Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Prawo

Interpelacja poselska Posła na Sejm RP Bartosza Zawiei - 11.12.2023

Interpelacja nr 11

do ministra rozwoju i technologii

w sprawie zabezpieczenia istnienia rodzinnych ogrodów działkowych (ROD) w związku ze zmianami w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego

Zgłaszający: Bartosz Zawieja

Data wpływu: 20-11-2023

Szanowny Panie Ministrze,

w nawiązaniu do ostatnich zmian w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego, w tym w szczególności projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie sposobu przygotowania projektu planu ogólnego gminy (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12376658), pragnę podnieść kwestię zabezpieczenia przyszłości rodzinnych ogrodów działkowych (ROD) w Polsce.

Jak wskazuje stanowisko Okręgowej Rady Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu, rodzinne ogrody działkowe w mieście znajdują się w różnorodnych lokalizacjach. W Poznaniu sąsiadują one z terenami o różnym charakterze, takimi jak np. lotnisko wojskowe, cmentarz czy zabudowa przemysłowa. Podkreślam, że przykład Poznania jest tu symptomatycznym odzwierciedleniem sytuacji w całym kraju, gdzie ogrody działkowe często mieszczą się w miejscach nieprzewidzianych dla nich w strefach planistycznych wymienionych w ww. projekcie.

Niedawne rozszerzenie o jedną strefę (https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/rodzinne-ogrody-dzialkowe-pod-ochrona), choć jest krokiem w dobrym kierunku, wydaje się jednak niewystarczające. Rodzinne ogrody działkowe pełnią kluczową rolę w społecznościach lokalnych, oferując przestrzeń do rekreacji, edukacji ekologicznej oraz przyczyniając się do poprawy jakości życia mieszkańców i zachowania bioróżnorodności. W obliczu zmian klimatycznych i potrzeby zachowania zieleni miejskiej ich ochrona staje się jeszcze bardziej istotna.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Czy istnieją plany rozszerzenia lokalizacji rodzinnych ogrodów działkowych na wszystkie trzynaście stref planistycznych wskazanych w załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia, aby umożliwić ich pełną ochronę i rozwój?
  2. Jeśli nie, to czy można brak takiej zmiany merytorycznie uzasadnić, uwzględniając fakt, iż ROD występują obecnie w miejscach, które wyraźnie wpisują się w charakter stref nieuwzględniających ROD w projekcie?
  3. W jaki sposób „rodzinne ogrody działkowe nie są w najmniejszym stopniu zagrożone zmianami przepisów wynikającymi z reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego”, skoro nie zostały uwzględnione we wszystkich trzynastu strefach, choć w nich obecnie występują, jak pokazują przykłady z Poznania?

Z poważaniem

Bartosz Zawieja

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.