Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wystąpienia w obronie ustawy - KR

STANOWISKO II Kongresu Polskiego Związku Działkowców z dnia 22 września 2011 roku w sprawie sytuacji PZD i ruchu ogrodnictwa działkowego wobec wniosku I Prezesa Sądu Najwyższego złożonego do Trybunału Konstytucyjnego - 11.06.2012

Działania te skupiają się wokół wniosku I Prezesa Sądu Najwyższego, który najpierw zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego sześć przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, a następnie – po sześciu miesiącach – zażądał uchylenia całej ustawy. W ten zdumiewający sposób postanowiono rozprawić się z prawami miliona polskich rodzin i podważyć cały system, stanowiący oparcie dla istnienia i rozwoju niemal pięciu tysięcy rodzinnych ogrodów działkowych.

Kongres uznaje działania I Prezesa Sądu Najwyższego jako zmierzające do unicestwienia ponad 110-letniego polskiego ruchu ogrodnictwa działkowego. Wpisują się one w ponad 20-letnią walkę z działkowcami i ich Związkiem. Przez ten okres stosowano rozmaite próby wyrugowania z zajmowanych terenów emerytów, rencistów, bezrobotnych i młodych rodzin na dorobku – czyli działkowców. Próby te okazywały się nieskuteczne z uwagi na ogromną determinację i integrację środowiska działkowego, które w ramach własnego Związku stało zdecydowanie na straży swoich praw zapisanych obecnie w ustawie o ROD. Wielokrotnie starano się zdyskredytować Związek i ustawę, a nawet podjęto szereg inicjatyw legislacyjnych zmierzających do uchylenia ustawy o ROD, likwidacji PZD i nacjonalizacji wspólnego majątku działkowców. Każda z tych prób kończyła się jednak niepowodzeniem ze względu na powszechny opór środowiska działkowego, które jednoznacznie opowiada się za nienaruszalnością ustawy o ROD, istnieniem ogrodów oraz potrzebą zintegrowanego samorządu działkowców – PZD. Potwierdził to historyczny I Kongres, który wyraźnie stanął w obronie tych zasadniczych wartości dla polskiego ruchu ogrodnictwa działkowego i dobitnie sprzeciwił się wszelkim inicjatywom zmierzającym do zmiany zasad funkcjonowania ogrodów zapisanych w ustawie o ROD.

Determinacja I Kongresu powstrzymała bezpośrednie, zmasowane ataki na prawa działkowców, jednak nie zakończyła prób ich zanegowania. Od ponad dwóch lat obserwujemy niepokojące działania niektórych instytucji państwowych wymierzone przeciwko działkowcom. Rzecznik Praw Obywatelskich wezwał publicznie Ministra Infrastruktury do opracowania zmiany ustawy o ROD. Pretekstem był rzekomy brak nadzoru nad Związkiem, choć wynika on z ustawy – Prawo o stowarzyszeniach. Do niedawna nadzór taki był też zapisany – z inicjatywy PZD ­ w ustawie o ROD, ale został uchylony bez konsultacji ze Związkiem. Zostało to wykorzystane do żądania zmiany ustawy oraz przedstawienia PZD jako organizacji poza wszelkim nadzorem. Z takim samym żądaniem wystąpiła Najwyższa Izba Kontroli, która wyciągnęła taki wniosek po kontroli gmin w zakresie zapewniania warunków dla prawidłowego funkcjonowania ROD. Przebieg tej kontroli wykazał, że była ona faktycznie skierowana przeciwko PZD i miała ona dostarczyć argumentów do zmiany ustawy o ROD, gdyż konkluzja taka nie wynikała z faktów ustalonych podczas kontroli. Zostało to jednoznacznie wykazane przez Związek i potwierdzone przez dwie komisje sejmowe, jednak raport NIK pozostaje nadal w publicznym obiegu i służy swoimi fałszywymi wnioskami jako argument przeciwko ustawie gwarantującej prawa działkowców.

Kongres uznaje wzmożoną aktywność Rzecznika Praw Obywatelskich, Najwyższej Izby Kontroli oraz I Prezesa Sądu Najwyższego za nieprzypadkową. Organy te zmierzają w istocie do tego samego celu ­ podważenia obecnego systemu funkcjonowania rodzinnych ogrodów działkowych opartego na ustawie o ROD. Powyższe działania wyraźnie dążą do uchylenia ustawy i likwidacji Związku, jako głównych przeszkód do przejmowania terenów zajętych przez działkowców.

II Kongres PZD wyraża swoje oburzenie i sprzeciw wobec takich metod zwalczania działkowców. Zaprzęgnięto naczelne instytucje państwowe do walki z milionem polskich rodzin. Konstytucyjne kompetencje tych organów zostały użyte jako oręż służący zniszczeniu dorobku wielu pokoleń działkowców. Jest niezrozumiałe, dlaczego I Prezes Sądu Najwyższego wystąpił z dwoma wnioskami do Trybunału Konstytucyjnego o uchylenie całej ustawy o ROD. Wszak sprawy dotyczące ogrodów działkowych rzadko są rozpatrywane przez Sąd Najwyższy, a gdy były przedmiotem rozpoznania, to nigdy nie wywoływały żadnych kontrowersji. Trudno się oprzeć narzucającej się tezie, że jedynym powodem tych osobliwych inicjatyw jest uzyskanie odpowiedniego wyroku Trybunału, którego skutkiem będzie definitywne i ostateczne uchylenie niewygodnej dla niektórych ustawy, która chroni istnienie ogrodów i praw działkowców. Wyraźnie rysuje się zamiar bezpowrotnego usunięcia niewygodnych przepisów, które obecnie strzegą 44 tys. ha ziemi przed coraz poważniejszymi i śmielszymi zakusami.

Kongres stwierdza, że powyższe inicjatywy są podejmowane w interesie niewielkich środowisk ekonomicznych, mających własną reprezentację polityczną. Świadczy o tym postawa władz parlamentarnych, które – mimo tysięcy protestów i apeli od działkowców –ignorują ten ważny głos społeczny i konsekwentnie zmierzają w obranym przez siebie kierunku, sprzecznym z oczekiwaniami środowiska działkowców. Świadczy o tym też stanowisko Marszałka Sejmu, który choć uznał wniosek I Prezesa Sądu Najwyższego za zasadny jedynie co do czterech zapisów ustawy o ROD, to doszedł do niezrozumiałej konkluzji, że uchylenie tych czterech przepisów spowoduje konieczność głębokiej zmiany ustawy, a nawet jej uchylenia i pozostawienie spraw ogrodów i działkowców przepisom ogólnym, które nie zapewniają działkowcom żadnych gwarancji prawnych. Wniosek I Prezesa Sądu Najwyższego jest więc wykorzystywany jako pretekst do skutecznego zniszczenia ustroju ogrodnictwa działkowego.

Taka konstatacja znajduje dodatkowe uzasadnienie w kontekście oburzającej decyzji o wyznaczeniu dwóch posłów PiS, jako reprezentantów Sejmu przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie ustawy o ROD. W ten sposób obrońcami zasadniczych praw działkowców mają być przedstawiciele partii, która od lat zawzięcie walczy z ogrodami i żąda uchylenia podstawowych gwarancji prawnych, przysługujących środowisku działkowemu. Działkowcy spodziewają się rzetelnego i obiektywnego przedstawiciela Sejmu, który uwzględniłby merytoryczne argumenty przemawiające na korzyść przepisów ustawy o ROD. Tymczasem jeden z delegowanych posłów od lat stara się o uchylenie ustawy o ROD, likwidację rodzinnych ogrodów działkowych i nacjonalizację majątku działkowców. Mimo licznych apeli skierowanych do Marszałka Sejmu o wyznaczenie bardziej obiektywnego posła do reprezentowania Sejmu przed Trybunałem, prośby te są konsekwentnie ignorowane.

Dlatego też Kongres uznaje, że takie działania mają charakter tendencyjny, mający zasadniczy cel, jakim jest uzyskanie wnioskowanego wyroku Trybunału, co z kolei stworzy pretekst do radykalnej zmiany sytuacji prawnej działkowców i ich ogrodów.

II Kongres PZD stoi na stanowisku, że powyższe inicjatywy i fakty, sprowadzające się do dyskredytowania ustawy i Związku, mają charakter wybitnie polityczny i służą konkretnym celom i środowiskom ekonomicznym. Ustawa i PZD stanowią obecnie dwa podstawowe filary skutecznego ustroju ogrodnictwa działkowego, dzięki któremu milion rodzin korzysta z blisko pięciu tysięcy ogrodów. Jest to najlepszy dowód na efektywność istniejącego systemu, który jest postrzegany jako przeszkoda w swobodnym przejęciu 44 tys. ha ziemi.

Kongres z naciskiem podkreśla, że środowisko polskich działkowców wysoko ocenia ustawę o ROD, która w pełni spełnia swoje zadania i zapewnia prawne bezpieczeństwo dla miliona działkowych rodzin. Ustawa jest dobrym i skutecznym aktem prawnym, który – przed swoim uchwaleniem ­ został skonsultowany z działkowcami i samorządami lokalnymi. Ustawa sprawdziła się w praktyce, a zwłaszcza w rodzinnych ogrodach działkowych. Zdecydowana większość gmin i miast ceni ustawę o ROD jako dokument zapewniający podstawę do owocnej współpracy z organizacją działkowców, czego dowodem są przykłady uwzględnienia interesów obu stron w procesach realizacji inwestycji publicznych na terenach ogrodowych. Sprawna budowa stadionu w Gdańsku jest tego najlepszym dowodem. Ustawa odpowiada więc na bieżące wyzwania i godzi rozmaite interesy. Z tego względu akt ten cieszy się tak powszechnym poparciem – 235 tys. działkowców podpisało się pod apelem o uchwalenie ustawy, natomiast po jej wejściu w życie, w odpowiedzi na ponawiające się ataki, 620 tys. działkowców opowiedziało się za jej nienaruszalnością. Obecnie ­ w odpowiedzi na wniosek I Prezesa Sądu Najwyższego ­ w obronie ustawy skierowano już ponad 4 tysiące indywidualnych i zbiorowych wystąpień, które odzwierciedlają poglądy setek tysięcy działkowców. Ten masowy głos jest jednak ostentacyjnie ignorowany. Nie reaguje Sejm, Rząd i największe partie polityczne. Jest to dostrzegane w naszym środowisku i wywołuje ogromne oburzenie. 

Kongres potwierdza, że użytkownicy działek rodzinnych oczekują i żądają utrzymania zapisów ustawy o ROD.

Jednocześnie II Kongres protestuje i potępia podejmowane działania wymierzone w ustawę i prawa polskich działkowców. Jako obywatele Polski jesteśmy oburzeni, że do walki z naszym środowiskiem zaangażowano naczelne instytucje państwowe. Takie metody nie licują z demokratycznym państwem prawa, przypominają raczej minioną epokę, gdy zwalczano wszelkie oznaki samorządności i niezależności. Nie godzimy się na wykorzystywanie konstytucyjnych mechanizmów w interesie zamożnych grup ekonomicznych do uchylenia demokratycznie przyjętej i powszechnie popieranej ustawy, która służy najuboższym warstwom naszego społeczeństwa.

Kongres uznaje, że podważanie ustawy o ROD to uderzenie w miliony polskich rodzin! Politycy i rządzący muszą mieć tego świadomość!

Dlatego też II Kongres PZD wzywa wszystkich działkowców i struktury Związku do walki o słuszne prawa i interesy działkowców poprzez dalszą obronę ustawy o ROD. Kongres zwraca się również do polityków i parlamentarzystów o wsparcie działań naszego środowiska o zachowanie gwarancji prawnych, które zapewniają istnienie ruchu działkowego, funkcjonowanie i rozwój rodzinnych ogrodów działkowych oraz działek dla miliona polskich działkowców oraz ich rodzin.

 

                                                                  II KONGRES

                                           POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW  

 

Warszawa, 22 września 2011 r.

 

PRZEWODNICZĄCY II KONGRESU PZD

 

                             Izabela OŻEGALSKA                                        Wincenty KULIK

 

 

PRZEWODNICZĄCY KOMISJI STANOWISK I WNIOSKÓW

 

 

Barbara KOROLCZUK

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.