Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Co robić, gdy na drodze spotkasz dzika? - 08.05.2024

Spotkać w lesie dzika nie jest trudno, gdyż to jego naturalne środowisko. Coraz częściej też zwierzęta wychodzą do przestrzeni miejskiej.

Nie każdy jednak wie, jak zachować się, gdy zwierzę pojawi się na naszej drodze. Uciekać czy stać nieruchomo? Czy dzik może stwarzać zagrożenie? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji.

Dziki to zwierzęta duże i silne, ale rzadko kiedy atakują ludzi. Nie są drapieżnikami, jednak w obliczu zagrożenia mogą zostać sprowokowane do ataku. Przy spotkaniu z nimi warto więc zachować ostrożność i roztropność. Mają wyostrzony węch i słuch, ale słaby wzrok, co często powoduje, że człowiek jako pierwszy potrafi je dostrzec.

W przypadku spotkania z dzikiem, człowiek, jeśli nie został przez niego zauważony, nie powinien wykonywać gwałtownych ruchów, lecz spokojnie się oddalić, przypomina Policja Warmińsko-Mazurska.

Podobnie jak wilki, dziki nie są zwolennikami spotkań z ludźmi. Prowadzą swój tryb życia, zazwyczaj nocny, zdarza się, że wychodzą z lasu na miejskie ulice lub do ogródków działkowych. Szukają tam pożywienia.

Nie tylko rzeki, ale również rozległe tereny zielone powodują, że zwierzęta szukają nowego miejsca, w którym mogłyby żyć i najczęściej pod osłoną nocy ostatecznie trafiają do miasta. Nie zawsze uda im się przejść w bardziej spokojne miejsce, dlatego często o poranku można na swojej drodze spotkać dzikie zwierzę, którego wcale nie powinno tam być, pisze Justyna Madan, strefaagro.pl.

Co zrobić, gdy staniemy oko w oko z dzikiem?

Kluczowe są zachowanie spokoju i brak gwałtownych ruchów. Dzik atakuje, gdy czuje się zagrożony, dlatego najlepiej pozostać w bezruchu i poczekać, aż osobnik się oddali.

Szczególną ostrożność trzeba zachować w okresie wiosennym, kiedy pojawiają się młode dziki. Warchlaków nie wolno dotykać ani zabierać z lasu. Jeśli matka jest w pobliżu, może stać się bardzo agresywna i zaatakować. Dlatego w przypadku spotkania nawet młodego dzika należy spokojnie się oddalić, przestrzegało rok temu biuro prasowe Lasów Państwowych.

Zdarza się, że na spacerze spotkasz nie jednego osobnika, a pełne rodziny, tu także należy zachować ostrożność.

Jak zareagować, gdy dzik zechce zaatakować?

Sytuacje zagrażające życiu przy spotkaniu z dzikiem są rzadkie, ale warto wiedzieć, jak zachować się, gdy zwierzę zdecyduje się ruszyć w naszą stronę.

Jeśli zwierzę zaczyna biec w naszą stronę, wystarczy zejść mu z drogi. Dziki nie są zwrotne. Żeby zawrócić, muszą zahamować i dopiero zmienić kierunek biegu. W ten sposób można zyskać przewagę przy ucieczce.

Posiadacze domów jednorodzinnych lub działek mogą stosować działania prewencyjne. Zaleca się porządek na posesji i odpowiednią utylizację resztek jedzenia, powinny być szczelnie zawinięte w worek i nie wabić zapachem zwierzyny. Można też użyć odstraszaczy - puszek lub butelek na płotach, folii odbijającej światło lub siatek.

źródło: gazetawroclawska.pl

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.