Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Co jeszcze można posiać? - 03.11.2021

Zanim nadejdą mrozy można wysiać do gruntu ozime odmiany marchwi, pietruszki i kopru, warto także posadzić cebulę i czosnek. Późny siew nasion pozwala na przyspieszenie zbiorów nawet o 3 tygodnie, w porównaniu z siewem wiosennym pod warunkiem, że pod zasiewy wybierzemy najbardziej nasłonecznione grządki i dobrze przygotujemy glebę.

W zależności od pogody - najpóźniej do początku grudnia, nasiona wysiewamy na wypielone, spulchnione i zasilone kompostem grządki. Gleba na grządce musi być zasobna w próchnicę, dzięki czemu szybciej ogrzeje się na wiosnę i nasiona szybko wykiełkują.

Przed wysiewem należy sprawdzać prognozę pogody, ponieważ nasiona nie mogą być wysiane za wcześnie aby nie wykiełkowały jeszcze jesienią, bo młode rośliny nie przetrwają zimy. Zasiewy można również wykonać w niskim tunelu foliowym.

Grządki muszą być tak usytuowane, aby nie zostały zalane podczas roztopów. Muszą być osłonięte od wiatrów i założone w miejscu, gdzie nie tworzą się zastoiny mrozowe. Przy bezśnieżnej zimie grządki dodatkowo zabezpieczamy kilkoma warstwami białej, zimowej włókniny.

Podczas jesiennego siewu do gleby wrzucamy więcej nasion, ponieważ nie wszystkie przezimują i wykiełkują na wiosnę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze zbiory korzeniowych będziemy mogli rozpocząć nawet pod koniec maja.

Co siejemy? Odmiany marchwi np.: Amsterdamska, Kalina F1, Karo F1. Odmiany pietruszki ozimej: Cukrowa, Kaśka, Lenka. Koper ogrodowy: Lukullus, Ambrozja, Szmaragd.

Najpóźniej do połowy listopada sadzimy czosnek ozimy: Harnaś, Orkan. Ząbki czosnku sadzimy tak, aby przykryło go 6 cm ziemi, zawsze pionowo i piętką w dół. Zbiór czosnku ozimego rozpoczynamy w lipcu.

Cebulę ozimą z dymki sadzimy najpóźniej w pierwszym tygodniu listopada pamiętając, aby wierzchołki znalazły się 4 cm pod powierzchnią gleby. Dodatkowo rabaty ściółkujemy zgrabionymi liśćmi z jabłoni, wierzby lub klonu. W ten sposób można uprawiać: Rawską, Czerniakowską, Żytawską. Na wiosnę rośliny przykrywamy agrowłókniną lub folią perforowaną, wówczas przyspieszymy zbiór cebuli nawet na połowę kwietnia.

W taki sposób cebulę uprawia nasza działkowiczka – pani Irena Wianecka z ROD Zalesie w Rzeszowie. I takie miał zbiory w tym roku.

 

Tekst i zdjęcie:

Jadwiga Brzozowska

OP PZD Rzeszów

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.