Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Prawo

Ekwiwalent za prace na rzecz ogrodu - 22.05.2012

Prace na rzecz ogroduto najczęściej drobne prace konserwacyjne czy porządkowe do wykonania,których zobowiązany jest członek PZD użytkujący działkę w ROD. Chodzi o to, aby te prace wykonywane byływłasnym sumptem, bez konieczności zlecania ich podmiotom zewnętrznym. Dzięki temu mechanizmowizmniejszają się koszty funkcjonowania ROD.Wykonywanie prac na rzecz ogrodu jest niezbędne do utrzymania należytej estetyki ogrodu.

Członek PZD jest zobowiązany do wykonywania prac na rzecz ogrodutylko wtedy, jeśli walne zebranie podejmie w tej sprawie stosowną uchwałę (§ 149 ust. 1 pkt. 1 regulaminu ROD). Wówczas zobowiązany jest do wykonania tych prac osobiście lubpoprzez członka rodziny. Ponadto, aby działkowiec był zobligowany do wykonania tych prac musi zostać spełniony jeszcze jeden warunek, otóż informacja na ten temat wraz z terminemi liczbą godzin do odpracowania musi być podana przezzarząd ROD do publicznej wiadomości.(na przykład poprzez wywieszenie ogłoszenia na tablicy ogłoszeń). Liczba godzin do odpracowaniaokreślona jest w uchwale walnego zebrania, a w planie pracy określony jest rodzaj prac do wykonania.

Kwoty uzyskane z opłat z tytułu ekwiwalentu za niewykonane prace na rzecz ogrodu, przeznaczane są na opłacenie realizacji zadań uchwalonych przez walne zebranie do wykonania przez członków PZD.

Ekwiwalent za nie wykonane prace, zgodnie z § 151 ust. 1 regulaminu ROD, pobierany jest wtedy, gdy działkowiec nie może wykonać prac na rzecz ogrodu. Trzeba pamiętać, że ekwiwalent jest rzeczą wtórną, ponieważ celem jest wykonywanie tych prac przez działkowców.Przy czym nie można żądać wniesienia ekwiwalentu, jeśli zarząd ROD nie zaproponował uprzednio działkowcom, do wykonania prac, o których mowa wyżej.

Nie można z treści przepisów dotyczących możliwości obciążania działkowca ekwiwalentem wywodzić tezy, że członka PZD można zobowiązać do wniesienia opłaty za nie wykonanie prac na rzecz ogrodu z góry. Nie można posiłkować się tym, że walne zebranie podjęło w tym zakresie uchwałę, i dlatego nie zważając na to czy członek PZD będzie chciał wykonać te prace, czy też nie,nakazywać wpłatę ekwiwalentu.Niedopuszczalne jest domniemanie, że dany działkowiec nie wywiąże się z nałożonego nań obowiązku i w związku z tym pobieranie tych opłat z góry przez zarząd ROD.

Należy pamiętać, że podstawą do żądania wniesienia wyżej wymienionej opłaty jest nie wykonanie prac, o których mowa w § 151 ust. 1 regulaminu ROD przez członka PZD. Uchwała walnego zebrania stanowi tylko podstawę prawną, dzięki której zarząd może w określonych sytuacjach pobierać ekwiwalent.

Jednocześnie podkreślić należy, że przyjęcie przez zarząd ROD składki członkowskiej lub opłat uchwalonych przez walne zebranie nie może być uzależnione od dokonania wpłaty, o której mowa wyżej.

 

 

Anna Kubuj

inspektor ds. prawnych

w Wydziel Prezydialnym

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.