Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydawnictwa

Od 20.04 w sprzedaży majowy „Mój Ogródek”! Przeczytaj i poleć innym działkowcom! - 20.04.2023

W wydaniu majowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele inspiracji i praktycznych porad ogrodniczych. Aby nie przeoczyć ważnych zadań, warto sięgnąć po nowy „Mój Ogródek” i zajrzeć na nasz portal www.mojogrodek.pl.

Lawenda to wiecznie zielona krzewinka pochodząca z obszarów śródziemnomorskich. Kojarzy się głównie z polami Prowansji i ogrodami francuskimi. Trudno oprzeć się urokowi jej niebieskofioletowych, pachnących kwiatów na srebrnozielonych pędach. Tej cennej roślinie poświęcamy majowy temat miesiąca. Obecnie w handlu oferowanych jest bardzo wiele gatunków i odmian lawend. Zanim zabierzemy się za sadzenie tych wartościowych roślin, warto więcej się dowiedzieć o ich wadach, zaletach i wykorzystaniu, aby uzyskać optymalne korzyści z ich uprawy. (str. 4-7)

Jeśli macie warzywnik lub chcecie zacząć uprawę warzyw i ziół to nie możecie przeoczyć tych artykułów:

  • Majowe prace W maju mamy już przygotowane grządki w warzywniku i często rosną na nich wczesne warzywa. To miesiąc kiedy jednego dnia może być upalnie, a kolejnego zimno. Szczególnie ważna data to 15 maja, określana przez ogrodników jako „Zimna Zośka”. Po tym okresie przystępujemy do wzmożonych prac związanych z uprawą gatunków ciepłolubnych. Podpowiadamy co wysiać, posadzić i jakie zadania trzeba wykonać, aby cieszyć się z obfitych plonów warzyw. 

  • Uprawaimy patisony Dobrze do warzywnika wprowadzać nowe, wartościowe gatunki. Wśród warzyw dyniowatych warto zainteresować się patisonem. To odmiana botaniczna dyni zwyczajnej o smacznych owocach, idealnych do przygotwania rozmaitych przetworów. Roślina nie jest trudna w uprawie, wyróżnia się krzaczastym pokrojem, co oznacza, że świetnie nada się do działowego warzywnika. Prezentujemy zasady uprawy tego warzywa i najlepsze odmiany polecane dla ogrodników amatorów. 

Jeśli interesują Was rośliny ozdobne i zagospodarowujecie działkę w numerze znajdziecie liczne inspiracje:

  • Pojemnikowe giganty – Uprawa roślin ozdobnych w pojemnikach ostatnio zyskuje na popularności. Rośliny w donicach, zwłaszcza te duże, ustawione na tarasie lub trawniku, dają szybko spektakularny efekt i tworzą zielone zakątki, idealne do letniego wypoczynku. Aby dobrze rosły i obficie kwitły, warto wybrać odpowiednie gatunki i prawidłowo je pielęgnować. Podpowiadamy jakie są najlepsze do uprawy w pojemnikach i na co zwrócić uwagę, aby długo cieszyć się z aranżacji. 

  • W stylu Izabeli Czartoryskiej – Inspiracją do aranżacji naszej działki lub ogrodu może być styl Izabeli Czastoryskiej. Księżna Czartoryska była jednym z jaśniejszych punktów polskiej sztuki ogrodowej. Upodobała sobie w ogrodach najbardziej klimatyczne zakątki, wijące się ścieżki oraz małą architekturę – rzeźby oraz ławeczki. Warto te elementy przeniesć na własną działkę. 

  • Majówka w ogrodzie – Maj to miesiąc pełnej, intensywnej, długo wyczekiwanej wiosny. To czas, by rozpocząć majowe spotkania w ogrodzie. Radzimy jak przyjemnie i klimatycznie udekorować miejsca biesiadowania czy poradzić sobie z komarami – ci nieproszeni goście, mogą się pojawaić. Gdy wiosna jest już w pełni i widać soczystą, świeżą zieleń i piękno wiosennych kwiatów, warto przygotować miejsce do organizacji spotkań na świeżym powietrzu. To świetna forma zdrowego relaksu po miesiącach spędzanych w pomieszczeniach podczas długiej zimy. 

Entuzjastom uprawy gatunków owocowych polecamy:

  • 8 błędów w uprawie borówki – Borówka jest źródłem bardzo zdrowych i smacznych owoców. Niestety, bywa też powodem kłopotów w uprawie. Najczęściej problemy te dotyczą braku kwaśnej gleby, wody, zapylacza i ściółki. Gatunek ten wymaga także odpowiedniego nawożenia i cięcia. Mimo tych trudności, niepowodzeniom w uprawie można zaradzić i cieszyć się owocowaniem roślin na poziomie nawet 5 kg z krzewu przez 30 lat. 

  • Posadź porzeczkę! Wiosna to dobra pora, by posadzić na działce porzeczki. Ich owoce są bogatym źródłem wielu cennych związków wpływających korzystnie na nasze zdrowie. To owoce deserowe oraz wyśmienity surowiec na domowe przetwory. Ponadto, rośliny te są łatwe w uprawie i stosunkowo mało wymagające. Do wyboru mamy porzeczkę czarną, czerwoną, białą, a także różową. Wyjaśniamy, gdzie najlepiej ją posadzić i jak pielęgnować. Warto na własne potrzeby posadzić na działce choć dwa krzewy. 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.