w odpowiednim terminie dojrzałość konsumpcyjną osiągną po 2-3 tygodniach. Sygnałem do  rozpoczęcia zbioru mogą być pierwsze spady, innym wskaźnikiem są wygląd, wielkość i zabarwienie owoców lub łatwość odchodzenia szypułki od pędu. Owoce przedwcześnie zebrane są małe, zielone, kwaśne. Owoce zebrane zbyt późno szybciej przejrzewają. Owoce można zbierać kilkakrotnie w miarę dorastania, zaczynając od największych.

  • · Przechowywanie

Przygotowujemy pomieszczenia i pojemniki, w których zamierzamy przechowywać owoce. Pomieszczenia należy wybielić i opryskać np. Miedzianem, pojemniki (np. skrzynki) można wyszorować ciepłym 4% roztworem sody. Owoce najlepiej przechowują się w temperaturze od 1 do 5°C i w wilgotności ok. 90%. Zapewnienie takich warunków nie jest łatwe, powinniśmy jednak dążyć do tego, by temperatura nie przekraczała 8°C, a wilgotność utrzymywała się w granicach 80%.

Sadzenie truskawek

Do połowy września sadzimy truskawki. Opóźnienie sadzenia wpływa na obniżenie plonu w roku następnym.

● Gleba dla roślin sadowniczych

Jeśli planujemy modernizację lub założenie działkowego sadu jest to ostatni moment na przygotowanie gleby. W zależności od wymagań planowanych roślin glebę trzeba odpowiednio przygotować. Szczegółowe zalecenia można znaleźć we wrześniowym „działkowcu”. Warto je przeczytać, zwłaszcza jeśli w planach jest posadzenie borówki.

 

OCHRONA ROŚLIN

● Profilaktyka

Systematycznie należy usuwać opadłe, silnie porażone liście z sąsiedztwa drzew i krzewów owocowych oraz porażone resztki pozbiorcze warzyw. Ma to kolosalne znaczenie w ograniczaniu źródeł infekcji chorobami grzybowymi w przyszłym sezonie wegetacyjnym.

Kiedy i czym pryskać?

Przypominamy, że zestawienia polecanych środków ochrony roślin opublikowane są na stronie internetowej PZD (www.pzd.pl) oraz w broszurze „ABC ochrony roślin”, która jest na wyposażeniu każdej biblioteki ogrodowej.

 

W WARZYWNIKU

● Zbiory

Kończą się zbiory warzyw dyniowatych i psiankowatych. Nadwyżki plonów warto przetworzyć, tak aby można było sięgać po pyszne przetwory z ekologicznych warzyw z działki zimą i na przedwiośniu. Kto nie ma doświadczenia w robieniu przetworów może spróbować swych sił razem z „działkowcem” – we wrześniowym wydaniu podane są przepisy na oryginale przetwory z pomidorów. Zainteresowanym polecamy też wcześniejsze wydanie – sierpniowe – w którym znajdują się przepisy np. na paprykowy dżem. Smacznego!

● Pielęgnacja

Stale doglądamy warzyw o długim okresie wegetacji. Ogławiamy brukselkę, aby przyspieszyć dorastanie główek. Obsypujemy też ziemią pory na 15 cm aby uzyskać długą wybieloną ich część.

  • Wysiewy

Na początku września na grządkach warzywnych możemy jeszcze wysiewać rzodkiewkę odmian wczesnych na jesienny zbiór, warto też wysiać koper na zbiór na zielono, rzeżuchę  czy rokiettę siewną. Do połowy września na przezimowanie i wiosenny zbiór wysiewamy buraki liściowe, szpinak i roszponkę. Rośliny przed zimą powinny wytworzyć 2-4 liście.

Boczniak – dlaczego nie?

Zamiast kupować w sklepie (i to drogo...) małe opakowania tego smacznego i zdrowego grzyba może warto rozpocząć jego uprawę na działce? To nie trudne, zwłaszcza, że w sprzedaży są już gotowe kostki z grzybnią, które wystarczy tylko podlewać... Kto jest ciekaw, może przeczytać wrześniowe wydanie „działkowca” i poznać walory boczniaka oraz zasady jego uprawy. Grzybnie boczniaka i innych grzybów uprawnych (np. pieczarka, kania) są dostępne w sklepie internetowym „działkowca” (www.dzialkowiecsklep.pl). A już za 4 zł można dokupić broszurę o uprawie grzybów na działce. Powodzenia!

● Nawozy zielone

Po zbiorze plonu głównego na zagony można wysiewać rośliny na nawóz zielony. Najczęściej stosuje się rośliny bobowate – łubin, peluszkę, wykę, a także gorczycę, rzepak, żyto. Głównym celem stosowania nawozów zielonych jest zwiększenie zawartości próchnicy w glebie i poprawa jej urodzajności.

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.