Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Prawo

Prawa i obowiązki małżonków – członków PZD – użytkujących wspólnie działkę - 02.05.2012

Działki w rodzinnych ogrodach działkowych użytkowane są w dużej części przez małżeństwa. Jeśli małżonkowie są członkami PZD, wypływają dla nich korzyści, które zostały poniżej opisane.

Obojgu małżonkom przysługuje wówczas czynne i bierne prawo wyborcze. Czynne prawo wyborcze jest prawem do głosowania, co w wypadku walnego zebrania oznacza wypowiadanie się w formie głosowania na temat proponowanych uchwał, wyborów przewodniczącego walnego zebrania, członków komisji wybieranych na walnym zebraniu. Prawo to przysługuje każdemu członkowi Związku w ROD – małżonkowie użytkujący wspólnie działkę, gdy oboje są członkami Związku, głosują każdy osobno, bowiem każdy z nich ma oddzielny głos.

         Bierne prawo wyborcze polega na możliwości bycia wybranym, czy to na przewodniczącego walnego, czy też w skład komisji (mandatowej, uchwał i wniosków). Przede wszystkim jest to prawo bycia wybieranym w skład organów PZD. To prawo w wypadku małżonków podlega jednak ograniczeniu, które narzuca § 42 ust. 3 statutu PZD mówiący, iż oboje małżonkowie nie mogą być wybrani w skład  tego samego organu PZD i organu PZD tego samego stopnia. Konsekwencją tego ograniczenia jest również brak możliwości wyboru małżonków na delegatów na ten sam okręgowy zjazd PZD.

         W przypadku przyjęcia do Związku obojga małżonków, wpłacają oni jedno wpisowe i jedną opłatę inwestycyjną, a także pobierana jest od nich jedna składka członkowska. Ponadto opłacają jedną opłatę na potrzeby ogrodu i inne świadczenia uchwalone przez walne zebranie w wymiarze przypadającym na jedną działkę. Podobnie przedstawia się sprawa wykonywania przez małżonków  prac na rzecz ogrodu, bowiem obowiązani są do wykonania jej w jednym wymiarze, oraz do opłaty jednego ekwiwalentu w przypadku jej niewykonania.

         W prawie związkowym stosowane są kary indywidualne, co wynika z § 23 statutu PZD. Nakładane są więc na członka PZD, który naruszył przepisy   związkowe oraz zasady współżycia społecznego. W przypadku jednak, gdy naruszenia dotyczą zagospodarowania użytkowanej przez nich wspólnie działki, zgodnie z § 145 regulaminu ROD małżonkowie odpowiadają solidarnie, czyli zarząd ROD nakłada karę na obydwoje małżonków.

         W trakcie użytkowania działki, mogą zaistnieć sytuacje, w wyniku których  wygaśnie członkostwo jednego z małżonków, czyli jeden z małżonków umrze bądź też zrzeknie się na piśmie członkostwa w PZD, wówczas współmałżonek zachowa członkostwo i prawo użytkowania działki w ROD bez żadnych dodatkowych formalności.

         W pytaniach kierowanych do KR PZD pojawiają się wątpliwości, czy nie są sprzeczne przepisy: § 14 pkt. 1 statutu PZD i § 151 regulaminu ROD, z których pierwszy daje małżonkom prawo do dwóch głosów z działki, a drugi nakłada na obowiązek pracy na  rzecz  ogrodu  w  jednym  wymiarze. W podanych przepisach nie ma żadnej sprzeczności. Prawo dotyczy członka PZD, jako osoby indywidualnej, natomiast przepis § 151 regulaminu ROD mówi o obowiązkach członka PZD wynikających z użytkowania działki w ROD.

 

 

                                                                                              Zofia Rut-Skórzyńska

                                                                                              Inspektor ds. prawnych

                                                                                              w Wydz. Prezydialnym

                                                                                              KR PZD

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.