Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wieści z ogrodów

ROD im. J. Chociszewskiego w Poznaniu - jeden z najstarszych Poznańskich ogrodów - 26.10.2023

Rodzinny ogród działkowy im. Józefa Chociszewskiego zlokalizowany jest w Poznaniu przy ulicy Grochowskiej. Powstał w 1923 r. dzięki inicjatywie m.in. pracowników poczty i kolei. Na dotychczasowych nieużytkach należących do miasta Poznania  wytyczono 500 działek, o powierzchni ok. 300 m2 każda.

Podczas drugiej wojny światowej działki zostały odebrane dotychczasowym właścicielom i przekazane napływającej do Poznania ludności niemieckiej. Wówczas nowi użytkownicy przeorganizowali przestrzeń ogrodu. Opracowany został nowy plan zagospodarowania, na nowo wytyczono działki oraz wybudowano altany ogrodowe w jednolitym stylu i położeniu względem granic działek. Altany wybudowane podczas wojny do dziś znajdują się na wielu działkach w ogrodzie i są elementem, który wyróżnia ROD im. Józefa Chociszewskiego na tle innych ogrodów działkowych. Po zakończeniu wojny prawowici użytkownicy odzyskali swoje działki.

Na przestrzeni lat w ogrodzie dochodziło do zmian powierzchni i zagospodarowania. W latach 50 XX wieku do ogrodu przyłączono teren byłej żwirowni oraz boiska klubu sportowego Korona Poznań, gdzie wytyczono nowe działki. W tamtym czasie na terenie ogrodu powstała siedziba zarządu. Budynek ten do dziś znajduje się w ogrodzie. W latach 60. XX w. powierzchnia ogrodu uległa zmniejszeniu w wyniku przebudowy skrzyżowania ulic Chociszewskiego i Arciszewskiego oraz budowy osiedla bloków mieszkaniowych. W 1968 r. rozpoczął się proces elektryfikacji ogrodu. Dzięki staraniom zarządu ROD uzyskano dotację na budowę świetlicy, której uroczyste otwarcie odbyło się w 1975r. W późniejszych latach świetlica służyła wszystkim pokoleniom, organizowano w niej wczasy dla seniorów i półkolonie dla dzieci. Na przełomie lat 60 i 70 ogród pomniejszył się o kolejne działki w związku z rozbudową ul. Grochowskiej, jednak zrekompensowano to wytyczeniem nowych działek na terenie boiska.

Obecnie ogród liczy 244 działki i zajmuje powierzchnię ok. 11 ha. ROD posiada rozległy teren ogólny, który pozwala na organizację wydarzeń, takich jak np. Okręgowe Dni Działkowca, które w 2023 r. odbyły się właśnie w tym miejscu. Od kwietnia do października ogród jest otwarty dla społeczności lokalnej, która chętnie odwiedza to miejsce, korzysta z infrastruktury i spaceruje wśród zieleni. Do dyspozycji działkowców i odwiedzających jest nowoczesny plac zabaw oraz ławeczki.

Charakterystyczne, niewielkie altany z dwuspadowym dachem przyciągają wzrok podczas spacerów w ogrodzie. Podczas jesiennej aury urok kolorowych budynków jest szczególnie uwydatniony. Ponadto, stanowią one ważną część historii tego regionu. Są materialnym świadectwem trudnych czasów, przez jakie przeszło społeczeństwo i przypominają o wyzwaniach, jakim ludzie musieli stawić czoła w obliczu konfliktu zbrojnego. Oryginalność zabytkowych altan i charakterystyczny układ przestrzenny sprawia, że ogród zyskuje niepowtarzalny charakter i potencjał do przyszłych działań kulturalnych, edukacyjnych czy artystycznych. 

Mimo, że wybudowanie nowych altan byłoby zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem niż modernizacja i konserwacja altan wybudowanych podczas wojny, to działkowcy z ROD im. Józefa Chociszewskiego pielęgnują historię ogrodu i zachowują jego unikalny charakter.

Ewelina Skarzyńska

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.