Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wieści z ogrodów

Ekologicznie i nowocześnie – z wizytą na działkach w ROD „Rynia” - 27.05.2020

Podwarszawski ROD „Rynia” należy do tzw. ogrodów odtworzeniowych i powstał, jako teren zamienny po likwidacji ogrodów na terenie stolicy w latach ubiegłych. Od kilkunastu już lat działkowcy starają się łączyć tutaj rekreację i wypoczynek z uprawami ogrodniczymi. Czy wprowadzają nowoczesne i ekologiczne rozwiązania na działkach?

 

czytaj więcej

Mobilne stoisko edukacyjne w ROD "Niezapominajka" w Grudziądzu. - 26.05.2020

Na pomysł stworzenia działkowej czytelni wpadli członkowie zarządu, będący osobami młodymi wiekiem, a także stażem działkowym.  Krajowa Instruktor Społecznej Służby Instruktorskiej Małgorzata Jasińska poparła nowatorski pomysł. Zakupiono stojak na broszury i ulotki, gdzie wyeksponowano miesięcznik „działkowiec” oraz „Mój Ogródek”, a także wydawane przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców Broszury Informacyjne. 

czytaj więcej

ROD im. Piasta Kołodzieja dba o pszczoły! - 26.05.2020

20 maja obchodzony był Światowy Dzień Pszczoły. Pszczoły odgrywają ważna rolę w naszym ekosystemie. Dzięki ich pracowitej naturze możemy pozwolić sobie na pewne lenistwo. Jako jedyne mają patent na produkcję miodu. Ich rola przy zapylaniu roślin jest bezcenna. Bez pszczół nie moglibyśmy cieszyć się smakiem wielu warzyw i owoców, a już na pewno kwiatowego pyłku, który ma prozdrowotne właściwości.

czytaj więcej

ŚLIMAK, ŚLIMAK SCHOWAJ ROGI... - 26.05.2020

Deszczowa aura i świeżo posadzone rośliny na działce, zwabiły wygłodniałe ślimaki, które można spotkać dosłownie wszędzie. Najczęściej na naszych uprawach żerują ślimaki nagie: ślinik luzytański (rdzawo-pomarańczowy) i pomrów wielki (szary lub innej barwy, w ciemno szare plamy), ze ślimaków muszelkowych: ślimak winniczek i wstężyk gajowy (różnobarwne muszle z ciemnym paskiem).

czytaj więcej

Telewizja w ROD „Powstańców Śląskich” w Raciborzu - 25.05.2020

Racibórz, miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim. Liczy 50 tysięcy mieszkańców. W Raciborzu znajduje się 9 Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Tu właśnie zlokalizowany jest największy ROD „Powstańców Śląskich”. Ogród został założony w 1923 roku, podlegał ciągłym zmianom i przebudowom, zmienił się pod względem powierzchni oraz nazwy. Obecnie Ogród posiada 843 rodzinnych działek usytuowanych na 14 koloniach o powierzchni 30,5692 ha. Od pięciu lat funkcję prezesa ROD pełni Pani Bożena Detyna. 

czytaj więcej

Miasto Kielce kontynuuje wsparcie finansowe kieleckich ROD - 20.05.2020

W bieżącym roku, wzorem lat ubiegłych, Rada Miasta Kielce zadecydowała o wsparciu finansowym dla kieleckich rodzinnych ogrodów działkowych. W tym bardzo trudnym czasie epidemii, z jakim przyszło się nam wszystkim zmierzyć, pomoc taka jest tym bardziej cenna. Oznacza bowiem, że ROD są bardzo ważnym elementem stolicy województwa świętokrzyskiego i w dobie zastoju oraz wielkich strat finansowych dla wielu branż, jak i dla samego Miasta – stanowi dowód na to, jak ważną dla życia i rozwoju miasta grupą społeczną są działkowcy.

czytaj więcej

Kradną wodomierze, narzędzia... Złodzieje lubią ogródki działkowe - 18.05.2020

Policja ostrzega, że dla złodziei ogródki działkowe są łatwym łupem, bo większość z nich jest słabo zabezpieczona. Wiosna to dla działkowców pora wzmożonej pracy. Starają się mieć narzędzia pod ręką, a te stanowią łakomy kąsek dla złodziei, którzy stają się coraz bardziej bezczelni. Kilka dni temu w Wieszowie, z ogrodu przy posesji zniknęły ozdoby ogrodowe warte 900 zł.

czytaj więcej

Działki w Zielonej Górze nie dostaniesz - 18.05.2020

Działka w Zielonej Górze towarem deficytowym. Poszukiwanie ogródków działkowych wiosną ma miejsce co roku, ale w tym sezonie trend jest nasilony przez epidemię koronawirusa. W całym okręgu zielonogórskim są 122 rodzinne ogrody działkowe, to około 28 tysięcy działek.

czytaj więcej

Duże zainteresowanie Rodzinnymi Ogródkami Działkowymi w Koszalinie - 18.05.2020

Marian Sekulski, prezes koszalińskiego Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców powiedział, że zainteresowanie ogródkami działkowymi jest bardzo duże: - Ludzie wolą przebywać na działce w zaciszu. Dużą część działek zarządy przekazują nowym działkowcom, także te, w które trzeba włożyć wiele wysiłku, by doprowadzić je do tzw. normalności.

 

czytaj więcej

Konkurs "Aktywny zarząd 2019" rozstrzygnięty! - 15.05.2020

Polski Związek Działkowców Okręg Śląski rozstrzygnął  konkurs „Aktywny zarząd 2019”. Laureatem pierwszego miejsca został Zarząd ROD „Gajówka” w Wodzisławiu Śląskim . Na kolejnych miejscach uplasował się Zarząd ROD „Wiśnia” w Zabrzu o raz Zarząd ROD „1 Maja” w Łaziskach Górnych.

czytaj więcej

Ogród i Ty-największy kiermasz ogrodniczy w regionie - 11.05.2020

Wielki kiermasz ogrodniczy w Targach Kielce na dzień po Zimnej Zośce wydaje się idealnym czasem na zakupy do ogrodu. Organizator wystaw przygotował miejsca między innymi dla producentów sadzonek, mebli ogrodowych, zapewniając im zainteresowanie kupujących w komfortowych warunkach. 16 maja na terenie centrum wystawienniczego znajdą coś dla siebie wszyscy miłośnicy zieleni i działkowych dodatków!

czytaj więcej

Działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zalesie” w Zarębie mogą cieszyć się nową drogą dojazdową do ogrodu. - 08.05.2020

Dojazd do niektórych ogrodów, szczególnie tych na obrzeżach miast jest utrudniony z uwagi na to, że są to drogi gruntowe, na których w przypadku opadów deszczu powstają kałuże, koleiny i  dziury w nawierzchni. Położenie nowej drogi, a także chodnika jest wybawieniem dla setek działkowców, którzy mogą bez trudu dotrzeć do swoich działek.  

czytaj więcej

Działka w ROD zielony azyl w czasie epidemii - 06.05.2020

Okres od ogłoszenie stanu epidemii w Polsce jest trudny dla całego społeczeństwa. Nagła izolacja i obostrzenia związane z przemieszczaniem się dotknęły wszystkich. Rodzinne Ogrody Działkowe również musiały zmierzyć się z ciężkim czasem epidemii. Zielone miejsca w miastach, miasteczkach stały się azylem dla osób, którzy choć na chwilę chcą odpocząć od ciągłego siedzenia w domu, z możliwością wyjścia tylko do załatwienia ważnych spraw: wizyty u lekarza czy zakupów. Dzięki wydanym komunikatom działkowcy mogli wejść na swoje działki, aby wykonać najpotrzebniejsze wiosenne prace.

czytaj więcej

PÓŁKOLONIE NA DZIAŁKACH - 04.05.2020

W drugim Dniu Ferii Zimowych W rod „Brzezina” w Łodzi zagościły dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 206 uczestniczące w półkolonii. Pogoda wymarzona. Pomimo, że był to miesiąc styczeń, dzień był wyjątkowo ciepły i słoneczny. Dzieci zostały zapoznane z zasadami obowiązującymi w Ogrodzie nt., bezpieczeństwa i prywatności działkowców, zasad funkcjonowania ogrodu.

czytaj więcej

Działkowcy pomagają Powiatowemu Szpitalowi w Głogowie - 27.04.2020

Fundusz Działkowca utworzony przez Prezydenta Głogowa miał być pomocą finansowa na rozwój infrastruktury na ogrodach. Jednak w dobie epidemii Zarządy poszczególnych Rodzinnych Ogrodów Działkowych zdecydowały, że 100 tys. zł przekażą Gminie na walkę
z skutkami koronawirusa.

 

czytaj więcej

Działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Prząśniczka” w Toruniu chętnie wpłacają zaliczki na poczet opłat ogrodowych w wysokości uchwalonych stawek na Walnym Zebraniu w 2019 roku - 21.04.2020

Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Prząśniczka" w Toruniu wychodząc naprzeciw potrzebom najstarszych użytkowników działek, zwłaszcza tych, którzy nie posiadają rachunków bankowych, bądź umiejętności korzystania z bankowości elektronicznej rozpoczął funkcjonowanie dyżurów dla działkowców, w trakcie, których mogą oni spotkać się i porozmawiać o sprawach bieżących z Prezesem ogrodu, a także wpłacić zaliczki na poczet opłat ogrodowych u kasjera ogrodu.

czytaj więcej

Śląscy działkowcy pomagają - 21.04.2020

W czasach tak trudnych dla nas jak pandemia koronawirusa Okręg Śląski PZD postanowił włączyć się w akcje #POSIŁEKDLAMEDYKA. W podzięce za ciągle trwającą walkę personelu medycznego z SARS-CoV-2 Pracownicy Okręgu Śląskiego dostarczyli całodniowe racje żywnościowe do Szpitala zakaźnego w Chorzowie.

czytaj więcej

Jak wykorzystać czas "narodowej kwarantanny" - 21.04.2020

Podyktowane koniecznością pozostawanie w domu, ogranicza pole działania zarówno dla działkowców jak też dla zarządów ROD. Działkowcy praktycznie mają większą możliwość by niezbędne prace na działce wykonywać. W czym muszą im pomagać zarządy ogrodów (woda, prąd, śmieci, bezpieczeństwo oraz pełna informacja). Zarządy zaś ze względu na ograniczoną możliwość kontaktu bezpośredniego, muszą kontaktować się za pomocą dostępnych, technicznych środków komunikacji (telefon, Internet, poczta, tablice informacyjne)    

czytaj więcej

Piękny gest działkowców ! Pieniądze z funduszu przeznaczyli na pomoc dla szpitala - 07.04.2020

To piękny gest działkowców  Oddali fundusz na walkę z pandemią  07.04.2020. Radio Elka, Leszek Wspaniały  100 tysięcy złotych, które tradycyjnie w miejskim budżecie było przeznaczone na potrzeby Rodzinnych Ogrodów Działkowych, trafi w tym roku na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa. Taką decyzję podjęły zarządy poszczególnych ROD-ów w Głogowie.

czytaj więcej

Kilka worków gruzu pod bramą ogrodów działkowych. "Opamiętajcie się" - 07.04.2020

Pod jedną z bram, obok kontenerów do segregacji śmieci, ktoś podrzucił kilka worków wypełnionych gruzem. Mimo że nikogo nie udało się złapać na gorącym uczynku, dowiedział się kto mógł to zrobić. – Zacząłem przeszukiwać worki. I w jednym z nich znalazłem fakturę. Były wszystkie dane tej osoby. Pojechałem tam. Nikogo jednak pod tym adresem nie zastałem. Sprawę zgłosiłem więc na policję i czekam – dodaje.

czytaj więcej

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio