Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

DOŚWIADCZENIE Z UPRAWĄ ARBUZA NA DZIAŁCE W 2021 R. - 02.11.2021

Zmiana warunków klimatycznych umożliwia uprawę warzyw ciepłolubnych, do których należy kawon inaczej zwany arbuzem.

Przedstawię jak przebiegały etapy uprawy arbuza na mojej działce w tym sezonie.

Nasiona odmiany Rosario F1 zostały wysiane 18.04.2021 do doniczek o średnicy 7 cm z substratem warzywnym. Skiełkowały one dość szybko i ponieważ zaczęły wybiegać, w dniu 24.04. zostały przesadzone do doniczek o średnicy 9 cm pod same liścienie. Ta faza uprawy arbuzów przebiegała w domu na parapecie okiennym. Doniczki zostały wyniesione 05.05. do tunelu na działce i tam, w doniczkach, następował dalszy ich wzrost. Działo się to dość wolno, ponieważ tunel jest nieogrzewany i temperatura była niezbyt wysoka.

Dwie sadzonki arbuza zostały wysadzone 27.05. w tunelu do gruntu wyścielonego czarną folią w celu ograniczenia parowania i zapobiegania wyrastania chwastom oraz podniesienia temperatury w strefie korzeniowej uprawianych w nim roślin. Ponieważ owoce arbuza osiągają dość duży ciężar, muszą być uprawiane na płask. Dlatego też sadzonki te zostały wysadzone blisko wejścia do tunelu, aby po zdjęciu drzwi tunelu pędy w trakcie dalszego wzrostu mogły płożyć się na zewnątrz, na gruncie przed tunelem wyścielonym ciemną agrowłókniną.

W czerwcu wzrost roślin przebiegał szybko, zaczęły one kwitnąć. Jak zwykle u roślin dyniowatych, najpierw pojawiły się kwiaty męskie, z czasem żeńskie i zaczęły wiązać się owoce.

W trakcie uprawy, rośliny były zasilane co tydzień przemiennie gnojówką z pokrzywy i biohumusem, oraz utrzymywana była stała wilgotność podłoża – arbuz wymaga dużo wody w czasie uprawy.

Po zawiązaniu 6 owoców na dwóch roślinach, dalszy wzrost pędów i zawiązywanie owoców ograniczano przez uszczykiwanie wyrastających.

Pierwsze owoce zebrano 19.08., a następne przez miesiąc wrzesień. Ciężar owoców wynosił od 2,5 do 3,5 kg. Owoce były bardzo soczyste, natomiast, co ciekawe, słodsze były te wcześniej zebrane niż później. Odpowiedzią na to może być chłodna i deszczowa pogoda w sierpniu i w części września.

Problemem może być określenie dojrzałości owoców do zbioru. Dzieje się to przez opukiwanie i osłuchiwanie owocu. Dźwięk dźwięczny świadczy o tym, że owoc jest niedojrzały do zbioru, a dźwięk głuchy wskazuje, że arbuz nadaje się do konsumpcji.

Uprawa arbuza nie wymagała ochrony chemicznej przed chorobami czy szkodnikami, ale to może nie sprawdzać się co roku.

Wnioski z uprawy:

– należy dobrać do uprawy wczesne odmiany,

– zapewnić ciepłe i słoneczne warunki uprawy,

– arbuz ma duże wymagania wodne i pokarmowe,

– dokładnie określić przydatność owoców do zbioru, w razie

wątpliwości odczekać kilka dni i dopiero je zebrać,

– zebrane owoce w razie spodziewanych przymrozków można

przechować 10 do 14 dni w chłodnym pomieszczeniu,

– warto uprawiać i spożywać świeże, smaczne, soczyste owoce arbuza

z własnej działki.

 

Edward Galus

Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD

w Kielcach

  

            kiełkujące nasiona                                 wzrost                                          wzrost

  

                 owocowanie                       owoc arbuza                                      owoc arbuza

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.